Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    rochas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250
    Tabi işin içine eşler girince çantalar paketler full oluyor. Bizde çoğu zaman eşimle beraber biniyoruz. 53 kg. eşim. Ses değişimi derken biraz açayım problemi: Motoru çalıştırıp ilk gaz verdiğimde anlıyorum nasıl bir yolculuk yapacağımızı, homurdanacakmı, enstrümanmı çalacak, bazan motor akıp gidiyor ve motordan o kadar terbiyeli bir ses geliyorki, bazanda homurdanıyor gibi oluyor. Ne oluyorsa ilk hareket etmemle birlikte oluyor. Örneğin Ankara-Kemer arasını tek kişi 7 saat 600 km, dönüşü Kaş-Ankara 9 saat 750 km gidip geldim (benzin ve yemek harici duraksız) motor sesi gayet normaldi. Dikkatinizi çekmek istediğim yer motor ilk hareket ettiği 10-15 dakikada yapıyor ne yapıyorsa.

Konjektör soketi işte bu yolculuğumdan sonra patlak verdi. Isınan motor soketleri ve yuvalarını bozmuştu. Seyahatten 2 gün sonra aküm marş basmamaya, göstergeler kilitlenmeye başlamıştı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferring - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-max 250
    Alıntı rochas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konjektör soketi işte bu yolculuğumdan sonra patlak verdi. Isınan motor soketleri ve yuvalarını bozmuştu. Seyahatten 2 gün sonra aküm marş basmamaya, göstergeler kilitlenmeye başlamıştı.
    Neyseki geri dönmüşsün. Yolda bu tip bir sıkıntı yolculuğun keyfini ve akıl sağlığımızı tehlikeye sokacak cinsten.

Bu sırada bir süredir siteye giremediğim için sizlerden uzak kaldım. Yakıt ile ilgili yazdıklarınızı okudum. Değerli bilgilendirmeniz için Teşekkür ediyorum.

Elektrik arızasının olduğu dönemde depoyu fullemiş,ancak km göstergelerinin kitlenmesi ile sonuçlanan elektriksel arıza yüzünden doğru ölçüm yapamamıştım.

İkinci kez depoyu fullediğimde 260km gittim. Aslında bu beni oldukça sevindirmişti. (Aynı işyerinde çalıştığım arkadaşımda enjeksiyonlu modeli varken ve o motoru ile 310-320km giderken )
    Üçüncü kez depoyu doldurdum ve 219km de ışık yanmaya başladı , dolayısı ile 30 km de trip fuel de yapacağını varsayarsak 249km yapar.

İkinci depomda 260km gittim ama içindeki benzin bana 10-15km yaptırabilirdi.

İki depo arasında bukadar km farkı nasıl oldu anlayamadım
    Daha çok km yaptığım depoyu , artçılı kullanımla
    Az km yaptığım depoyu ise %80 tek başıma kullandım.
    Daha uzun km gittiğim benzin ile motorun sesi ve çalışma ritmi kulağıma hoş geliyordu , daha kısa km yaptığım benzini alınca motor sesinin fazlalaştığını , sanki bağırıp bağırıp olduğu yerden çok hantal uzaklaştığını hissediyordum.

İkinci aldığım benzinin kalitesiz olduğunu ve o istasyonu kara listeye eklemem gerektiğini anladım.
    Benzin kalitesinden arada 20-25 km fark olması ( belkide tek kullansaydım mesafeyi uzatacaktım) gördüğünüz gibi kaçınılmaz bir durum. Bulduğunuz güvenilir benzin istasyonu en az iki tane olsun ki arada o istasyonları da denetleyebilin. Devamlı belli yerden benzin almak çok önemli.
    FERRİNG ZOR GELİYORSA BANA KISACA [B]FATİH [/B]DEYİN :P

Motosikleti
    Xmax 250
    Çok doğru bir konuya değinmişsin ferring. Benimde Ankara'da mimlediğim benzin istasyonları var. Oralardan kesinlikle benzin almıyorum. Ben devamlı Petrol Ofisi'nden almaya gayret ediyorum. Bazı istasyonlar benzine solvent maddesi katıyorlar. Benzin durduğu yerde uçup gidiyor ve benzinin kalitesini düşürüyor. Dediğin gibi benzin mutlaka güvendiğimiz yerden alınmalı

x-max250i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://photos-g.ak.facebook.com/phot...36558_4833.jpg

ınsallah fotorafı gore bılrınız arkadaslar :D

bırde x maxclar olarak toplanalım kız gelmeden sole brı sahıl turu olsun dıyorum yuzyuze gprusup konusmak cok eglencelı olur dıe dusunuyorum

bu konu hakkında lutfena bana ulasın

mkadirsahin@hot

zangif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    slm arkadaşar baya zamndır motor kullanmıyordum artık 250 cc klasmanında bir motor alayım dedim ve naked cruser ve skuther arasında secim yapmamya calıştım skuther almaya karar kıldım sebebi şu ya aynı mesafeye hepsi ulştırıyor nenden vitesli alayımadım adım başı dur kalk vites değiş aynı işi skuter görürü diye düşündüm kulnım amacımıda söyleyeyim arbam var ama şehir ici ulaşımı motosikletr kullanmak istiyorum ve kısa geziler ör.100 ile 200 km lik geziler icin hangi sınıf daha uygun olur birde 250ccklasmanındaki skuther ler icinded x mamx düşünüyorum sizce doğru bir secimmi zaten 4 büyüklerde aynı klasmanda pek bi alette yok diğerlerinede pek güven olmuyor cevaplarınız icin şimdiden teşekkür derim

yokmu şu garibana yardımcı olacak biri

Motosikleti
    Xmax 250
    Alıntı zangif adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm arkadaşar baya zamndır motor kullanmıyordum artık 250 cc klasmanında bir motor alayım dedim ve naked cruser ve skuther arasında secim yapmamya calıştım skuther almaya karar kıldım sebebi şu ya aynı mesafeye hepsi ulştırıyor nenden vitesli alayımadım adım başı dur kalk vites değiş aynı işi skuter görürü diye düşündüm kulnım amacımıda söyleyeyim arbam var ama şehir ici ulaşımı motosikletr kullanmak istiyorum ve kısa geziler ör.100 ile 200 km lik geziler icin hangi sınıf daha uygun olur birde 250ccklasmanındaki skuther ler icinded x mamx düşünüyorum sizce doğru bir secimmi zaten 4 büyüklerde aynı klasmanda pek bi alette yok diğerlerinede pek güven olmuyor cevaplarınız icin şimdiden teşekkür derim

yokmu şu garibana yardımcı olacak biri

Vitesli motorları genelde gençler, vitesle uğraşması keyifli, zor değil, motor kesinlikle vitesli olmalı !? diyenler tercih ediyor. Bu bir tercih meselesi. Size zor gelen vitesli motor bir başkasına gayet kolay ve olmazsa olmazdır belkide. Bu sizin ne hissettiğinize bağlı, size bağlı. Belkide dediğiniz gibi alsanız bir vitesli of ya nerden aldım bu viteslerlede uğraşılmıyor dur kalk dur kalk diyeceksiniz

250 cc ve üzeri maxi scooterler uzun yolda vede şehir içinde ideal seçim olabilir tabiki. Bence en ideal scooterlar 250 cc. ler çünkü yakıtları az, ağırlığı daha az, şehir içinde daha kıvrak, ama uzun yolada gelir, bagajları gayet geniş (x max 2 full face kaskı alır), .....

Mesela benim motorum scooter olmalı. Çünkü bagajını kullanmam lazım, eve öte beri, ekmek, marketten aldıklarımı götürmem lazım. Her zaman motora uygun giyinemem, istediğim ayakkabıyla, gömlekle üstüne binebilmeliyim, (düşünsenize cruserin üstüne uygun olmayan kıyafetle binmeyi) Artçım genelde olduğu için (çoğunlukla eşim) onunda rahat etmesi lazım. Bana göre scootera binmenin sebeplerinden birkaçı bunlar. Bu seçenekler herkese göre değişebilir. Sizinde kendinize göre tarzınızı seçme kriterleriniz farklıdır. Tercih sizin.

X max doğru bir seçimdir. Forumun biraz gerisine gidersen X max'larda varolan elektrik probleminide nasıl kolay bir şekilde halledeceğinizi görürsünüz.

X max'ımın 1 sene önce patlayan arka tekerinde iki tane fitil vardı. İkiside kaçırmaya başlayınca lastik tamir köpüğü sıkmıştım. Sorun yoktu ama, bir müddettir hava kaçırmaya başladılar tekrar. Tekeri söküp lastikçiye götürdüm. Lastikci buna yapacak birşeyim yok dedi. Ama zoraki lastiği canttan çıkarttırdım.

Durum çok kötüydü. Fitilin takıldığı lastiğin iç tarafı birisi 3 cm.ye diğeri 2 cm.ye yakın yarık gibi duruyordu. Amacım fitili çıkartıp patlağa yeniden soğuk yama yapıp tamir etmekti. Ama bu durumda lastik tamiri mümkün görünmüyordu kabarıklıklardan dolayı.

Bir daha lastik patlarsa kesinlikle soğuk yama yaptırıcam. Çünkü fitil lastiğin iç tarafını hem patlatıyor, hemde bir müddet sonra hava kaçırıyor.

Sonuç olarak bugün fuarda tanıştığım Buz Motor'dan (İstanbul'da) ön ve arka lastik sipariş ettim. Yarın kargoyla elinize ulaşır diye söz aldım. Bekliyorum.

Herkese patlaksız ve kazasız günler diliyorum

freenautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Arkadaşlar merhaba,
    Kaza sonucu honda dylan'ım pert olduğundan beri, onun kadar sorunsuz bir 250cc aramaktayım.Aklımda yamaha x-max,x-city ve piaggio beverly 250 tourer var.X-city'nin dizaynını beğenmedim.

Xmax için merak ettiğim 2008 versiyonundan alıp bu sorunları hala yaşayan olup olmadığı:
    elektrik arızası, torpido kapağının küçük tırnak nedeni ile ele gelmesi, arka çamurluk yada grenajdan biryerlerden gelen zıngırdama ve şasideki hatanın fabrikasyon olarak yeni versiyonda düzeltilip düzeltilmediği.(sonradan ek parça takılması benim mantığıma uygun değil)
    Bir de asfalt dışında ön süspasiyonun çok rahatsız olduğunu okudum yabancı forumlarda.Bu konuda tecrübesi olan varmı?

Beverly'yi de sevdim ama satış fiyatını 1500ytl pahalı olması,parçalarının pahalılığı,bakım sıklığının fazla olması(Yamaha 10.000, piaggio 5000.Mesela yamaha da kayış değişimi kaç km de?piaggio 10.000) beni bu modelden uzak tutuyor.

Önerileriniz ve vereceğiniz bilgiler kararımda çok etkili olucak.Şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    Xmax 250
    Merhaba freenautilus,

2006 modellerde başgösteren elektrik arızalarını (kontak kapalıyken otomatik jiklenin aküden akım çekmesi, konjektör soketi arızası) ve şasedeki eksikliği görerek X max'ları servise çağıran ve bu arızalar için çözümlerini üreten Yamaha, 2008'ler de bu hataları mutlaka gidermiştir diye düşünüyorum.

Zaman zaman asfalt dışında da kullanıyorum, ama ön süspansiyondan rahatsız edecek bir tepki almadım. Sadece bir sefer çamurluk vidası gevşemiş ve ses yapmıştı o kadar.

