Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Depoda uzun süre bekleyen benzin bozulurmu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim

Motorumu kışın kullanmayacağım onun için depoya kaldırıyorum işte sorun burada başlıyor Servisim deponun paslanmaması için depoyu fulle , karbüratörü boşalt öyle koy dedi .Peki gelecek yaza kadar o benzin özelliğini yitirirmi diye sorduğumda bişey olmaz kullanırsın dedi

Başka bi motor ustasına sorduğumda benzin özelliğini kaybeder ve kullanırsan motoruna zarar verebilir dedi

Şimdi ustalar farklı yorum yaptılar bunun doğrusu ney olabilir arkadaşlar , tecrübelerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Kazasız sürüşler dilerim, tekeriniz düz bassın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardes benzin bu bozulurmu ya ilk defa senden duyuyorum.gıda maddesimi bu bozulsun.

faikinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar250d
    kapağı açık kalmadıgı sürece birsey olmaz... arkadaşın dediği gibi gıda maddesı bozulur bunu bozacak hiçbirsey yok :D

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    aksine, dinlendirilmiş benzin daha iyi performans gösteriyor diye biliyorum.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı rapsy_09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardes benzin bu bozulurmu ya ilk defa senden duyuyorum.gıda maddesimi bu bozulsun.
    Kardeş uzun süre bekleyince benzinin yanıcılığı düşüyomuş diyolar ama tam emin değilim o yüzden sizlerle bunu paylaşmak ve doğrusunu bulmak istedim

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    Benzin depolarında benzinin etkileyeceği herhangi bir boya, vs madde olmaz. Ancak benzin durdukça tortu yapar, bu tortu içindeki çeşitli katkı maddeleridir veya safsızlıklardır, cam şişede beklese de bu gözlenir. Sebebi her ne olursa olsun, bir sezon bekleyen yakıt, hele de içinde yağ varsa kesinlikle ince bir tülbentten falan geçirilerek ayrı bir kaba aktarılmalı, benzin deposu bir miktar taze benzinle iyice çalkalanmalı, o benzin boşaltılmalı, sonra süzülen yakıt tekrar depoya taze benzin ilavesiyle eklenmelidir.
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    DEpo kapağın kapalı olduğu sürece sorun olmaz. Boş kalmasından çok daha iyidir.
    Ayrıca önmli olan depoyu tam dolu bırakmanızdır. taşarcasına hatta.
    Deponun boşkalan üst kısmında paslanma yada korozyon olmaması içindir bu

( eğer birkaç yıl kalacaksa dediklerimin hepsini unutun) ozaman durum değişir.

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DEpo kapağın kapalı olduğu sürece sorun olmaz. Boş kalmasından çok daha iyidir.
    Ayrıca önmli olan depoyu tam dolu bırakmanızdır. taşarcasına hatta.
    Deponun boşkalan üst kısmında paslanma yada korozyon olmaması içindir bu

( eğer birkaç yıl kalacaksa dediklerimin hepsini unutun) ozaman durum değişir.
    6-7 ay filan kullanamayacağım....

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:27 ----------

Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzin depolarında benzinin etkileyeceği herhangi bir boya, vs madde olmaz. Ancak benzin durdukça tortu yapar, bu tortu içindeki çeşitli katkı maddeleridir veya safsızlıklardır, cam şişede beklese de bu gözlenir. Sebebi her ne olursa olsun, bir sezon bekleyen yakıt, hele de içinde yağ varsa kesinlikle ince bir tülbentten falan geçirilerek ayrı bir kaba aktarılmalı, benzin deposu bir miktar taze benzinle iyice çalkalanmalı, o benzin boşaltılmalı, sonra süzülen yakıt tekrar depoya taze benzin ilavesiyle eklenmelidir.
    olabilir ama bizim depo 12 lt ekleye ekleye bitmez artık

Küçük depo olsa dökelim ama 40 tl civarı doluyo, yoksa dök yeni benzin doldur uğraşma fakat malüm

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:31 ----------

Diğer bi yapılabilecek şey antipas spreyi sıkmakmış depoya , ama o biraz zahmetliymiş. depoyu sökeceksin antipas spreyini güzelce heryerine sıkacaksın ondan sonra çalkalayacaksın sonra yerine takacaksın sonra süreceğin zaman benzin koyup çalkalayacaksın vs vs vs dediğim gibi bu gerçekten zahmetliii

Bmw f650 lerin deposu plastikmiş valla en güzeli oymuş

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Evet, bozulur. Kurşunsuz benzin eski kurşunlu benzine göre daha çabuk bozulur. Alkol (etanol) içeren benzin de daha çabuk bozulur.

Bozulunca ne olur? Macunsu bir hal alır, karbüratör memelerinde temizlenmesi zor tıkanıklıklara sebep olur. Enjeksiyonlu motorlarda da tıkayacak bir şey bulur diye tahmin ediyorum.

Ben bu kış askere giderken depoma "benzin kışlama katkısı" denilen üründen katacağım. Silindiri de "kışlama yağı" dedikleri şeyle koruyacağım.

