Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Asya / As 200 Gy-2 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha YZF 1000 Thunderace - Asyamotor AS200 GY-2
    Bize bilmediğimiz şeyler söyle. Bildiklerimizi de öğrenmen için öncelikle yarım yamalak bildiklerini unutman gerekir. En iyisi sen bizide, kendinide yorma ve git başka topiklerde nankörlük yap. Hade yolun açık olsun.
    Motorum Çinli Ama Ben Çinli Değilim.....:wiinkk:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı motobey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Asya Kardeşliği,

Cumartesi günü Karakızımı kardeşimle beraber arkadaşımın tamirci dükkanına götürdüm çünkü motorda ikinci vites yoktu ve 3. vitese attığında ise sanki debriyaj bitmişcesine motor devirleniyor ama bir türlü çekişe geçmiyordu. 4. ve 5. viteslerde ise lanetayn bir çekiş oluşuyordu. Yoğun Ankara trafiğinde birazda zorlanarakta olsa motoru götürdük.

Ben 2. vitesin hilali kırıldı ve zaten eski olan debriyaj bitti diye düşünüyordum. Usta motorla bir tur attı ve bunu indirsek iyi olur dedi. Kardeşimle beraber önce oturağı ve depoyu söktük. Sonrasında motor gövdesini komple aşağı indirdik. Motoru söküm sehpasına aldım ve bildiğim tüm duaları okuyarak açmaya başladım. Önce bobin tarafını açtım. O taraf gayet temiz durumdaydı. Daha sonra debriyaj tasının olduğu kısmı söktüm. O da nesi debriyaj takımı aşağı yukarı doğru yaklaşık 5 mm oynuyordu. İlk önce bilyalı dağıttı ve yatağı yedi diye düşündük ama sonrasında bilyalının gayet iyi durumda olduğunu gördük. Kompla şanzımanı açma kararı verdik ve motorun tüm tağ, krank, krank balansör, çekiş dişlilerini söktük ve motoru ikiye ayırdık. Hiç tahmin bile edemeyeceğimiz bir sorun vardı. Motor şanzıman grup milini kırmıştı. 2. vitesin bağlı olduğu kısmı kırıp kopartmıştı. Şansımıza kırılan mil ve dişli hilalin sayesinde şanzımanın içine düşüp komple motoru parçalamamıştı. O haldeyken bile 100-110 sürat yapmıştım.

Debriyaj balatalarının artık eskiğidiğini gördüm bu arada. Debriyaj sacının ise hala temiz olduğunu tespit ettik. Yaptığımız diğer kontrollerde pistonun, segmanların, silindir gömleklerinin tertemiz olduğunu ama egzantrik zincirinin epey bollaştığını gözlemledik. İhtiyaç duyduğumuz parçaların bir listesini çıkardık ve servisin yolunu tuttuk. Tamircime yakın olduğu için Ulus Dışkapıda açılan Tayfun Motor isimli Asya servisine gittim. Adam çok iyi niyetli birisi. Asya bayii girişini açtı bilgisayardan ve ben seçtim parçaları. Kodlarını okudum o yazdı ve bu arada bayii fiyatlarını görerek yazdım. Bunu bir başka serviste yaptırmazlar. Bu arada oraya gidişimin bir başka sebebi ise debriyaj balatası yüzünden. Daha önce sordupun Asya bayileri bana debriyajı takım olarak yaklaşık 100 TL'ye satabildiklerini söylemişlerdi oysa buradan debriyaj balata takımını 9,5 TL + KDV fiyat ile sipariş verdim. Hatta değiştirmişken iyi olur dedim ve yine aynı fiyattan debriyaj sac takımınıda sipariş verdim. Anlayacağınız 100 TL vermek yerine yaklaşık 22 TL'ye debriyajı yenilemiş olacağım. En korktuğum şey ise ara milin kallavi bir fiyatının olacağı idi. Orada öğrandiğim bişey ise korkumu iyice körükledi. Çünkü sadece şanzıman ara mili satılmıyordu ve üstündeki vites dişli grubu ile beraber satılıyordu. Korka korka fiyatına baktım. Şanzıman vites dişli grubu kısa ara mili ile beraber takım olarak 114 TL + KDV fiyatındaydı. O kadarda kallavi gelmedi fiyatı. Bu motorun parçaları diğer motorlarla uyuşmuyor. Yoksa daha ucuza bulma şansımda olacaktı. Hazır açılmışken debriyaj milini de değiştirelim demiştik. Onunda günahı 14 TL + Kdv olarak göründü. Motorun contalar zaten değişecekti. Üst kapak contasını mecbur alacaktık. Ama diğerlerini kestiririm diye düşünürken baktım fiyatlar o kadarda kallavi değil komple contalarıda sipariş verdim. Silindir üst kapak contası 14 TL + KDV, silindir alt kapak contası 3,7 TL + KDV, yan kapak contaları toplamda 18 TL + KDV. Toplamda kargo dahil 220 TL civarında bir borç çıktı. Bu arada merak edip bazı parçaların fiyatına baktım. Orjinal zincirin fiyatı 17,5 TL + KDV. Benim depo grenajı kazada kırılmıştı ve geçen sene 63 TL olan üstelikte bulunmayan depo grenajı gelmişti ama tam 134 TL + KDV fiyat koymuşlardı. Okkalı bir küfür savurdum artık. Sanki KLR grenajı mübarek. Bu konuda gerekirse Sevgili Axoyum'dan yardım alacağım. Bir fiberciden kaça dökülür fiyat almamız lazım. Ola ki bu parçaya ihtiyaç duyarsak fabrika bizi öpmesin. Sevgili Axoyum Ostim'i avucunun içi gibi biliyordur ve bizi bir yerlere mutlaka yönlendirecektir.

İşin en can sıkıcı yanı ise fotoğraf makinemin memlekete giden kardeşimde olması nedeniyle hiç foto çekememiş olmamdır. Umarım ki motoru toplarken resimleme şansım olur.

kardeş ...
    ne kadar da çook derdin varmış ...
    kaç bin km de idi ? senin motosiklet 100.000 km devirmiş gibi bir hali var motosikletinin ne diyeyim ..
    Allah kurtarsın..................

road - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Nankör arkadaşım. Yazıştığın kişilerin yaşlarını bilmeden kardeş v.b. kelimeler kullanmanı yakıştıramadım. İki kişi konuşurken(yani Asya 200 GY-2 kullanıcıları bilgi alışverişinde bulunurken), üçüncü kişi konumuna düştüğünü önemle ve tebessümle hatırlatmak durumundayım. Kendini bir uçurumun tepesinden Asya çukuruna attın, şimdi de çıkacam diye boğuşup duruyorsun. Sen bence filmi başa sarıp bu çukura atlamamış ve şu son bir iki saati yaşamamış ol derim ben.
    MEMLEKETİN NERE DİYE SORAN OLURSA, BEN BİR DÜNYA VATANDAŞIYIM.

İnsanlarıda tıpkı para gibi ışığa tutun, eğer içinde ATATÜRK yoksa sahtedir!...

Alıntı road adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nankör arkadaşım. Yazıştığın kişilerin yaşlarını bilmeden kardeş v.b. kelimeler kullanmanı yakıştıramadım. İki kişi konuşurken(yani Asya 200 GY-2 kullanıcıları bilgi alışverişinde bulunurken), üçüncü kişi konumuna düştüğünü önemle ve tebessümle hatırlatmak durumundayım. Kendini bir uçurumun tepesinden Asya çukuruna attın, şimdi de çıkacam diye boğuşup duruyorsun. Sen bence filmi başa sarıp bu çukura atlamamış ve şu son bir iki saati yaşamamış ol derim ben.

ben sadece seninle muhatap olduğumu düşünüyordum.

motobey daha sonra seninle aramıza girdi ...
    moto bey isimle arkadaşla her hangi bir fikir alış verişim yoktu olamazda ...
    kendisi konumuz dışıdır ..
    ben sadece seni ve senin gibi düşünenleri gördükleri rüyadan uyandırmak istemiştim.
    asya çukuru ...sözünde haklısın .
    sen fikir alış verişi yaptığınız ,fikirlerinizi paylaştığınız bu topiği "çukur" olarak tarif ediyorsan ..
    ben ce arkadaşlarına sayğısızlık ediyorsun.
    malum....
    Bu dünyada bir çook çeşit çukur var ..
    bu Çukur da senin ifadenle "o" çukurlardan biri sadece ...
    müsadenizle ben ...
    üzerimi bir silkeleyip çıkayım bu çukurdan ....
    selamlar.

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Alıntı nankör adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben seninle muhatap olduğumu düşünüyordum.
    Demek ki yanlış düşünmüşsün ve bu çukurdan çıkmakla gayet doğru biş yaptın bence.
    Bir daha da bu çukura düşmemeni dilerim

Demek ki yanlış düşünmüşsün ve bu çukurdan çıkmakla gayet doğru biş yaptın bence.
    Bir daha da bu çukura düşmemeni dilerim

helal olsun sana çook güzel bir cevap vermişsin bana "zeka fışkırıyor"cevabın...
    selamlar.

axoyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya / As 200 Gy-2 yok artık
    arkadaşlar muhattaba almamk lazım adı üzerinde NANKÖR
    belliki konuşacak birini arıyor adam gibi konuşmayı bilmediğinden saçma sapan sözlerle üzerine ilgi çekmeye çalışan bir NANKÖR işte
    BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA

halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçen gün çarşıda yürüyoruz As geçiyor arkadaşım bak bak motora bak suzuki galiba öldüm gülmekten olayı anlatınca vayy be dedi.Yani tasarım harika motorda yok böyle bir alet

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Axoyum bir önceki sayfada vermiş olduğum linklere bakabildin mi?. TW 200 ün makinası ile bizimkilerin makinası aynı.
    Bu arada youtube tan da bakın derim.Enteresan şeyler var.

Motosikleti
    As200gy
    Merhaba arkadaşlar, alarmlı disk kilitlerinin en iyi korumayı sağladığı söyleniyor ve bu konuda xena markası öne çıkıyor;ancak bizim karakızlara bu markanın hangi modeli uyuyor ve bu konudaki düşünceleriniz nedir. Ayrıca öndişli konusunda bizim motorlara uyan 15 dişli bulma olanağımız yok mu ve yakıt tüketiminde ne gibi değişiklik oluyor,yazarsanız sevinirim.
    Yani,öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı;
    yetmişinde bile,mesela zeytin dikeceksin....

Motosikleti
    Axoyum bir önceki sayfada vermiş olduğum linklere bakabildin mi?. TW 200 ün makinası ile bizimkilerin makinası aynı.
    Bu arada youtube tan da bakın derim.Enteresan şeyler var.
    selam road
    verdiğin linki inceledim
    bizim motorun söktüğüm ve incelediğim kısımlarını (alternatör-marş motoru ve dişlisi-arka teker yataklaması) yamaha tw200 ile görsel olarak karşılaştırdığımda aynı görünüyor. hatta bu katalog bizimkinden daha güzel bundan sonra verdiğin linki kullanırım ama parça listesinin olduğu dosyayı bulamadım zaten bulur ve download edebilirsem burada yayınlarım.

ROAD YAMAHA TW200 ile epey arama yaptım bence bizim makinalar bunun kopyası
    youtube den bir tw200 buldum çok hoşuma gitti kafam karıştı karakızı bunamı benzetsem
    http://www.youtube.com/watch?v=O9-73GOz7tk&feature=fvsr
    youtube giremeyenler için http://rapidshare.com/files/224542148/tw200.flv.html

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Selamlar arkadaşlar.Ben, benim motorun makinasını söküp topladığım için kıyaslama yapma imkanım biraz daha fazla sizlere göre ve gönlünüz ferah olsun. her iki motosiklette de kullanılan makina en ufak civatasına kadar aynı.
    Ayrıca bizim motorların şaselerinin de Yamaha DT ve XT serisinde kullanılan şaseler olduğunuda duymayan bilmeyen kaldıysa bu vesile ile öğrenmiş olsunlar artıkın
    Bu linkler Zonghsen in vermiş olduğu service manual ve yedek parça katoloğu.
    http://www.mychinamoto.com/downloads...2EC-Manual.pdf Service manual
    http://www.zongshen.com.au/downloads/LZX200GY-2.pdf Yedek parça

Bu linkler de Yamaha TW 200 ün kullanım klavuzu ve yedek parça katoloğu.
    http://tr.diplodocs.com/kullamin-kil.../TW200-2004-_E Kullanım klavuzu.
    http://www.yamaha-motor.com.mx/Manua.../5FYG_2003.pdf yedek parça katoloğu

Bunlarda faydalı dost linkler
    http://www.chinariders.net/modules.p...ghlight=sierra
    http://www.chinariders.net/modules.p...ght=sierra+200

Bizim motosikletlerimizi, Yamaha TW 200 ün makinası ile Yamaha DT şasesinin biraraya getirilmesiyle oluşturmuşlar. Çokta iyi yapmışlar. Yapanın ellerine sağlık

Motosikleti
    bunlarda birkaç TW200 resmi
    depo grenajı yok ve ön çamurluk harika bunlar en güzeli
    bu orjinali galiba

depo yanındahi heybeler harika olmuş

tüm grenajlar sökülmüş egzoz altta farda güzel olmuş

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    İlk iki resimdekilerin lastikleri tam benlik. Süpermoto hesaabı
    Bu arada aletlerin lastik ölçüleri ön 130/80/18, arka 180/80/14
    Axoyum; Motobey ile senin yerinde olsam hiç depo karenajıyla uğraşmam. Karenajsız çok tatlı duruyo bence. Video linkindeki sarı alet nasıl. Amcam koymuş açık filtreyi. Birde karter havalandırma tabir ettiğimiz bloğun üstünden hava filtresine giden parmak kalınlığında siyah bi hortum var. Herif o hortumuda sökmüş atmış, blok çıkışına ufak açık filtre koymuş.
    Axoyum subap ayarı yapacak olursan eğer depo karenajını falan sökmeye gerek yok haberin olsun. Birde katolog değerine göre yapma ayarları. Katolog değerine göre sıkı geliyor ayarlar ve kesinlikle yürümüyor bizim motorlar. Ayar sıkı olunca egzost subabını erken açıyor, emme subabını da geç kapatıyor. Sebebi ise büyük ihtimalle bizdeki benzin oktanlarının düşüklüğünden. Kesinlikle emme yi 0,10 yap ama sentil sıkı girsin. Egzostu 0,15 yap. Benim ayarlar bu şekilde şu anda. On numara koşuyo

Motosikleti
    gerçektende depo grenajsız çok hoşuma gitti
    en güzelide ön çamurluk, bizimkilere olurmu böyle bir çamurluk acaba
    çocuğun oturduğu makinada akü ve elektrik grubu çok güzel saklamış doğrusu.
    benimde aklıma gelmiyor değil tüm grenajları iptal etmek hatta far grenajını bile orayada yuvarlak bir far.

85km/h ten sonra redline
    ayırca supap ayarı için depo grenajını sökmeden nasıl ulaşırım anlamış değilim.
    egzoz sorun değilde emme nasıl olur?

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Hakikaten çocuğun oturduğu motor süper olmuş. Hiçbir fazlalık yok.
    Subap ayarı yapacağın zaman egzostun koruma sacını sök. 8 ufak lokma, ufak cırcır yada T kol ile rahatça giriliyo aradan. Emme subabının olduğu kapağın iki tane 8 lik cıvatası var, egzostun kapağının üç adet 8 lik cıvatası var. Yalnız kapakların cıvatalarını sıkarken dikkat et fazla sıkma. Üst kapak alüminyum anında yalama olur. Subapların boşluğunu yakalamak için sente tente işleriyle uğraşma hiç. Aç kontağı ufak ufak tıkla. boşluğu yakaladığın subabın ayarını yap gitsin. Yalnız ayarladığın subabı tekrar kontrol etmek için bir tur falan döndür marşa tıklayarak bidaha kontrol et sentille. Benim elim iyi alıştı valla subap ayarını yapmak 10 dakikayı geçmiyo bende. Birde bişey daha diyecem. Subap ayarını yaptıktan sonra motoru iyice ısıt. Normal çalışma sıcaklığına gelsin sonra da hava ayarını da yap bence.

Motosikleti
    ve ön dişliyi değiştirdim 15 dişli taklım az bir deneme çansım oldu gayet iyi
    eski dişli epey aşınmış

Motosikleti
    ASYA 200 GY-2
    Hadi hayırlı olsun axoyum. Bizim motorların orijinal 15 dişli olmadığı için epey uğraştırıyor. Memnun kaldığına sevindim, emeğine değdi yani. Vites aralarıda uzuyo, zırt pırt vites değiştimek gerekmiyor. Hep aklıma takılıyordu, 15 dişliyi ısrarla tavsiye ettim arkadaşlara, bide memnun kalmazlarsa onca emek boşa gidecek diye huzursuz oluyordum. Bence şehir içinde de uzun yolda da çok iyi 15 dişli.Otra ayar yani

Motosikleti
    As200gy
    Ya arkadaşlar bu ön dişli olayı önemli ama bir o kadar da zahmetli;bul-uydur-torna-freze v.s! Bir de bu konularda amatör bir sanayi gezginiysek ne olacak?Yok mu bunun tablet halinde hazırı,aspirin gibi
    Yani,öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı;
    yetmişinde bile,mesela zeytin dikeceksin....

Motosikleti
    ben parçacıdan 15 dişliyi 5 ytl ye aldım göbek ölçüsü bizimkinin daha büyük
    söktüğümde alimin altında torna olmasına ragmen tornada yapılacak iş değil diye freze işi olduğundan motoru topladım. En güzeli tel erezyon da göbegi kestim (göbek çoklu kamalı olduğundanm frezede bile çok uğraştırıyor) tel erezyonun saati 250 TL ama ben para vermedim. 5 liralık dişliyi milyarlık tezgahı oyalattım
    size tavsiyem daha önce verdiğim ölçülerde olan dişli alın en azından büyük göbek ölçüsü tutsunki sadece torna işiniz olsun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler