Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Nedenmi Çin ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    aklın yolu birdir.

diyelimki 2500 lira verip 0 km bir çinli aldın.

ilk başlarda görüntüsü güzel gıcır gıcırdır.

ama kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra başta gösterge panali arka stop sinyaller ve far sararmaya başlar. boyası o kadar dandik ki oda kısa sürede olmaya başlar.

bunlar görünüm olarak

işin birde mekanik kısmı var. bakımlarına ne kadar özen göstrirsen göster malzeme kalitesi olmadıgından belli bir süre sonra karburatör ve motor arızasıyla karşılaşırsın. sabah kalkıp motosikletini çalışmaması ve çalıştırmak için tamirciye iterek götürmek kadar kötü bişey yoktur sanırım.

eger bütçen müsaitse sıfır km bir ybr125 al. yada tvs apache al.

bütçen müsait oldugu halde gidipte çin malı almak paranla rezil olmaktan başka bişe kazandırmaz sana.

bütçen müsait degilse temiz ikinci ele yönel.
    onada müsait degilse o zaman düşün çinliyi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Alıntı eray_uluyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondial çinli değil taiwan malıdır ve Türkiye de montajı gerçekleştirilir.
    ayrıca ben drift modelini kullanıyorum ilk motorum ama çok araştırarak ve bekleyerek aldım ki motorumdan çok memnunum.
    MT de okuduğum herkes mondialin kendini çok geliştirdiği titreşim ve kalite bakımından iyileştirme içerisinde olduğunu okudum.
    o yüzden ilk motor olduğu için mondial tavsiye ederim daha sonra zaten yetmediğini düşünüp yüksek cc li japonlara yönelirsin...
    bilmeden sallamayın kardeşim. mondial çinin hasosudur. tıpkı diger markalar gibi.

yamaha ybr de çinlidir cbf 150 de ama çinde birçok kalitede üretim yapılmakta. adama dersin ben şu kalite istiyorum o kalite mal alırsın. fakat 2005-2006 yıllarında o kadar çok motosiklet girişi olmuş ki bunların çok büyük bir kısmı çöp olmuştur. önüne gelen motosiklte getirmiş üstüne kendi uydurugu markayı yerlştirmiş satmıştır. hatta kasaplar manavlar bile motor satmak için bu çakma markalara başvuruda bulunmuşlarır.

mondial-ramzey-kanuni-kuba ve birkaç firama daha vardı sadece onlar ayakta kalabilmiştir.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yesewi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DEWOX CLASİC BİSİKLET
    Sanırım İşin sonu gene Ybr ye geldi peki beni 2-3 yıl sorunsuzca üzerinde taşıyacak bir ybr alacağım diyelim kaç model olmalı km'si kaçta olmalı en önemlisi diyorsunuzki ybrlerinde çinlisi var bunu nasıl ayırt ederiz.

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    lifan cub lar kaliteli gözüküyor

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bu soruya "bunun için" diye cevap vermek isterdim ama mantıklı olmak gerekirse, çin malı motorları çok fazla çeşit sunduklarından, amacına uygun kullanıldığında fazla sorun çıkarmadığından, ve sahibine bolca tamir bilgisi kazandırdığından seviyorum

Motosikleti
    DEWOX CLASİC BİSİKLET
    Alıntı DarkSeleCT93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lifan cub lar kaliteli gözüküyor
    Konumuz Cub değilki

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yesewi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar... bir kaç ay sonra ilk motorumu alacağım kısmetse... Tüm forumdaki yamaha honda tsv mondial konularını okudum. Tavsiyelere bakarsak 2. el yamaha ybr125 almam gerek. ancak Bulumduğum konum neticesiyle yani Denizli/Çivrilde ne honda nede yamahayı bir sorun olduğunda tamir edebilecek adam yok. En yakın honda bayii denizli merkezde 110km uzaklıkta ve ulaşım sorunu çok zor. Ancak Mondial i seçersem 2 bayii 3 adette servisi var. İlk motorda olacağı için bir yan yatırmada honda ve yamahaya parça bulmak zor ve pahalı olucak ancak mondial olursa parçada ucuz 3 tane serviste var.
    Sizde bu konumdayken Çin işi bir motor alınması doğru olmazmı ?
    honda iyidir dostum ya.
    sal motoru zıpırdan aşağıya 10 dakikada denizlidesin çıkış biraz sıkıntılı olabilir tabi :D

