Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Kurye

Motovento
    REKLAM ALANI

Acaba bu gümrükte çalışan kurye arkadaşlar var mıdır veya diğer kurye işlerinde ? Çalışma şartları ve maaşlar iyi midir ? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    1500 civarı bir para veriyorlar motor senden bazı yerler motorunu da veriyor. tecrübe istiyorlar. ben girememiştim.
    halkalı gümrük ambarlı gümrük istanbul ticaret odasına filan gidiyorsun gün içinde. daha uzaklara gidenleri de var büyük motorla
    ama almadılar ki işe öğreneyim. dışarıdan bu kadar biliyorum.
    1500 ilk başta iyi para gibi geliyor ama günde 200 km gibi yol yapmak ve evrakla insanla uğraşmak kolay iş değil bence.

ben bir internet firmasının evraklarını evlere dağıtıyordum günde 200 250 km yol gidince 4-5 kişiden dayak yemiş gibi oluyor insan

Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1500 civarı bir para veriyorlar motor senden bazı yerler motorunu da veriyor. tecrübe istiyorlar. ben girememiştim.
    halkalı gümrük ambarlı gümrük istanbul ticaret odasına filan gidiyorsun gün içinde. daha uzaklara gidenleri de var büyük motorla
    ama almadılar ki işe öğreneyim. dışarıdan bu kadar biliyorum.
    1500 ilk başta iyi para gibi geliyor ama günde 200 km gibi yol yapmak ve evrakla insanla uğraşmak kolay iş değil bence.

ben bir internet firmasının evraklarını evlere dağıtıyordum günde 200 250 km yol gidince 4-5 kişiden dayak yemiş gibi oluyor insan
    Evrak dağıtımı, İstanbul'un her köşesine gitmek hem çalışmak hem gezmek kışın zor olsada motor kullanma zevkinden vazgeçmemek domino's pizza gibi angarya işleri dahil 850 tl almaktansa uzak bölgelere gidip maaşda 1.500 TL olursa çalışmaya değer o zaman. Ama önce öyle bir iş bulmakta az çok nerelere gidileceğini biliyorum ama bu yeterlimidir böyle işlere girebilmek ?

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Ben hedef ecz. deposunda çalışıyorum sevkiyat bölümünde moto kurye yim.

23 nisan çocuk bayramında oğlumun oyuncağını bile şirket alıyor.

Çalışma şartları : sabah 08:00 akşam 18:00

ÖĞLEN 12:00 İLA 15:00 arasında boş bulduğun bir arada yemek yiye bilirsin

Motor kulanmaktan başka (kesinlikle) hiç bir iş yapmassın.Acil varsa çıkarsın yoksa geçer kenarda çayını-kahveni-sigaranı içersin veya gazete-dergi veya b.kunu çıkarmadan geyik yapa bilirsin.

Bu kısım motorcu sayısıyla alakalı: biz dört-4 kişiyiz haftada birkere nöbet gelir akşam 21:00 dan sonra bir allahın kulu seni motora bindiremaz acil bitmiştir motorcu evin yolunu tutar...hee bu arad tabiki mesai ücretini alırsın..

Ücretlere gelince 6 ay kadar öncesinde çok güzel kazanıyorduk mesela 900 ila 1,100tl arası oynardı... şimdilerde şirkette sıkıntılar var 700 ila 850 arası takılıyoruz,düzeleceğini söylüyorlar çünki şirketin büyük bir bölümü yani %81 gibi bir rakamla ALİANZ isimli ingiliz firmasına satılmış.

Gerekli ekipmanları şirket karşılıyor,motorlar kazaya ve çalınmaya karşı kaskolu-hastanelik bir kaza esnasında şirket harbiden (dağ gibi senin arkanda oluyor)
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hedef ecz. deposunda çalışıyorum sevkiyat bölümünde moto kurye yim.

23 nisan çocuk bayramında oğlumun oyuncağını bile şirket alıyor.

