Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

(Akrapoviç+Rüzgar sesi)x1100 km= Kulak Hasarı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı !Lk£® adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kulaklığa birde şu açıdan bakalım.
    müzik dinlerken de kulaklık takıyoruz, ama haklı olaraktan arkadaşlar diyor ki trafikte dikkati dağıtır ses duymazsın takma.
    Bu kulaklıkları takınca da dikkat dağılması olmasa da (fazla sessizlikten olabilir ) dışardaki arabaların (korna) seslerini gene duyamayacağız ?
    Riskli bir durum değil mi ? her ne kadar sağlık açısından gerekse de ..
    Korna ve motor seslerini duyarsın. O kulaklıklar seni sağır etmiyor. Desibeli düşürüyor. Ayrı sessizlik odaklanmayı ve dikkati arttırıyor. Yorulmayı azaltıyor deneyin göreceksiniz.
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Gecmis olsun Allah acil sifalar versin benim henuz oyle bir problemim olmadi :D
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Xciting250i,Accent Era 110 HP
    Geçmiş olsun.İnşallah eski sağlığına kısa zamanda kavuşursun.

Mt03'e akropoviç takılır mı hiç?1.000rr'a takıcaksın , gaza basınca sesten hızlı gideceksin ki seni rahatsız etmesin

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı AmonRA34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.İnşallah eski sağlığına kısa zamanda kavuşursun.

Mt03'e akropoviç takılır mı hiç?1.000rr'a takıcaksın , gaza basınca sesten hızlı gideceksin ki seni rahatsız etmesin
    Takılır.. Çok da güzel olur

Uploaded with ImageShack.us

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takılır.. Çok da güzel olur

Uploaded with ImageShack.us
    Allah kazadan beladan saklasın sadece bir kez görme ve dinleme şansım oldu harika bir resitaldi....
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

jeneau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA TRANSALP (Turuncu Boğa)
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet güzel üretir Rüzgarla birleşince. Kaya kafa olmaya karar verip kask takmazsan salt rüzgar o kadar yüksek desibel e neden olmaz. Kask+rüzgar daha yüksek desibel demektir. ki 84Db e bile sürekli maruz kalırsanız kulak hasarı kaçınılmazdır. 100Db ve üzerine 2 saatten fazla sürekli maruz kalmak kalıcı hasar demektir.
    Kask üretmez canım kardeşim Kask rüzgarın uluşturduğu sesiiçeri alır bunda anlaşalım Sinema salonunda yaklaşık 80-90Db ses vardır. Stadlarda 100-137 Db ses olur. Diyeceğim o ki kask alırken sadece sharp testine değil bir de ses geçirgenliğini göz önünde bulundurmak lazım. Kulak tıkacı güzel bir çözüm ama benim gibi rahatsız olanlar için touring cam ve sessiz bir kask şart ;)
    deli _o0_

TRANSALP

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı jeneau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask üretmez canım kardeşim Kask rüzgarın uluşturduğu sesiiçeri alır bunda anlaşalım Sinema salonunda yaklaşık 80-90Db ses vardır. Stadlarda 100-137 Db ses olur. Diyeceğim o ki kask alırken sadece sharp testine değil bir de ses geçirgenliğini göz önünde bulundurmak lazım. Kulak tıkacı güzel bir çözüm ama benim gibi rahatsız olanlar için touring cam ve sessiz bir kask şart ;)
    Sen rahatsızsın onu biliyoruz zaten Stadlarda 137 db de rekor di mi ? Hani şu sevmediğin takımın. Şunda anlaşalım normalde kasksız kullanımda duymayacağın kadar gürültüğü duyarsın rüzgarı kask taktığında. Kaskın üzerindeki girinti çıkıntı, vizör bağlantı aparatları, açılır kask ise menteşe mekanizması ırt zırt. Eyvallah rüzgar sesi vardır. Ancak kask bu sesi daha da arttırır, yani üretir. Kapito ? Bi araba ile dene bunu bak çıkar pencereden kafayı aynı süratte kasklı veya kasksız anlarsın. Kasksız motor kullanmayacak kadar bilinçli bir sürücüsün onu biliyorum o yüzden araba dedim
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

