Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 125 ZN Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    omeruby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 ZNU
    Alıntı kaleabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de alıcam bu motorlarda 2-3 sayfa önce fotoğraflar paylaşılmış modifiyeli zn lerin orda kırmızı bir yaylı zn vardı coilover a benzettim eğer coilover tarzında bişi varsa alabilirim bilgilendiriseniz sevinirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

473-476 sayfalarda
    Hocam coiloverdan kastınz sertlik ayarıysa yok herhalde o amortisörlerde.

Orjinali sökülüp yerine daha sağlam ve rahat amortisörler takılmış. Ancak nereden bulacağınızı söyleyemem çünkü site japonca

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    hyosung GV 250
    arkadaşlar bende 125 znu var bir kaç sorum olacak... Yağ değişimlerini kendim yapıyorum (motor yağı) 2000 km de yapıyorum genelde ve 15 40 castrol yağ kullanıyorum sizce bunda bir sorun var mı? Kilometre fazla mı ve yag 15 40 mı olmalı....

İkinci olarak sanjıman yağını kaç km de değiştirmeliyim ve değişimi anlatan vide vb bir döküman var mı sanjıman yağı ayrı mı oluyor...

son olarak da motor bu gunlerde tek marsla çalışmıyor çalışıp duruyor boğulmuş gibi bayağı marş vurmam gerekiyor sabahları, motor ısındıktan sonra sıkıntı olmuyor ama bunun nedeni nedir?

on tekerden cıyırtı gıcırtı geliyor diyen arkadaşlar km telinin tekere takılı yerini açıp gres bassınlar o aparatı çok adi yapmışlar çok cabuk dağılıyor arada yaglamazsan cok kötü ses yapıyor gaz verdikçe.... Motorcular on diski yamulmuş değiştirelim diyorlar dikkat edin... genelde ses oradan geliyor orayı kontrol etmeden diski falan değiştirtmeyin...

selametle kazasız belasız keyifli sürüşler...

jemalizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Merhaba;

hkocayigit arkadaşım, aynı sorundan bende de var, motor 1-2 saat kullanmadığım zaman, tek marşla değil, 1 dakka içinde verdiğim 3-4ncu marşla çalışıyor. ben hayra yordum sonra birgün yolda kaldım, bakıyorum her şey normal. ama motor çalışmıyor, benzin var, marş güzel basıyor ama gaz almıyor. motordan indim sağına soluna bakıyım diye. sol taraftan benzin akıyor. iyice incelediğimde, sol tarafta tahliye hortumu denen şeyin vidasının düşmüş olduğunu gördüm ve oradan benzin akıtıyor (depodakinin tamamını değil biraz akıtıp duruyor) ertesi sabah işe geldiğimde motoru kapattım ve gözlemledim, (ben oraya vida taktım) motor oradan damla damla biraz benzin akıtıyor ve bir süre sonra kesiliyor. lakin çalıştırmak istediğimde aynı sorunla karşılaşıyorum, sürekli gittiğim motorcu ben ona vida bulucam dedi ama hala bulucak.

Sağdan soldan gelen gıcırtsı sesleri en çok arka amortisörden geliyor ben arada sırada wd40 sıkıyorum 1-2 gün kesiliyor sonra yenidne geliyor, vakit bulursam gres yağı alıp süreceğim.

bu arada ilk mesajımdan sonra başımdan bayağı olaylar geçti. Motor kullanmayı bilmediğimiz için bizim rintintin arıza yapmıştı

ilk gittiğim motorcuya gittim derdimi anlattım, ön fren teli sürtüyordu, rölantide motor kendi kendine gaz veriyordu fln fln; 65tl dedi, tamam abi yap dedim. ertesi gün gittim motoru aldım, senin motorun yağ yakıyor bunun için motoru açmamız gerek dedi ve yaktığı yağların yerine yeni yağ koydu ve bi 25 tl daha aldı.

motor 1 gün düzgün gitti sonra yeniden düzyolda bile çekmemeye başladı, tavsiye üzerine başka motorcuya gittim, direk Silindir değiştirmem lazım dedi. 130 TL toplamda 150 CC silindir takıcam sibopları değiştiricem fln dedi. tamam dedim yaptırdım, 400km 50KM yi geçme dedi tamam dedim.