Çalışma şartları : sabah 08:00 akşam 18:00

ÖĞLEN 12:00 İLA 15:00 arasında boş bulduğun bir arada yemek yiye bilirsin

Motor kulanmaktan başka (kesinlikle) hiç bir iş yapmassın.Acil varsa çıkarsın yoksa geçer kenarda çayını-kahveni-sigaranı içersin veya gazete-dergi veya b.kunu çıkarmadan geyik yapa bilirsin.

Bu kısım motorcu sayısıyla alakalı: biz dört-4 kişiyiz haftada birkere nöbet gelir akşam 21:00 dan sonra bir allahın kulu seni motora bindiremaz acil bitmiştir motorcu evin yolunu tutar...hee bu arad tabiki mesai ücretini alırsın..

Ücretlere gelince 6 ay kadar öncesinde çok güzel kazanıyorduk mesela 900 ila 1,100tl arası oynardı... şimdilerde şirkette sıkıntılar var 700 ila 850 arası takılıyoruz,düzeleceğini söylüyorlar çünki şirketin büyük bir bölümü yani %81 gibi bir rakamla ALİANZ isimli ingiliz firmasına satılmış.

Gerekli ekipmanları şirket karşılıyor,motorlar kazaya ve çalınmaya karşı kaskolu-hastanelik bir kaza esnasında şirket harbiden (dağ gibi senin arkanda oluyor)
    çok güzel bir iş kıymetini bil bu arada motorlar şirket motorumu yoksa bireysel mi yani kendi motorla mı gidilir dağıtıma ?

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sevgili kuryeci dostlar

Yazın dönemlik bu işi yapmayı planlıyorum hem cep harçlığı olur bana hemde motosiklette tecrübe kazanmış olurum bu başlığa yazdıklarınızla iş kafamda aşağı yukarı canlandı ancak merak ettiğim bir husus var

bu işe girebilmek için kime başvuracağım? Kapısında kurye aranıyor yazmayan ecza depolarına ve pizacılara da gidip sormalımıyım ? Yoksa kurye arayan zaten ilanı gazete internet gibi yerlerde duyuruyor yada dükkanın önüne mi asıyor? Bu iş için cv hazırlamak gerekir mi? Gerekirse neler yazmalıyız? Ciddi manada bu ilk işe girişim olacak ve çok fazla bilmediğim şey var. Yardımcı olan herkese şimdiden çok çok teşekkür ederim

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende bursa ecz koop girecektim mülakata gidemedim şartlar iyi gibi görünüyordu maaş 1200 civarı kıyafet motor yemek haftada 1 gün izin 6 hafta da bir pazar çalışması falan sosyal haklarıda güzel mütahit değil şirket kendi bünyesine alıyor işten kovulma durumunda tazminat hakkı var yani..
    fakat soğuk günlerde zor olacağı için biraz da gitmek istemedim..
    şimdi ki işimde güzel ayda 15 gün boş um var ek iş olarak yapmak istiyorum ama yazılanları okuyunca öyle dangalak mağaza müdürleriyle fazla anlaşamam heralde maaş farketmez ama boş günlerde boş takılmak zaman kaybı gibi geliyor part tıme olarak olsa olabilir.. hem biraz da maddi yönden katkısı olur ben çalışabileceğim günleri belirlesem acaba iş bulabilirmiyim sigorta yapmalarına da gerek yok zatn ssk var sadece bol yemek verseler yeter ama ssk yapmamak onların işine gelmez...
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili kuryeci dostlar

Yazın dönemlik bu işi yapmayı planlıyorum hem cep harçlığı olur bana hemde motosiklette tecrübe kazanmış olurum bu başlığa yazdıklarınızla iş kafamda aşağı yukarı canlandı ancak merak ettiğim bir husus var

bu işe girebilmek için kime başvuracağım? Kapısında kurye aranıyor yazmayan ecza depolarına ve pizacılara da gidip sormalımıyım ? Yoksa kurye arayan zaten ilanı gazete internet gibi yerlerde duyuruyor yada dükkanın önüne mi asıyor? Bu iş için cv hazırlamak gerekir mi? Gerekirse neler yazmalıyız? Ciddi manada bu ilk işe girişim olacak ve çok fazla bilmediğim şey var. Yardımcı olan herkese şimdiden çok çok teşekkür ederim
    Sen sen ol asla domino's pizza ve ona benzer iş yerlerinde işe girme !. gireceğim diyorsan bu saydıklarım senin en son seçeneğin olsun

Alıntı Fredyy07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen sen ol asla domino's pizza ve ona benzer iş yerlerinde işe girme !. gireceğim diyorsan bu saydıklarım senin en son seçeneğin olsun
    Hocam onları zaten kara listeye aldım ama ecza depolarınada kapağı nasıl atarım bilmiyorum ki?

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    çok güzel bir iş kıymetini bil bu arada motorlar şirket motorumu yoksa bireysel mi yani kendi motorla mı gidilir dağıtıma ?
    Motorlarda şirketin.2011 sıfır cbf150
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili kuryeci dostlar

Ecza depolarının çoğunda ve Dominos Burger King KFC gibi yerlerin hepsinde hazır form bulunur.Restoranda beyaz gömlekli biriyle göz teması kurup, form doldurabilir miyim demen yeterli.Görünürde müdür yoksa da kasiyere vardiya müdürünü çağırabilir misiniz diyebilirsin.Bazen içerde olurlar.Genelde ilan vermezler, yazı asmazlar, verdikleri de olur, gıda sektöründe işe alınma şansın eğer ki bir sağlık sorunun yoksa %95'tir.Çünkü çok fazla eleman sirkülasyonu olan yerler ve gelen başvuruları o anlık ihtiyaç yoksa dahi kaçırmamaya çalışırlar...

İlk dolduracağın formda çok detay yazmaz eğitim durumu kimlik bilgileri vs. doğru bir şekilde doldurursun verirsin.1-2 gün içinde ararlar görüşme için.Basit sorularla karakterini belirlemeye çalışır ne okuyorsun kardeşin var mı baban ne iş yapar eviniz size mi ait gibi...Bu da basit bir şey net cevaplar verirsin, sana evrak listesi verir onları tamamlar getirsin ve 1-7 gün içinde başlarsın.İlk gün 1-2 saat eğitime benzer şeyler olur video izlersin biraz da müdür anlatır.Restoran tarihçesi, yangında yapılacaklar vs. kıytırık bi test yaparlar.Sonra Bismillah der başlarsın... Gözünde büyütülecek çok bir şey yok yani...

Alıntı Carbon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ecza depolarının çoğunda ve Dominos Burger King KFC gibi yerlerin hepsinde hazır form bulunur.Restoranda beyaz gömlekli biriyle göz teması kurup, form doldurabilir miyim demen yeterli.Görünürde müdür yoksa da kasiyere vardiya müdürünü çağırabilir misiniz diyebilirsin.Bazen içerde olurlar.Genelde ilan vermezler, yazı asmazlar, verdikleri de olur, gıda sektöründe işe alınma şansın eğer ki bir sağlık sorunun yoksa %95'tir.Çünkü çok fazla eleman sirkülasyonu olan yerler ve gelen başvuruları o anlık ihtiyaç yoksa dahi kaçırmamaya çalışırlar...

