Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni sürücü bile değilim ama yardım eder misiniz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba herkese forumunuza yeni katıldım motosiklet merakım üzerine artık ehliyet alabilecek yaşı geçtiğim için doğrudan bilgi alma aşamasına geldim.Forumdaki pek çok konuyu okudum.Şimdi sizlere konu hakkında sorularım var umarım iyi bir karar verebilirim.

1.Ben henüz daha ne ehliyet ne de motosiklet aldım.Bu yaz temmuzda olan sınavlara katılmayı düşünüyorum.17 yaşındayım 170cm ve 55 kilo civarındayım sizce cbr 125 gibi boyutlarda olan bir motoru sorunsuz kullanabilir miyim.(yakından bile görmedim veletken anamın babamın park halindeki motorlara bindirmesi dışında)
    2.İkincisi tvde vs. pek çok haber çıkıyor otomobilli sığır maganda tiplerin motorları sıkıştırması haberleri.Bunlar ne kadar doğrudur ve gerçekten çok büyük ve sık karşılaşılan sorunlar mıdır?
    3.Ben önce ehliyet alıp sonra motor kiralayarak bi' süre tecrübe kazanmayı düşünüyorum ancak bu kira ücretleri ne kadardır ve bu şekilde çalışabileceğim parkurlar var mıdır trafiğe çıkmadan önce

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SonpoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Merhaba.

1)_ Cbr 125 başlangıç için güzel bir seçim. İlk başlar biraz yadırgasınızda, alışma sürecinin hızlı geçeceğine eminim. İlerleyen zamanlarda ise kabiliyetine ve maddi durumuna göre motorunu yükseltirsin. Cbr 125'i beğenmediğin takdirde, terchini başka makinalardan yana kullanabilirsin. Seçenek bol.

2)_ Bahsettiğin üzere ülkemizde motosiklet kullanmak çok tehlikeli ve bir o kadar dikkat isteyen bir iştir. Motoru kullandığın değil, nasıl kullandığın önemlidir. Trafikte tehlikeyi minimum'a indirebilmen için trafiği çok iyi okuyabilmenle beraber önce teorik olarak, daha sonra uygulamalı olarak derslere katılmanı öneririm.

3)_ Her motor kiralıyıcısı yeni ehliyet sahibi birine motorunu kiralamaz. Kaza vs. gibi durumlarda zorda kalırsın. Parası cebinden çıkar. Bunun için madde ikide bahsettiğim gibi uygulamaları derslere katılır daha sonra motorunu alırsın. Derslerde yetkililer gerekli motoru sana sağlarlar.

Sonuç olarak motora sadece binmek değil, kendini geliştirmen her zaman için daha sağlıklı olur. Bilinçsiz ve bilinçli kullanmak arasında çok fark var. Son olarak 50 metre bile gitsen güvenlik ekipmanlarını giymeye üşenme, korumalara çok önem ver. Aklına takılan başka bir sorun olursa çekinmeden sorabilirsin.
    Önce emniyet, sonra hareket...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motosikleti olan ve ciddi egitim veren bir surucu kursuna gidip, hem motosiklet kullanmayi ogrenip, hem de ehliyet sahibi olabilirsin.
    Yani iyi bir surucu kursu seçersen, yapmak istedigin herseyi yapma sansina sahip olacaksin.
    Ondan sonrasina da bakarsin artik.
    Bir motosiklet mi kiralarsin, yeni bir tane satin mi alirsin, o zaman karar verirsin.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Bu eğitim dediğiniz ehliyet eğitimiyse ona zaten eksiksiz gireceğim teorik,pratik.Bir de honda'nın eğitimi varmış mali olarak onun bilgisini alıp ona da gidicem uygun olursa ama bu honda eğitimi hangi şehirlerde var.

Yeni almadan önce tecrübe etmek daha mantıklı geldi bana ama tabi dedikleriniz de doğru.Bir de başkasının motoruyla kaza yapmak,maddi kayıptan dolayı hiç kendi motoruma sahip olamama neden olabilir.

Motosikleti
    -
    Alıntı Dante568 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu eğitim dediğiniz ehliyet eğitimiyse ona zaten eksiksiz gireceğim teorik,pratik.Bir de honda'nın eğitimi varmış mali olarak onun bilgisini alıp ona da gidicem uygun olursa ama bu honda eğitimi hangi şehirlerde var
    Ehliyet eğitiminden bahsetmiyorum. Zaten ehliyet alırken bir eğitim goreceğini umuyorsan büyük hayal kırıklığına uğrarsın . Dediğin gibi Honda'nın eğitimlerine katılabilirsin. Şehir olarak istanbul'da. Hangi şehirdesin bilmiyorum fakat kendi civarlarında'da bir araştırma yapabilirsin.

http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Bu eğitim dediğiniz ehliyet eğitimiyse ona zaten eksiksiz gireceğim teorik,pratik.Bir de honda'nın eğitimi varmış mali olarak onun bilgisini alıp ona da gidicem uygun olursa ama bu honda eğitimi hangi şehirlerde var.

Yeni almadan önce tecrübe etmek daha mantıklı geldi bana ama tabi dedikleriniz de doğru.Bir de başkasının motoruyla kaza yapmak,maddi kayıptan dolayı hiç kendi motoruma sahip olamama neden olabilir.
    Ehliyet alırken kursun vs nin verdiği eğitimle hiçbirşey öğrenemeyeceğini garanti ederim,mutlaka profesyonel bir eğitim almalısın, hondanın eğitim programları gerçekten başarılı.

Biz geçen sene Zonguldak'a taşındık Istanbul'dan doğal olarak burda ne bulabilirim bilmiyorum.Ama ünide Istanbula dönmeyi planlıyorum eğer olursa Honda'nın eğitimine katılabilirim ancak.Bir de ,komik olacak ama, ben en son bisiklet sürdüğümde 8 yaşındaydım sizce olumsuz bir etkisi olur mu?

Motosikleti
    -
    Biz geçen sene Zonguldak'a taşındık Istanbul'dan doğal olarak burda ne bulabilirim bilmiyorum.Ama ünide Istanbula dönmeyi planlıyorum eğer olursa Honda'nın eğitimine katılabilirim ancak
    İmkanın varsa kaçırma derim. Hayırlı olsun şimdiden.

Bir de bu bahsettiğiniz eğitimde herhangi bir sertifika,ehliyet vesaire olmuyor değil mi?Ayrıca bir de ehliyet almak gerekiyor ki bir de onun kursuna gitmek zorunlu sanırım sınava girebilmek için

Motosikleti
    -
    Honda'nın eğitimlerinden yararlanabilmen için ehliyet şartı ve motor şartı yok. Motoru kendileri sağlıyorlar. 17 yaş ve üzeri herkes eğitimlerden faydalanabiliyor. Üst ısralarda verdiğim link'i inceleyebilirsin.

En son mayısta eğitim var.Yaz aylarında oluyor mu katılanlardan bilen var mı?Benim öss var ben temmuzdan önce katılamam.Bir de başka böyle bir kurs var mı bildiğiniz

Bu arada edit butonunu bulamadığımdan flooding yapmak zorundayım üzgünüm bu cbr 125'te koruma demiri denilen şeyden var mı yoksa o her motor için alınabilen harici bir şey mi?

Motosikleti
    YUKİ YK150T
    genelde çoğu motor için alınan extra bir koruyucu aparat..bazı modellerde orjinal üzerinde var.bazılarında extra.
    :cat:[B]Bazen gidilecek yere en çabuk varmanın yolu mola vermektir[/B]:cat:

Bir de motor sürmeyi nasıl öğrenebilirim.Kendi motorum yok şu an honda'nın eğitimini almak gibi bir ihtimalim de yok ama ne biliyim ne kadar erken başlarsam o kadar iyi gibi.Asıl soru şu motosiklet nasıl,nerden öğrenilir?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)