Dediklerini aynen yaptım motor Şuanda iyi gidiyor yokuşlarda gaz verdimmi kendini ileri atıyor (2kişi toplam 120kg civarı). düz yolda daha önce 120km gördüm bu motorda ama o günlerden sonra bozuldu o yüzden artık o kadar zorlamıyorum, en fazla düz yolda yaptığım KM 80 sonra zaten hemen yavaşlıyorum, 60-70- arası gidiyorum motor bu süratle gittiğinizde hiç. yorulmuyor karşınıza yokuş çıkyığında iyi çekiyor.

şimdi bizim Rintintine bir kaç güzel modifiye tarzı şeyler yapmak istiyorum,"sticker, egsoz," fln gibi, böyle ufak tefek fikirler alabileceğim hangi site var acaba?

iyi akşamlar

Motosikleti
    hyosung GV 250
    yolda kalma olayının aynısı benim başıma geldi jemalizm kardeş... karbiratör tahliye borusunun vidası düştü tabi motor çalışmıyo direk tahliye borusundan benzini atıyor... ne yapsam bilemdedim tabi ilk başta tahliye borusu olduğunu anlayamadım... vidanin olduğu aparattan çıkardım boruyu arkadaşımı çağırmıştım o gelince tıka su boruyu elinle dedim o tıkadı ben marş vurdum çalıştı motor. tabi öyle devam edemicez ama tıkanması gerektiğini anlayınca yol kenarından karton bardak bulup az çok tıkadım boruyu öyle tamirciye kadar gittim tamirci direk boruya bi conta sıvısı surdu ve bi vida ile tıkadı idare eder bu dedi... şimdilik öyle sürüyorum sanırsam karbiratorde bi sorun var ya da dediğiniz gibi o boruda bi delik falan var göremiyorum hafta sonu sökecem yağ falan da değişecek söktükten sonra bilgilendiririm sorunu bulursam Çünkü sabah ilk marşta çalışıyo hemen duruyor ikinci de çalışmıyor üçüncü yada dördüncü de çalışıyor ama hemen gaz verirsem motor duruyor... Aynı seyleri o vida düşünce de yapmıştı siz söyleyince aklıma geldi boruyu tıkıyoduk elimizle çalışıyodu gaz verince duruyordu... hafta sonu karbirator falan indireyim bari

Motosikleti
    cbr600rr
    Herkese slm..........
    şehir içi kullanım amaçlı küçük cc motor alacaktım ve 125zn'nin tipi nedeniyle aldım.Tarz bir motor )
    Şu anda 600rr kullanıyorum ama şehir içinde yollar kötü olduğu için scooter ekledim garaja )
    max hız 80-90 arası yol ve hava şartlarına göre değişiyor. iki ikişi binince dur kalklar filan 4litre yakıtı geçiyor 100kmde tam tek kişi analizi yapmadım ama tahminim 3litrenin kesinlikle altında olmadığı yönünde...Yani ekonomi istiyorsanız vitesli motor alın....innova alın çok az yakıyor ve bundan hızlı gidiyor ama TİPSİZ
    sağlamlık filan ??sonuçta çin malı ucuz bir motor çok beklentiniz olmasın, gacur gucur edecek tabi.ön fren biraz zayıf ama arka kampana iyi çalışıyor,zaten ağırlığın çoğu arkada olduğu için sağlam bir ön fren yere yapıştırır adamı ) böyle iyi .........30-60 arası hızlarda sürüş keyifli, biraz cruiser-chopper havası veriyor giderken..............
    Daha önceden kullandığım motorlar(en az 500km kullandıklarım) pioneer xa200 chopper-bws100-fazer6 2006 - cbr600rr 2007- ninja636 2005 - 600rr 2013 ........... Motor hakkında kullandıkça bilgi paylaşımında bulunacağım,teşekkürler

Herkese slm ))
    Okuldan eve evden okula kullanmak için zn 125 almayı düşünüyorum fakat bütçem cidden çok az 800-900 tl ye bi zn düşünüyorum yardım ederseniz çok sevinirim 1 hafta içinde almak istiyorum.