İlk dolduracağın formda çok detay yazmaz eğitim durumu kimlik bilgileri vs. doğru bir şekilde doldurursun verirsin.1-2 gün içinde ararlar görüşme için.Basit sorularla karakterini belirlemeye çalışır ne okuyorsun kardeşin var mı baban ne iş yapar eviniz size mi ait gibi...Bu da basit bir şey net cevaplar verirsin, sana evrak listesi verir onları tamamlar getirsin ve 1-7 gün içinde başlarsın.İlk gün 1-2 saat eğitime benzer şeyler olur video izlersin biraz da müdür anlatır.Restoran tarihçesi, yangında yapılacaklar vs. kıytırık bi test yaparlar.Sonra Bismillah der başlarsın... Gözünde büyütülecek çok bir şey yok yani...
    Efendim çok sağolun verdiğiniz bilgiler için inanın nasıl başlayacağım neler yapacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu sizin sayenizde öğrendim herdaim tekeriniz düz bassın

Motosikleti
    ybr125 2008
    Evrak dağıtımı, İstanbul'un her köşesine gitmek hem çalışmak hem gezmek kışın zor olsada motor kullanma zevkinden vazgeçmemek domino's pizza gibi angarya işleri dahil 850 tl almaktansa uzak bölgelere gidip maaşda 1.500 TL olursa çalışmaya değer o zaman. Ama önce öyle bir iş bulmakta az çok nerelere gidileceğini biliyorum ama bu yeterlimidir böyle işlere girebilmek ?
    gümrük firması için bilmiyorum ama ttnet koçnet gibi ürünleri pazarlayan şirketler var. telefonda pazarlayıp sen
    evrakla adrese gidiyorsun. imzalatıp getiriyorsun. ilk başta güzel başladım. gezmediğim yer kalmadı çok enteresan
    insanlarla tanıştım. sonra çok alakasız bölgeler ve fazla evrak vermeye başladılar bana mesela silivriye 10 evrak
    var giderken esenyurt ve çatalcanın obayenice köyünü veriyorlar. bir de genelde iş yeri filan olmadığı için direk
    köyde veya mahallede evi arıyorsun
    esenler karabayırda apartmanımsı bir evin kapısını çaldım at çıktı karşıma

çok yerler keşfettim, çok eğlendim ama sonunda çok yoruldum. anlatmayla olmaz bir dene istersen ama aldığın
    paraya değmiyor inan buna.kazandığın çaya kahveye gidiyor yolda. bir de yaptığın işi anlamayıp istanbulu sadece haritadan bilen yöneticilerin olacak yine.
    sis varken istanbul dışı hafriyat kamyonlarının arasında yetişmeye çalışırken telefonun çalar nerdesin diye sorarlar.
    üstüne ali 25 gitti sen 24 gittin muhabbeti yapacaklar.e-5 te giderken yağmur yağar bir viyadük altına girer bir sigara yakıp benim ne işim var bu lanet yerde dersin. taşıdığın evrakları yakıp ısınasın gelir.
    insanlar heryerde aynı dostum.bence sen dominosta ortamı hoşuna giden başka şubelere bak. vardır mutlaka orda da iyi müdürler ekip arkadaşları. hem tazminatın da birikmiştir bırak onlar kovsun ;) cebine 3-5 bişi koyar kendi paranla gezersin:D

Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gümrük firması için bilmiyorum ama ttnet koçnet gibi ürünleri pazarlayan şirketler var. telefonda pazarlayıp sen
    evrakla adrese gidiyorsun. imzalatıp getiriyorsun. ilk başta güzel başladım. gezmediğim yer kalmadı çok enteresan
    insanlarla tanıştım. sonra çok alakasız bölgeler ve fazla evrak vermeye başladılar bana mesela silivriye 10 evrak
    var giderken esenyurt ve çatalcanın obayenice köyünü veriyorlar. bir de genelde iş yeri filan olmadığı için direk
    köyde veya mahallede evi arıyorsun
    esenler karabayırda apartmanımsı bir evin kapısını çaldım at çıktı karşıma

