Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Binmeden bilmek!

Motovento
    REKLAM ALANI
    yalowa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Selamlar herkese,

Küçük bir isyanım var, paylaşmak istedim.

Motosiklet sadece 3 aydır hayatımda var. Bütün gün üzerinden inmiyorum desem yeridir. 4000km yol yaptım. Gezdim, kendi çapımda kendimi geliştirmeye çalıştım, motorun sınırlarını test ettim (hız değil, durma, denge, yatma/kalkma), düştüm kalktım. Ve '3 ayda edinilebilecek' tecrübeyi maximum düzeyde edindim. Eminim bundan sonra daha çoook şey öğreneceğim. Nerede tecrübeli bir motosiklet sürücüsü görsem direk yapışıp "ne öğrenebilirim ?" diye bakan bir tipim şu aralar (:

Fakat benim isyanım buna değil. Yahu arkadaş bir sürü insan var ortalıkta bilmiş gezinen, özellikle 15-20 yaş grubu arasında. Yok o motor öyle değil, yok öyle yapılmaz, şöyle edilmez, orası bozuk, burası kırık, çok hırçın makina, zart zurt. Ulan soruyorum "bindin mi hiç ?" diye, yok! Hayatında bırak o model motosiklet kullanmayı, herhangi bir motosiklete binmemiş bile! Ama hangi makina daha kaliteli, hangisi daha seri, hangisi daha konforlu, hangisi arızalı-kalitesiz hepsini biliyor -sözde-.

Hani vardır ya;
    - ben patlıcan sevmem!
    + yedin mi hiç ?
    - yok, ama sevmem!

Aynen bu hesap.

Hadi bu neyse, adam binmediğini itiraf edebiliyor en azından. Bir de bunların makina üzerinde sadece 10-15dk geçirip "ben kullanmayı biliyorum" diyen versiyonları var ki dillere destan! 10dk içinde insan ne kadar hakim olabilir ? Ne kadar 'biliyorum' diyebilirim varın siz hesaplayın. Eğer 10dk binen adam 'biliyorsa', 20 yıldır kıçı seleden kalkmayıp binlerce kilometre yol alan adam ne yapıyor ? Ona da sadece 'biliyor' diyebilir miyiz ?

Pek dertliyim ben dostlar bu konuda. Son dönemlerde 'ortalık apaçi dolu' diye bir laf türemiş. Vallahi haksız değil bunu söyleyen. Ben ilk önceleri yadırgadım bu lafı, ayıptır falan dedim ama; yok arkadaş! Haklı söyleyen kimse.

'Şehir efsanesi' tadında bir sürü şey duyuyorum bu tarz adamlardan. Hani vardır ya "Arkadaş mezarlıktan geçiyormuş, birden mezardan ışık çıkmış! Ciuuuvv" falan. Herkes bu tarzda fikir, görüş ve yarı uydurma yarı gerçek anılar paylaşıyor. Bilseydim bu kadar efsanevi ve tabir-i caizse 'kolpa' adam dolu bu motosiklet dünyası, hiç girmezdim. Gider hız tutkumu Jet-Ski ile giderirdim.

Ha bu arada, bu efsanevi elemanların yanında bir o kadar da bu işi gerçekten bilen, bilmeyip de öğrenmeye çalışan, bilmediği kısımları 'itiraf edebilen' (bu kısım çok önemli) bir sürü sürücü de mevcut.

Sevgiler, saygılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yakında olacak
    motorcuyum diyebilmek için 20 yıl motor mu sürmemiz lazım,10 saatlik kurslarda adamlar araba sürmesini motor kullanmasını sonuna kadar öğreniyor daha nedir yani,senin dediğin tipler sokakların olmazsa olmaz zibidileri
    Göze Giren Şemsiye Açılmaz:cat:

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Şunu birbirinden ayıralım.

Motor sürmeyi bilmek başka birşey,motor üstünde hatrı sayılır tecrübe sahibi olmak başka birşey...Yani her motor sürücüsü tecrübelidir diyemeyiz,bu yanlış olur,aynı zanada tecrübeli olanlara ''ayıp olur''

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:24 ----------

''Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu''
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

casillas00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı şeyleri bende düşündüm mayıs ayından beri motosiklet kullanıyorum daha çok çok yeniyim 2000km yaptım.
    Bende nerden egzoz sesi duysam gider muhabbet eder 2 kelime bişey öğrensem kardır diye dolanır dururdum.
    Başlarlardı söyle olur böyle olur.Tabi gerçekten bilen abilerede denk geldim.
    Ama apaçi daha çok.
    Akşam semtin motorcuları toplanmış muhabbet ediyor.
    eee bizde bu semtin çocuguyuz gidelim ne var ne yok bakalım dedim.
    Selamdı hoşbeşti derken muhabbet iyice sardı.
    eee Bu motorla kaç gördün abi şunu gördük.
    Direk tepki aaa lan ben bunla ibreyi sona dayarım.
    Abicim motor o kadar gitmiyo sen kim olursan ol.
    Yok yok sen kullanamıyon.
    Sonra başka bir motordan konu acılır.Ve o motora hiç binmemiştir sadece ve sadece biyerde motorun ayıbını duymuştur abartırda abartır.
    Yok bu motorla önden vurdun mu şase patlatıyodu orası böyle kayıyodu şuradan bu ses cıkıyodu.
    Eeee sürdün mü felan dediginde yokya sürmedim derler.

Bide şu muhabbet olurdu ilk günler.
    -Hayırlı olsun kardeşim.
    -Saol abi.
    (Şöyle bi motoru süzeR)
    -Temizmişte motor kmsi az ne kadara aldın ?
    -4000TL..
    (Söyle bi düşünür tekrar motora bakar 125cc dimi bu diye teyit alır)
    -Kıçında kocaman yazıo abi 125cc dersin.
    (Ve beklenen süper cevap)
    -Ya kardeşim motor güzelde,üstüne bi 4 daha koyar 600lük alırdın.
    Ben bu adama ne diyim hayatında 600cc bir makinanın selesine oturmamıştır bana gelmiş daha hayatında ilk defa motor kullanan birine 4 daha koyar 600luk alırdın diyen nasıl bi beyin olabilir

Oldu 4 ekle 600 al.
    (kesmedi).
    3 daha koy 1000 al.
    yok yok 2 daha koyar hayabusa alırsın.
    la oda yavaş ya.
    azcık daha koy git JET'e bin

En güzeli böyle apaçı tayfalarından uzak durucaksın.
    Artık mahallenin her motordan anlayan,caddelerin rossi'si genç apaçileriyle mümkün olmadıkça sohbet etmiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Tiger250
    Tecrübe karşısındaki atarının sonuna kadar arkasındayım...
    Ama motor bilgisi için aynı şeyi, bir nevide olsa söyleyemeyeceğim...
    Çünkü ben motorumu almadan önce nereden baksan 1 yıl boyunca bildiğim, her siteden, her motorcudan, her yedek parçacıdan, her ustadan bilgi aldım...
    Yani motorumu almadan önce onun hakkında her türlü bilgiye sahip ve yorum yapabilecek seviyeye gelmiştim....

volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    ben motorumu sıfır aldım ve 10.800tl para verdim
    motor memlekete geldiğinde sorulan ilk soru;
    kaça aldın? - 10bin civarı bi şey
    hadi ya niye motor aldın ki? temiz ikinci el bi araba alırdın
    ve ''yazık heves etmiş 1-2 ay sürer sonra sıkılır bırakır'' tarzında bir bakış ve sırıtış

artık çok sıkılıyorum şu iki soruya;
    kaça aldın ve niye motor?

hadi bu sorulara bir nebze cevap verdikten sonra ''kaç basıyo'' soruları
    bu tip soruların cevaplarını aldıktan sonra hiç bir şeye anlam veremeyen bir ifadeyle yürür ve gider

geleyim esas konuya;
    bizim insanımızın en tipik özelliğidir ki hemen hemen her konuda bilgi sahibiyizdir
    bilmiyorum lafı küçümsenir
    halbuki bilmemek ayıp değildir
    bilmeyebilirsin ve hatta öğrenmeye de bilirisin
    hayat kalitesi bu şekilde artar aslında
    çünkü her konunun uzmanı ayrıdır, ayrı olmalıdır
    bende kawasaki ninja 250r var, şimdi aslında bilemem ki 1000cclik bir motor nasıldır
    bilmek ilgimi çok fazla çekmiyor çünkü ilgimi çekeni bulmuşum zaten
    ilerde belki

ben şahsen bilen kişilerden olduğunca yararlanmaya çalışıyorum
    bilmeyenlerle de zaten kısır bir muhabbet bir yere kadar

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı adidas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorcuyum diyebilmek için 20 yıl motor mu sürmemiz lazım,10 saatlik kurslarda adamlar araba sürmesini motor kullanmasını sonuna kadar öğreniyor daha nedir yani,senin dediğin tipler sokakların olmazsa olmaz zibidileri
    20 yıl değil, ama bana göre en az 4-5bin km yol gitmesi gerekir bence. Bunu sadece 'biliyorum' demek için yapmalı. Öyle havalar girmek içinse; evet abi, senelerce kullanması gerekir. Çünkü bu araba gibi değildir. Araba rutindir. Neredeyse her virajda aynı tepkiyi alırsınız. Fırtına kopmadıkça rüzgarın kaç km ile hangi yöne estiği umrunuzda değildir. Ya da girdiğiniz virajın zeminini incelemezsiniz bile. Ama motorda durum tamamen farklıdır. Onlarca parametre vardır sürüş esnasında gözetmeniz gereken. İşte bu yüzden 10 saatlik kurs ile 'biliyorum' denmemeli, 2-3bin km tecrübe ile 'ustayım, yatarım, kaçarım, uzarım' triplerine girilmemelidir bence.

Alıntı qsTah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü ben motorumu almadan önce nereden baksan 1 yıl boyunca bildiğim, her siteden, her motorcudan, her yedek parçacıdan, her ustadan bilgi aldım...
    Yani motorumu almadan önce onun hakkında her türlü bilgiye sahip ve yorum yapabilecek seviyeye gelmiştim....
    Evet belki motor hakkında yorum yapabilecek seviyeye gelmiş olabilirsin ama, yorumunu motorun sübap problemi, ne bileyim yağ yakması gibi forumlarda yazılan şikayetlere istinaden yaparsın. Oturup da 'viraja hızlı girme sakın bunla, yapışıverirsin asfalta' diye sallamazsın, daha binmediğin bir alet hakkında. Benim kastım bu. Adamlar 'üzerine binmeden edinilmesi mümkün olmayan' tecrübelerde bile bilgi sahibiler. Hem de öyle az buz değil ha! Bildiğin üstad hepsi! O derece.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    sonuna kadarmı???vay anasını be??hede len demeden edemeyeceğim..şimdii...gerçek yaşanmış bir olay....
    sene 1976 yer çayırova tezsan takım tezgahları fabrikası..
    rahmetli mehmet abimiz burada işe başlıyor.frezeci olarak...genç tabi o zamanlar..
    aradan 6 ay geçiyor.o zamanın ustabaşı bir ara gelip ''oğlum mehmet nasıl öğrendinmi bişeyler??'' diyor..
    bizimkide genç tabii'' tabi usta herşeyi öğrendim.yapamayacağım bişey yok!!!''

usta hafif gülümseyerek(küfür yazamam) ''hade len'' diyor.''neyini öğrendiğini sanıyorsun?? o makinayı İCAT EDEN bile daha neler yapılabildiğini tam bilmiyor''

anlayana sivrisinek sazzzz,anlamayana davul zurna azzzz......
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonuna kadarmı???vay anasını be??hede len demeden edemeyeceğim..şimdii...gerçek yaşanmış bir olay....
    sene 1976 yer çayırova tezsan takım tezgahları fabrikası..
    rahmetli mehmet abimiz burada işe başlıyor.frezeci olarak...genç tabi o zamanlar..
    aradan 6 ay geçiyor.o zamanın ustabaşı bir ara gelip ''oğlum mehmet nasıl öğrendinmi bişeyler??'' diyor..
    bizimkide genç tabii'' tabi usta herşeyi öğrendim.yapamayacağım bişey yok!!!''

usta hafif gülümseyerek(küfür yazamam) ''hade len'' diyor.''neyini öğrendiğini sanıyorsun?? o makinayı İCAT EDEN bile daha neler yapılabildiğini tam bilmiyor''

anlayana sivrisinek sazzzz,anlamayana davul zurna azzzz......
    Katılıyorum arkadaşa. Ben biraz bile öğrenilebildiğini sanmıyorum 10 saatlik kurslarda.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı qsTah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet hakkında teorik bilgiye sahip olmak (teknik özellikleri, yedek parça, v.s.) pratik bilgi ve tecrübe başka bir şey bu ikisini iyi ayırt etmek gerek. Binlerce yarış seyretsen, nasıl yapıldığı hakkında milyonlarca kitap okusan piste çıkamazsın...? Bu nedenle teorik ve pratik farklıdır...?

motorcuyum diyebilmek için 20 yıl motor mu sürmemiz lazım,10 saatlik kurslarda adamlar araba sürmesini motor kullanmasını sonuna kadar öğreniyor
    Şimdi, 20 yılda eğer 5.000 km yol yapacaksan bunun bir anlam ifade etmediği aşikar herhalde.? Ama motosiklet, diğer motorlu taşıtlardan farklı olarak sadece direksiyonu tutularak yön verilen bir araç olmadığından kesinlikle km.lerce tecrübe edilmesi gereken ve tecrübenin sonu olmadığı bir araçtır. Bu nedenle yıllarla değil yapılan km.lerle bu tecrbüe meselesini ölçmekte fayda var.

Gelelim kursların sonuna kadar öğrteme meselesine, hiç bir kurs sana ana caddede yaşayacaklarını öğretmez, öğretemez...? Ana caddede karşılaşacağın gerizekalıları ve onların senin hayatını hiçe sayarak seni görmezden gelerek yapacağı hamleleri, salaklıkları gösterip bu yönde eğitmezler. Kurslar sana motosiklete hakimiyet anlamında eğitimler verirler. Viraj alımı, kontra tekniği, frenleme, ıslamk zemin kuru zemin manevraları v.s. Bunların arasında sol dan cart diye önüne kıran bir magirus minibüs karşına çıktığında ne yapacağını veya senin şeridin içinde boş bıraktığın alanı doldurmaya çalışan bir salağa karşı ne yapacağını öğretmezler.

Motosikletin selesine oturma organınızın ilk değdiği dakika itibari ile, bir sürü lüzumsuz gereksiz itham, yargı, fikir, bakış ve yorumlar karşılacaksınız. Bunun kaçarı yok. Anne babanız, arkadaşlarınız, eş dost, etraf, mahallenin çocukları v.b.... Hiç bitmeyecekler, onun için etrafınıza bir duvar örüp onları hayatınızın motosiklet olan kısmın ayıracaksınız ve bu tip muhabbetlere girmeyeceksiniz.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Alıntı yalowa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar herkese,

Küçük bir isyanım var, paylaşmak istedim.

Motosiklet sadece 3 aydır hayatımda var. Bütün gün üzerinden inmiyorum desem yeridir. 4000km yol yaptım. Gezdim, kendi çapımda kendimi geliştirmeye çalıştım, motorun sınırlarını test ettim (hız değil, durma, denge, yatma/kalkma), düştüm kalktım. Ve '3 ayda edinilebilecek' tecrübeyi maximum düzeyde edindim. Eminim bundan sonra daha çoook şey öğreneceğim. Nerede tecrübeli bir motosiklet sürücüsü görsem direk yapışıp "ne öğrenebilirim ?" diye bakan bir tipim şu aralar (:

Fakat benim isyanım buna değil. Yahu arkadaş bir sürü insan var ortalıkta bilmiş gezinen, özellikle 15-20 yaş grubu arasında. Yok o motor öyle değil, yok öyle yapılmaz, şöyle edilmez, orası bozuk, burası kırık, çok hırçın makina, zart zurt. Ulan soruyorum "bindin mi hiç ?" diye, yok! Hayatında bırak o model motosiklet kullanmayı, herhangi bir motosiklete binmemiş bile! Ama hangi makina daha kaliteli, hangisi daha seri, hangisi daha konforlu, hangisi arızalı-kalitesiz hepsini biliyor -sözde-.

Hani vardır ya;
    - ben patlıcan sevmem!
    + yedin mi hiç ?
    - yok, ama sevmem!

Aynen bu hesap.

Hadi bu neyse, adam binmediğini itiraf edebiliyor en azından. Bir de bunların makina üzerinde sadece 10-15dk geçirip "ben kullanmayı biliyorum" diyen versiyonları var ki dillere destan! 10dk içinde insan ne kadar hakim olabilir ? Ne kadar 'biliyorum' diyebilirim varın siz hesaplayın. Eğer 10dk binen adam 'biliyorsa', 20 yıldır kıçı seleden kalkmayıp binlerce kilometre yol alan adam ne yapıyor ? Ona da sadece 'biliyor' diyebilir miyiz ?

Pek dertliyim ben dostlar bu konuda. Son dönemlerde 'ortalık apaçi dolu' diye bir laf türemiş. Vallahi haksız değil bunu söyleyen. Ben ilk önceleri yadırgadım bu lafı, ayıptır falan dedim ama; yok arkadaş! Haklı söyleyen kimse.

'Şehir efsanesi' tadında bir sürü şey duyuyorum bu tarz adamlardan. Hani vardır ya "Arkadaş mezarlıktan geçiyormuş, birden mezardan ışık çıkmış! Ciuuuvv" falan. Herkes bu tarzda fikir, görüş ve yarı uydurma yarı gerçek anılar paylaşıyor. Bilseydim bu kadar efsanevi ve tabir-i caizse 'kolpa' adam dolu bu motosiklet dünyası, hiç girmezdim. Gider hız tutkumu Jet-Ski ile giderirdim.

Ha bu arada, bu efsanevi elemanların yanında bir o kadar da bu işi gerçekten bilen, bilmeyip de öğrenmeye çalışan, bilmediği kısımları 'itiraf edebilen' (bu kısım çok önemli) bir sürü sürücü de mevcut.

Sevgiler, saygılar.
    alkış,alkış,alkış,,,,,,,,,,,,,,,

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Yıllardır kullanırım şu mereti.MZ,Honda,mondial,skygo,yamaha gibi motosiklerim oldu.Onbinlerce km yaptım,hala da bilmediğim ve öğreneceğim çok şey var....
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

mastikos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki inazuma
    geçenlerde kenara park ettim arkdaşımın yanına gittim dışarda muhabet ediyoruz başka bi arkadaşı geldi katıldı bize motor bizden biraz uzakta duruyor.yeni gelen arkadaşına motor nasıl dedi göstererek.tabi arkadaşı motorun benim olduğunu bilmiyor yok ya bunlar iyi değil dedi.motorun benim olduğunu söyledik yok be bunların daha iyileri var cbr1000 ler filan var onlar daha iyi dedi.vallahi bravo cbf 150 yle cbr 1000 i kıyasladı :D başka da bildiği motor 1-2 tane anca var motor kullanmışlığı yok ama görsen motordan bıkmış bırakmış sanırsın
    bende tabi öyle göründüğüne bakma geçen gün cbr1000le yarıştım geçtim dedim.
    herkese yaptığı muhabet kadar karşılık vermek lazım değil mi :D

