Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Tvs Jupiter Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    Çanta demirinden memnunmusunuz. İnternetten biraz baktım koruma demiri olmadan sadece bu modeli bulabildim.Tek vida tutuyor sanırım kırılır diye korkuyorum açıkçası.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Çanta demirinden genel anlamda memnunum. Ancak bazı sorunları sıkıntıları yok değil. Yolda giderken desteksiz, tek bağlantıdan montaj olduğu için gıcır gıcır ses yapıyor. Ben içerisine çok bir ağırlık koymadım bu zamana kadar ancak ciddi ağırlıklarda kasisten çukurdan geçerken demir yamulup esneme yapabilir.

Motosikleti
    Benim motorda da bir sıkıntı var. Yolda giderken sürtme gibi bir ses geliyor. ( Böyle vın, vın, vın gibi teker döndükçe :D )Titreşim olarak ayak koyduğumuz yerde ve selede hissediliyor. Sanırım disk yada balata ile ilgili bir problem, ön freni fazla kullanmasam bile 6km lik mesafede disk el değmeyecek kadar ısınıyor. Daha rodaj bakımı gelmedi 250kmde motor ama en kısa sürede servise götürücem baya rahatsız etti beni.

Alıntı oknglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorda da bir sıkıntı var. Yolda giderken sürtme gibi bir ses geliyor. ( Böyle vın, vın, vın gibi teker döndükçe :D )Titreşim olarak ayak koyduğumuz yerde ve selede hissediliyor. Sanırım disk yada balata ile ilgili bir problem, ön freni fazla kullanmasam bile 6km lik mesafede disk el değmeyecek kadar ısınıyor. Daha rodaj bakımı gelmedi 250kmde motor ama en kısa sürede servise götürücem baya rahatsız etti beni.
    Ön disk yamuk olduğu için ses geliyor ve ısınıyor. Eski kasa karbüratörlü drift veya kn 150 ve vulture diskleri uyumlu. Ben N11 vb ucuza alıp kendim değiştirdim kolay zaten

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Alıntı mertowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çanta demirinden genel anlamda memnunum. Ancak bazı sorunları sıkıntıları yok değil. Yolda giderken desteksiz, tek bağlantıdan montaj olduğu için gıcır gıcır ses yapıyor. Ben içerisine çok bir ağırlık koymadım bu zamana kadar ancak ciddi ağırlıklarda kasisten çukurdan geçerken demir yamulup esneme yapabilir.
    Inazuma F e binerken ustam çantayı taktı. Dediğiniz gibi olduğunu farkediğ kuyruk grenajını fazladan delip bir vida somun ile 3. bir delik açıp sağlamlaştırmıştı. Belki sizin sıkıntınıza böyle bir bir çözüm bulunabilir.
    mertowski bunu beğendi.

Motosikleti
    TVS Jüpiter 125
    Geçen sene aralık ayında TVS Jüpiter 125 alarak aranıza katıldım. İlk motorum an itibariyle bin kilometre yapmış bulunuyorum bu sürede yaşadığım birkaç sorun oldu. Tabi bir de yıkadıktan sonra motoru park ederken düşürme olayı yaşadım ona da değineceğim.

Öncelikle motoru aldığımda montaj hataları mevcuttu halen bazı parçalarda tam birleşmeme sorunu mevcut açıkçası beni çok rahatsız etmiyor. Yaklaşık bir ay önce petrolde motoru yıkadıktan sonra yan ayaklığa almıştım. Kurulama işlemi bittikten sonra motoru çalıştırmayı denediğimde yan ayaklık açık hatasında takılı kaldığını fark ettim. Motor hiçbir şekilde çalışmadı. Ayaklığın yanında küçük bir mıknatıs gördüm ve sensör sisteminin bozulduğunu fark ettim. Sistemi manuel olarak yeniden kurdum ve motor çalıştı ardından servise giderek ayaklık sensörünü iptal ettirdim.

