Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

65 yaş üstü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Arkadaşlar,yakınım 65 yaş üstünde ve motosiklet ehliyeti almayı düşünüyor.Bir polis memuru demişki:65 yaş üstü isen hastaneye gidip "akli dengesi yerindedir"diye rapor alman gerekir.Bana saçma geldi ama bu işi bilen varmı?Varmı gerçekten böyle birşey.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ewt beklenen motor geldi honda cbf 150 siyah
    Sağlık raporunu hastaneden alıyo orasıda protokolden veriyo sorun yok

ünaltürkyazıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA SH 300i
    Zor bişi değil trafik şube müdürlüğüne telefon açılıp sorulabilinir...
    İHANET arkadaşlık zincirini karartır, fakat VEFA onu her zamankinden daha parlak yapar.

Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    bu saatten sonra ehilyet alıyor ilginç ben olsam ehliyet almamda motorada binmem 60 dan sonra yaşlılık oldumu işin içinde birçok şeyi yapamıyorsun ha kullananlar vardır. Ama o yaştaki insanlar işitme organları ve görmesi zayıfladıgı için kaza oluyor bu bir gerçek benim fikrim 60 yaş sonrasına ehliyet verilmemesi ehliyet alma yaşı nasıl 18-22 ise belli bi yaştan sonra ehliyet verilmemesi en güzeli şuan pek hatırlamıyorum 60 yaş üstüne ehliyet veriyorlarmı belki alabilir

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Baylar bayanlar,birtek soru sordum,sorunun yanıtı dışında herşey yazıldı.60 yaş üstü niye motor kullanamasınki?Ehliyet vermesinler,peki daha önce alanlar ne olacak?Bunları denetleyen varmı?Yok,o zaman niye vermeyesinki.Ya denetlersin yada verirsin.Çifte standart olmaz.
    Nezz hanımın cümlesindende hiçbirşey anlamadım.

poyraz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F800ST ve Sym joymax
    65 yaş üstü motor kullanıp da kaza yapana hiç rastlamadım.Faruk yanılıyor.Amerikada 70 yaş üstü motorcularla 70 yaş üstü insanlar arasında araştırma yapılmış.motorcularda alzheimer hastalığına hiç rastlanmamış.zira kullanırken bütün beyin fonksiyonları alzheimere fırsat vermiyecek şekilde faaliyet gösteriyormuş.
    65 yaş üstü motorcuları tebrik ve takdir ediyorum..

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Farukxtm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu saatten sonra ehilyet alıyor ilginç ben olsam ehliyet almamda motorada binmem 60 dan sonra yaşlılık oldumu işin içinde birçok şeyi yapamıyorsun ha kullananlar vardır. Ama o yaştaki insanlar işitme organları ve görmesi zayıfladıgı için kaza oluyor bu bir gerçek benim fikrim 60 yaş sonrasına ehliyet verilmemesi ehliyet alma yaşı nasıl 18-22 ise belli bi yaştan sonra ehliyet verilmemesi en güzeli şuan pek hatırlamıyorum 60 yaş üstüne ehliyet veriyorlarmı belki alabilir
    Sen 65 yaşına geldiğinde tekrar görüşünü almak lazım...

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı Farukxtm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden alınmasın? etrafta birsürü 20 yaşlarında olupta dikkatsizce ve sorumsuzca kullanan var asıl bunlar tehlike.Kendine uygun çok güçlü olmayan motosiklet bence olur ama büyük bir motosiklette sorun yaşanabilir.

Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    Alıntı poyraz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    65 yaş üstü motor kullanıp da kaza yapana hiç rastlamadım.Faruk yanılıyor.Amerikada 70 yaş üstü motorcularla 70 yaş üstü insanlar arasında araştırma yapılmış.motorcularda alzheimer hastalığına hiç rastlanmamış.zira kullanırken bütün beyin fonksiyonları alzheimere fırsat vermiyecek şekilde faaliyet gösteriyormuş.
    65 yaş üstü motorcuları tebrik ve takdir ediyorum..
    amerikada diyorsun. burası amerika degil türkiye burda herşey olur.

QUOTE=Soykan67;2370082]Neden alınmasın? etrafta birsürü 20 yaşlarında olupta dikkatsizce ve sorumsuzca kullanan var asıl bunlar tehlike.Kendine uygun çok güçlü olmayan motosiklet bence olur ama büyük bir motosiklette sorun yaşanabilir.[/QUOTE]

tamam bu konuda herkez aynı fikirde bende 20 yaşındayım yaşıtlarımın dedigin gibi kullanımını bende uygunsuz bulmaktayım dikkat edersen her 20 yaşında olan sorumsuzca ve tehlikeli bir şekilde kullanmıyor sadece 20 yaşındakilerimi görüyorsun. bazı kuryelere bak bi onları izle veya her gördügün motosikleti izle bakalım. nasıl kullanıyor

Motosikleti
    CBR 600F
    sağlık raporu istenmesi normal elbette 65 yaşını geçirmiş birisinin motosiklet kullanmak için gereken fiziksel şartlara uyumlu olması olmayacak şey değil ancak denetlenmesi lazım... akli dengesi yerindedir kağıdı biraz yersiz olmuş gibi bende... "delirdin mi o yaştan sonra motoru napcan" der gibi olmuş.. ama belki de memur arkadaş sağlık raporu şeklinde kastetmiştir... çok dert edecek bişey yok, nezz in dediği gibi gidip hastaneden alıyosun, prosedür icabı işlemlerden sonra verirler muhtemelen...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    65 yaş ne ki benim babamın amcası hala kullanıyor 77 falandır yaşı hiçte kaza falan yapmadı ehliyetide var 22 yıldır honda kınetıx le gitmediği yer kalmadı öyle bunak değil yani sakaryayı benim kadar biliyordur önemli olan insanın kendine güvenmesi sağlığı yerindeyse herkez ehliyet alabilir yaş sınırı yok sağlam adama da hastane rapor verir
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    http://www.hukuki.net/archive/index.php?t-21854.html&

alıntıdır

65 yaşın üstündeki babamın tapuda satış yapabilmesi için sağlık raporu gerekir mi? yada bu konuda yaş sınırı var mı?

Av.Duygu Tekay
    27-04-2007, 23:06:26
    Yapabilir.
    Yaş sınrılaması yoktur. Akıl sağlı yerinde ve kısıtlı değil ise.

Av.Başak Şahin
    27-04-2007, 23:07:48
    Medeni Kanunumuz, fiil ehliyetine sahip olan her kişinin hukuki işlem yapabileceğini ve bunun geçerli olacağını düzenlemiştir. Kişi ergin, ayırtım gücüne sahip olup, kısıtlı değilse fiil ehliyetine sahiptir. Mevzuatımızda 65 yaşında olan her kişinin fiil ehliyeti konusunda şüpheye düşülmesi gerektiği ve sağlık raporu ile ancak hukuki işlem yapılacağı şeklinde bir düzenleme de bulunmamaktadır. Ancak uygulamada genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerden sağlık raporu istenildiği için, toplumda bu şekilde bir kanaat oluşmuştur. Yüksek Sağlık Şurası bir kararında, 65 yaşın üstünde bulunan herkesten sağlık raporu istenmesinin doğru olmadığına, raporun tüm yaşlılardan istenerek ek külfet yaratmamak için, kişinin işlem yapma ehliyeti veya akli melekesinin yerinde olmadığından ciddi şüphe duyulması veya bu yolda bir iddianın bulunması halinde istenebileceği şeklinde bir karar vermiştir.
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Dostlar,teşekkür ediyorum.ayrıca bu işleri en iyi bilen sürücü kurslarıdır.onlara sordum.sadece herkesten istendiği gibi normal bir sağlık raporu alması yeterli dediler.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    muhtemelen size şaka yapmışlar. böyle bir kural olacağını sanmıyorum, zira ehliyetini genç yaşta almış 105 yaşında sürücüye dahi herhangi bir kontrol yapmıyorlar.

öte yandan, doğru uygulama bu olmamalı. belli yaştan sonra, düzenli aralıklarla ülkemizdeki gibi formaliteden değil, gerçek anlamda bir sağlık kontrolü şart olmalı. yirmi yaşında ehliyet alıp, refleksleri zayıflamış, kulağı duymadan, gözleri iyi görmeden hem kendini, hem başkalarını tehlikeye atan çok sürücü var.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    55 yaş ve üstü olupta halen motor kullanan tüm yaşlılarımıza hürmet ediyor ellerinden öpüyorum çünkü Ölmek için değil ölene kadar motora binmeyi tercih etmişlerdir kendileri
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    ewt beklenen motor geldi honda cbf 150 siyah
    Alıntı eyup39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baylar bayanlar,birtek soru sordum,sorunun yanıtı dışında herşey yazıldı.60 yaş üstü niye motor kullanamasınki?ehliyet vermesinler,peki daha önce alanlar ne olacak?bunları denetleyen varmı?yok,o zaman niye vermeyesinki.ya denetlersin yada verirsin.çifte standart olmaz.
    Nezz hanımın cümlesindende hiçbirşey anlamadım.
    alabiliyo bizimle birlikte birisi aldı... Biz raporu sağlık ocağından o da hastaneden aldı

Motosikleti
    BMW F700GS-2014
    Alıntı NEZZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alabiliyo bizimle birlikte birisi aldı... Biz raporu sağlık ocağından o da hastaneden aldı
    Şimdi anladım,teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)