V kayışı, buji, hava filtresi, subap ayarı, her 20.000 km.de bir,

Yağ, her 3.000 km.de bir değişiyor. (kendim değiştiriyorum)

Parça fiyatlarından bazıları şöyledir: Ön balata 100 ytl, arka balata 60 ytl, hava filtresi 35 ytl, ön ve arka lastik (Michelin gold standard) 250 ytl. dir.

Birde X max'ın karbüratörlü ve enjeksiyonlu olmak üzere 2 modeli olduğunu hatırlatmama gerek var mı?

Şimdiden kolay gelsin, seçimin hayırlı uğurlu olsun.

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50

şimdi bu resimlerde ne diyeceksiiniz,yazayım xmax in radyatör fanı.haftanın başında motoru yüksek yere parketmiştim.gitmeden önce altına bi bakayım dedim ne var ne yok bi hasar var mı diye.şöle bi baktıktan sonra aha buda fanı dercesine pervaneyi ittirdim ama ahenkle dönmedi çünkü sıkışmıştı.hayırlı işler dedim kendime ve bugün sökebildim.son resimde gördüğünüz rulman kitlemiş ve fan devreye girdiğinde sigorta atana kadar kömürlerin ısınmasına neden olmuş,ısınan kömürler yatağını bozmuş.rulmanı açtım kömürleri düzzelttim ama uzun ömürlü olmaz.çıkan fırça düzeneğini yerine takmak için pervaneyi bobin milinden ayırmakta gerek yarın fiyat gelecek bide fan var mı ellerinde oda var,paylaşırım.
    Ve bir tecrübe daha;geçen hafta gece çıktığım yolda bi süre sonra gaz kesince egzos patladığını ve rolanti devrinin çok düşük olduğunu farkettim.yüksek devirle geceyi geçirip sabah söktüğümde boğaz kelepçesinin koptuğunu gördüm.daha öncede boğaz ara parça değişmişti zaten.kablo bağı ile sıktım geçtim hala da öle duruyor.bu olayın sebebide esnek duran hava filitresi kutusu sanırım.bence soldan 1.sabitleme vidasının altındaki rekor yarım santim kadar uzun ve kutuyu sabitleyemiyor.boşluktaki yük taa boğazdaki plastik aparata ve kelepçesine biniyor.rekoru çıkarıp araya esneklik için plastiğini takıp,pulla sıktım geçtim.deneyip göreceğizkafam fana takıldı bakalım ne çıkacak altından.tahminim çok para isteyecekler ve beni uğraştıracaklar yönünde.hayırlısı.
    ·sevgi eylem ister·

zangif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar Forumu Baştan Okumaya Karar Verdim 15 Ci Sayfadaydın şimdi Bakınca Sorum Cevabının Verilmiş Olduğunu Gördüm Sorumu Cevaplıyan:rochas Arkadışıma Teşekkür Edrim Ayrıca Kymco Lara Bakıyorum şu An Aklımda Kymco 250 Ve X Max Var Kymco Topıc.indeki Arkadaş Larda Sağolsun Ilgililer Onlarad Ayrıca Buradan Teşekkür Edrim Acaba Kymco Mu Cüsse Oralak Büyük Yoksa X Max Mi Hani 8000 Ytl Gibi Bir Rakam ödedikten Sonra Biraz Havalı Olmasının Kimseye Zararı Olmaz Diye Düşünüyorum Büyük Olursa Daha Rahat Edrim Diye Düşümdüm

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    son ölçümümü paylaşmak istedim 358km 11 litre benzin harcadım şehiriçi şehirlerarası karışık

Alıntı freenautilus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,
    Kaza sonucu honda dylan'ım pert olduğundan beri, onun kadar sorunsuz bir 250cc aramaktayım.Aklımda yamaha x-max,x-city ve piaggio beverly 250 tourer var.X-city'nin dizaynını beğenmedim.

Xmax için merak ettiğim 2008 versiyonundan alıp bu sorunları hala yaşayan olup olmadığı:
    elektrik arızası, torpido kapağının küçük tırnak nedeni ile ele gelmesi, arka çamurluk yada grenajdan biryerlerden gelen zıngırdama ve şasideki hatanın fabrikasyon olarak yeni versiyonda düzeltilip düzeltilmediği.(sonradan ek parça takılması benim mantığıma uygun değil)
    Bir de asfalt dışında ön süspasiyonun çok rahatsız olduğunu okudum yabancı forumlarda.Bu konuda tecrübesi olan varmı?

Beverly'yi de sevdim ama satış fiyatını 1500ytl pahalı olması,parçalarının pahalılığı,bakım sıklığının fazla olması(Yamaha 10.000, piaggio 5000.Mesela yamaha da kayış değişimi kaç km de?piaggio 10.000) beni bu modelden uzak tutuyor.

Önerileriniz ve vereceğiniz bilgiler kararımda çok etkili olucak.Şimdiden teşekkürler.
    2008 modelde birtek arka çamurluğun yumuşak plastikten yapilmasından dolayı oluşan tıkırtı haricinde bence başka bi üretim hatası yok torpido gözüde çok kolay şekilde hal oldu,şuana kadar bindiğim en rahat amortisörlere sahip motorsiklet bence xmax ve lastiklerin yol tutuşuda mükemmel başka motorla o kadar yatsam tahminimce yeri öperdim şimdiye kadar,özellikle otoyol türü düzgün asfalt yollarda uzun süre gidildiğinde insanın arabadaki gibi uykusu bile geliyor ,yamaha nın tek kötü yönü adam gibi servis bulmak..