çok yerler keşfettim, çok eğlendim ama sonunda çok yoruldum. anlatmayla olmaz bir dene istersen ama aldığın
    paraya değmiyor inan buna.kazandığın çaya kahveye gidiyor yolda. bir de yaptığın işi anlamayıp istanbulu sadece haritadan bilen yöneticilerin olacak yine.
    sis varken istanbul dışı hafriyat kamyonlarının arasında yetişmeye çalışırken telefonun çalar nerdesin diye sorarlar.
    üstüne ali 25 gitti sen 24 gittin muhabbeti yapacaklar.e-5 te giderken yağmur yağar bir viyadük altına girer bir sigara yakıp benim ne işim var bu lanet yerde dersin.
    insanlar heryerde aynı dostum.bence sen dominosta ortamı hoşuna giden başka şubelere bak. vardır mutlaka orda da iyi müdürler ekip arkadaşları. hem tazminatın da birikmiştir bırak onlar kovsun ;) cebine 3-5 bişi koyar kendi paranla gezersin:D
    Peki o tür çalıştığın firmalarda maaş konusu nasıldı iyi miydi ? değiyor muydu yani ? ayrıca motor yine CBF150 mi yoksa kendi motorunla mı gittin ?

Motosikleti
    Mondıal 150 Mcx
    Bende sizler gibi kuryecilik yapan biriyim.Daha Önce Dominosta çalıştım 1 yıla yakın inanın kaçın dominostan kaçın sana kuru maaş verirler hala maaş aynı 700 maaş 60 fiş parası + 0.40 kuruş adisyon parası bunları topla 1 bin liraya gelmez maaşın bahşişinde semtine göre değişir heryerin.Bende ecza deposuna girmek istemiştim ama askerlik şartı aradılar bende daha askerliğimi yapmadım.4 Aya yakındırda Burger King e geçtim.Sizlerde Bahsetmişsiniz Burger'Da asla paket atmaktan başka bir iş yapmazsın sipariş varsa atarsın yoksa oturursun yer içersin.Dominos gibi değil iş olmasın hadi kutu yapalım hadi temizlik yapalım hadi sevkiyat geldi hadi menü dağıtalım adamlar seni 1 dk oturtmazlar.Burger'da yukarıda bir arkadaş bahsetmiş şartları aynen doru bende şirket dükkanında çalışıyorum mesaileri olsun herşeyi aynı parmak basar girersin parmak basar çıkarsın.İnanın ben vardiyadan çıkmak istemem çünkü bölgemiz sınırlı mesai ücretide iyi öle çok çokda yoğun olduğu söylenemez.Dominosta günde 25 30 dan aşağı sipariş atmazdım Burger'da taş çatlasın 15 20 atarım.Dominos gibi yarım saat kuralı yok müdürün devamlı hadi geç kaldı hadi hızlı hadi sipariş var demez.Ben Şuanlık 800 lira maaş + 70 Yol Parası + 60 Fiş Parası Alıyorum 6 ayda bir zam gelir asgari ücrete yaptıkları zamdan maaş devamlı artar zaten aylıkta en kötü 150 200 liralıkta mesai yapıyorum askere gidene kadar yetiyor bana bu para yalan yok.Ama askerden sonra büyük bi ihtimal ecza depolarını bi denerim.
    4 Teker Bedenimi 2 Teker Ruhumu Taşır...!:cat:

Motosikleti
    ybr125 2008
    bir güzel yanı da işin çok komik soyisimleri okuyabiliyordun.
    1300 tl ilk başlarda yakın bölgeler verdikleri için iyiydi. işim erken bitiyordu akşam da part time pizzacıda
    çalışabiliyordum.

yoğunluk vardı pazarları da evrak başına 7.5 tl artı benzin veriyorlardı. tabi uzak bölgelere. sonra hep uzak
    bölgeler verdiler hafta içi orada mantarladı iş . kendi ybr 125 imle gittim. 1,5 2 ay mı ne çalıştım. yani o
    kadar şey anlattım ama sadece bu kadar sürede. iyi hesap et. 20 yere gitmek için günde adres sorması ıvırı
    zıvırı dahil 60 kere kontağı çevireceksin kendi motorunun. sayısız durkalk rampa kasis.kaza bela sana ait.ben
    kıyamadım motoruma ve kendime. sigorta var ama asgari ücret. dilerim güzel bir yer bulursun.

bundan önce bir yere başvurmuştum utanmadan evrak başına 1.5 tl artı benzin demişlerdi kendi motorumla .
    bir de sanki bilmiyormuşuz gibi 50 yere gitsen 75 tl filan gibi bir hesap çıkardılar utanmadan sanki çok kolaymış
    gibi.
    küfretmemek için kendimi zor tuttum. kaçarcasına çıktım.

kısacası iyi maaş veren bir yer bulursan ve boştaysan gir sıkılınca çık. ben girdiğimde en eski kurye 4 aylıktı.

Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı kkorhann34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende sizler gibi kuryecilik yapan biriyim.Daha Önce Dominosta çalıştım 1 yıla yakın inanın kaçın dominostan kaçın sana kuru maaş verirler hala maaş aynı 700 maaş 60 fiş parası + 0.40 kuruş adisyon parası bunları topla 1 bin liraya gelmez maaşın bahşişinde semtine göre değişir heryerin.Bende ecza deposuna girmek istemiştim ama askerlik şartı aradılar bende daha askerliğimi yapmadım.4 Aya yakındırda Burger King e geçtim.Sizlerde Bahsetmişsiniz Burger'Da asla paket atmaktan başka bir iş yapmazsın sipariş varsa atarsın yoksa oturursun yer içersin.Dominos gibi değil iş olmasın hadi kutu yapalım hadi temizlik yapalım hadi sevkiyat geldi hadi menü dağıtalım adamlar seni 1 dk oturtmazlar.Burger'da yukarıda bir arkadaş bahsetmiş şartları aynen doru bende şirket dükkanında çalışıyorum mesaileri olsun herşeyi aynı parmak basar girersin parmak basar çıkarsın.İnanın ben vardiyadan çıkmak istemem çünkü bölgemiz sınırlı mesai ücretide iyi öle çok çokda yoğun olduğu söylenemez.Dominosta günde 25 30 dan aşağı sipariş atmazdım Burger'da taş çatlasın 15 20 atarım.Dominos gibi yarım saat kuralı yok müdürün devamlı hadi geç kaldı hadi hızlı hadi sipariş var demez.Ben Şuanlık 800 lira maaş + 70 Yol Parası + 60 Fiş Parası Alıyorum 6 ayda bir zam gelir asgari ücrete yaptıkları zamdan maaş devamlı artar zaten aylıkta en kötü 150 200 liralıkta mesai yapıyorum askere gidene kadar yetiyor bana bu para yalan yok.Ama askerden sonra büyük bi ihtimal ecza depolarını bi denerim.
    Bende 2 seneye yakındır Dominosta çalışıyorum.Söylediklerin doğru fazla boş kalamazsın menü dağıtımı da olur ama Dominosun güzel yanı kariyer imkanı.Vardiya müdürü yada asistan müdür olman çok basit işe girdikten sonra 7-8 ay içinde istersen kesin olarak müdürsün.Şirket çok hızlı büyüdüğü için müdür sıkıntısı var doğal olarak.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    gazete dağıtmak daha mantıklı ve geliri daha güzel

Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gazete dağıtmak daha mantıklı v e geliri daha güzel
    Bence en zor iş.Sabahın köründe gazete dağıt oda yetmiyomuş gibi git sonra tahsilat yapmaya çalış çeken arkadaşlara ALLAH kolaylık versin

Alıntı kkorhann34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim 1 yılım olacak inan bıktım usandım böyle bir işten. 1 yılım dolduğunda 1 gün dahi beklemeden çıkacağım işten, aynı maaşa daha güzel işler var mc donalds burger king gibi dominosta çalıştığın kadar hakkını vermiyorlar zaten bilirsin angarya işleri hep motorcudadır. şafak 40 )) Az kaldı sabretmem gerek ))

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)