Birçok motorda mevcut olan direksiyon gıcırtısı bende de vardı motoru düşürmemin ardından bu ses daha da artmıştı. Tekrar servise giderek -parça bulunmaz diye endişeliydim- sağ ön paneli değiştirip kablolama sistemini yeniden yapmalarını istedim sağolsunlar parçayı değiştirip direksiyonla ilgilendiler artık ses gelmiyor. Parça sorununu sorduğumda da böyle bir şey olmadığını söylediler.

Bunun dışında motoru işe gidip gelmek için kullanıyorum. Günlük 25 km yol yapıyorum. Motor pratiği kazanmak açısından doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Motoru alırken Hero Dash 125 ile Jüpiter 125 arasında kararsız kalmıştım. Kuzenimde Jüpiter 110 modeli olduğu için tercihimi Jüpiterden yana kullandım. Açıkçası motordan pek anlamadığımdan parça kalitesi hakkında yorum yapamıyorum lakin tecrübesiz bir sürücü olarak kullanması oldukça kolay ve eğlenceli geldi bana.

Sizlere de birkaç sorum olacak motorla 60 km/h hızla ilerlerken belli bir yerden sonra vınlama özellikle yokuş aşağı inişlerde başlıyor. Biraz gaz verince sorun geçiyor. Sebebi nedir başka böyle bir durum yaşayan var mı ? Son olarak üzerinde gelen lastikler yağmurda pek güven vermedi. Yaşadığım yerde (Gaziantep) yaz mevsimi başladı pek yağmur yağmaz. Bu lastikleri yazın kullanabilir miyim, tavsiyeleriniz nelerdir ?

Motosikleti
    Alıntı R3QIT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizlere de birkaç sorum olacak motorla 60 km/h hızla ilerlerken belli bir yerden sonra vınlama özellikle yokuş aşağı inişlerde başlıyor. Biraz gaz verince sorun geçiyor. Sebebi nedir başka böyle bir durum yaşayan var mı ? Son olarak üzerinde gelen lastikler yağmurda pek güven vermedi. Yaşadığım yerde (Gaziantep) yaz mevsimi başladı pek yağmur yağmaz. Bu lastikleri yazın kullanabilir miyim, tavsiyeleriniz nelerdir ?
    Yokuş aşağı inerken kavrama boşa düşüyor anladığım kadarıyla. Gaz vermeden inmeye çalışırsan bu ses normal. Devrinde gaz vererek inmeye çalış, kayışı boşa düşürme.

Lastik konusuna gelince, bende de Jupiter 125 var. Rodaj bakımından sonra Anlas Winter Grip 2 (SC500) ile değiştirdim. Uygun fiyatlı iş görecek bir motosiklet lastiği. İstersen Anlas SC360 da tercih edebilirsin. Bu işin yazı kışı yok. Yazın bir su birikintisine gelirsin (genelde belediyeler çiçek sulama yerine yolları suluyor) kayar düşersin, keşke taktırsaydım dersin. Keşke dememek için lastiği değiştirmeni öneririm.

Pirelli, Metzeller gibi markaların da lastikleri var bu ölçülerde ancak çok pahalı. Anlas yeterli olacaktır.

Kimi insanlar orjinal ölçülerin dışına çıkarak büyük lastik takıyor. Sizin kararınız ancak ben orjinal ebatta lastik taktım.

Rafık keyifli sürüşler.

Motosikleti
    TVS Jüpiter 125
    Lastik işi önemli şakaya gelmez haklısınız. Orijinal ölçülerin dışına çıkmak bana da pek mantıklı gelmiyor sonuçta bu şekilde ayarlanıp satışa sunulmuş.

Teşekkür ederim rafığım Profilinizde Karşıyaka ibaresini görünce sizi de Gaziantep'te sandım sonra önceki sayfalarda motoru İzmir'de aldığınızı hatırladım. Siz tüm montaj hatalarından arındırdınız sanırım ilk motorum olmasa biraz ben de kurcalamak istiyorum da endişeliyim.

