Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kaza = 2 kişinin hatası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Arkadaşlar,

Bir üzücü motosiklet kazası daha görünce yazmak istedim. Ne kadar uzmanım, ne kadar uzman görürsünüz orası ayrı, ama söylenmesi gereken bir gerçek var.

Bir kaza genelde tek kişinin hatası ile olmaz. Kaza iki kişinin yaptığı hataların çakışması ile oluşur.

Ne oldu? Öndekine çarptım? Demekki takip mesafesini yeterli koymuyorsun..
    Ne oldu? şerit ihlaliyle kaza yaptım. demek ki kendine kaçacak yer bırakmamışsın.
    Ne oldu? tali yoldan önüme fırladı? demek ki arac sürücüsünün olası hatasını öngörmüyorsun.. (halbuki ben tali yolda araç görürsem o şeride hiç girmem, ya ortaya ya sola kaçarım daha kafadan.. )
    Ne oldu? freni sıkınca yere yapıştım, yok arkası kaydı? Demekki eğitim alman lazım motosiklet kullanmak için, hala yeterli değilsin..

Karşılaştığımız kazalar genellikle şerit değiştirme kural ihlalleri, ışık ihlalleri, kavşak ve geçiş üstünlüğü ihlalleri ile oluşan kazalar. Ama tek kişinin hatası değil.. İki kişinin hatası.. Bizim hata yapma lüksümüz yok. Daha dikkatli olmamız gerekiyor, karşı taraf yerine de düşünmemiz gerekiyor ne yazık ki. Kendini düşünmeyen adamın kalkıp bizi düşünmesini beklemek saçmalamak olur.

Geride bıraktığım bir yıl içinde sanırım 150 bin km yi aştım trafikte. Belki ayda bir ciddi kaza atlattıysam, motosiklete her bindiğim gün ciddi tehlike atlatıyorum. Belki beşinde bir de aha tamam şimdi gittik diye dııııııııııtttt çizgisinden döndüğüm oluyor.

Baktım olmuyor bir ara da, kimseyi yarı yolda bırakamam dedim binmedim. Ya bineceksek gerçekten kurallara riayet edelim

Şimdiye kadar kurtarmamın en önemli sebebi hıza dikkat etmem, şehir içinde hız yapmıyorum.. Arabayla 190 ı vurduğum havaalanı yolunda 100 ün üzerine çıkmıyorum. ikincisi araçları okuyabilmem. önümdeki yanımdaki adamın küçücük bir hareketinden kestirebiliyorum yapacaklarını, resmen lastiklerin 1cm sağa sola kaymasını okuyorum. üçüncüsü olasılık üretmem, şu birden önüme kırarsa şunu yaparım, bu frene basarsa şuraya kaçarım.. dördüncüsü de ilki kadar işime yarıyor.. hedef tahtası çiziyorum zihnimde, tam ortada ben varım. kendime güvenli bir çember dizisi çiziyorum yani.. en içteki (yada hıza göre içerdeki çemberler) çembere kimseyi sokmuyorum. ya hızlanıyorum, ya yavaşlıyorum, ya kaçıyorum, ya korna ile ikaz ediyorum. çemberlerin içindeki araçlara ve konumlarına göre bana yanaşan bir araç varsa hemen çemberin daha dışına atacak şekilde hareket ediyorum.

Genelleme yapıyorum extrem durumları saymıyorum. Sarhoşun, yada aceminin biri sizi birden altına alır, kırmızı ışıkta beklerken biri gelir arkadan vurur vs vs.. Bunlar Türkiye gibi ilginç durumlar ülkesinde bile çok sık olabilecek şeyler değil.

Lakin ne olur biz hata yapmayalım. Hızlı gidince madalya vermiyorlar kimseye, kimse bizi kahraman da saymıyor. Bu bir hobi, bırakın da öyle kalsın. Kendimizi ispat etme yeri değil trafik, hiç bir zaman da olmayacak. Motosiklet bizi daha yakışıklı, daha güçlü, daha erkeksi, daha şekilli bir tip yapmıyor (kendi adıma konuşuyorum). Ama beni gülümsetiyor. Eve gülümseyerek geliyorum. Bu da bana yetiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    benden de tavsiye, ışıkta beklerken arkanızda araç yoksa ibişin birinin gelip üstüüze çık a ihtimali vardır. Hem şerit kenarına yanaşmalı(yerine göre sağ-sol) hem de dörtlü veya sinyal yakılmalı ki yurdum sığırları için görünür olma ihtimalini arttıralım.

yersiz belki ama faydalı olur diye...

saygılar

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bi yazı olmuş sizin tecrübelerinizden bu şekilde herzaman yararlanmak dileğiyle teşekkürler
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı WOLKANWOLKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benden de tavsiye, ışıkta beklerken arkanızda araç yoksa ibişin birinin gelip üstüüze çık a ihtimali vardır. Hem şerit kenarına yanaşmalı(yerine göre sağ-sol) hem de dörtlü veya sinyal yakılmalı ki yurdum sığırları için görünür olma ihtimalini arttıralım.

saygılar
    hiç de yersiz olmamış.

pozitif_man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yenisini alana kadar yok.
    Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Keşke herkes bu yazıyı okusa ve dikkate alsa...
    İki canlı kuşu birbirine bağlasan, dört kanatlı oldukları halde uçamazlar, çünkü ikilik mevcuttur.

Özeleştiri , özgüven , dikkat ve kurallara uymak..
    Güzel yazı ve paylaşımın için
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

pinkkuvars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ VOLUSİA VL800
    Eline ve bilgine,deneyimine sağlık
    Bazen sığırlara uyup gideyim şunun ağznın payını vereyim diye elim gaza gitsede aynı anda bişey beni durduruyo ve ben de genelde akli selim kalmaya çalışıyorum.
    Herkes ayrıca motorunu da Tanısın bütünleşsin duruş mesafesi vs fazla özgüven de ...

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS

saygılar
    Yersiz falan değil. Bir kaç ay önce bir minibüs kırmızı ışıkta beklerken çarptı. savunması da ilginç " Ben yeşilde duruyormuşum." Renk körüyüm sanırım.

Ne oldu? tali yoldan önüme fırladı? demek ki arac sürücüsünün olası hatasını öngörmüyorsun.. (halbuki ben tali yolda araç görürsem o şeride hiç girmem, ya ortaya ya sola kaçarım daha kafadan.. )

Dediklerinin aynısını hatta fazlasını yapıyorum, nedir fazlası? Kavşak ve benzeri yerlere gelirken hızımı nerdeyse yarıya düşürüyorum. ( Bunun gereğinin her zaman farkındaydım ama geçen sene yol eşim kavşakta kamyona patlayınca bir kez daha anladım.) Bu kadar dikkatliyim yani buralara yaklaşırken. Peki bil bakalım ne oldu 2 hafta önce?

Yol 3 şerit, karşı taraftaki şöför DOÇENT. Hızımı 80-90 dan 40'a indirmiştim bunu öngördüğüm için. İyi ki de yapmışım yoksa sinek gibi yapışacaktım. Lakin işte hiç sevmediğim bir lafın yeri geliyor " Burası TÜRKİYE!". Frenajı arttırıp durma şansım olmadı, hepi topu 1 metre fren izi var yerde. Karşı tarafın savunması da güzeldi; yanımdaki araba yol vermiş. ama biz 2 motor yan yana gidiyorduk

Not:Aracın arkasındaki göçük kazadan değil sinirden yumruklamışım. Bagaj da göçük ama görünmüyor. Allah'tan tuttular da adama girişmedim. Yahu motor sürmeyi öğrendik bin türlü eğitim aldık da Allah rızası için biri şu sinirleri nasıl yatıracağım onun da kontra tekniğini öğretsin bana... Yoksa manyağın birine denk gelip geberip gideceğim. Adamdan defalarca özür diledim sakinleşince. Babam yaşında adamı zor aldılar elimden. Ama kolay değil resmen canımıza kastetti adam. düşündükçe hala sinireniyorum. bir de öğretim üyesi olacak hesapta.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Canım sıkılıyor. Yapmam gereken çok iş var.. lakin buraya giriyorum fırsat buldukça.. en iyisi o zaman gitmek.. şimdilik hoşçakalın.

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yersiz falan değil. Bir kaç ay önce bir minibüs kırmızı ışıkta beklerken çarptı. savunması da ilginç " Ben yeşilde duruyormuşum." Renk körüyüm sanırım.

Dediklerinin aynısını hatta fazlasını yapıyorum, nedir fazlası? Kavşak ve benzeri yerlere gelirken hızımı nerdeyse yarıya düşürüyorum. ( Bunun gereğinin her zaman farkındaydım ama geçen sene yol eşim kavşakta kamyona patlayınca bir kez daha anladım.) Bu kadar dikkatliyim yani buralara yaklaşırken. Peki bil bakalım ne oldu 2 hafta önce?

Yol 3 şerit, karşı taraftaki şöför DOÇENT. Hızımı 80-90 dan 40'a indirmiştim bunu öngördüğüm için. İyi ki de yapmışım yoksa sinek gibi yapışacaktım. Lakin işte hiç sevmediğim bir lafın yeri geliyor " Burası TÜRKİYE!". Frenajı arttırıp durma şansım olmadı, hepi topu 1 metre fren izi var yerde. Karşı tarafın savunması da güzeldi; yanımdaki araba yol vermiş. ama biz 2 motor yan yana gidiyorduk

Not:Aracın arkasındaki göçük kazadan değil sinirden yumruklamışım. Bagaj da göçük ama görünmüyor. Allah'tan tuttular da adama girişmedim. Yahu motor sürmeyi öğrendik bin türlü eğitim aldık da Allah rızası için biri şu sinirleri nasıl yatıracağım onun da kontra tekniğini öğretsin bana... Yoksa manyağın birine denk gelip geberip gideceğim. Adamdan defalarca özür diledim sakinleşince. Babam yaşında adamı zor aldılar elimden. Ama kolay değil resmen canımıza kastetti adam. düşündükçe hala sinireniyorum. bir de öğretim üyesi olacak hesapta.
    Sana sinir konusunda birşey diyemem, zor iş ama madem bu kadar sinirlerine hakim olamıyorsun, boşver motosikleti trafikde kullanma. Al bir kros. Dağ bayır gez, dolaş. Emin ol ilaç gibi gelecektir. Ayrıca önüne hayvan filan çıkabilir ama Hayvan! der geçersin. (Ben de ciddi ciddi düşünüyorum almayı.)
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Marv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600f

saygılar
    çok doğru bir uyarı.ben ışıklarda hiç arkam boş beklemem yanımdaki araca yanaşırım yada kaldırıma yanaşırım.en güvenlisi budur bence.
    Drift Religion

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Alıntı Marv adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doğru bir uyarı.ben ışıklarda hiç arkam boş beklemem yanımdaki araca yanaşırım yada kaldırıma yanaşırım.en güvenlisi budur bence.
    aslına bakarsanız bazen sığır katsayısının fazla olduğu yer hissiyatım artarsa üstüne motoru bacaklarımın arasında sallayıp, kaskımla oynuyorum yalandan esneme yapıyorum ki hareket ettiğim için arkadan gelen oküzler görsün. Fobi oldu açıkçası.

Komik olan da gündüzün ortası FSM köprüsü (ki burada tamirat yaptımışlığım vardır ) gişesinde 3 araba var, 3.araba doblo, arkası bildiğiniz gibi boydan boya cam(ben de 1.80 cm ve 105 kg(yanlış olmasın sırf kas !!! )), ortada hiç bir neden de yok, lavuk geri geri geldi ön tekerin üstüne çıktı, ben de korna ve küfürle şenliğe eşlik ettim, "arkama yanaşmasaydın" dedi, arabadan indi ben de motordan indim , o geri bindi , aynadan özür-ler diledi, ben tavrımda ısrar ettim ve fantezilerime bu sığırın yakınlarını da dahil ettim

kısacası arkadan gelip vuracaklar diye fobi sahibi olmuşken, önden gelip geri geri vurdular. eyy yurdum insanı, üstelik de haksızmışım....

Motosikleti
    Derbi Terra 125 4T
    Trafikte bize hak veren sürücü oldumu ki şimdi olsun.Hergün yurdum sığırlarına sayıyorum bin türlü laf bitmiyor bitmiyor
    [COLOR="Red"]Ѻ[/COLOR] [COLOR="Red"]яedline[/COLOR]...the line between [COLOR="Green"]life ::fool:: [/COLOR]and [COLOR="Red"]death [/COLOR]::156::

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler