Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Marş Basmıyor !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Mondial 150 zc nin marşı basmıyor. Bi kaç gündür sabahları motor soğukken biraz geç marş basıyordu,bu akşam once marş düğmesinden,ardından ayak marsından da denedim olmadı.

Motor çalışmazken farlar,sinyaller falan çalışıyor ama kısık haldeler. Akü tam bitmemiş. Marşa basınca sadece tık diye ses geliyor. Ne yapmak gerekir ,fikri olan ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    otomatik viteste nasıl vurdurma denedin anlamadım şimdi ilk olarak belkide marş butonunun kablosu çıktı ki bu benimde basıma geldi bu durumda ayak marşı ile çalıstırman gerek sende galiba ilkez denedin başaramadın ayakmarşını bende ilk denediğimde başaramamıştım bi taktiği varda anlatılcak gibi deil göstermek lazım sen bilen birine denet bence
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

orda sıkıntıdan yanlıs yazdım pardon evet ilk kez denedim ayak marsını ama dediğiniz gibi olmadı

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Ayak marşını iki kere yavaşça tatlı sert bir şekilde en dibe inicek kadar basın. 3. de kuvvetli ve sabit bir ivme ile yine dibe inicek kadar bastınızmı büyük ihtimal çalışıcaktır.
    Bazen ayak marşı ile çalıştırmak sorun olabiliyor. Her basışta çalışmayabiliyor. Ama mutlaka çalışıcaktır.
    Büyük ihtimalle akü zayıf.
    Akü yaşlanmış olabilir.
    Şarj etmede sıkıntı olabilir.
    Tesisata uygunsuz ekleme yapılmış olabilir. ( daha güçlü far ampulü , halojen sis lambası vs gibi.)
    Akü kutup başları gevşek olabilir.
    Motor bloğuna bağlanan şasi kablosu gevşek olabilir..
    Marş motorunda sorun olabilir.
    Marş motoruna bağlanan artı kutup kaplosunda sorun olabilir.
    Marş rölesinde yada bağlantılarında gevşeklik olabilir.
    vs vs vs

Tık sesini duyuyorsan düğmeden şüphelenmene gerek yok.

Aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin
    Vidos bunu beğendi.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ayak marşı: önce ön fren sıkılır duruma göre az biraz gaz kolu çevrilebilir ve marş kolu hızlıca ama nazik bir şekilde marş yapılır

cenkşenver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    301 mz kawasaki en 500 gitti honda 600f geldi
    bu yüzden witesliyi seviyom (acayüp ) arkadaşımızın dedigi dogru ya ustaya gidecen yada eline anahterları alıp kolu sıvıyacan he en son yanına cif al elini temizlemen kolay olur ağa

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

ayaktan da defalarca denedim olmuyo malesef

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Sorunun büyük ihtimalle akü. Soğukken geç çalışma sebebi motor çalıştığında akü şarj oluyor ama akü ömrü bittiği için şarj kısa bir süre sonra bitiyor. Far vs. kısık halde çalışabilir. En boş akü bile aydınlatmayacak kadar da olsa farı yakabilir ama marş motoru çok daha fazla akım çektiği için çalışmayabilir.
    Ayaktan çalıştıramama sebebin, daha önce hiç yapmadığındandır muhtemelen.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    tvs apache rtr150 gri (2011)
    ilk motorum mondial 150 zc idi hemen hemen aynı sorunla bende karşılaşmıştım sorunun %90 benimkiyle aynı ve sebep akü garantisi dolmamış ise eğer garantiden akü istet ben öyle yapmıştım akü değişti problem çözüldü.

Motosikleti
    125CC
    ayakj marşından basarken bastığın ilk noktada boşluk olmayacak yani ayak marşını 3 4 kere ayağınla hafif bas ne zaman sıkışırsa birden bas. ve ayak marşına basmadan önce 3 4 kere motor çalışmamış haldeyken gaz ver ki karbüratör benzinle iyice dolsun sonra daha rahat alır marşı.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim,aküyü söküp bi araba tamircisinde sarj ettirdim,canavar gibi oldu
    Tekrar sağolun

BENDE BİR SORU SORCAM BENİM MOTOR KANUNİ CUP 100 BİR KAÇ GÜN ÖNCE MARŞ DÜMESİ ÇALISTI ONDAN SONRA MOTOR İSTOP ETTİ ONDAN SONRA BİDA ÇALISMADI AMA AYAKLA ÇALISTIRDIM DİREK ALIYOR AMA MARŞ DÜMESİ HİÇ ÇALISMIYOR DÜN SÖKTÜM BAKTIM AMA MARŞ MOTORUNU BULAMADIM NEDEN OLABİLİR ACABA DÜMENİN ÇALISMAMASI CUMARTESİ GÜNÜ TAMİRCİYE GÖTÜRCEM BAKALIM NEDİCEKLER DÜN İNTERNETTEN ARASTIRDIM MARS MOTORUNUN KÖMÜRÜ BİTMİSTİR DİYOR AMA DÜMEYLE NE ALAKASI VAR ANLAMADIM AYAK PEDALIYLA ÇALISTIRDIMDA ÇALISIYOR AMA DÜMEYE BASTIMDA HİÇ DÜMEDEN ÇALISTIRMA SESİ GELMİYOR AKÜDEMİ SORUN VAR DEDİM AMA ONDADA SORUN YOK BAKTIM AYAKLA ÇALISIYOR ÇÜNKÜ

