Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Uzun yol yapmak istiyorum ...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Uzun yoldan kasdım : istanbul-bursa-çanakkale motorumu (cbf150) alalı 1 1.5 ay falan oldu... 680kmdeyim... Geçenlerde otobanda sürdüm rüzgar felaket sarsıyo (molla gürani viyadüğündeyken)... Benim düşüncem 1000 bakımana sokmak ve uzun yol için gerekli tüm bakımlarını yaptırmış olmayı düşünüyorum. Şu anda en tırsdığım nokta yolda kalmak ama bakımlarını yaptırdıkdan sonra sorun olacağını pek sanmıyorm ... Haksızmıyım !? Malum haftaya perşembe bayram ve 4 gün dile kolay ... Her bayramda yapılan akraba ziyaretleri baydı artık ve bende gezmek istiyorum. İlk durağım olarak bursayı düşünyorum. 1 gün konakladıkdan sonra ordan balıkesir üzerinden çanakkale yapmayı düşünyorum... Benim düşüncem bayramın ilk günü yola çıkmak ve pazar günü ist.a dönmek motosiklet forumlarındaki uzun yol yazılarını elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Sizinde uzun yol için (özellikle uzun yola çıkmış olan kişilerden) yapılması gerekenleri,dikkat etmem gereken şeyleri ve tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    öncelikle bin bakımından sonra yola çıkmak iyi fikir. cbf 150 seni yolda bırakacak bir motor değil. yorulmamak içinde her benzin molasında 15 - 20dk dinlenebilirsin. lastik patlamalarına karşı lastik spreyi ve her ihtimale karşı yanında yağmurluk bulundurmanı öneririm. yağmurluk sadece yağmurdan korunmak için değil, sabahleyin hava serin ve rüzgarlı olursa üşümeyi önlemek içinde giyilebilir.

güzergah olarakta balıkesir üzerinden çanakkale yolunu seçmişsin doğal olarak. balıkesir merkezden sonra yollar çok virajlıdır, inişli çıkışlı uzun rampalar vardır, çok dikkatli olmalısın. yol gidiş geliş olduğundan dolayı kamyonların arkasında konvoylar oluşabiliyor. acele etmeden yavaş yavaş gidersen ve senden hızlı giden arabalara yol verirsen sıkıntı olmaz. 28 - 30 Ağustos arasında bende cbr125 ile edremit ve altınoluk'a ufak bir gezi yaptım, sana tavsiyem sabah en geç 07:00 - 07:30 gibi hem hava serin iken hemde yollar boşken yola çıkman. bursadan sonra mutlaka susurluk'ta yada balıkesir merkezde benzin almalısın bu noktadan sonra karşına uzun bir süre benzinlik çıkmayacak.

ekipmanlarının tam olduğunu düşünerek bunları yazıyorum, montun ve kapalı kaskın mutlaka olsun bunlar önemli. kapalı kask özellikle olsun çünki böceklere çarptığın zaman canını yakıyorlar ve çarpmanın etkisiyle kaskın içine girebiliyorlar.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Bayramda trafik çok yoğun olur. Düşük cc motor ile o trafikte kullanmak biraz riskli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayramda trafik çok yoğun olur. Düşük cc motor ile o trafikte kullanmak biraz riskli.

Katılıyorum
    Hele ilk kez uzun yol yapılacaksa bayram kötü bir zamanlamadır.

Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum
    Hele ilk kez uzun yol yapılacaksa bayram kötü bir zamanlamadır.
    iyi güzel diyosunuzda ark.lar bayramda başka bi günüm yok oraları gezcek ...

UğurDuyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CD 250
    Alıntı overcloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle bin bakımından sonra yola çıkmak iyi fikir. cbf 150 seni yolda bırakacak bir motor değil. yorulmamak içinde her benzin molasında 15 - 20dk dinlenebilirsin. lastik patlamalarına karşı lastik spreyi ve her ihtimale karşı yanında yağmurluk bulundurmanı öneririm. yağmurluk sadece yağmurdan korunmak için değil, sabahleyin hava serin ve rüzgarlı olursa üşümeyi önlemek içinde giyilebilir.

güzergah olarakta balıkesir üzerinden çanakkale yolunu seçmişsin doğal olarak. balıkesir merkezden sonra yollar çok virajlıdır, inişli çıkışlı uzun rampalar vardır, çok dikkatli olmalısın. yol gidiş geliş olduğundan dolayı kamyonların arkasında konvoylar oluşabiliyor. acele etmeden yavaş yavaş gidersen ve senden hızlı giden arabalara yol verirsen sıkıntı olmaz. 28 - 30 Ağustos arasında bende cbr125 ile edremit ve altınoluk'a ufak bir gezi yaptım, sana tavsiyem sabah en geç 07:00 - 07:30 gibi hem hava serin iken hemde yollar boşken yola çıkman. bursadan sonra mutlaka susurluk'ta yada balıkesir merkezde benzin almalısın bu noktadan sonra karşına uzun bir süre benzinlik çıkmayacak.

ekipmanlarının tam olduğunu düşünerek bunları yazıyorum, montun ve kapalı kaskın mutlaka olsun bunlar önemli. kapalı kask özellikle olsun çünki böceklere çarptığın zaman canını yakıyorlar ve çarpmanın etkisiyle kaskın içine girebiliyorlar.
    abi edremite geliosun söylsene yaa :D

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Uzun mesafe tecrüben yok ise sakın çıkma derim,yolda bir sorunla karşılaşsan neyapacağını bilemzsin,çok zor durmda kalırsın
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun mesafe tecrüben yok ise sakın çıkma derim,yolda bir sorunla karşılaşsan neyapacağını bilemzsin,çok zor durmda kalırsın
    tecrübem yokda tecrübede öylee oturulduğu yerden edinilmiyo haksız mıyım ?

söztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    biraz beklersen seneye bu zamanlar bende uzun yol düşünüyorum hem motorun yeni alışmış olursun seneye kadar

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet haklısınız o yüzden şehir içinde ve yakın mesafelerde tecrübenizi biraz daha ilerletin tecribe edindikce şuan söylenenleri gerçek manada anladığınızı görceksiniz

Motosikleti
    Yakında olacak
    haklısın vallahi...cep telefonuna servisin numarasını kaydet yolda bi sorun olursa açarsın hangi il sınırları içerisindeysen en yakın servisle irtibata gerçersin iş hallolur,pinekleyerek birşey öğrenemeyiz ,
    Göze Giren Şemsiye Açılmaz:cat:

Motosikleti
    Honda AT
    motorunuz yeni..bakımını yaptırır yaptırmaz..arkadaşların söylediği gibi;

1-kapalı kaskınız,koruma ve eldivenleriniz

2-lastik tamir için gerekli olan ekipman

3-yağmurluk

4-bir kafa yada el feneri (herhengi bir nedenden geceye kalmak durumunda)

5-motorun yedek ampulleri ve sigortalar

yanına alarak yola çık derim..dediğin gibi uzun yol tecrubesi uzun yolda yapılır..bayram zor zaman yollar kalabalık ama buda bir tecrube..sabırlı olur motorun performansına göre sürersen problem değil...özellikle şu ara aşırı sıcaklardan dolayı asfaltdaki kusmaya (erimeye ) dikkat et...ne olduğunu anlamadan kayar düşersin (başıma geldiği için söylüyorum.)..yoldan kalmaktan korkma yolda kalmak kötü bir şey değil insana bir sürü şey öğretir seyahatin bir parçası

iyi yolculuklar ve iyi eğlenceler
    KAFADAN KASK VE AKIL EKSİK OLMASIN!!!

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Arkadaşım şehir içinde bir kerede 500km ve hiç inmeden fırıl fırıl dön.

Şehirler arası bir yolda sadece 100/150km sür nedemek istediğimi anlıcaksın...

Sonuç olarak arasında fark göremiyorsan sen uzun yola çıkmaya hazır birisin demektir

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:55 ----------

Alıntı adidas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın vallahi...cep telefonuna servisin numarasını kaydet yolda bi sorun olursa açarsın hangi il sınırları içerisindeysen en yakın servisle irtibata gerçersin iş hallolur,pinekleyerek birşey öğrenemeyiz ,

Siz uzun mesafe sürüşlerini,arka sokaktasi parkta bir iki tur atmakla karıştırıyorsunuz herhalde...Sen adamı resmen ölümle dansa davet ediyorsun

Şimdi bak güzel kardeşim...

Uzunyola çıktın diyelim ilk yarım saat ve bir saat çok keyifli daha sonra sıkılıcaksın,yol bitmiyecek,derken kendise sorucaksın acaba yolun başında bukadar daraldım daha birsürü km var nasıl geçicek ve o esnada sağlam bir rüzgar yiyiceksin,tamponuna yapışacak adamın biri yol vericeksin gitmicek hızlanıcaksın,rüzgar seni kesicek,sağa yanaşsan çakıl mıcır,karşıdan hatalı sollama olucak,asfalt gözlerini yorucak,rüzgar direncini kırıcak,keşkeleri oynamaya başlıcaksın ve bu seni tükenmeye ve konforsuz bir yolculuk yapmana zemin oluşturucak ve bunun paralelinde.

Dikkatin zayıflıyacak,korkucaksın,reflekslerin yavaşlıcak,sen bunları yaşarken dinlenmek aklına gelmicek sen habire yolu bitirmek için o cehenemden kurtulmak için çabalıcaksın ''akıntıya kapılmış yarım yamalak yüzme bilen birisininin düştüğü duramdakiyle eşdeğer bir durum farkındamısın,akıntının tersine yüzüp dururusun...kıyıya çıkıcam diye''

Ve akabinde detayında kamyonlar ,otobüsler,bayram üzeri malum herkezin acelesi var,herkez olmasa bile yüzdenin büyük çoğunluğu aceleci olucaktırvs.vs. bu böyle uzar gider...

Sen şimdi kıyıda bir iki kulaç atmış ve ben karşı ufuktaki kıyılara yüzmek istiyorum diyen birine ''al bitane navigasyon veya nebilim herneyse ondan işte.Sonra bak keyfine,kaybolsan bile bir alo,gelsin tekne seni alsın negüzel istanbul...''
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Bencede riskli şuan için , biraz daha tecrübe gerekiyo (özellikle bayram telaşı yolun durumu malum ) Sonradan keşke dememek için iyi düşünmelisin
    Ama karar senin tabii

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Vay be şanveren, tam korku filmi gibi anlatmışsın, ben yola mola çıkmam bundan sonra

Alman_, m.şanveren anlattıklarında haklı. Özellikle düşük cc motosiklet ile bu yolu üstelik bu bayram trafiğinde yapmak gerçekten kabus olabilir.

Bu yola motorun da sen de hazır görünmüyorsunuz.

Otoban yolculuğu olsa hiç korkma mola vere vere atla gel Ankara'ya derim ama durum çok farklı.

Şimdi bu yolculuğu yapmak yerine, hevesini ertele ve zamanın sana bahşedeceği fırsatlarda daha kısa yolculuklar ile kendini şehirlerarası trafiğe alıştır bence. Böylece motorun da rodajını tamamlamış veya tamamlamaya yaklaşmış olur ve uzun yol için daha bir hazır hale gelir. Bu süreçte sen de tecrübelerini bir nebze artırmış olursun.

Bu yolculuğu yapamaz değilsin, mutlaka yaparsın ama şu zamanda ve mevcut tecrüben ile gerçekten burnudan gelebilir.

Uzun yol tecrübesi !..

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Siz uzun mesafe sürüşlerini,arka sokaktasi parkta bir iki tur atmakla karıştırıyorsunuz herhalde...Sen adamı resmen ölümle dansa davet ediyorsun

Şimdi bak güzel kardeşim...

Uzunyola çıktın diyelim ilk yarım saat ve bir saat çok keyifli daha sonra sıkılıcaksın,yol bitmiyecek,derken kendise sorucaksın acaba yolun başında

bukadar daraldım daha birsürü km var nasıl geçicek ve o esnada sağlam bir rüzgar yiyiceksin,tamponuna yapışacak adamın biri yol vericeksin gitmicek

hızlanıcaksın,rüzgar seni kesicek,sağa yanaşsan çakıl mıcır,karşıdan hatalı sollama olucak,asfalt gözlerini yorucak,rüzgar direncini kırıcak,keşkeleri

oynamaya başlıcaksın ve bu seni tükenmeye ve konforsuz bir yolculuk yapmana zemin oluşturucak ve bunun paralelinde.

Dikkatin zayıflıyacak,korkucaksın,reflekslerin yavaşlıcak,sen bunları yaşarken dinlenmek aklına gelmicek sen habire yolu bitirmek için o cehenemden

kurtulmak için çabalıcaksın ''akıntıya kapılmış yarım yamalak yüzme bilen birisininin düştüğü duramdakiyle eşdeğer bir durum farkındamısın,akıntının

tersine yüzüp dururusun...kıyıya çıkıcam diye''

Ve akabinde detayında kamyonlar ,otobüsler,bayram üzeri malum herkezin acelesi var,herkez olmasa bile yüzdenin büyük çoğunluğu aceleci olucaktır
    vs.vs. bu böyle uzar gider...

Sen şimdi kıyıda bir iki kulaç atmış ve ben karşı ufuktaki kıyılara yüzmek istiyorum diyen birine ''al bitane navigasyon veya nebilim herneyse ondan

işte.Sonra bak keyfine,kaybolsan bile bir alo,gelsin tekne seni alsın negüzel istanbul...''

'' M.Şanveren '' dostum,

Uzun yol ve tecrübe konusunu; güzel ifade etmişsin ..

Yazdıklarına kısa bir ek yapacağım..

Motorcunun; sırt , bel , karın, bacak ve kol adeleleri kuvvetli olmalıdır..

Bunun içinde düzenli spor şarttır..

Sonuç

1-) Motosiklet; bakımlı olacak..

2-) Sürücü; motor eğitimini tamamlamış olacak..

3-) Ruhen ve bedenen hazır olunacak..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be şanveren, tam korku filmi gibi anlatmışsın, ben yola mola çıkmam bundan sonra

Alman_, m.şanveren anlattıklarında haklı. Özellikle düşük cc motosiklet ile bu yolu üstelik bu bayram trafiğinde yapmak gerçekten kabus olabilir.

Bu yola motorun da sen de hazır görünmüyorsunuz.

Otoban yolculuğu olsa hiç korkma mola vere vere atla gel Ankara'ya derim ama durum çok farklı.

Şimdi bu yolculuğu yapmak yerine, hevesini ertele ve zamanın sana bahşedeceği fırsatlarda daha kısa yolculuklar ile kendini şehirlerarası trafiğe alıştır bence. Böylece motorun da rodajını tamamlamış veya tamamlamaya yaklaşmış olur ve uzun yol için daha bir hazır hale gelir. Bu süreçte sen de tecrübelerini bir nebze artırmış olursun.

Bu yolculuğu yapamaz değilsin, mutlaka yaparsın ama şu zamanda ve mevcut tecrüben ile gerçekten burunudan gelebilir.

Yok be Levent abi,ben sadece arkadaşa,harfi harfine yaşıcakları anlattım,anlarsa kendine anlamassada kendine.

Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Sağolun ark.lar ... Uzun yol sevdam seneye gerçekleştireceğim o zaman ... :rolleyes: Ama bursaya gitmem lazım onun kaçarı yok ark.larla buluşcam çünkü... Nerden gitcem motorsuz... idoya ait olan feribot vardı sanırım ... 75 dk da giden ... Şimdi motorla gitmediğim için masraflar çok mu olur az mı olur sizce !? Ne kadara patlar sizce ... bana 2 günlük bursa 2 günde hem balıkesir hem çanakkale için...

Motorla gitmicem kesinleşti ama yinede şöle bişi söleyerek sonlandırim. Beykoz / Kavacıkdan şile-ağva çok rahatlıkla yapıyorum ve sürüşden gerçekden keyif alıyorum hele o orman içleri virajlı yollara bitiyorum ... Gerçekden çok zevk alıyorum motoru sürerken... 110 km gidiş 110 km gelişle toplamda 220 km sıkılmadan yapıyorum... Ama şöyle bi durumda var geçenlerde sultanbeyliden beykoza gelirken daha önce dediğim gibi otobanda rüzgar acayip çarpıyo yaa kendimi uççak gibi hissediyodum... bunu uzun yola çarpsak rüzgar durumunu sanırım haklısınız tmm ikna oldum ... ;)

dediklerinize dayanarakdan bursaya giden ido feribotuyla ya da otobüsle gitcem artıkın ... Tekrar sağolun ark.lar sağlıcakla kalın !! ;)

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    '' M.Şanveren '' dostum,

Uzun yol ve tecrübe konusunu; güzel ifade etmişsin ..

Yazdıklarına kısa bir ek yapacağım..

Motorcunun; sırt , bel , karın, bacak ve kol adeleleri kuvvetli olmalıdır..

Bunun içinde düzenli spor şarttır..

Sonuç

1-) Motosiklet; bakımlı olacak..

2-) Sürücü; motor eğitimini tamamlamış olacak..

3-) Ruhen ve bedenen hazır olunacak..

Evet Şamil hocam gerçekten spor olması lazım,kondisyon şart,şimdi milşet diyorki kardeşim uzayamı gidicez,bune yavvv Allah,Allah...

Değil işte öyle,şehir içinde atıyorum maksimum hıza ulaştın 120km/s ''KAÇ SANİYE BU HIZDA GİTTİN'' 10/15/ hadi olsun 1 dk. bu arad örnek verdiğim motor ''cbf150'' arkadaşın motoru buymuş.

Sen şimdi 2 saat boyunca bu hızda ortalama 90 ve 120 rasaı gitdiğini farzet,döşüne aldığın rüzgar veya almamak için kapandığında katlanan sırtına nasıl dayana bileceksin,bak bunlar sallama değil haaahep tecrübe....

Asılacaksın gidona ,asılacaksın gidona,bitip tükenip mahfolucaksın...hee buarada sezon bol rüzgarlı olur bu mevsimde bu aylarda onuda gör önünde bulundur

Otoburkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mobilette > Titan > GV650 > VERSYS > F650 CS
    Bayram trafiği genelde arife günü ve son gün zirve yapar. Özellikle 2. ve 3. gün yollar boş olur. 2. gün atla motorsikletine Yenikapı'dan Mudanya veya Bandırma'ya feribot var. Motorsiklet için de gayet de ekonomik fiyatları. Ve de trafiğin daha sakat olduğu İstanbul-Yalova bölgesine hiç girmemiş olursun. Hem Mudanya'da hem de Bandırma'da birçok görülecek ve denize girilecek yer var. Ha sarmazsa her iki yerden de motoruna atlayıp Çanakkale'ye geçebilirsin.

Millet Afganistan'a gidiyor, sen Marmara'da yolda kalsan nolur? Çok da korkma..Yanına sağlam bir kilit ve lastik tamir köpüğünü al, yardır..

Veya yardırma...Hayat senin, yetenek senin...Kendini en iyi sen tanıyorsun. İyi düşünebilirsen bu kararı en doğru yine sen verirsin. Bak biz ortak bir karar veremiyoruz
    Ever tried, ever failed..No matter, try again, fail again, fail better

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)