Gene de altı yedi ayda ne olur bilinmez.

http://www.marintek.com.tr/marintekd...=1786&pId=4303

http://www.marintek.com.tr/marintekd...d=202&pId=4289

[B]J şimdi asker[/B]

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    benzin petrolden yapıldığı düşünüldüğünde ve petrolün yerin bilmem kaç metre altından bilmem kaç seneler sonra gün yüzüne çıktığı düşünülürse senin depondaki 10-15 litre benzine 6 ayda hiç bişeycik olmaz
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Ben bir sezon beklemiş 14 lt benzinimle 400 küsür km yol yaptım hissedilir hiç bir fark olmadı. Zaten depo çıkışında benzin filtresi vardır muhtemelen. Eğer yoksa da 3-5 TL lik bişey. Benzin hortumunun arasına onu eklersin için rahat eder.

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir sezon beklemiş 14 lt benzinimle 400 küsür km yol yaptım hissedilir hiç bir fark olmadı. Zaten depo çıkışında benzin filtresi vardır muhtemelen. Eğer yoksa da 3-5 TL lik bişey. Benzin hortumunun arasına onu eklersin için rahat eder.
    Benzin filtresi iyi çözüm olabilir oluşan tortulara karşı

efsars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz8,hayabusa, ybr125 07,08
    uzun süre duran benzin uçar gider ; )

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama karbüratörün içinde kalan benzin de bozuluyor, hatta miktarı az olduğu için daha çabuk bozuluyor. Filtrenin oradaki benzine faydası olmaz.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı Jagadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, bozulur. Kurşunsuz benzin eski kurşunlu benzine göre daha çabuk bozulur. Alkol (etanol) içeren benzin de daha çabuk bozulur.

Bozulunca ne olur? Macunsu bir hal alır, karbüratör memelerinde temizlenmesi zor tıkanıklıklara sebep olur. Enjeksiyonlu motorlarda da tıkayacak bir şey bulur diye tahmin ediyorum.

Ben bu kış askere giderken depoma "benzin kışlama katkısı" denilen üründen katacağım. Silindiri de "kışlama yağı" dedikleri şeyle koruyacağım.

Gene de altı yedi ayda ne olur bilinmez.

http://www.marintek.com.tr/marintekd...=1786&pId=4303

http://www.marintek.com.tr/marintekd...d=202&pId=4289

Ewt işe yarayabilir ilk kez duyuyorum ...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:57 ----------

Alıntı efsars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun süre duran benzin uçar gider ; )
    Yazın olsa belki buharlaşabilir ama kışın depodan biraz zor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:00 ----------

Ama karbüratörün içinde kalan benzin de bozuluyor, hatta miktarı az olduğu için daha çabuk bozuluyor. Filtrenin oradaki benzine faydası olmaz.
    Karbüratörün içindeki benzini boşaltacağız zaten yoksa karbüratörü bitirir deniliyo

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bozulur arkadaşım...Sen adresini ver.Ben kullanayım bozuk benzini...

Bi taraflarınızdan element uydurmayın arkadaşlar....
    25 yıldır bu motorlu taşıtları kullanıyorum daha hiç bozuk benzin duymadım.....

Benzini bozulan varsa yarı fiyatına almaya razıyım..atmayın boşa gitmesin...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Deponun vanasını kapattıktan sonra karbüratör tahliyesinden içinde kalan tüm benzini boşaltmıştım. Arkadaş ilk mesajında karbüratörü boşaltacağını söylediği için yazmaya gerek duymadım.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bidonda 2-3 sene beklemiş benzin kullandım en ufak fark göremedim. Şuanda bir pet şişede en az 5 yıldır bekleyen (daha fazladır tavan arasında unutulmuş) mazotu kullanıyorum .(temizlik amaçlı) onda da en ufak bir kıvam farkı renk farkı koku farkı yok.Birde teknenin deposunda 1 yıl kadar kalmış benzin i kullanmıştım 2 zamanlı kıçtan takma yamaha 25 beygir motorda . Tam gaz verince pervanede gidiyordum hiçbir fark göremedim sonradan yeni benzin alıncada..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bozulur arkadaşım...Sen adresini ver.Ben kullanayım bozuk benzini...
    Güzel fikir 100 kişiden 3 er Lt benzin alsam bütün kışı arabayla bedavaya geçirebilirim

Motosikleti
    DRZ400 SM

Karbüratörün içindeki benzini boşaltacağız zaten yoksa karbüratörü bitirir deniliyo
    Valla muteber bir usta karbüratörü boşaltmanın daha kötü olduğunu söylüyordu. İçinde kalan benzin bulaşığı daha hızlı bozuluyormuş. Bir de, çıplak kalan metal yüzeylerde paslanma görülüyordur belki.

Alp Tunay, sen duymadıysan yoktur tabii ki
    Google'da "gas gone bad", "fuel gone bad", "stale gas", "stale gasoline", "fuel stabilizer", "Sta-Bil" ifadelerini ararsan yüzbinlerce uydurulmuş element sayfası göreceksin.
    [B]J şimdi asker[/B]

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)