kesin başka biyerde de bi arkadaş cbf 150 yle cbr 1000i geçti demiştir :D:D
    bu kıyaslamayı yapıp motoru kötüleyenden bunuda beklerim açıkcası :D

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı mastikos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçenlerde kenara park ettim arkdaşımın yanına gittim dışarda muhabet ediyoruz başka bi arkadaşı geldi katıldı bize motor bizden biraz uzakta duruyor.yeni gelen arkadaşına motor nasıl dedi göstererek.tabi arkadaşı motorun benim olduğunu bilmiyor yok ya bunlar iyi değil dedi.motorun benim olduğunu söyledik yok be bunların daha iyileri var cbr1000 ler filan var onlar daha iyi dedi.vallahi bravo cbf 150 yle cbr 1000 i kıyasladı :D başka da bildiği motor 1-2 tane anca var motor kullanmışlığı yok ama görsen motordan bıkmış bırakmış sanırsın
    bende tabi öyle göründüğüne bakma geçen gün cbr1000le yarıştım geçtim dedim.
    herkese yaptığı muhabet kadar karşılık vermek lazım değil mi :D

kesin başka biyerde de bi arkadaş cbf 150 yle cbr 1000i geçti demiştir :D:D
    bu kıyaslamayı yapıp motoru kötüleyenden bunuda beklerim açıkcası :D
    Ahaha. Vallahi iyi yapmışsın. (:

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "şu motor çok yakıyor,şu motor fazla titreşimli,bu motorun torku düşük
    biliyorum çünkü arkadaşın çopar ı var o beni gezdirmişti bi keresinde".

Pardon usta.senin yanında biz kimiz ki

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bide bunların bi tur versene diyenleri var benim motorum yok ama geçen gün rastladım scooterlı bi çocugu kenara çekip bi tur gel gidip geliyim diyen tipleri gördüm :D
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bide bunların bi tur versene diyenleri var benim motorum yok ama geçen gün rastladım scooterlı bi çocugu kenara çekip bi tur gel gidip geliyim diyen tipleri gördüm :D
    Aaa, o tipler bende de çok. "Bir tur versene hacı" tripleri devamlı. "Daha önce kullandın mı ?" diyorum, "Arkadaşın scooter'ı vardı ona çok bindim ben. Bunun tek farkı vites var o kadarcık." diyor. Ağız burun mu kırarsın, yok bugün cuma, yarına bırakıp yarın ağız burun kırayım mı dersin ?

Motosikleti
    Yakında olacak
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o tiplere burda cono diyorlar,alır daha gelmez...profesyonel hırsız aklı sıra=)
    Göze Giren Şemsiye Açılmaz:cat:

Motosikleti
    2002 Aprilia Atlantic 500
    arkadaşlar bu iş merak işi,ben ilk motorumu alalı tam 22 sene oldu.ama sibob ayarı nasıl yapılır bilmem,ben kullanmayı severim sorun olursa götürür servise yaptırırım.eminim benim bunca yıldır edindiğim motor hakkında ki bilgiyi meraklı bir genç arkadaş bir yılda edinir.ama şunu unutmayın denizde boğulan insanların çoğu çok iyi yüzme bilen kendine çok güvenen insananlardır.büyük kaza yapan motorcularda öyle, allahıma çok şükür bunca yıldır tek büyük kazam yok.

Motosikleti
    S&T GT 250 R,2009
    Bilgi sahibi olmadan,fikir sahibi olmak...Bu bizim insanımızın malesef en tipik özelliği.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)