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:17 ----------

BENDE BİR SORU SORCAM BENİM MOTOR KANUNİ CUP 100 BİR KAÇ GÜN ÖNCE MARŞ DÜMESİ ÇALISTI ONDAN SONRA MOTOR İSTOP ETTİ ONDAN SONRA BİDA ÇALISMADI AMA AYAKLA ÇALISTIRDIM DİREK ALIYOR AMA MARŞ DÜMESİ HİÇ ÇALISMIYOR DÜN SÖKTÜM BAKTIM AMA MARŞ MOTORUNU BULAMADIM NEDEN OLABİLİR ACABA DÜMENİN ÇALISMAMASI CUMARTESİ GÜNÜ TAMİRCİYE GÖTÜRCEM BAKALIM NEDİCEKLER DÜN İNTERNETTEN ARASTIRDIM MARS MOTORUNUN KÖMÜRÜ BİTMİSTİR DİYOR AMA DÜMEYLE NE ALAKASI VAR ANLAMADIM AYAK PEDALIYLA ÇALISTIRDIMDA ÇALISIYOR AMA DÜMEYE BASTIMDA HİÇ DÜMEDEN ÇALISTIRMA SESİ GELMİYOR AKÜDEMİ SORUN VAR DEDİM AMA ONDADA SORUN YOK BAKTIM AYAKLA ÇALISIYOR ÇÜNKÜ

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayak marşını iki kere yavaşça tatlı sert bir şekilde en dibe inicek kadar basın. 3. de kuvvetli ve sabit bir ivme ile yine dibe inicek kadar bastınızmı büyük ihtimal çalışıcaktır.
    Bazen ayak marşı ile çalıştırmak sorun olabiliyor. Her basışta çalışmayabiliyor. Ama mutlaka çalışıcaktır.
    Büyük ihtimalle akü zayıf.
    Akü yaşlanmış olabilir.
    Şarj etmede sıkıntı olabilir.
    Tesisata uygunsuz ekleme yapılmış olabilir. ( daha güçlü far ampulü , halojen sis lambası vs gibi.)
    Akü kutup başları gevşek olabilir.
    Motor bloğuna bağlanan şasi kablosu gevşek olabilir..
    Marş motorunda sorun olabilir.
    Marş motoruna bağlanan artı kutup kaplosunda sorun olabilir.
    Marş rölesinde yada bağlantılarında gevşeklik olabilir.
    vs vs vs

Tık sesini duyuyorsan düğmeden şüphelenmene gerek yok.

Aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin
    ekleme yapayim aku su seviyesi azalmis olabilir

Sırf bunu yazmak icin uye oldum Mondial mr destro 250 pişmanlıktır arkadaş yedek parçası motordan fazla fiyat arızadan da geçilmiyor lanet olsun böyle motora verdiğim paraya da cok sey yazacam terbiyem müsade etmiyor motor toplamaya calıssam 3 motor parası tutuyor yedek parçası

Motosikleti
    Bajaj Boxer150
    Selam arkadaşlar, bende dün itibariyle motor dünyasına giriş yaptım sayılır aslında tam giremedim çünkü hiç bilmiyorum kullanmayı. Ay sonunda A2 sınavına gireceğim ama sözde tanıdık ehliyet kursu bi haftadır program yapacak öğretecek. Bunlara güvenmediğim için motorumu alayım kendim öğreneyim dedim bi kaç kişi var yıllarca kuryecilik yapmış motordan anlayan arkadaşlarım, onlarla öğretecek. Bajaj boxer aldım 5 binde 2015 model. Bugün bi deneyim dedim çalıştıramadım bile 😁😁 dün satan arkadaş çalıştırmıştı halbuki. Vites boştayken marşa bastığımda vız vız ediyo çalışmıyordu bi kaç denemeden sonra o seste kesildi 😂 Yapılabilecek bişey yok tabi ki bilen birinin bakması gerekiyor ama anlatmak istedim öyle 😄
    Teşekkürler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    bumoto safir ama fakir de sen
    bilip bilmeyen herkes konuşmasın .akü hiç olmasa ayak marşı ile yinede çalışır cünkü statör gerekli elektriği üretiyor.aküyü sadece başta kullanıyor marş motoru ilk hareketi vermek için..akü zayıfsa marş motoru zayıf döner..her sabah akü zayıfsa akü şarj olmuyor.ya akü bitmiş yada aküyü şarjda tutan konjektör yanmış..konjektör 35 lira cok ucuz önce onu yenile aküyü sonra yenilersin..akü yeni konjektör yeni halamı sorun var .statör yanmış veya tesisatda kaçak var .oto elektrikçiye gideceksin...cup motorları herkes tamir eder parcasıda oldukça boldur..motoru büyüttükçe sorunlar ve masraflar büyür..cup candır

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Lütfen açılan konuların tarihlerine bakınız.

O değilde o motoru zamanında bana iyi kitlemişler

melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS WİNNER 200
    vay be koskoca 8 sene

Merhaba arkadaşlar benim ayak marşı hiç çalışmıyor gibi sanki boşa gidiyor gibi basınca ama boşa gitmiyor biliyorum söktüm ayak marşının olduğu yeri wd40 ile temizleyip tekrar olması gerektiğigibi kusursuz şekilde taktım topladım ama çalışmadı acaba çok daha içeride sorun olabilirmi? Bide bayadır duruyor kullanmıyorum marş sıkıntı aküyü ölçtüm normal ama Marşa basınca 6 volta kadar düşüyor akünün gücü işin içinden çıkamadım yardım edin lütfen

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)