Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bisikletten supersport'a ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Ben cbr 125 almaya karar verdim ama daha once hic motor tecrübem yok sadece bisiklet
    cbr 125 herkes başlangıc motoru olarak ideal diyor ama hic scooter tecrübem olmadı
    bu motor ile kolay oğrenebilir miyim ve motora oğrenirken zarar verir miyim düşme harici olarak yani?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bence bir scooter ile başla hocam.Ya da önce dandik bir motosikletle deneme yap.Cbr 125 grenajları kırıldığında sonradan bütçeni zorlayabilir.
    Ya da gidip bir mobylette alabilirsin.Hem gaz kontrolü hemde alışma aşamasında kullanmak için.Ehliyetin vardır sanırım.Öncelikle ehliyet ve korumayı da unutma tabi.

Ehliyet ve koruma ekipmaları tamam ama oncelikle scooter alırsam kac km kullanmam gerekir cbr 125e gecmek icin

selo001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400
    Yaptığınız yol değil ama edindiğiniz tecrübeler çok daha önemli.Vitesli motosikletlerin hakimiyeti ve verdiği tepkiler çok dikkat ister.Hele ki yüksek cc ise
    www.Motosiklet.net

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosiklete başlarken düşmeyen kaza yapmayan kullanıcı yoktur. O nedenle ya eğitim alacak ondan sonra cbr 125 alacaksın, yada ufak hacimli grenajsız bi tane alacaksın yaklaşık 10000 20000 den sonra 250cc ye bile geçersin.

cbr 125 alırsam direk trafiğe cıkmıcam boş yollarda 1-2 ay calışıcam buna rağmen cebim yanar mı ? :S

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    bence konun başlığının yanına parantez içinde bknz. (beşikten mezara ) yazsaydık daha iyi olurdu bide cbr 125 ss değilki :S

Motosikleti
    Honda cb125e
    arkadasım 23 yasındayım yıllardır motor ıcımde kalan yapamadıgım bır olaydı gecen agustosta artıık yeter dedım ve once ehlıyet almam gerektıgını dusundum cok arastırdım ıstdaysn kursu ozelden yazarım ve gercekten ders veren bır kurs buldum Allah razı olsn anlattılar ugrastılar trafıge kapalı alanda ybr 125le 5 ders (45dk dan ) aldım bısıkletten baska bsye bınmemıs ben son dersımdımde kuka aralarından gecer tamamen yatarak daıre cızer hale geldm ama tabukı hala hıc bsy bılmıyorum cbr 125r sıfır sıparsı verdım 250 dusunudom ama yawas ywas dedım sımdı nısan basında ıns kavusunca once kapalı alanda kullancam sonra sabah cok erken saatlerde trafıge cıkcam we hersey yawas yawas olcak sanada bunu tawsıye ederım belkı bnde cıplak bır motor alırdm ama bu ısı zevk ıcın yapıcam gorunus onemlı ılk teorı ve pratıgını al sonra cbr senı bekler olay bırazda sende bıtıyor kendını bılırsen dıkkatını ılk bındıgın andakı gıbı korursan sorun yok

Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba

Öncelikle şunu söylemeliyim. Ehliyetin ve koruma ekipmanların tam olsun. Ben 70 km hızla resmen, motosikletimden uçtum, önce Allah sonra da koruma ekipmalarım beni korudu.

Motosiklet konusuna gelince bundan sonraki yaşamında tarz olarak vitesli mi kullanacaksın yoksa Scooter mı kullanacaksın öncelikle onu belirle.

Eğer Scooter kullanmayı düşünüyorsan küçük hacimli bir Scooter ile başla. Zaman sonra yüksek CC kullanmaya geçebilirsin.

Ancak vitesli motosiklet kullanacaksan orada bi duralım. Çünkü bu sefer Scooter ile motosiklete başlamanın hiç bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü Scooter ile Vitesliler arasında dağlar kadar fark var. İki türün birbiriyle alakası yok. Bunu belirtelim.

CBR 125 dediğin için vitesli motosiklet kullanacağını varsayalım. Bu seferde daha çok yeni olduğun için ufak tefek düşmeler kalkmalar olacaktır.

Kaldı ki oturuş ve sürüş pozisyonundan dolayı bu motosiklet sürmesi zor bir motosiklettir.

CBR 125 bu ufak tefek düşmelerde dahi sana ciddi masraflar açabilecek, parçaları pahalı bir motosiklettir.

Yok dersen ki benim ekonomik durumum iyi, zaten kısa zaman sonra 600 cc gibi büyük motorlar düşünüyorum; o zaman sıkıntı yok. Al kullan. (Ancak yazının tamamını oku!)

Eğer ekonomik durumun orta halli ise, başlangıç olarak sana Commuter tarzı motorlardan; Honda CBF150, TVS Apache RTR150 ya da Yamaha YBR125 i önerebilirim.

Bu motorların diğer Commuter modellerinden ayrılan özelliği kullanımlarının konforlu olmasıdır. (Titreşimleri azdır, vites geçişleri ve debriyajları yumuşaktır. Parça sorunları yoktur. Alım-satımları daha hızlıdır.)

Bu motosikletlerle başladıktan sonra en az 15000 km yol yap. Diğer araçların ve yayaların trafikte neler yapabileceğini tahmin et, hesapla, yani tecrübe edin.

Çünkü çoğunluğun hayalini kurduğu o Supersport motosikletler hata affetmez motosikletlerdir. Kullanımları masraflıdır. Sıkı bir eğitim almayı gerektirirler.

0-100 km hızlanmaları 3 saniye, 0-200 km hızlanmaları 8 saniye civarıdır. (Onu zapt edecek psikolojik ve fiziki sağlamlık gerektirirler.)

100 km de ortalama 7, 8 litre benzin yakarlar. Bakımları ve parçaları çok pahalıdır ve her yerde dillerinden anlayan ustası yoktur. Vs vs.

Son olarak motosiklet şakaya gelmez, hata affetmez. Bunu hiçbir zaman aklından çıkartma!

Umarım açıklayıcı olmuştur. Herkese kazasız, belasız sürüşler.
    just4techno bunu beğendi.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı BLACK_ICE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence konun başlığının yanına parantez içinde bknz. (beşikten mezara ) yazsaydık daha iyi olurdu bide cbr 125 ss değilki :S
    cbr 125 ss geçiyor adam 125likle başlayayım demiş daha ne yapsın elektrikli bisiklet mi alsın

Motosikleti
    R25
    bisikletle başlayayımmı diye konu açsa adam "hayır önce evde boş pedalları çevirerek kendini eğit" diye cevap almaktan korkuyorum..
    Morphine ve serifdonmez bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı enesergul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisikletle başlayayımmı diye konu açsa adam "hayır önce evde boş pedalları çevirerek kendini eğit" diye cevap almaktan korkuyorum..
    Katılıyorum motorun ustune cıkana kdr bende boyle korkmustum hatta ılk bındıgım an tıtredım ustunde ogreten senın ıkı teker dengen warmı dedı 20 dk sonra basta dalga gecmıstın benle dımı dedı:D yanı bence o kadar abartılmamalı hafıfede alınmamalı olay motorsıklet kullanmak degıl zaten trafıkte anı refleks kacıs tecrubenı gelıstırmek en onemlısı gıt al cbr125 vıteslıyle basla seklınde olsun sonrasına bakarsn
    Morphine bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı ReiZzZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbr 125 ss geçiyor adam 125likle başlayayım demiş daha ne yapsın elektrikli bisiklet mi alsın
    reiz yapma gözünü seviyim ss (süper suport) onunda bi haysiyeti gururu var şimdi benim mondialin zn 125 ss yazsaydı yanında ss mi olcaktı bak ben scooter kullanıcısıyım ama cbr 125 ss demeyin lütfen ya

Motosikleti
    Honda cb125e
    reiz yapma gözünü seviyim ss (süper suport) onunda bi haysiyeti gururu var şimdi benim mondialin zn 125 ss yazsaydı yanında ss mi olcaktı bak ben scooter kullanıcısıyım ama cbr 125 ss demeyin lütfen ya
    En azındn honda boyle dıyor resmı sıtesıne gırdıgınde motora bakmak ıcın supersport kategorısınden secıosun 600rr VE 250R altında

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı Mr.cihans adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En azındn honda boyle dıyor resmı sıtesıne gırdıgınde motora bakmak ıcın supersport kategorısınden secıosun 600rr VE 250R altında
    sitede geçen gün fiyatlar aşırı yükseldiğinde itiraz etmiştiniz ama :D banada rossi diyolar (ama rossi degiliz ):D

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Yuha iyice suyu çıkmış olayın!

Düzgün bir kurstan ehliyetini al, kursta motosiklet kullanmayı az biraz öğren, sonra al CBR125'ini. Kurstaki motorlarla 2-3 saat trafiğe kapalı alanda sürüş yapman, vitesleri ve debriyajı anlamana yeter. Düşürmekten korkuyorsan CBR'ına iki düşme topuzu taktırırsın 100 liraya, düşürsen bile grenajlar kırılmaz. "CBF'le, YBR'yle başla" diyenlere kulak asma. CBR125 dediğin alet alt tarafı 14HP, 140 kg.

Amma abarttınız yahu başlangıç motoru olayını! "CBF alayım mı" diyene "mobilet al önce" diyeceksiniz neredeyse!

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amma abarttınız yahu başlangıç motoru olayını! "CBF alayım mı" diyene "mobilet al önce" diyeceksiniz neredeyse!
    tanıdığım bütün iyi sürücüler mobiletle başlamış bu işe, istisna yok
    keşke mobiletle başlasaydım

konuya dönersek:
    cbr125 ten başlangıç motoru olur mu? elbette olur
    ama başlangıç motoru olarak commuter tipte bir motor seçmek daha yerinde bir harekettir

Motosikleti
    R25
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tanıdığım bütün iyi sürücüler mobiletle başlamış bu işe, istisna yok
    keşke mobiletle başlasaydım

konuya dönersek:
    cbr125 ten başlangıç motoru olur mu? elbette olur
    ama başlangıç motoru olarak commuter tipte bir motor seçmek daha yerinde bir harekettir
    mobilet 15-16 yaşındaki gençlerin 50 100 lira toplayıp rahatça alabildikleri bir motor..
    bu yüzden belki onlarda 15 16 yaşlarında mobilet alıpda motora başlamışlardır. ve 15-16 yaşlarında motora başladıkları için de çok iyi motorcu olabilirler
    tabi gerçekten de mobiletle bu işe başlamak ileride daha kolay başarıya ulaşmanızı sağlıyorda olabilir bu benim fikrim sadece.. basket oynayanların boyu uzun demekki basket boy uzatıyo olarak değilde uzun boylular basket oynuyo demekki basket uzun boylu insanların yaptığı bir spor diye düşünmek gibi yanlış anlamayın tartışmak değil amacım..söyleyesim geldi yazıyorum işte

7-8 ay mio 100 almaya karar verdim
    bugün kırmızı mio alıcam 2. el daha sonra satıcağm icin 0 almadım

mio mu maviye boyatmak istiyorum ama tamamen dğl yani fabrika cıkışı maviler gibi
    ne kadara patlar bi bilginiz var mı ve sonradan boyatıldğı belli olur mu

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam kusura bakmayın yanlış

Ben yarış bisikletinden geçtim cbr 125 e. Şimdi çok rahat kullanıyorum hiç zorluk çekmiyorum... eğer olaki dağ bisikleti kullanıcı olsaydım sürüş pozisyonunu falan çok zorlardı gibime geliyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)