İyi günler
    ruhsatsız bi zn 125 buldum sizce almalımıyım.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    EmrahKkara bey, siz motoru aldıktan sonra çalıntı ihbari ile kapınıza polis gelebilir.

jemalizm bey,ben ondan vazgeçtim zaten )) şimdi bitanedaha buldum ruhsatı var ama plakası yok sizce onu almalı mıyım .

Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Ruhsatta ne yazıyor plakası? tabii bu durum da bir risk. Yani 3 gün sonra tekrar kapınıza bir polis gelip, Şu insana çarpmışınız diyebilir

bi tane daha var ruhsatı yok sizce almalımıyım http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-mondial-zn-125-komple-veya-yedekparca-135070407/detay

Motosikleti
    hyosung GV 250
    emrahKkara kardeş bence hiç bunlarla uğraşma ruhsatsız falan bu işlere girme kaldı ki yukarıdaki motor bitmiş duruyor adam da söylemiş yedek parça olarak verebilirim diye elindeki parayı da çar çur etmiş olursun masrafı vs ayrıca canını teslim ediyorsun motor sana guven vermeli bana hiç guven vermedi o motor. Tabiki nihai kararı sen vereceksin. Birde öğrencisin anladığım kadarı ile benzin fiyatları ortada bunlar normale göre çok yakıyor daha küçük bir şey düşün simdilik bence. 50cc falan ruhsatlı kafan agrımaz vergisi de yok.

Ayrıca arkadaşlar sonunda zaman bulup motoru sokebildim sorun dediğim gibi karbiratorde ama kendim parçalamayı pek gözüm yemedi ustaya götürdüm diyafram bitmiş emişi kalmamış motorun diyaframı değiştirdik taktık yine emiş olmadı... Mecburan karbiratoru komple değiştirdik oyle olacağını bilsem komple karbiratoru kendim alırdım neyse şimdi motor tek marşta çalışmaya başladı sabahları bile keyifli sürüşler...

herkese iyi günler ben bi zn 125 buldum sonunda alıyorum fakat ruhsatı babamın üzerine olucak masrafları bende ama ceza vs gibi olaylarda babamın başı ağırır mı sizce ?

Motosikleti
    hyosung GV 250
    sıkıntı olmaz plaka ruhsat var sende de ehliyet varsa en fazla kasksızlıktan kırmızı ışıktan vs ceza yersin onu da gelince ödersin

Motosikleti
    125 ZNU
    Motoruma baya bakım yaptım sökülmedik vida kalmadı. Elim yağlı olmadığı zamanlarda resim çektim birkaç tane. Atarım resimleri bir ara içini merak edenler için motorun.

Motosikleti
    hyosung GV 250
    bekliyoruz hocam fotoğrafları motor kendine gelmiştir

Arkadaşlar merhaba bende yaklaşık bir aydır filan asya 125 t kullanıcısıyım birkaç sorum olacak benimde
    1) motoru apartman boşluğu gibi bir yere koyduğum zaman sabah bütün apartmanı benzin kokusu sarıyor bu normal mi? Ayrıca tam arka tekerin olduğu yerde leke oluyor yağ mı benzin mi anlayamadın az bişeyde değil 10cm yarı çapta bi halka şeklinde leke oluyor yerde ama sürekli değil sebebi ne olabilir
    2) göstergelerin alt kısmında 4 tane kırmızı lamba var ya bunları arkadaş gösterdi telefon çalınca yanar bunlar dedi baktık öyle tamam ilk başlarda sıkıntı yok ama artık sürekli yanıyor başka birşeyin daha göstergesi olabilir mi acaba
    3) birde benim ön tekerden gelen ses firenden olan değil bu başka ses motorun direksiyonu hafiften sola çevirdiğim anda oluyor birşey mi çarpıyor acaba birdefren sesi ne uyuz dur tak tak diye ses çıkıyor bildiğin bas çek yapınca
    4) birde benim motor artık marşla almıyor mecbur ayak basıyoru. Havalar soğudu acaba ondan mı teşekkü. Ederim
    4) bu direksiyon çıkacak artık çok boşluk var benim direksiyonda nasıl hallolur bu problem

Motosikleti
    125 ZNU
    Elim bu işler sırasında genelde yağlı olduğu için çok fazla resim çekemedim.

Motorum çok kirlenmişti her yeri gıcırdıyordu. Benzin hortumları vs. parçalanmıştı. Hava filtresi kirlenmiş ve çekişi düşmüştü. Bunları bir düzeltiyim hemde motoru temizleyim amacıyla açtım motoru.
    Öncelikle grenajları soydum yavaşça. Kirli bir kadro çıktı meydana.

Motoru ayırdık kadrodan.

Hava filtresi kontrol edildi. Çok kirliymiş her yeri yıkandı ve kağıt filtre yenilendi.

Kayış ve varyatör bilyaları değişti açılmışken. Kayışta belli başlı çatlaklar oluşmaya başlamıştı 4500km de. Bilyeler de 1-2 mm yan kısımlarından yemiş bazı yerlerden.

Kadro ve motor yıkandı temizlendi motor yağı değişti. Motorun altı 2 kişi binildiğinde yere değiyordu o sorun çözüldü.

Akü daha önceden bağajdan alınıp normalde olması gereken yere bağajın en arkasındaki plastik kapağın altına alınmıştı metal bir kutuya yerleştirilerek.

Benzin ve vakum hortumları tamamen değişti araba benzin hortumlarıyla. Kendi hortumları çok dandik her yerinden çatlamıştı.

Fren balataları zımparalandı. Ayakla çalıştırırken marş kolu aşağıda takılı kalıyordu o tamir edildi.

Far camı daha önceden reno 12 farı ile değiştirilmişti yeterli aydınlatma olmadığı için.

Motor tertemiz oldu dışına da pasta cila vs. atıldı. YIkandı sıfır gibi oldu. Az bir gezeyim dedim yağmur başladı nokta nokta izler kaldı yağmur izleri bir de motora çamur attı sinirlendim o yüzden son halinin fotoğrafı yok malesef ama sıfır motor nasılsa o haldeydi. Ama bu değişikliklerden sonra motorun performansı baya bir arttı. Gaz verdiğimde önünü kadıracak neredeyse. Son hızda 5 km ye yakın bir fark varken çekiş gözle görülür şekilde arttı.
    mert136 ve osmandzz bunu beğendiler.

Motosikleti
    hyosung GV 250
    maşallah hocam elinize sağlık bayağı anlıyorsunuz galiba.. bunları söküp toplamak kaç saatinizi aldı acaba :D.. ve kaç modeldi sizinki?

Motosikleti
    125 ZNU
    Alıntı hkocayigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maşallah hocam elinize sağlık bayağı anlıyorsunuz galiba.. bunları söküp toplamak kaç saatinizi aldı acaba :D.. ve kaç modeldi sizinki?
    Teşekkürler hocam. Yavaş yavaş 4-5 günde yaptım sanayide kendi dükkanımızda. 2012 modeldi biraz hor kullanmıştım 2 kişi ormanlarda dağda bayırda çamurda ondan kirlendi biraz. Hiç yolda bırakmadı çok şükür.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler