Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor Kullanırken MP3 Kulaklıklarınızı Çıkarınız!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı X-Fi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bencede tehlikeli dinlememek lazım gaza gelmemek için bide bluetooth kasklar çıkmış müzikde dinlenebilen onlarıda kullanmamalı motor bu şakaya gelmez.
    ben de Nolan N103 kask ve bluetooth kit aldım, telefonla falan konuşabiliyosun, şehir dışında da gündüz kısık ses, gece daha yüksek yaklaşık 8000 km gece kullandım, henüz bir zararını görmedim. Zararı yok diye Savunmuyorum ama gece çok sıkıntı olmuyor gündüz ve şehir içinde kullanmak bence de tehlikeli.
    112ciyiz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bence çok doğru bir konu açmıssın..kesinlikle motorda seyir anında mp3 dinlenmesi çok tehlikelidir....

Motosikleti
    KLE 500
    Alıntı superkaos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    300 km uzun yolda takarım hep TEM'de aralıksız hiç çıakrmadan 300 km gittiğimi bilirim ama önermiyorum şehiriçinde takmam ist ortamında sakat ..
    cbf 150 ile durmadan 300 km mi ???

Ben geçen cuma şöyle durmadan 100 km ye yakın yol yaptım Tem de, direk kıçım uyuştu..

Yani 300 kilometre derken arada bir tuvalet molası falan vermişsindir heralde ??

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir konuda uyarım olacak bu konuyu oyüzden açıyorum. Nekadar kişi okursa okadar iyidir.

İŞTE TEHLİKELER;

1) Motorun sesini duymadığınız için vites değiştirmede güçlük çekersiniz. Buda motora zarar verir, ya çok devirli kullanırsınız yada zamansız vites değiştirirsiniz. Motoru dinlemek iyidir, iyi bir motorcu motorunu sesinden tanır

2) Çevreden gelebilecek korna, acı fren sesleri !! vs duymanızı engeller, buda sizin canınıza mal olabilir.

3) Müziğin bazı insanlar üzerinde gaz bastırıcı etkisi vardır. Hız ömrü kısaltır..

4) Müzik insan algısını farklı yönlere ve düşüncelere sevkeder, unutmayınki araba kadar güvenli bir şeyin içinde değilsiniz... Dalgınlık yaratmasına izin vermeyin.. !!

MOTOR KULLANIRKEN MP3 KULAKLIĞINIZ TAKMAYIN..!!

Görkem ÜLSEL
    en başta müzik dinlemeden yolculuk yapmanın tabii ki daha güvenilir olduğunu söyleyelim de yanlış anlaşılmayalım.

1- Benim motorum scooter yani otomatik şanzıman. Vites geçişi için motoru duymama gerek yok. Zaten rüzgar sesinden motoru duymamız çok zor.
    2- şehir içinde katılıyorum. Ancak yoldan yola risk değişiyor.
    3- Bendeki etkisi ters yönde. hele ki klasik müzik dinliyorsam aheste aheste seyrediyorum yolda.
    4- Dalgınlığınızın telafisi olabilecek tenha yollarda dinlenebilir. Ya da fazla dikkat dağıtmayacak müzikler dinlenebilir diye düşünüyorum.

ferguson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 xmax
    kulaklıklar kulak içi değil kaska entegre ise, motosikletinize ve yola trafiği ile hakimseniz, sinyalinizin tik taklarını duyabiliyorsanız ve müzik türü itibariyle sizi olumsuz etkilemiyorsa (şehiriçi davul solo ritim mesela =) bence çok sorun yok. işitme engellilere ehliyet verilebilmekte arkadaşlar. kanımca sürüş esnasında müzik dinlediği için kaza yapan bir sürücü bu işi kaza yapacak kadar abartabildi ise kendisine o kaza için başka ve daha kolay sebeplerde temin edebilir. zira yanlış bir idare ile motosiklet kendi başına yeterince tehlikeli zaten. saygılar.

ferguson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 xmax
    bu arada sitede işitme engelli bir arkadaşımız varsa bu konuda bize en sağlıklı o yardımcı olur sanırım. gerçi hiç duymamakla, ortamdan ayrı başkaca ve muhtemelen sizi etkileyebilecek sesler duymak aynı şey olmasa gerek ama ikisi de bir şekilde trafikten ses anlamında soyut olmak demek.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ducato Monster (FIAT) :))
    Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir konuda uyarım olacak bu konuyu oyüzden açıyorum. Nekadar kişi okursa okadar iyidir.