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Allah kimseyi o bisikletçiden bozma tamircilerin eline düşürmesin
    sana şimdiden kolay gelsin
    okadar salaklarki takmadıkları bi parça yüzünden ölüme gidersin
    ama japonların okadar sorun çıkaracağını sanmıyorum
    bakımını yapabilirsin heralde
    yağ değiştirmede birşey yok
    tecrubeme dayanarak konuşiyim
    çinli ile 3 yılda 7bin km yaptım
    haftada bir servise gitmek garanti...ardı kesilmiyen ve nereden geldiği bilinmiyen tıngırtılar..
    durumun varsa japondan şaşma.yaklaşık 5 aydır kullanıyorum hondayı
    kardeşim dünya varmış ya
    mondial 150 zc yle her dışarı çıktığımda ulan dağılırmı acaba düşüncesi aklımı kemiriyordu
    ve bazı arkadaşlarda seyir halindeyken şaseyi kırıp çinli motordan vazgeçtiler.
    ama mondialin yeni modelleri biraz daha sağlam duruyor.

Motosikleti
    DEWOX CLASİC BİSİKLET
    Alıntı mrt20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    honda iyidir dostum ya.
    sal motoru zıpırdan aşağıya 10 dakikada denizlidesin çıkış biraz sıkıntılı olabilir tabi :D
    Vitesli kullanamıyorum daha Onun içinde özel ders alıcam zaten Crazyİmam dan muğlaya gidicem :D

Motosikleti
    Sanırım İşin sonu gene Ybr ye geldi peki beni 2-3 yıl sorunsuzca üzerinde taşıyacak bir ybr alacağım diyelim kaç model olmalı km'si kaçta olmalı en önemlisi diyorsunuzki ybrlerinde çinlisi var bunu nasıl ayırt ederiz.
    ikinci el alacaksan paranın yettigi kadarı ile en modellisi ve tmizini almaya bak.

iki hafta önce 2009 model ybr sattım gerçekten tertemizdi. 3050 liraya verdim. bu civarlarda 2008 ve üzeri bir ybr alabilirsin.

ybr 2005 yılına kadar japondur. ancak buna fazla takılma. sonuçta yamahanın çindeki fabrikasında ve yamaha kalitesinde üretilmekte.

sıfır almaya bütçn yetiyorsa sıfır alman senin için daha mantıklı olacaktır uzun süre sorunsuz binersin. satarkende çok hor kullanmazsan sıkıntı olmaz. kullanımdan kaynaklı deger kaybı illaki olur ama sonuçta aradaki fark ile hem kullanmış oluyorsun hemde tecrübe ediniyorsun.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    kim demiş çinli motoru sürekli servise götürmek lazım diye ??? ben çin malı 100 lük cup ile 40000 km yol yaptım ve hala servisin yerini bilmiyorum. ybr de olsa aynı masraflarım olacaktı emin olun. sen için rahat bir şekilde çin malı motosikletini al ( aşırı şekilde mimlenmiş modeller hariç ) öldürene kadar hır gür kullan çekilmez hale gelincede kaldır çöpe at kardeşim. hem acemiliğin gider hemde bozulsada perişan etmez. zaten kolay kolay bozulmazda.
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

Motosikleti
    DEWOX CLASİC BİSİKLET
    Alıntı sezer aykaç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci el alacaksan paranın yettigi kadarı ile en modellisi ve tmizini almaya bak.

iki hafta önce 2009 model ybr sattım gerçekten tertemizdi. 3050 liraya verdim. bu civarlarda 2008 ve üzeri bir ybr alabilirsin.

ybr 2005 yılına kadar japondur. ancak buna fazla takılma. sonuçta yamahanın çindeki fabrikasında ve yamaha kalitesinde üretilmekte.

sıfır almaya bütçn yetiyorsa sıfır alman senin için daha mantıklı olacaktır uzun süre sorunsuz binersin. satarkende çok hor kullanmazsan sıkıntı olmaz. kullanımdan kaynaklı deger kaybı illaki olur ama sonuçta aradaki fark ile hem kullanmış oluyorsun hemde tecrübe ediniyorsun.
    Benim korkum motoru yatırmak o yüzden sıfır bi japon alırsam evlat acısı gibi koyar.2007-2008 model 2000-2600 TL arasında beni en fazla 2 yıl idare etsin yeter... Satmaya gelincede satma olayı olmıycak kuzenime devredicem motoru köyde kullanıcak.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Benim korkum motoru yatırmak o yüzden sıfır bi japon alırsam evlat acısı gibi koyar.2007-2008 model 2000-2600 TL arasında beni en fazla 2 yıl idare etsin yeter... Satmaya gelincede satma olayı olmıycak kuzenime devredicem motoru köyde kullanıcak.
    sen 2007 model ybr alırsın o paraya sana sıkıntı çıkarmaz sakın çin malı alma sonra son sahibi olursun benden demesi...
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    yesewi
    senin amacın bize "çin malı al kardeşim" dedirtmek mi? demiycez
    ama çok bunaltırsan "bu adam nasihatten anlamıyor" dedirtecen bize
    yoksa onca yazılanı manasıyla okumuyor musun?
    sıfır alma kardeşim, git 2. el japon al
    düşersen de acımazsın
    yoksa 2500 liraya aldığın bir japon düşünce acırsın da 2500 liraya aldığın bir çin malı düşünce acımaz mısın?

Motosikleti
    ya ben anlatamıyorum galiba. yukarda yazdıgımı tekrar oku.

sana git cbr 125r al desem haklısın düşer kaza yaparsam diye düşünmekte. onun parçaları pahalıdır.

ama ybr nin parçaları ucuzdur. her yerde rahatça bulabilirsin. her motorcu dilinden anlar. ardı kökü 125 cc.

zannetme ki çinli motosikletler ile japon motosikletlerin(ybr125-cbf150) yedek parça fiyatları birbirinden farklı ve pahalıdır.

haa desen ki ben cg 125 alacagım yada cbr 125 alacagım o zaman iş degişir. onların parçaları pahalıdır.

bütçene uygun bir ybr al bak keyfine.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

AvanakKurye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zontes Panther 164cc
    Benim Onerim sen mondialin pesini burak bea,nedenmi ? cin motorlari iyi olsada japon mali gibi hic bir zaman olamaz !!! ama ilk motorunsa cin mali bir motorla basa,genelde ilk defasinda carparsin,yalnis vites gecirirsin bilmem farkli farkli seyler olur motor bozulur cok zarar etmezsin,cin mali al 2-5 ay sur, sonra gec yamaha-ya, yamaha nin bakim servisi uzakta olasada,yamaha sik-sik bakima gerek duymaz !!! ayda bi kere kent merkezine gitmiyomusun ?! isde ayda bi kere gidersin orasini burasini elletdirirsin tamamdir, japon motorunun keyfi baska bisey !! her irellemede guven duyuyorsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:25 ----------

Benimde kafami kemiren bu olay ,cin mali YBR nasil ayirt edilir ? bilen varmi ?
    Bende Bağımlısıyım,ama uyuşdurucu değil , Motor.....

asot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 700
    ben de Denizlideyim yazdıklarını okurken kendimi görür gibi oldum,

yeni a2 ehliyet aldım, ehliyetimi almadan 4 ay önce de motor almak istedim, scooter almaya karar vermiştim.. servisleri şöyle bir dolaşınca gayet bisiklet servisi gibi olduklarını görünce ve alınacak aprilia, vespa benzeri bir scooterı bunlara emanet etmemek için kanuni scooter aldım. Şu anda 2500 km.deyim. yazın almıştım ve hiçbir problem çıkarmıyordu, kış geldi binmek için diretince çile başladı, yağmurda stop etmeler vs. bazı sorunlar çıkarttı, ilk başta pes eder gibi oldum ama şu anda fena değil. bir de servis olayı çok önemli denizlide 2 tane servisi var..

Servis var da, servis nasıl servis? sorun çözülemeyince motoru bırak, 1 hafta kullanalım, ona göre çözüm bulalım dedikleri de oldu. Şahsen 6-7 bin tllik bir scooterı bunlara emanet etmek istemezdim ama kanuni'yi gönlüm rahatça bırakıyorum, sonucta 2 bin tl'lik bir mal..

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yesewi
    senin amacın bize "çin malı al kardeşim" dedirtmek mi? demiycez
    ama çok bunaltırsan "bu adam nasihatten anlamıyor" dedirtecen bize
    yoksa onca yazılanı manasıyla okumuyor musun?
    sıfır alma kardeşim, git 2. el japon al
    düşersen de acımazsın
    yoksa 2500 liraya aldığın bir japon düşünce acırsın da 2500 liraya aldığın bir çin malı düşünce acımaz mısın?
    Alıntı AvanakKurye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Onerim sen mondialin pesini burak bea,nedenmi ? cin motorlari iyi olsada japon mali gibi hic bir zaman olamaz !!! ama ilk motorunsa cin mali bir motorla basa,genelde ilk defasinda carparsin,yalnis vites gecirirsin bilmem farkli farkli seyler olur motor bozulur cok zarar etmezsin,cin mali al 2-5 ay sur, sonra gec yamaha-ya, yamaha nin bakim servisi uzakta olasada,yamaha sik-sik bakima gerek duymaz !!! ayda bi kere kent merkezine gitmiyomusun ?! isde ayda bi kere gidersin orasini burasini elletdirirsin tamamdir, japon motorunun keyfi baska bisey !! her irellemede guven duyuyorsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:25 ----------

Benimde kafami kemiren bu olay ,cin mali YBR nasil ayirt edilir ? bilen varmi ?
    Alıntı asot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de Denizlideyim yazdıklarını okurken kendimi görür gibi oldum,

yeni a2 ehliyet aldım, ehliyetimi almadan 4 ay önce de motor almak istedim, scooter almaya karar vermiştim.. servisleri şöyle bir dolaşınca gayet bisiklet servisi gibi olduklarını görünce ve alınacak aprilia, vespa benzeri bir scooterı bunlara emanet etmemek için kanuni scooter aldım. Şu anda 2500 km.deyim. yazın almıştım ve hiçbir problem çıkarmıyordu, kış geldi binmek için diretince çile başladı, yağmurda stop etmeler vs. bazı sorunlar çıkarttı, ilk başta pes eder gibi oldum ama şu anda fena değil. bir de servis olayı çok önemli denizlide 2 tane servisi var..

Servis var da, servis nasıl servis? sorun çözülemeyince motoru bırak, 1 hafta kullanalım, ona göre çözüm bulalım dedikleri de oldu. Şahsen 6-7 bin tllik bir scooterı bunlara emanet etmek istemezdim ama kanuni'yi gönlüm rahatça bırakıyorum, sonucta 2 bin tl'lik bir mal..

walla biz her akşam yesewi ile konuşuruz herakşam şunu alıyım bunu alıyım mı o nasıl bu nasıl olur her akşam ya sizden ricam soğutalım şu arakdaşı motosiklet sevdasından hepimiz için en hayırlısı bu

asot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 700
    hahahaha... tamam o zaman sogutalım, motor tehlikelidir diyerek ilk başlangıcı yapıyorum :D

lewane_lee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x max
    Merhaba arkadaşlar... bir kaç ay sonra ilk motorumu alacağım kısmetse... Tüm forumdaki yamaha honda tsv mondial konularını okudum. Tavsiyelere bakarsak 2. el yamaha ybr125 almam gerek. ancak Bulumduğum konum neticesiyle yani Denizli/Çivrilde ne honda nede yamahayı bir sorun olduğunda tamir edebilecek adam yok. En yakın honda bayii denizli merkezde 110km uzaklıkta ve ulaşım sorunu çok zor. Ancak Mondial i seçersem 2 bayii 3 adette servisi var. İlk motorda olacağı için bir yan yatırmada honda ve yamahaya parça bulmak zor ve pahalı olucak ancak mondial olursa parçada ucuz 3 tane serviste var.
    bende aynen senin durumundaydım bulunduğum yerde ne bir honda bayisi nede bir yamaha bayisi var seninki yine 110 km miş benım 600 küsür km ben artvinde oturuym bayi trabzonda var bende gittim yamaha x max aldım yani yedek parça olayını hiç düşünme git nette her şey var zaten iki güne gelir montasınıda iyi bir usta yapar mondiale vereceğin o parayla kaliteli bi makine alırsın 2. elde olsa

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Kardeşim denizli de bulunan biri olarak yamaha almanı öneririm. Neden dersen yamaha alırsan zaten çok sorun çıkarmıcak. Çıkarcağında da 110 km getirmek mesele değil diye düşünüyorum.
    Fakat illa ki bi sorun çıkardığında denizliye gelemem diye düşünüyosan mondial den başlaman senin için kolaylık olur. Ne olursa olsun yamaha da olsa mondial de olsa yana yattığında için acıcak merak etme o nedenle yapacağın yana yatma olaylarını düşünmeden kendin için nasıl rahat olcaksa ona bakmanı tavsiye ederim.
    [COLOR="#FF0000"]"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."[/COLOR] MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)