jeneau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA TRANSALP (Turuncu Boğa)
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen rahatsızsın onu biliyoruz zaten Stadlarda 137 db de rekor di mi ? Hani şu sevmediğin takımın. Şunda anlaşalım normalde kasksız kullanımda duymayacağın kadar gürültüğü duyarsın rüzgarı kask taktığında. Kaskın üzerindeki girinti çıkıntı, vizör bağlantı aparatları, açılır kask ise menteşe mekanizması ırt zırt. Eyvallah rüzgar sesi vardır. Ancak kask bu sesi daha da arttırır, yani üretir. Kapito ? Bi araba ile dene bunu bak çıkar pencereden kafayı aynı süratte kasklı veya kasksız anlarsın. Kasksız motor kullanmayacak kadar bilinçli bir sürücüsün onu biliyorum o yüzden araba dedim
    Eşeksin sen Hala iddia ediyorum kask ses üretmez rüzgar ona çarpar rüzgarın sesini duyarsın. Egzostun sesini kasksız daha yüksek duyarsın. Zaten konu rüzgar değil egzost sesi üzerine ;) 137 Db bizim takımın kayıtlara geçmemiş rekoru diğer takımı ben severim sen sevmezsin )
    deli _o0_

TRANSALP

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    geçmiş olsun aga...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Alıntı jeneau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask ses mi üretiyor? İlk defa duydum En sessiz kask Schubert C3 84Db Ondan sonra da Schuberth S1Pro 85Db.
    Aynen abi. En benim, on numarayım diyen kask bile belli bir süratin üzerinde ses yapıyor.

Emre abi geçmiş olsun.
    Almak lazım artık bir kulaklık, ders oldu.

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Kulaklık bu tür problemleri önlemesinin yanında sürüş konforunu da gerçekten çok artırıyor. Mutlaka kullanmak lazım...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

artiiist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    geçmiş olsun kurubuz..umarım en yakın zamanda uğuldamadan kurtulursun..
    ama merak ettiğim birşey kask varken nasıl olur dakulak zarları hasar görür ilgimi çekti..hani kasksız olsa rüzgardan hasara yol açar muhakkak ama kask ile olması ilginç..Korktum şimdi..Tekrar geçmiş olsun..

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Teşekkürler arkadaşlar... Bugün ilaç tedavisinin ikinci günü, kullandığım ilaçlardan sonra uğultu oldukça azaldı. Doktor iç kulağı tedavi edici bir ilaç yazdığını söylemişti. Galiba işe yarıyor. Bir süre gürültüye maruz kalmak yasak. Kulaklıkla müzik dinlemek dahil.

Motosikleti
    Yamaha R1
    geçmiş olsun benim de başıma gelmişti. çok şükür iyileşti. ama birdenbire geçmiyor biraz sabretmen gerekecek. inşallah tez zamanda şifa bulursun yine de

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    1 sene den beri fz 6 fazer kullanıyorum motosikleti aldıgımda üzerinde akrapovic eksoz vardı,
    zaten böylesini aruyordum, 600 cc lik bir motorda sesli eksoz olmaz sa olmazımdır.
    2 kere 1000 km lik istanbul karabük yolculugu yaptım, git gel olarak 1 gün içinde
    birinci gidişimde o kadar hızlı gitmedik 2 motorduk, ve dinlene dinlene gittigimiz için eksoz sesi rahatsız etmedi açıkcası,
    ancak ikinci gidişimde 3.5 saatte 500 km lik istanbul karabük yolu bitirmiştim iki kişi ile, artçım abim vardı.
    hep ben kullandım abim motosiklet sürmesini bilmedigi için,
    memlekete vardıgım da 500 km sonunda öğlen yemegini yerken kulagıma fısıltılar geliyor, yanımda bana seslenen birisinin dediğini anlamıyordum,
    dönüş yoluna geçtigimizde yolda o sesi hep duydum, eve vardıgımızda kafam sanki balon gibi olmuştu,
    ertesi gün beynimdeki o fısıltı hala vardı,
    tam bi hafta o sese maruz kaldım,
    ne yapmam gerekir konusunda hiç düşünmedim, gülü seven dikenine katlanır dedim.
    ancak geçenler bu başlıgı okudum şimdi yazıyorum,
    eger sizinde sesli bir eksozunuz varsa susturucu alınız,
    uzun yolda hiç ses çıkarmayan eksoz 600 lük motoru sanki 150 cc kullanır gibi hissediryorsunuz.
    şahsen ben fz 6 fazer akrapovic için orjınalle aynısının susturucusunu yaptım, paslanmaz sac ve borudan vidaları bile paslanmaz.

geçenlerde evden beylikdüzüne gittim, evdenb çıkarken de susturucuları taktım denemek için,
    inanın sanki 150 cc motor kullanıyor hissine girdim, hızlı şekilde kalkışlarda bile yavaş kalkıyor hissi aldım....

şimdi koltuk altına koydum susturucularımı ne zaman uzun yola çıkıcam evde takar evde çıkarırım, ama istanbul için kesinlikle takmam.

98 Beygir.....

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    çok geçmiş olsun motorumda arrow var ama standart egzos bile insanı uzun yolda rahatsız edebiliyor kulak tıkacı lazım herkese
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

kurubuz kardeşim geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. ben motorla ilgiisi olmayan bir biçimde sağ kulağımda %50 işitme kaybı yaşadım. bu ölçümlerin nasıl olduğunu biraz açıklamak istiyorum. sesin şiddet birimi db (desibel) olarak geçiyor. bir bebek 1 desibelden itibaren tüm sesleri duyabiliyor. buna %100 işitme diyorlar. ancak insanlar yetişkin olmaya doğru ilerledikçe kulaklar kaçınılmaz biçimde zarar görüyor. zaman içinde mesela 10 db altındaki sesleri duymaz oluyor. bir fısıltı 20-30 db ediyor bu arada. genel olarak yetişkin bir vatandaş 20 db ve üzerindeki sesleri duyabiliyor. esasen uygun olmayan bir biçimde insanların duyabilmeye başladığı db kişinin işitme kaybını tanımlamakta kullanılıyor. normal bir vatandaş işitme testine alındığında diyelim ki 20 db daha fazla sesleri duyabiliyor. bu durumda %20' işitme kaybı var deniyor. kulağında zarar gören kimseler (mesela ben) 50 db ve üzerindeki sesleri duyabilyorlarsa buna %50 işitme kaybı deniyor. genel olarak erken tespit edilirse düzelme ihtimali oluyor aksi halde çaresi yok kulakta bir orman uğultusuyla yaşıyor insan. bu bakımdan sadece %20 kaybınız olması esasen normal bir insan olarak hayatınıza devam etmeniz anlamına gelecektir canınızı sıkacak bir surum olmayacaktır. sevgiler,
    braveguy bunu beğendi.

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Allah şifa versin kardeşim çok geçmiş olsun.

.Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    geçmiş olsun abi
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

NRG900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar müzikle uğraştığım ve bu konuda bir gelecek planladığım için bu konu beni daha da ürkütüyor. Bir tespitimi paylaşmak istiyorum; o ucuz olanları denedim. Mastering eğitimim ve iyi bir kulağım olduğu için iyice analiz etmeye çalıştım; Bas sesleri bir tık bastırıyor ancak tizleri inanın çok engellemiyor. Kulak hasarına baslardan çok tizler sebep olur zira yüksek desibel yığılması tizdedir. Egzozdan ve motor aksamından çıkan tiz sesler -özellikle devirlendiğimde- aynen kulağımdaydı. Yüksek hızlardaki rüzgar uğultusu basa yakın bir sestir ama "pffff" şeklinde duyulan büyük bir tiz porsiyonu da var. Akabinde temel düzey gürültü engelleme özelliği olan Sennheiser kulak içi kulaklığımı taktım ve müzik açmadan sürdüm. Arada çok ciddi fark var. Hem baslar hem de tizler ciddi anlamda bastılırıyor ancak kornaları ve derinden gelen motorun devirlenme sesini duymaya devam ediyorsunuz. Benim o ucuz tıkaçları aldığım yerde onların pahalı ve ayarlı olanlarını satıcı övmüştü. Kullananlar varsa yorumlarını paylaşırsa sevinirim. Ben şu anda Senheiser'ımı takıyorum. İsteyen olursa modelini de paylaşırım. 80 liraya filan almıştım. Çok düşük volüme müzik de açtım. Trafik ve kornaları hala duyabiliyorum ama düşük devirlerde (Honda Twisterde 3.000-4.000) artık motorun çalıştığını gaz verdiğimde duyuyorum Yolculuk büyük bir huzur ve odaklanma ile geçiyor. Kritik kararlar alırken düşüncelerinle başbaşasın. Tekrar ediyorum resmi paylaşılan o ucuz kulaklıkları almayın. Onların daha kaliteli, üzerinde ayarları, pimi vs.si olanları alın, olmadı gürültü engelleyici bir müzik kulaklığı takın onlardan iyi.

.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)