Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Depoda uzun süre bekleyen benzin bozulurmu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı ensar007x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş benzın 8-9 sene beklerse eger depo dibine çökelti yapar ama benzınde yıne bır sorun olmaz ama olay buradan sonra başlar 8 seneyi aşkın depoda duran benzın depoya kuf yapar ve benzın hortumlarını tıkıya bılır yanı anlıyacagın 8 seneye kadar bırsey olmaz ama 8 seneden sonra yanı buda 10 yıl gıbı bır sure motoru veya arabayı calıstırmadan once hortumları ve depoyu temızletmen gerekır ve tabı karbüratörde dahıl benzın degen yerlerı temızletmen gerek temızlermessen ne olur 5 sene kullandın kullandın motorla vedalasırsın 5 seneyı gormez
    Teşekkür ederim vaktinizi ayırıp bana yardımcı olduğunuz ve aynı zamanda içimizide aydınlattığınız için
    Bazı yazılarda kışın bekleyen benzini dökün , kullanılırsa zararı olur vs vs şeyler okudum yaw dedim biz okadar zengin değiliz 12 lt benzini dökelim ve sizin gibi değerli kişilerin tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanarak doğru yolu bulmaya çalışıyoruz Aynı zamanda bu tür yazıları okuyan abilerimiz ve kardeşlerimizde bi şekilde bilgi sahibi oluyorlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    K 1200 LT
    Bozulur kardeşim,bozulur.hem de çok fena bozulur.

'' Beni aldın,motorun yatıyor,niye beni kullanmıyorsun kardeşim '' diye fena halde bozulur...
    iguven bunu beğendi.
    ''Anlayabilseydin,ağlayabilirdin...''

ensar007x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dt 125r ybr 125/3
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim vaktinizi ayırıp bana yardımcı olduğunuz ve aynı zamanda içimizide aydınlattığınız için
    Bazı yazılarda kışın bekleyen benzini dökün , kullanılırsa zararı olur vs vs şeyler okudum yaw dedim biz okadar zengin değiliz 12 lt benzini dökelim ve sizin gibi değerli kişilerin tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanarak doğru yolu bulmaya çalışıyoruz Aynı zamanda bu tür yazıları okuyan abilerimiz ve kardeşlerimizde bi şekilde bilgi sahibi oluyorlar
    ben sadece bıldıgım seyi soledım onuda saolsun bır arkadasımdan ogrendım motor surmesını bılmıyormus babsıda 10 yıl once depoya kaldırmıs motoru cıkarttık baktık ..vb ustaya goturduk depo kuf yapınca kufun sadece deponun dıbıne coker dedı onları suzgecle yap bana gerek yok dedı ugrasamam dedı 1 kac ustayada sorduk aynı cvp aldık ama adamlar en az 30 senelık motor ustaları ve bır tecrube sahıbı olduk :D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:11 ----------

Alıntı osmanefe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bozulur kardeşim,bozulur.hem de çok fena bozulur.

'' Beni aldın,motorun yatıyor,niye beni kullanmıyorsun kardeşim '' diye fena halde bozulur...
    ama bu konuda abıme katılıyorum aldın neden kulanmıyorsun dıye bozulur :D
    **dede** derki azraili gıcık etmek ıstıyorsan kask tak

tutku1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZXR 250 ninja
    kış ayında hafta bı kere calıştırsak yeterlımıdır????

Motosikleti
    K 1200 LT
    Alıntı tutku1982 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 dakika kadar çalıştırırsan akü de şarj olur.Böylece yaza başlarken sorun yaşamazsın.Arada da lastik havalarını kontrol edip,yerinden hareket ettir motoru.
    ''Anlayabilseydin,ağlayabilirdin...''

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Walla kardeş bi yerde okudum , haftada 1 kere motoru kısa süreli çalıştırmak motorun terlemesine neden oluyomuş buda motor için pek iyi değilmiş
    Bilmiyorum tecrübeli arkadaşlar bu konuda ne diyecek

_alp_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VTX 1300
    Yeterli degildir... akunun sarj olmasi icin, motorun belli bir deviri gecmesi gerekir... ya otoparkta 1-2 tur atarsin, ya da isindiktan sonra bir sure gaz verirsin (sonuna kadar degil)... motor durdugu yerde gaz vermek zararlidir diye bir sey duyarsan da, o durdugu yerde devir saatinin sonuna dayayan akli evvel arkadaslar icin soylenir
    http://www.ataturkungencligehitabesi.com/

Okuyup da bugunu anlayamayan ahmaktir...

mertka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R'dı
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla kardeş bi yerde okudum , haftada 1 kere motoru kısa süreli çalıştırmak motorun terlemesine neden oluyomuş buda motor için pek iyi değilmiş
    Bilmiyorum tecrübeli arkadaşlar bu konuda ne diyecek
    motormu terliyormuş valla ilk defa duydum. motoru olduğu yerde biraz devirlendir 5 10 dk kadar aküyü şarj etsin yeter çokta çalıştırma hararet yapar hea

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden sordun?.... Anlaşılmıyor mu ?..
    Halbuki çok açık....
    Ben şahit olmadım ....
    demek ki sen şahit olmadığın müddetçe YOK kabul edeceksin
    herşey ilk önce senin başına geliyor değil mi
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    demek ki sen şahit olmadığın müddetçe YOK kabul edeceksin
    herşey ilk önce senin başına geliyor değil mi
    arkadaş sen ya anlama özürlüsün ya da önceden gelen takıntın var....

Git bakalım geriye... Kaç kişinin başına gelmiş , kaç kişinin başına gelmemiş...
    Sırf polemik için yazıyorsan alasını yazarım....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Çoğu motosiklet kullanıcısı kış geldiğinde, motosikletine özel hiç bir şey yapmadan, bulabiliyorsa kapalı
    bir garaja park edip ya da evinin önünde üzerini bir örtüyle kapatıp tekrar havaların ısınmasını beklemeye
    başlamaktadır.Kimileriyse motosikletini belirli aralıklarla şöyle bir 5-10 dakikalığına olduğu yerde
    çalıştırarak -kesinlikle iyi niyetli olarak- ona kış boyunca gerekli ilgiyi gösterdiğini düşünmektedir.
    Oysa yapılması gerekenler zor olmamakla birlikte bu kadar basit de değildir. Bu yazıda, motosikletinizi
    kullanmayacağınız dönemlerde dış şartların aşındırıcı etkilerinden korumak, dolayısıyla da bir sonraki
    sezona sorunsuz başlayabilmek için yapılması gerekenleri bulacaksınız.Bütün bunlar aynı zamanda
    motosikletinizin ömürünü de uzatacaktır.Motosikletinizi en az 6 hafta kullanmayacaksanız burada anlatılanları
    uygulamanızı tavsiye ederim.Yapılması gereken işler yapılış sırasına göre anlatılmıştır. 1, 2, 3 ve 4. adımlar
    motor açısından en kritik olanlarıdır.Herhangi bir adım için, motosiklet üreticisinin kullanıcı el kitabında
    belirttiği başka bir tavsiyesi varsa onu uygulamanız daha doğru olacaktır. 1 seneden daha uzun süreli parklar
    için bu yazıda anlatılan koruyucu önlemler yeterli olmayabilir. 6 haftadan daha kısa süreli parklar için, eğer
    motosikletin duracağı mekandaki sıcaklık 0 derecenin altına düşüyorsa sadece aküyü söküp oda sıcaklığındaki
    bir ortamda saklamak en doğrusudur.Kış parkı için depodaki benzinin tamamen boşaltılması gerekeceği için, son
    günlerde depodaki benzini mümkün olduğunca tüketmek hem gereksiz bir israfı önler hem de depo boşaltma işini
    kolaylaştırır.
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    motosiklet kışlama bence mantıksız .. ne marka olursa olsun nerde olursa olsun kışın bile kullanabileceginiz güzel günler denk gelir yagmurluda olsa sorun olmaz.. sogukta olsa.. çıkın gezin .. makina yürüsün..

haa yok bana ters ben yapama diyorsanız .. haftada bir marşa basın fan açana kadar çalışsın sehpaya aldıgınız motoru vitese takın teker dönsün ..

en dogrusu kışında çıkın gezin .. ne akünüz bozulsun ne lastiginiz deforme olsun, yürüyen aksam amortisor sorunu olsun , nede benzine bişey olurmu gibi saçma düşüncelerle kafanızı yorun ... sahsi düşüncemdir .. ben motor kışlamam aga ....
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

!Lk£® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    ki zaten benim düşüncem motor hastalığı olan
    zorunluluğu olmadan binen birisi
    kışın motorunu köşeye atıp 3-4 ay binmemezlik YAPAMAZ
    yağmur olmadığı sürece yollardayım
    kar yağmur çamur çok gördük.. ( yolda yakalandıklarım )
    -10 derecede ankaranın kuru ayazında sürdüm ;)
    Allaha şükür kaza geçirmedim 1,5 yıldır
    Mondial 151RS ( 2009-2010) = 7.500Km
    Honda CBR 125R (2011,2016) = 27.000Km
    Yamaya YZF R25(2016, ∞) = 5550Km

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Benzin bozulur evet..yani buharlaşmadan dolayı bileşimi değişir yani...
    uzun süre bekleyecekse benzin musluğunu kapatın, motoru stop edene kadar çalıştır..Öylece bırakın...
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Benzin uzun süre beklemesi durumunda kesinlikle bozulur. Reçinemsi bir tortu birakarak karbiratör ve enjektör girişleri ve memelerde tıkanmalara neden olur. Ayrıca içindeki katkı maddelerinden ayrışaçağı için de yanma gücünü de fazlası ile kaybeder. Karbüratörde tikanıklık oluşacağı için o aracı çalıştırmak çok zor hal alır.
    Benim jenaratör içine koymuş olduğum benzinin bozulduğunu ve garip bir koku aldığını görünce bu benzini boşaltıp arabanın deposuna koydum. Sonuçta arabayı da servise götürdüm. Çünkü araç çalışma temposunu bozdu.
    Neticede jenaratörün karburatörunu söktum . Her taraf çam sakızı gibi tikanmış çözmek mümkün değildi. Tek çaresi parçaları tek tek aseton ile yıkamak. Çünkü oluşan ve tıkanıklığa neden olan tortunun çözülmesi sadece aseton ile mümkün oluyor.

Sedat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bws50
    yaws her ağızdan bir şey alla alla.. Doldur deponu her hafta sonu 1 defa 5 dk bas marşa ne kendinş yor ne ustanı nede milleti

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş sen ya anlama özürlüsün ya da önceden gelen takıntın var....

Git bakalım geriye... Kaç kişinin başına gelmiş , kaç kişinin başına gelmemiş...
    Sırf polemik için yazıyorsan alasını yazarım....
    seni tanımam etmem ki takıntım olsun
    ama senin ben şahit olmadım demek ki böyle bir şey olmaz olamaz tarzı söyleminin bu konuya yakışmadığını söyleyebilirim
    burada çoğumuz birşeyler öğrenmek için paylaşmak için bulunuyoruz

aklımıza takılan soruları sorduğumuzda benim başıma böyle bir olay gelmedi diye cevaplarsak ne derece faydalı olabiliriz

ve polemik için alasını yazabileceğine eminim
    sende o potansiyel var gibi gözüküyor burdan, o yüzden bu konuda senle aşık atamam
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Konu çok tartışılmış ama bir yargıya varamadım
    Benzer bir durum bende de var, Temmuz-Ağustos gibi benzin aldım en son biraz kullandım, depo yarım dolu garaja kaldırdım, eşim işe başladı başka şehirde, onun yanında kaldım boş zamanlarımda,
    yani yarım depo benzinle motor 5-6 aydan beri duruyor garajda, bir kaç günde bir çalıştırıyorum ancak dün Barkın abi programında benzinin özelliğini kaybedeceği, hatta kolonya olarak kullanılabileceği ama motorda kullanılmaması gerektiğini vs söyledi...
    5-6 aydır tam dolu olmayan depoda duran benzin kullanılabilir mi boşaltılmalı mı?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı metci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu çok tartışılmış ama bir yargıya varamadım
    Benzer bir durum bende de var, Temmuz-Ağustos gibi benzin aldım en son biraz kullandım, depo yarım dolu garaja kaldırdım, eşim işe başladı başka şehirde, onun yanında kaldım boş zamanlarımda,
    yani yarım depo benzinle motor 5-6 aydan beri duruyor garajda, bir kaç günde bir çalıştırıyorum ancak dün Barkın abi programında benzinin özelliğini kaybedeceği, hatta kolonya olarak kullanılabileceği ama motorda kullanılmaması gerektiğini vs söyledi...
    5-6 aydır tam dolu olmayan depoda duran benzin kullanılabilir mi boşaltılmalı mı?
    bana kalırsa depo dolana kadar taze benzin ekle, birazda çalkala kullan 6 ayda pek birşey olmaz..

Uway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Titanic 150-SYM Wolf 250-Hyosung RT125
    Uzun süre beklerse kapalı bile olsa kolonya gibi olur boşaltın kesinlikle.
    tayfungun45 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)