İŞTE TEHLİKELER;

1) Motorun sesini duymadığınız için vites değiştirmede güçlük çekersiniz. Buda motora zarar verir, ya çok devirli kullanırsınız yada zamansız vites değiştirirsiniz. Motoru dinlemek iyidir, iyi bir motorcu motorunu sesinden tanır

2) Çevreden gelebilecek korna, acı fren sesleri !! vs duymanızı engeller, buda sizin canınıza mal olabilir.

3) Müziğin bazı insanlar üzerinde gaz bastırıcı etkisi vardır. Hız ömrü kısaltır..

4) Müzik insan algısını farklı yönlere ve düşüncelere sevkeder, unutmayınki araba kadar güvenli bir şeyin içinde değilsiniz... Dalgınlık yaratmasına izin vermeyin.. !!

MOTOR KULLANIRKEN MP3 KULAKLIĞINIZ TAKMAYIN..!!

Görkem ÜLSEL
    normal şartlarda da MP3 çok tehlikeli...insanoğlu aptaldır uyarılara kulak vermez sallamaz bakın bilimadamları bu tarz cihazlarla dinlenen müziğin sağırlığa kadar varan sonuclar doğurcağını söylemişler...ama aklıevvel insanlar halen devam etmekteler...milyonlarca kulak sinirinin tahribatından bahsediliyor

Dikkat! Sağır ediyor
    24 Haziran 2010 / 08:04Uzmanlar uyarıyor! 1 saatten fazla kullanmak...

Bir saatten fazla kullanılan MP3 çalarların, kısa süreli işitme kaybına neden olduğu belirlendi.

The Telegraph'ta yer alan habere göre, Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma ile 1 saat boyunca kulaklıkla iPod benzeri MP3 çalar dinlemenin duyma bozukluğuna yol açtığı saptandı.

Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, kulaklıkla dinlenen aşırı müzik sesinin dış kulakta bulunan hassas tüy hücrelerine zarar verdiği ve bunun işitme kaybına neden olduğu açıklandı.

Araştırmada katılımcılar, 1 saatlik bölümler halinde iki farklı kulaklıkla ve farklı ses seviyelerinde çeşitli müzikler dinletildikten sonra, sonunda yapılan işitme testinde geçici işitme kaybı yaşadıkları görüldü.

iPod gibi ürünlerin popüler olması ve kullanımın artmasıyla gündeme gelen bu konu, araştırma sonuçları itibariyle uzmanları endişelendiriyor.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    bisikletteyken bile mp3 dinleyemiyorum, dengemi sağlayamıyorum nasıl oluyorsa
    motosiklette ise bir kere denedim ve 10uncu metrede arabanın altına giriyodum
    kulak tıkacı ise kullanırım, uzun yolda işe yarıyor
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ixeywent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache (Kırmızı.08) (SATTI)
    ben ikisini son ses açıom ama biri rüzgardan çıkıyoo hepp =)
    Ver Red'i Ortalık İnlesin, Herkes Bu Sesi Dinlesin

devilcerkez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    30 000 kmdir ülkeyi dolaştım müziksiz gezmedim, motor işi sanat işi şans işi değil. Önermem, herkes şanslı değil, sanatkar hiç değil.

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı _hakan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence çok doğru bir konu açmıssın..kesinlikle motorda seyir anında mp3 dinlenmesi çok tehlikelidir....
    saolasın kardeş, maksat biraz olsun insanların kulağında dikkat uyarısını yapmak.. Bunu okuyan arkadaşlar, mp3 dinliyolar bile olsa bundan sonra eminim daha dikkatli olacaklardır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:28 ----------

Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en başta müzik dinlemeden yolculuk yapmanın tabii ki daha güvenilir olduğunu söyleyelim de yanlış anlaşılmayalım.

1- Benim motorum scooter yani otomatik şanzıman. Vites geçişi için motoru duymama gerek yok. Zaten rüzgar sesinden motoru duymamız çok zor.
    2- şehir içinde katılıyorum. Ancak yoldan yola risk değişiyor.
    3- Bendeki etkisi ters yönde. hele ki klasik müzik dinliyorsam aheste aheste seyrediyorum yolda.
    4- Dalgınlığınızın telafisi olabilecek tenha yollarda dinlenebilir. Ya da fazla dikkat dağıtmayacak müzikler dinlenebilir diye düşünüyorum.
    Yanlış anlamadım..

