Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Küçük cc ile uzun yol tehlikeleri nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Konu ismi açık, yardımcı olursanız çok sevinirim zira motorumla uzun yola çıkmak istiyorum. Detaylı yazarsanız zevkle okurum.

Şimdiden teşekkürler
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bir akşam buluşalım linkteki arkadaşıda çağırırız sana bol bol bahseder.
    Buda link : http://www.motosiklet.net/forum/etki...rcek-oldu.html
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    cbr 125 im ile sıkça 300 km lik yola çıkıyorum universite ev arası her tatilde memlekete geliyorum motorumla şunu belirteyim 1-1,30 saat sonrası en az bi 250cc arıyor insan bunun dışında motoru 100 ve üstü süratlerde tutmak için 250 cc kadar benzin harcayacaksın.

motoruna güveniyorsan yollar senin gerisi boş.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    sadece yorucu oluyor... trafikte bazen hız yapmak gerekiyor sıkışık trafikten kaçmak için yani küçük cc ile bu imkansız hele hele rampalar da büyük tehlike yaratıyor yoksa başka sorun yok he bide hızlı gitmek isterken biraz zorluyorsun motoru oda seni benzin istasyonu'nda zorluyor başka sıkıntı olmaz ama 80 km/h bana yeter diyorsan fazla benzin de yakmaz motorda yorulmaz keyifle etrafı seyrederek tıs tıs gidersin
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bazen olası bir kazadan kurtulabilmek icin yavaslamak degil hızlanmak gerekebilir, küçük cc motorlarda bu imkan dahilinde olmadigindan bence en buyuk sorunlardan biri bu. Ayrica hafif oldugu icin yan ruzgarlardan cok etkilenir, kamyon, otobüs sollarken sıkıntı yaratır. Hemen kizma, 150 cc motorla esimle daha flört ederken tatile cikmistik, gidilince gidiliyor yani (:
    abeciMotoru bunu beğendi.

Motosikleti
    ooo viraGOO
    en büyük tehlike kopuk uçurtma misali orta ve sol şeritten sana mümkün olduğunca yakın geçen ve dattttttttttttttttt diye kornaya basan cüsseli araç sürücüleri kanımca birde sağ şeritteyken sellektör yapıp yol isteyenlere rastlarsın hiç umursamadan aynı hızla yoluna devam etmeni tavsiye ederim sen küçüksün motosikletsin şeridi kapatma az sağa doğru yanaş ben yanından geçerim mantığı var onlarda genellikle
    [B][COLOR="Red"]BİZ İNSANLARA MOTOSİKLETİ SEVDİRMEYE ÇALIŞIRKEN SAĞDA SOLDA GAZ ÇEKİP ! ARA SOKAKLARDA TEKER YAPARSANIZ!! ASLA ÖNYARGILARI YIKAMAYIZ ! BİLİNÇLİ SÜRÜCÜLER OLALIM VE MOTOSİKLET = ŞEYTAN İŞİ TABUSUNU HEPBİRLİKTE YIKALIM !! :queen:[/COLOR][/B]

Motosikleti
    sym wolf 250 NI
    varyatör kayışı kopma sorunu sanırım en çok başa gelen

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Büyük cc li ve ağır bir motorla sıkışık trafikte ilerlemek kolay değildir. Ağırlıktan dolayı motor kıvrak değildir. Trafikten sıyrılmak zordur. İnsanı yorar. Senin sorduğun küçük cc li motorla uzun yola gitmek te bence aynıdır. Ben bu yaz tatilim boyunca 1644 km yaptım. Madde madde sıralarsak;
    1) Motorun hafif olması nedeniyle rüzgardan çok etkilenir. Motoru yolda tutmak için daha fazla efor harcarsın.
    2) Çoğu zaman yoldaki en yavaş taşıt seninkidir. Bu durum sürekli bir sıkıntı kaynağıdır.
    3) Sen yorulmasan bile motoru dinlendirmek gerekir. Yol uzar. Uzayan yol seni yorar.
    4) Motorun hafif olmasından dolayı hız yaptığın zaman da(Diyelim 110 km/h ile gidiyorsun) durum güvensizdir. Motor kanatlanmaya başlar. Motorun kontrolünü kaybetmemek için daha fazla dikkat harcaman gerekir.

Sonuç : Kİralık motosiklet seçeneği bence daha cazip. Baktığım kadarıyla Transalp ve Suzuki DL650'nin günlük kira ücretleri 150-160TL civarında. Bir hafta kiralamada %30 indirim yapıyorlar. Bence küçük cc ile emekleye emekleye gitmeye deymez.

İlana bakmak için tıkla

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı erimozel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu ismi açık, yardımcı olursanız çok sevinirim zira motorumla uzun yola çıkmak istiyorum. Detaylı yazarsanız zevkle okurum.

Şimdiden teşekkürler
    Uzun yol derken gitmek istediğin parkuru belirtirsen daha isabetli yorumlar yapilabilir.

125cc'lik motorla tutupta TEM'de gidilmez ama kısa mesafeli duble yollarda seyahat edebilirsin.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    120km son hızında gidiyosundur aniden hızlanarak kaçman gerekir kaçmaya max. süratin veya torkun yetmez,en büyük sıkıntı budur
    Ve hacim küçük max sürat düşük olduğundan küçük hacimli motosikletle uzun yolda son hızlarında kullanacağın için motorda şişme vb problemler olabilir.Motora verdiğin zarar şehir içi kullanımdan fazla olur.
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Uğur Bilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS
    Ben Tekirdağ'a gittim en uzun TVS Apache ile, gittim gitmesine ama insan daha büyük cc'yi gerçekten arıyor. Arkadaşın dediği gibi en yavaş sen kalıyorsun, iki şeritli yolda arkadan gelenlere sıkıntı olmasın diye emniyet şeridine bile geçtiğim oldu, rampalarda motosiklet bunaldıkça sende bunalıyorun istemeden kasıyorsun kendini Ama gidilir mi gidilir, yabancı bir adam YBR 125 ile dünya turu gibi bişe yapıyordu araştıtırsan bulabilrisin.

Motosikleti
    KYMCO LİKE 125 cc '2011
    Bence de motor kiralama imkanın varsa kirala
    [COLOR="DarkRed"][U][I][B]" ... [COLOR="Navy"]motosiklet[/COLOR] üstünde ölürsenizde her [COLOR="Black"]motosikletçi[/COLOR]'nin istediği gibi görevinizi tamamlamış olursunuz."[/B][/I][/U][/COLOR]

Motosikleti
    mondıal kt125
    benim motorumda 125cc kendimden örnek vereyim.uzun yolda devamlı giderken insanın dikkati ister istemez dağılıyor 80 90 yol bitmiyorki birde yanınızdan hatta dibinizden nispet yaparcasına senin bu yolda ne işin var dercesine giden taksiler kamyonlar tırlar otobüsler hadi bunlara alıştık normal gelior artık.bolca virajlı rampa aşağı inişlerde arakadan boş tır kaptırmış geliyor ya hızlı gideceksin ama gidemezsin yol bölünmüş Değil karşıda araçlar geliyo,yada iyice yavaşlayıp tır bizi şarampole atmasın kuyruğla diye yol açaçaksın işte en zoruma giden tarafı bu...eee nedemişler.SU küçüğün-YOL BÜYÜĞÜN...
    "Bizde yanlış OLMAZ=Olduysada yanlışlıkla olmuştur...:cat:

Trafiğin sakin olduğu yerlerde sorun yok ama hızla akan trafikte gazı köklediğin halde hızlanamamak sıkıntılı olabiliyor. Bir de motosikletin selesi konforlu değilse bel/sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Ben 200 cc'lik, maksimum hızı 110-120 km/saat civarındaki motosikletimle yaptığım 650 km'lik gezide başka sıkıntı yaşamadım. Dört tekerlekli araçla da olsa belli bir yol tecrübesi varsa, düşük hacimli motosikletlerle de insanın yüzündeki gülümseme kaybolmadan uzun mesafeler katedilebiliyor. Yolunuz açık olsun...

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Şimdi dostum, ben üç hafta önce honda innova ile bursadan kuşadasına gittim ve geri döndüm. Yaptığım şey yanlıştı ve bir daha yapmam herhalde. Niye yaptın? dersen... motorcunun kafasına takılan bir şeydir bu uzun yol meselesi. Bunu da yaşadım ve gördüm en azından. Yani bir heves, bir istektir bu. Uçsuz bucaksız yollara çıkıp özgürce o zevki yaşamak isteği, herşeyden uzaklaşma arzusu belki de...

Ama inan bana çok tehlikeli bir çileye dönüşüyor. Kötü yollar yoruyor insanı. Rüzgar yoruyor. Yollar bitmek bilmiyor. Ve zevkli de değil açıkçası. Motoru dersen ona birşey olduğu yok o gidiyor da. Bir yerden sonra o seni değil sanki sen onu taşıyorsun. Hele rüzgarla tır ve otobüslerin geçişi birleşince resmen savruluyorsun, bu savrulmaya karşı durmak için aşırı güç harcıyorsun. Ve bıkkınlık geliyor. Yollara bakıyorsun uzayıp gidiyor. "Hay diyorsun yoluna da be! keşke bir otobüse binip klima serinletirken keyif yapabilseydim şimdi." Geçen otobüslere bakıp iç çekiyorsun. Bu yollar bitmez...

Ama dediğim gibi bir kere görmek yaşamak lazım bunu da. Allah kaza bela vermesin de gerisi akıl parası...

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Sol aynanda SCANIA yazısını görünce anlarsın
    shewchet ve Ege Anıl EFE bunu beğendiler.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sol aynanda SCANIA yazısını görünce anlarsın
    sade ama anlaşılır bir dilde enfes bir anlatım
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

alosyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    klx250
    epey bilgi sahibi oldum ybr 125 ile 500 km gitmeyi düşünüyordum şimdi artık düşünmüyorum
    Allah rahmandır rahimdir, ama arpa ekene buğday vermez

Motosikleti
    kymco ck 125
    dostum küçük cc ile uzun yoldaki en büyük tehlike yavaş gitmektir. tecrübe etmiş biri olarak diyebilirim ki, yaval gidince eniğinden cücüğüne her tür araç seni sollayıp geçiyor. arkadan gelen her araç risk demektir. bu konuda çok çok dikkatli olmalı her an aynaları kontrol etmelisin. yüksek cc'li bir motorda olsan arkadan yanaşan bir araç gördü mü gazlayıp uzaklaşabilirsin. en büyük tehlike bu bana göre.
    diğer sıkıntı çıkaracak şeyler de bilindik yokuşlarda şişmesi vs.

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)