Az önce işe gelirken büyük bir çukurdan geçtim aklım jantta kaldı ya nedir bu başıma gelenler. Eğrilik falan olmuş mudur hızım 30km/h civarındaydı daha kötüsü çukura biraz da frenle girmiş olabilirim.
    mertowski bunu beğendi.

Motosikleti
    Jupiter 125 Türkiye Whatsapp Grubu

Whatsapp grubunda bolca goy goy dönüyor. Grubu sessize alarak takip edebilirsin istersen. Bazı konularda da faydalı muhabbetler oluyor, motosikletinle ilgili faydalanabilirsin.

Evet ben montaj hatası diyebileceğimiz tüm sorunları gidermeye çalıştım. Size de bu uygulamaları ve kontrolleri yapmanızı tavsiye ederim.

Varyatör fanı vidaları sabit mi kontrol. Vidalara gerekirse civata sabitleyici sürerek sabitlemek.

Sele altı havuzunu sökerek, motor bölümünden geçen kabloları su vs için izole etmek. Boşta duran sallanan, bloğa değen kabloları uygun yerlere plastik kelepçe cırt ile sabitlemek.

Ön kafayı sökerek kombine fren ayarını kontrol etmek. Genelde ayar somunu gevşek olunca arka stop ışığı takılı kalıyor.

Ön kafayı sökünce, gidon borusunun oradan geçen kablolar boştaysa çengel şeklinde kabloları toplayan demirin arkasına almak. Çengelin iki yanında bulunan delikli plastik parçaları kır gitsin. Gidon dönerken kablolar buna değerek ses yapıyor.

Sinyal verince ve yan ayaklık açık olunca öten buzzer düdüğü ben iptal ettirdim. İsterseniz onu da iptal ettirebilirsiniz.

Arka tarafta plakanın oradan da olabilir, sarkan eden soket varsa onları uygun yerlere sabitleyip izole etmek. Genelde bagaj havuz ışığı için yapılmış tesisat soketi boşta sallanıyor. Hindistan'da satılan modelde bagaj ışığı var, bizde yok.

Varyatör kısmında kayış ve baga yönünü kontrol ettirmek. Genelde baga yada kayış yönü hatalı montajlanıyor.

Kendiniz bu işlemleri yapmak istemezseniz bir tamirciye yada yetkili servise götürün. Parası mukabilinde bu işlemlerin yapılmasını istediğinizi söyleyin. Para vermediğinizde bu işler için uğraşmazlar. Ver 300-500 lira kafan rahat rahat pin motürüne.

Lastik havaları konusunda, ön konsol tarafında ideal hava basınç bilgileri var ancak bana göre bu hava basıncı düşük kalıyor. Önler 28, arkalar 32-33 şeklinde dolaşıyorum ben.

Motosikleti
    TVS Jüpiter 125
    Gidon kablolarını sağ ön panel değişimi vesilesiyle düzelttiler. Seleyi söküp kabloları sabitleme işi benim için daha kolay sanırım.

Mesela ışıkta beklerken arka freni sıkınca motora neden bir titreme geliyor şu an da bunu araştırıyorum. Whattsapp grubu için teşekkür ederim. İşe yarar bilgiler bulunabilir.

Sinyal sesini değil de yan ayaklık düdüğünü sensörüyle birlikte iptal ettim beni yolda bırakmıştı.

Motosikleti
    Dururken on ve arka freni sıkınca bendede aşırı titreşim oluyor. Servise sorsak sıkma diyecek 😂 keşküle çevirme garantili bir titreşim.

Motosikleti
    TVS Jüpiter 125
    Bu sorun tüm Jüpiterlerde var. Yağı değiştirerek titreşimi bir miktar azaltan arkadaşlar oldu. Dilerseniz deneyebilirsiniz.

herkese merhabalar. 2 ay önce jüpiter 125 aldım ve . direksiyon düz tutulduğunda gidon trimi ile torpido trimi arasında 8mm lik kayma var üstten bakıldığında bunun bir çözümü var mı.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)