1) Motorun scooter bile olsa motorun sesi önemlidir. İlla vites olmasına gerek yok.
    2) Yoldan yola risk değişiyor demişsin. Kendi ağzınla cevabı vermişsin kardeş. Risk değişiyor, yani risk bitmiyor. Belki sadece azalıyor.
    3) Hadi burda sana katılayım.
    4) Müziğin çeşidi nolursa olsun, insanda bir algı farkı yaratır.

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Ben yıllardır MP3 player ımla seyehat ediyorum. Fakat evde yada normal zamanlardaki gibi dinlemiyorum. Mesela özellikle eski tip kulaklık kullanıyorum. Bu yeni çıkan dalgıç tip denilen kulağın içine girenlerden kullanmıyorum. Motor ve çevre gürültüsünü duyacak kadar açıyorum. Uzun yolda özellikle olmadığı zaman yol çok can sıkıyor Müzik eşliğinde gidince sanki video klip izliyormuşum hissi veriyor. Zaten bir yetden sonra motor kullanan kişi nerde nasıl vites değiştireceğini sesi duymasada gidişinden titreşimden anlayabiliyor Uzun süreli motor kullanmada sabit gürültü bir yerden sonra az duyulur hale geliyor. Bunu yutkunduğunuzda sesin artmasından anlayabilirsiniz. müzikte sesler sabit olmadığı için bu risk ortadan kalkmış oluyor. uzun süreli motosiklet kullanımlarında kulak tıkacı kullanımı öneriliyor ( Kaynak DD). Ben kulak tıkacı yerine kulaklık kullanıyorum. iiy bir kulaklık ve iyi bir kaskınız varsa sıkıntı olmadan seyehat edebiliyorsunuz. kask çok rüzgar alıyorsa şayet zaten onun uğultusundan hiç birşey duyamaz hale geliyorsunuz

Sağlıcakla.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    http://www.motosiklet.net/forum/sati...r-resimli.html

Bu arkadaşa cevap olarak, konuyu hortlatmak istedim. Kendi açtığım bir konuydu zaten..

songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Ben, şehir içinde değil ama şehirlerarası yolda müzik dinliyorum. İzolasyonlu kulak içi kulaklıklar kullandığımdan, kulak tıkacı görevini de görüyorlar. Müzik sayesinde dikkatim yoğunlaşıyor.. Tekdüze giden motor ya da rüzgar sesine göre daha iyi bence.. Motoru dinleme ihtiyacım olmuyor. Çünkü her zaman motoru dinleyerek değil, devir saatine bakarak vites değiştiriyorum.

Şehiriçinde tamam da, şehirlerarası yolda müzik dinlemenin ekstra bir tehlikeye yol açtığını düşünmüyorum.
    http://www.motorla.co

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tercih meselesi. Ben şehir dışında kullanıyorum. Gündüz kısık ses, gece yüksek ses.
    Kaskların ses geçirmezligi ile övünüyoruz, kulak tıkacı kullanıyoruz ama konu müziğe gelince iş değişiyor. Şehiriçinde de kullanmayışımın sebebi, korna, acı fren sesi ve acil yardım araçlarının sesini duyabilmek için.
    10ayda 35000km yaptım, çoğu da gece yolculuğu idi. Müzik uykuyu dağıtıyor, stresi azaltıyor. En azından benim için öyle...
    112ciyiz

halepli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha cygnus l
    activa ile bazen bahçelievler-florya yapıyorum,haftada 3-4 defa , tek kulağıma takıyorum ,dışardan korna v.s duyuyorum keyifli oluyor ama çok dikkatli olmak lazım

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    adamın altında litrelik varsa birde bu çalıyorsa

http://www.youtube.com/watch?v=I1xXV1R4yVY

eyvah eyvah ki ne eyvah benim peder korkudan motora binmez artçı bile olmaz o bile gaza gelir yapıştırır 300 ü

espiri bi yana dogru bir konuya temas etmiş konu sahibi. şehir içinde kullanmak tehlikeli ve risk içerir. ancak uzun yolda dogurabilecegi dezavantajı ortadan kaldırmak adına daha sık ayna göz teması ile bu açık giderilebilir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)