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Sevgili rochas ve tolme, cevaplarınız için çok teşekkürler.Anladığım kadarı ile forumda birçok durumda servis hizmeti verebilecek bilgi birikimine sahip durumda arkadaşlarımız var,rochas,kdzli,ferring gibi.Benim de elim yatkındır oldukça, hobi olarak çeşitli uğraşlarım var.X-max konusunda henüz fikrim olmasada,diğer teknik durumlarda elimden geldiğince bilgi paylaşmaya çalışırım.
    Hala x-city görmek için kullandıklarını bildiğim toplum destekli polis timini kovalıyorum ondan sonra ikisi arasında karar vericem gibi.
    Bugün x-max gördüm,alıcı gözüyle baktım.Bir tek alçak olması tedirgin etti altını vururum diye.Dikkatimi çeken bir nokta da varyatör kapağının pilastik muhafazalı olması ve gördüğüm kadarı ile tek vidayla tutması.Neden böyle yapmışlar bilgisi olan varmı?
    Bir de, torpido kapağı nasıl çözüldü,yaratıcılıkla mı yoksa parçamı değişti? Motorda 12v şarj vs için soket varmı?
    Rochas uygun zamanında buluşup sohbet etmek isterim.Ankara'da böyle paylaşmcı, maxi-scooter kullanan çok az insan var.Motoru bir alayım gezi de yaparız inşallah.
    Selamlar
    Emrah

Motosikleti
    Xmax 250
    Geçmiş olsun kdzli nerden aklınıza geldi fanın pervanesini çevirmek, bence sen o arızayı kolayca halledeceksin gibi geliyor Niye dersen zaten sorunu görmen problemin % 50'sini çözmüş. Gerisi kolay gelir umarım. Geçmiş olsun.

Tolme, 11 litreyle 358 km. Çok iyi bir sonuç gerçekten. Ben 320 km.ye bile razıyım. Bravo size ve X max'e

freenautilus, Teşekkür ederim davetiniz için, uygun bir zamanda buluşuruz elbette. Varyatör kapağı 3 vidayla sabitlidir ve çok sağlıklı bir şekilde sabitlenmiş, bunun için endişe etme. Bu muhafazanın içinde bir filtreyle varyatörün temiz hava alması sağlanmış. 12 volt şarj soketi yok. Seçim yapmanız gerçekten zor. X city'de yabana atılamaz. 16 inç cant avantajı, trafikte daha dar alanlardan kolayca ilerleyebilmek için daraltılmış ve kısaltılmış şasi, yerden yükseklik avantajı (Xcity'nin yerden yüksekliği:16,5 cm Xmax'in 11,3 cm.) Seçiminizde dikkate almanız gereken bir öneri: Xcity'nin koltuğu daha yüksek. Bence ayağınız yere hangisinde daha rahat basıyorsa ve üstüne bindiğinizde hangisine daha çok hakimseniz onu daha fazla dikkate alın. (Umarım aklınızı karıştırmadım )

X MAX X CITY

Ön çatal esneme mesafesi: 110 mm 100 mm
    Arka süspansiyon: Hareketli ünite Hareketli ünite
    Arka çatal esneme mesafesi: 95 mm 105 mm
    Ön fren: Tek disk, f 267 mm Tek disk, f 270 mm
    Arka fren: Tek disk, f 240 mm Tek disk, f 240 mm
    Ön lastik: 120/70-15 120/70-16
    Arka lastik: 140/70-14 140/70-15
    BOYUTLAR
    Toplam uzunluk: 2.210 mm 2.175 mm
    Toplam genişlik: 790 mm 785 mm
    Toplam yükseklik: 1.380 mm 1.460 mm
    Sele yüksekliği: 755 mm 790 mm
    Tekerlekler arası mesafe: 1.545 mm 1.470 mm
    Minimum yerden yükseklik: 113 mm 165 mm
    Kuru Ağırlık: 165 kg 165 kg
    Yakıt kapasitesi: 12.5 litre 10.5 litre
    Yağ kapasitesi: 1.4 litre 1.4 litre

Motosikleti
    Yamaha X-max 250
    Merhaba , eklenen mesajları görünce uzun süredir sizlerden uzak kaldığımı anladım.

Sevgili zangif , Üstat rochas senin soruna kendine yakışır şekilde cevap vermiş.Zaten onun üstüne söyleyecek yok.

Ben ikinci yazdığın mesaj ile ilgili fikrimi belirtmek istiyorum.

Alıntı zangif adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Forumu Baştan Okumaya Karar Verdim 15 Ci Sayfadaydın şimdi Bakınca Sorum Cevabının Verilmiş Olduğunu Gördüm Sorumu Cevaplıyan:rochas Arkadışıma Teşekkür Edrim Ayrıca Kymco Lara Bakıyorum şu An Aklımda Kymco 250 Ve X Max Var Kymco Topıc.indeki Arkadaş Larda Sağolsun Ilgililer Onlarad Ayrıca Buradan Teşekkür Edrim Acaba Kymco Mu Cüsse Oralak Büyük Yoksa X Max Mi Hani 8000 Ytl Gibi Bir Rakam ödedikten Sonra Biraz Havalı Olmasının Kimseye Zararı Olmaz Diye Düşünüyorum Büyük Olursa Daha Rahat Edrim Diye Düşümdüm
    XCITING 250i
    Ölçüler 2250 x 810 x 1450
    Ağırlık (kg) 185
    Motor Tipi 4 zamanlı SOHC
    Soğutma Sistemi Su
    Şanzıman CVT
    Motor Hacmi (cm³) 249,1
    Ateşleme Tipi CDI
    Yakıt Kapasitesi 12,8
    Yağ Kapasitesi 0,9
    Sele Yüksekliği 820
    Max. Güç (Hp/d/d) 22 / 8200
    Max. Tork (Nm/d/d) 20.7 / 6500
    Frenler Ön / Arka Disk / Disk
    Tekerlek Ölçüsü Ön 120 / 70 - 15
    Tekerlek Ölçüsü Arka 150 / 70 - 14

X-MAX 250 - Ayrıntılı Teknik Özellikler
    Motor
    Tipi Tek silindir, 4 zamanlı, su soğutmalı

