Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motorumun zinciri

Motovento
    REKLAM ALANI
    anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    arkadaşlar yine bir soruyla başınızı ağrıtacağım kusura bakmayın bende yuki var 100lük cub. zincrinden tıkırtılar geliyor ne yapmam gerekiyor yada zincir gevşemiş olabilirmi servisine götürmeden kendim halletmek istiyorum ne yapabilirim??
    TAKARIM KASKIMI GİYERİM MONTUMU VERİRİM GAZIMI ALIRIM YOLUMU

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Arkadaş cub motordan anlamam ama başlık o kadar güzel ki yazmadan edemedim kusura bakma.

Bu başlık bana orta anadolu civarından bir halk türküsü gibi geldi.Türkü de şöyle olabilir:

Motorumun zinciri yamandır aman
    Yolda gider iken tıkırdar aman
    Hele motorcu gardaş bura bak heman
    Ne edek zinciri söyle bi yol gurban

Motosikleti
    CBF150
    Alıntı anaconda84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar yine bir soruyla başınızı ağrıtacağım kusura bakmayın bende yuki var 100lük cub. zincrinden tıkırtılar geliyor ne yapmam gerekiyor yada zincir gevşemiş olabilirmi servisine götürmeden kendim halletmek istiyorum ne yapabilirim??
    Zincirden tıkırtı gelmesinin 3 sebebi vardır
    1-Bollaşmıştır zincir korumaya vs.. çarpıyordur gerdirirsiniz düzelir.(anlamak için motorun üstüne oturun zinciri parmağınızla yukarı doğru çekin bolsa gerdirin)

2-Yağsız kalmıştır üzerinde yağ yoktur dişli döndükçe ses yapar,yağlarsanız düzelir.(elinizi zincire sürün zincir yapış yapış olmuşsa yağdan ziyade çamur vs.. geliyorsa elinize zinciri temizleyin yağlayın )

3-Zincir bozulmuştur yağlasanızda gerdirsenizde düzelmez.Zincir dişli değiştirin (anlamak için motoru orta sehbaya alın gerginliğine bakın yağına bakın orta sehbada iken vitese takıp arka tekeri hareket ettirin biraz gaz verdikten sonra boşa takın ve zincirin izlediği yörüngeye bakın eğer zincir kimi zaman çok geriliyor kimi zaman kendini salıp bollaşıyorsa bozulmuştur.)

Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    valla zincir leş gibi olmuştu açıp baktım motorun üstüne oturmadım ama elimle yokladım zincir gergindi boşlukta yoktu zincirde orta sehpada motoru çalıştırdım 1. vitese taktığım zaman sarsıntı oluyor teker kendisi dönmeye başlıyor zaten gaz vermeden. teker dönerken zincire baya baktım aşırı bir titreme var zincirde yukarı aşağı titreme yapıyor hatta sallanmada diyebiliriz ama ortalarda bir sıkıntı yok öndeki dişliye yakın bir yerde yapıyor bunu.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun kaç km de ve düzenli olarak zincir yağlaması yaptın mı
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Zincirin çok kirli ve yağsız değilse zincir değiştirme zamanın gelmiş.

Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    motor 3500 km'yi yeni devirdi daha bakım işinden kendim anlamadığım için sadece servisine götürdüm motoru bakım zamanlarında son çare olarak yine servise gittim şimdi öyle bir sorun yok gidişi güzel adam zincire bir sprey sıktı rölantiyle oynadı birde rölanti vidasının yanındaki vidayla oynadı sorun ortadan kalktı ama zincir baya batmıştı kapakları olmasına rağmen çamurlanmıştı adeta ilgilenen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. sanırım motoru dağıtıp toplama zamanı geldi artık bişeyler öğrenmem için en ufak bişeyde servise gitmek olmuyor :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)