Silindir hacmi
    Çap x Strok
    Kompresyon oranı
    Azami Gücü
    Azami Tork
    Yağlama
    Yakıt sistemi
    Debriyaj tipi
    Ateşleme
    İlk Çalıştırma
    Vites kutusu 249.78 cc
    69 X 66.8 mm
    10 : 1
    15.6 KW - 7.500 rpm.
    21.3 NM - 6.500 rpm.
    Yağ banyolu karter
    Yakıt Enjeksiyonu
    Otomatik santrifüjlü
    C.D.I.
    Elektrik
    Otomatik
    Şase
    Ön süspansiyon
    Arka süspansiyon
    Ön teker hareket mesafesi
    Arka teker hareket mesafesi
    Ön fren
    Arka fren
    Ön lastik
    Arka lastik Teleskopik çatal
    Hareketli ünite
    110 mm
    95 mm
    Tek disk, f 267 mm.
    Tek disk, f 240 mm.
    120/70-15
    140/70-14
    Boyutlar
    Boyutlar (UxGxY)
    Sele yüksekliği
    İki teker arası mesafe
    Min. Yerden yükseklik
    Ağırlık
    Yakıt kapasitesi
    Yağ kapasitesi 2.210 x 790 x 1.380 mm.
    755 mm.
    1.545 mm.
    113 mm.
    164 kg
    12.5 litre
    1.4 litre

Kymco X-max'den 4 santim uzun , iki santim geniş
    Emin değilim ama sanıyorum Kymco nun enjeksiyonlu modelinde Ön fren çift disk ve Fotoğraflarından gördüğüm kadarı ile ABS okuyucusu var yani ABS fren sistemi olabilir ama bunu araştırman gerekli sadece fotoğraflarında ABS okuyucusu gördüğüm için olma ihtimalinden bahsediyorum.
    Kymco nun arka lastik tabanı X-max'den bir boy daha geniş.

X-max X-max ise ; ben bu motoru alırken burgman 400, silverwing 400 gibi motorlarla kıyasladım ve aks aralığı , tekerlek açıklıkları v.s x-max daha üstün geldi. Hatta uzunluk ve genişlikte de burgman 400 gibi devasa görünen bir motordan hiçte geri kalmıyor. Dengeli olması , virajının kuvvetli olması bir kullanıcı olarak sana söyleyebileceğim artılarıdır. X-max kendi segmentinde hiçbir motorda olmayan bagaj kapasitesine sahip. X-max'in torku da kendi segmentinde en iyisinden biridir.

Yine bir kullanıcısı olarak sana X-max in en büyük eksikliğini söylememi istersen , bence tek eksiği altı yere yakın derim.

Sevgili kdzli ,

Senin elinden maşallah her iş geliyor zaten. Ama gerçekten motorun fan pervanesini gördüğünde onu çevirmek nereden aklına geldi ? Helal olsun sana..
    Bunu okudum ya ilk fırsatta bende fana bir el atayım. Sen çok şanslı olduğununda farkındasın sanıyorum. O fan pervanesini ellemeyip rulman kilitlenene kadar kullansaydın fan motoru ile beraber motosikletinde motoru hararet yüzünden conta yakacaktı belkide daha büyük hasar görüp segmanları kaynatacaktı. O pervaneyi çevirmek nereden aklına geldi bilmiyorum ama iyiki çevirmişsin..

Merhaba freenautilus ,

Dylan motorunun pert olduğundan bahsetmişsin. Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Sevgili üstadım rochas bana olduğu gibi seninde imdadına yetişmiş sağolsun. Bu sırada Üstadım saygılar

Ben kendimden bir örnek vereyim , beni motorum 2006 model yani forumlarda v.s bahsedilen en sorunlu model. Motorum henüz 8500 km de belki daha başıma işler açacak ama zamanını bekliyordur onu bilmiyorum Fakat sadece şu şarj olayını bir kabus edası ile yaşadım. Aslında arıza çok basit ve hiç masraf etmedim 3 kabloya soketi iptal edip fiş takıyorsun hepsi bu , AAmaaa bilene hepsi bu Ben o arızayı bulamayınca gerçekten az daha motordan soğuyacaktım. Bunu neden yazdığımı da unuttum ben bunu anlatıp sonunu birşeye bağlayacaktım

Neyse , demiştim ya en sorunlu model diye , çok şükür başka sorunum olmadı. Amortisör ile ilgili önden gelen tak tuk diye bir ses var. Sanki çamurluk biryere çarpıyormuş gibi ama çamurluk üzerinde hiçbir çarpma izi yok. O sesin nereden geldiğini şimdilik bulamadım ve çok üzerinede düşmedim aslında. Forumda bile ilk kez yazdım belki önceden yazsaydım mutlaka fikir veren olurdu. Onun haricinde amortisör sertlik ve yumuşaklığı bende çok sorun teşkil etmiyor çünkü bence X-max iyi yol tutuyor yani oldukça stabil bir motor. Ve yol tutuşu mühendislik , amortisör ve lastik üçlüsünün performansıdır. Asfalt dışında mesela parke yolda mutlaka biraz daha tıkırtılı motorlar scooterler ama X-max'de kardeşlerinden fazla ses çıkarmıyor parke yolda.
    (Benim iş yeri çemberlitaş da ve hergün parke yoldan gidip geliyorum .)

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Rochas, Ferring bilgiler ve samimiyetiniz için teşekkürler.
    Gördüğüm kadarı ile o debriyaj plastik kapağının iç kenarlarında sünger izolasyon malzemesi var.Ben nasıl hava alıcak bu varyatör demistim kendi kendime ama cevap vermişsiniz.Bir de plastik kapağın altında metalden ayrıca kapak var değilmi,yani plastik kapak dekoratif sadece.
    X-city'nin sele yüksekliği eski motorumdan 5mm daha alçak.eski motorumda yere yarım ayak değiyordum ama tabi daha dar bir motordu.Bakalım şu polisleri bulabilirsem rica edip otururum motora.
    Ankara'da hangi servisi kullanıyorsunuz?Kuruçayırlı mı Motoart mı? Memnunmusunuz? Kuruçayırlının servis kısmını görmedim ama motoart'ın yeri biraz küçük sanırım.Yağ olarak ben eskiden castrol power1 scooter alıyordum.Ama kuruçayırlı "artık yağlar uzun ömürlü o yüzden 7000 de bir falan değişiyoruz" dedi.Tam sentetik yağda servise bağımlı kalmamak adına, kullandığınız yağ hangisi, tavsiyelerinizi beklerim.

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50

radyatör fanı

Alıntı Tolme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    son ölçümümü paylaşmak istedim 358km 11 litre benzin harcadım şehiriçi şehirlerarası karışık
    sonunda 3lt yaktırdınız motoraşahsen 11 litre ile 280km nin üstüne çıkamadım,fazla basıyorum sanırım.

Motorda 12v şarj vs için soket varmı?
    Selamlar
    Emrah
    fab.çıkışı 12v soket yok ama ben torpidonun içine bi çakmaklık taktım.bws ye de takmıştım çünkü kompresör taşıyorum zor durumda kullanması kolay oluyor.çokta basit ve güzel oldu bence.resimleri paylaşırım.
    x max tan önce x city i bende düşündüm ama bagajı tek geçerim.

Alıntı rochas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun kdzli nerden aklınıza geldi fanın pervanesini çevirmek, bence sen o arızayı kolayca halledeceksin gibi geliyor Niye dersen zaten sorunu görmen problemin % 50'sini çözmüş. Gerisi kolay gelir umarım. Geçmiş olsun.

Alıntı ferring adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili kdzli ,

Senin elinden maşallah her iş geliyor zaten. Ama gerçekten motorun fan pervanesini gördüğünde onu çevirmek nereden aklına geldi ? Helal olsun sana..
    Bunu okudum ya ilk fırsatta bende fana bir el atayım. Sen çok şanslı olduğununda farkındasın sanıyorum. O fan pervanesini ellemeyip rulman kilitlenene kadar kullansaydın fan motoru ile beraber motosikletinde motoru hararet yüzünden conta yakacaktı belkide daha büyük hasar görüp segmanları kaynatacaktı. O pervaneyi çevirmek nereden aklına geldi bilmiyorum ama iyiki çevirmişsin..
    sağolun rochas&ferring;kot farkı olan bi yere park etmesem bu kadar önce farketmezdim.muhtemelen hararet yaptığında anlayacaktım ama kim bilir nerde ne şartlarda...resimlerden sonra bugün fanın pervane kısmınıda ayırıp,temizleyip sonra tekrar toplayıp çalıştırdım fakat rulmana güvenemedim ses yapıyor.tekrar uğraşmamak için kömürleri ve rulmanları değiştirip takacağım.bu arada paylaşayım;yenisi için parçacı 175 servis 190 lira çekti,işin kötüsü min.30-40 günde gelir dediler,ülkede yok.ama biz aynısını kargo dahil 50 usd ye bulduk,yazıştık 10 ila 15 gün içinde elimizde olur cevabını aldık.spal 4'' radyatör fanı uygun kömürle rulmanı bulamazsak ya taşın altına elimizi sokacaz (ebay) yada çinli fanı dayıyacaz ne dersiniz?
    ·sevgi eylem ister·

mhyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Ben önceden de yine bu konuya yazarak bu motor hakkında bilgi istemiştim fakat o zamanlar maddi durumlardan ötürü alamamıştım.Şimdilerde yine xmax almayı düşünüyorum.Aslına bakarsanız gilera runner alacaktım fakat xmax'ın şehiriçi ortalama 3,5 lt yakıtı, geniş bagajı, tipi, rahatlığı, uzun yolda vereceği keyfi düşündükçe biraz bu tarafa kayar gibi oldum.Dün akşam motorla ilgili Ümmet abimizle de konuştum.Kendisi 3 kez kontak anahtarı problemi yaşamış nedense Sizlerden bu sorunu yaşayan oldu mu?Benim almayı düşündüğüm tek model 2008 enjeksiyonlu i modeli.Eskilerden düşümüyorum bile o derece korkuyorum yani.Bakımlarının 6000 kmde bir olduğunu biliyorum da 1000,6000,12000 diye mi gidiyor yoksa 1000,7000,13000 diye mi?Almayı düşündüğüm ve de şu anda pazarlık aşamasında olduğum bir motor var.6300 km civarlarında 2008 model.Bu km'deki bir motor bana sorun çıkarır mı aldığımda?Biraz şans işi olduğunu biliyorum motor olayının şimdiye kadar 2 tane aldım sattım bu 3. olacak.Fakat bir Honda'yı alırken güvenerek almak var bir Çinli'yi alırken ne zamana problem yaşarım acaba diye düşünerek almak var.Bu konuda da görüşleriniz benim için çok önemli.
    Beni korkutan en büyük şeylerden birisi ise bu motorun üzerine hiç binmedim.Acaba çok geniş mi?Sıkışık trafikte aralardan iyi kaçıp gidebilir miyim?Gilera runner gibi bir scooterı çok çok rahat,sorunsuz kullanabiliyorum.Bu da onun biraz genişi ve uzunu gibi.Şehiriçi kullanım zorluğu yoktur inşallah.Sırf bu yüzden alışamadığımdan hyosung gt250r'ı sattım.Üzerine binebileceğim, test edeceğim herhangi bir yamaha bayisi var mıdır İstanbul'da?
    Ayrıca servis olaraktan da İstanbul içi nereyi önerirsiniz?
    Honda Ses Dylan 150 >> Hyosung GT250R >> Gilera Runner VXR 200 >> Honda CBR 250R

Motosikleti
    Yamaha X-max 250
    Alıntı kdzli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kot farkı olan bi yere park etmesem bu kadar önce farketmezdim.muhtemelen hararet yaptığında anlayacaktım ama kim bilir nerde ne şartlarda...resimlerden sonra bugün fanın pervane kısmınıda ayırıp,temizleyip sonra tekrar toplayıp çalıştırdım fakat rulmana güvenemedim ses yapıyor.tekrar uğraşmamak için kömürleri ve rulmanları değiştirip takacağım.bu arada paylaşayım;yenisi için parçacı 175 servis 190 lira çekti,işin kötüsü min.30-40 günde gelir dediler,ülkede yok.ama biz aynısını kargo dahil 50 usd ye bulduk,yazıştık 10 ila 15 gün içinde elimizde olur cevabını aldık.spal 4'' radyatör fanı uygun kömürle rulmanı bulamazsak ya taşın altına elimizi sokacaz (ebay) yada çinli fanı dayıyacaz ne dersiniz?
    Sevgili üstadım rulman ve kömür yenilenince iş çözülüyorsa yani sargılarda bir sorun yoksa , bilya yatağında bir bozulma olmamışsa neden komplesini değiştirmeye uğraşıyorsun?

O rulman üzerinde numara yazıyordur.O numarayı burada paylaşırsan ben istanbulda rulmanı mutlaka bulurum , bulamazsam da dış çapı aynı iç çapı dar olan birtanenin içini tornada aldırıp kullanabilirim. ( Benim ilk motorum Regal Raptor du onun şanzuman rulmanlarını değiştirdim ve 4 rulmanın 3 ünü tornada hallederek tamamladım ) Kömür işi zaten büyük küçük birşey blup yanını yöresini taş motorunda ayarlayıp aynı ölçüye gelince hallolacak bir olay. Bu şekilde atıyorum 5 ytl ye kömür 10 ytl ye rulman 10 ytl de tornaya versen 25 ytl ye tüm olayı çözersin. Rulmanı dediğim gibi araştır ve eğer çözüm bulamazsan ben buradan halletmeye çalışırım.

Alıntı mhyen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben önceden de yine bu konuya yazarak bu motor hakkında bilgi istemiştim fakat o zamanlar maddi durumlardan ötürü alamamıştım.Şimdilerde yine xmax almayı düşünüyorum.Aslına bakarsanız gilera runner alacaktım fakat xmax'ın şehiriçi ortalama 3,5 lt yakıtı, geniş bagajı, tipi, rahatlığı, uzun yolda vereceği keyfi düşündükçe biraz bu tarafa kayar gibi oldum.Dün akşam motorla ilgili Ümmet abimizle de konuştum.Kendisi 3 kez kontak anahtarı problemi yaşamış nedense Sizlerden bu sorunu yaşayan oldu mu?Benim almayı düşündüğüm tek model 2008 enjeksiyonlu i modeli.Eskilerden düşümüyorum bile o derece korkuyorum yani.Bakımlarının 6000 kmde bir olduğunu biliyorum da 1000,6000,12000 diye mi gidiyor yoksa 1000,7000,13000 diye mi?Almayı düşündüğüm ve de şu anda pazarlık aşamasında olduğum bir motor var.6300 km civarlarında 2008 model.Bu km'deki bir motor bana sorun çıkarır mı aldığımda?Biraz şans işi olduğunu biliyorum motor olayının şimdiye kadar 2 tane aldım sattım bu 3. olacak.Fakat bir Honda'yı alırken güvenerek almak var bir Çinli'yi alırken ne zamana problem yaşarım acaba diye düşünerek almak var.Bu konuda da görüşleriniz benim için çok önemli.
    Beni korkutan en büyük şeylerden birisi ise bu motorun üzerine hiç binmedim.Acaba çok geniş mi?Sıkışık trafikte aralardan iyi kaçıp gidebilir miyim?Gilera runner gibi bir scooterı çok çok rahat,sorunsuz kullanabiliyorum.Bu da onun biraz genişi ve uzunu gibi.Şehiriçi kullanım zorluğu yoktur inşallah.Sırf bu yüzden alışamadığımdan hyosung gt250r'ı sattım.Üzerine binebileceğim, test edeceğim herhangi bir yamaha bayisi var mıdır İstanbul'da?
    Ayrıca servis olaraktan da İstanbul içi nereyi önerirsiniz?
    Sevgili dostum motoru forumlardan yeterince tanımışsın. Lütfen beni yanlış anlamasın kimse ama şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. 2006 model Fazer' ile Şu ankullandığım 2006 Model X-max'i takas yaptım. Maddi sıkıntım vardı ve fazer'imi çok seviyordum. Şu an ise karşınızda bir yamaha sever var
    Çünkü X-max yol tutuşu , bagaj hacmi , İvmelenmesi ve son sürat olarak gayet tatmin edici bir motor.Şehir içi kıvrak hareketler benim pek tarzım değil açıkçası. Araba aralarına ani kapı açılmalarından sebep pek girmiyorum.Ama Göz alışınca , gözünün aldığı yerden girip çıkıyorsun.

Servis olarak Fazer'i ben Kuruçeşme-Daytona ya götürüyordum ama X-max in bakımını kendim yapıyorum.

Sebebide şu ; bizim motorlar 1,2 lt yağ alıyor ama servis litresi 25 ytl den 2 lt yağ fatura ediyor.Ben 4 lt yağı 45 tl ye aldım. 1 lt si 11,25tl
    Hava filitresi serviste 52 ytl , ben ojinalini sirkeciden 32 ytl ye aldım.
    Şanzuman filitresi serviste 40 ytl civarı ben sirkeciden orjinalini 20 ytl ye aldım.

Sonuç olarak ben bakımı 13,5tl yağ + 32 tl hava filt + 20 tl şanz. filt + 7,5tl buji + işçilik sıfır smile1 toplam = 73 tl ye mal ederken yetkili serviste ;

50 tl yağ + 52 hava + 40 şanz filt. + 15 tl buji + 30 işçilik = 187 ytl

mhyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    İlginiz için teşekkür ederim ferring.Fakat ben aldığımda 2008 model bir motor almak istiyorum ki bu motorun da illaki garantisi devam edecektir.Yani kendim bakım yapma olayına girersem garanti dışı olabilir.Ama dediğiniz gibi garantisi olmasa bakım olayını kendim yapmaya çalışırım.Bu arada bahsettiğim aralara girme olayı öyle kuryeler gibi zikzak çizerek gitmek değil aslında bir araba gibi beklememek, dur kalk yapmadan gitmek.Konuştuğum bir kaç kişi bu yönden kıvrak bir motor olduğunu söyledi.Beni korkutansa nedense şu kontak anahtarı problemiymiş.Ümmet abi 3 kez sorun yaşadım dedi.Ben öyle çok kullanan birisi değilim.Hele havalar da bozuyor, okul da başlıyor ki ayda yapacağım en fazla 500-600 km.Arada grupça uzun yola gidersem günü birlik 300-400 km o ayrı tabi.Sıfır fiyatı şu an 8450 gözüküyor.2008 model 6300 km'deki bir motorun ederi nedir sizce?Sahibi 6800 civarı istiyor ama tam durumu bilmediğimden az ya da çok birşey teklif edemedim.
    Benim için en önemli noktalardan birisi de servis!.. Bu konuda Honda'yı tek geçerim.Yamaha'nın servisleri hakkında pek bir fikrim yok.Ümraniye'deki bir servisi için iyi deniyor ama sizin görüşlerinizi de almak isterim.
    Honda Ses Dylan 150 >> Hyosung GT250R >> Gilera Runner VXR 200 >> Honda CBR 250R

Motosikleti
    Xmax 250
    Sevgili ferring
    Saygınıza teşekkür ederim. Bunu hakedecek bişey yapmadım. Bu sizin büyüklüğünüz. Bilgiyi paylaşıyoruz. Ön çamurluktan gelen sesten bahsetmişsiniz, ben bunun nedenini buldum galiba: 1. Civatalar gevşek veya düşmüş olabilir, 2. Civatayı sıktığımız zaman, civatanın tepesi girdiği yuvaya baskı yapıp çamurluk sabitleniyor, eğer civatayı fazla sıkarsak işte o zaman civatanın tepesi o yuvayı çatlatıp, kırıyor ve vida çamurluktan bağlantıyı kestiğinden dolayı çamurluk boşa çıkıyor.
    Çözüm: Civatayı çıkarıp orası kırılmışmı kontrolden sonra kırılmışsa, civatanın altına ufak pul koy veya civataya elektrik bandı sarıp tekrar vidala.
    Birde Xcity ve Xmax'in teknik özelliklerinde bi terslik var gibi

Rochas, Ferring bilgiler ve samimiyetiniz için teşekkürler.
    Gördüğüm kadarı ile o debriyaj plastik kapağının iç kenarlarında sünger izolasyon malzemesi var.Ben nasıl hava alıcak bu varyatör demistim kendi kendime ama cevap vermişsiniz.Bir de plastik kapağın altında metalden ayrıca kapak var değilmi,yani plastik kapak dekoratif sadece.
    X-city'nin sele yüksekliği eski motorumdan 5mm daha alçak.eski motorumda yere yarım ayak değiyordum ama tabi daha dar bir motordu.Bakalım şu polisleri bulabilirsem rica edip otururum motora.
    Ankara'da hangi servisi kullanıyorsunuz?Kuruçayırlı mı Motoart mı? Memnunmusunuz? Kuruçayırlının servis kısmını görmedim ama motoart'ın yeri biraz küçük sanırım.Yağ olarak ben eskiden castrol power1 scooter alıyordum.Ama kuruçayırlı "artık yağlar uzun ömürlü o yüzden 7000 de bir falan değişiyoruz" dedi.Tam sentetik yağda servise bağımlı kalmamak adına, kullandığınız yağ hangisi, tavsiyelerinizi beklerim.
    Plastik kapağın altında metal kapak yok. Plastik kapak hem dekor görevi görüyor hemde hava filtresine verilmek üzere bir tarafından hava alıyor. Alınan hava kapakla bütünleşik olan hava filtresinden (varyatörün hava filtresi) geçtikten sonra varyatör pervanesine veriliyor.

Dediğin gibi sele yüksekliği gibi bir o kadarda genişliği önemli. Koltuğun genişliğinden ayağınızı yere değemiyorsunuz.
    Yağı 2500-3000 km.de bir değiştirdiğim için bende castrol power1 scooter (16 ytl) kullanıyorum.

kdzli
    Bence 50 dolar olan sıfır fanı al ve tak. Tamir etmeye çalıştığın fanı ne kadarda düzgün tamir etsen su geçirmez özelliği kaybolmuş olabilir. Taktığınız fanın su geçirmemesi gerek normalde. Yoksa sonrası tekrar hüsran. Bide yaptığın masraf ve emeğine yazık olur. Orjinalide olsa arızalanabiliyor, bu parçada çinliye güvenebilirsin bence. Al tak çinliyi.

mhyen
    Kontak anahtarı problemi hiç yaşamadım. Konuya kötümser yaklaşıyor dermisiniz bilmiyorum ama. Servislerin her söylediğine inanmamak gibi bir tecrübem var. Bazı servisler çoğu zaman çözümleri işlerine geldikleri gibi yapıyorlar, işin kolayına kaçıyorlar, sizi yanıltabiliyorlar. Servisin şu arızalı dediği sorunda motoru servise bırakmadım ve kendim hallettim ve çözdüm. Çözümün sonunda sorunun servisin dediği yerlerle alakası olmadığını gördüm. Bir değil, iki değil üç kez kontak arızası düşündürücü. Üstelik bu formadaki arkadaşlarımızdan kimsenin bu arızadan şikayetini anımsamıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler