Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dönmeye başladıktan sonra sinyal vermek...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Doobly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Sürücüler bu konuya göre 3 ayrılıyorlar;
    1.Dönüş yapmadan önce sinyal verenler.
    2.Dönmeye başlatıktan sonra sinyal verenler.
    3.Sinyalden haberi olmayanlar.

Bu yazıda birazcık 2. tip sürücüden durumdan bahsetmek istiyorum.
    Bence insanlara 'dönmeye başladıktan sonra sinyal vermenin' hiç bir işe yaramadığını anlatmak, öğretmek ve hatta kafalarının içine sokmak gerekiyor.
    Bu durum üzerinde düşünen elbet olmuştur daha önce ama 2 tekerlekli olsun, 4 tekerlekli olsun o kadar çok bu hatayı yapan sürücü var ki...
    Belki insanlar o an sinyal vererek doğruyu yaptıklarını sanıyorlar ama hiçbir işe yaramadığının farkında bile değiller.

Lütfen en azından aramızda farkında olmadan böyle yapanlar varsa, durumu biraz düzeltmek için çaba göstersin ve önceden verelim sinyalimizi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bence bu yasak savmak amacıyla yapılan bir hareket. Bir şey olursa ya bak benim sinyalim yanıyordu sen görmemişsin demek için.

Önce kural bilinmeli, kavşağa 100mt önceden sinyal verilmesi gerekiyor.Bu şehirlerarası ve otoban sürüşünde 1000mt 'ye kadar çıkabilir ve hıza göre de ayarlanır.

İlk ve tek kazam da bu yüzden oldu zaten, Şahin'e boduslama çamurluktan ön lastiğimle geçirmiştim, herif pişmi pişmiş sinyal verdim dedi çıktı eeeeeee nerede şimdi ispat

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Bence vaktinde sinyal vermediklerini anlayınca özür diler mahiyette yapıyorlar bunu. Yoksa ne sinyali veriyorsun, değil mi? Amaç döneceğini ya da şerit değiştireceğini ilan etmekse, altındaki koskoca kütlenin çoktan konum değiştirmiş olması, minnacık bir lambadan çok daha inandırıcı geliyor bana

"Hımm, bu şaşkın sağa döndüğüne göre sağa dönecek "galiba". Hah, sağ sinyali de verdi, kesin sağa dönecek!"
    [B]J şimdi asker[/B]

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Pekiye bu nasıl, dönmeden önce sinyal vermek, sinyali kapatmak ve dönüşe geçmek. Önümde seyreden bi bayan sürücü böyle davranmıştı

coolsoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xl650 Transalp
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence bu yasak savmak amacıyla yapılan bir hareket. Bir şey olursa ya bak benim sinyalim yanıyordu sen görmemişsin demek için.
    aynen katılıyorum

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Bu gibi durumlar trafikte beni çok zorluyor gerçekten Ankara için konuşmak gerekirse İstanbul Yolu, Eskişehir yolu gibi yerlerde motorla en sağdan bile gitmek çok zor..
    Ben birde özellikle şu meşhur alt üst geçitli köprülerde alt geçite girmeden önce sağa dönecek araçların beni solladıktan sonra önüme kırıp daha sonra sağa dönmelerini anlamış değilim.... Bu hareket herhalde bizim insanımıza has... Bu kadar birbirini sevmeyen nefret eden ama bıraraya geldiğinde de mangalda kül bırakmayan insan topluluğu olamaz...

Motosikleti
    GT250R
    Olay komedi ya bursanın en büyük caddelerinden birindeyim. Kavşaktan sola dönüş yapacağım. Lambalarda bekliyoruz kimse sinyal vermiyo. Ama dönmeye başladıktan sonra sinyaller yanmaya başlıyo belki 20 araç... Aralarından, lambada beklerken sinyalini yakmış olan bir istisnayım ben. Aynı düğmeye yine basacaksın neden önceden basmıyosun ki çok mu zor diye haykırasım geldi o dönüşü yaparken.

szr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr125
    Mesela , arabayla sinyal verip dünüş yapınca direksiyon tekrar eski haline gelince nasıl sinyal otomatik olarak kapanıyorsa, aynı şekilde arabanın direksiyon açısında belli derecede oynama yapılıncada sinyalin otomatik olarak devreye girmesini sağlayan bi sistem yapsalar çok güzel olur...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    arabalar için konusmak gerekirse direksiyonu çevirirken eliniz mecburen sinyal kolunun ordan geçiyo , e hazır geçerken de dokunu veriyorsun tamamdır diye düşünüyorlardır belki

Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    sinyal lambasını yaktıkları zaman araçlarının plakalarına elektrik faturası fazla geliyor sananlardan anlaşılan 2 ve 3. gruptakiler. sizlerin nazarında bu tip arkadaşlara güzel bi haber vermek gerekmez mi. Hükümetin geçtiğimiz gün yaptığı olağanüstü görüşme sonucu bu gün resmi gazetede yayımlanıp yörürlüğe giren haberine göre artık araçların plakalarına elektrik faturası gönderilmeyecekmiş. Türkçesi sinyal ve far yakılması sonucu oluşacak elektrik giderleri devlet tarafından karşılanacakmış. Ey kara yollarında seyahat eden sürücüler; bilin ki bu günden itibaren araçlarınızda kullandığınız her lamba beleş olarak yanacak. artık gerekli durumlarda sinyal vermeden hareket etmek tarihe karışacak mı acaba.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

izmirli_ua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DD 250 e-9 siyah satılık
    bu sekilde cok tehlike atlattım allahtan çarpmadım kimseye ama cok papaz oldum milletle bu hareketi yapanların %90 ı bayandı bayanlar bu konuda cok daha dikkatsiz oluyolar.artık bayan görünce kaçar oldum trafikte
    İnsanın değeri bir kesirLe ifade ediLecek oLursa;,,payı gerçek kişiLiğini gösterir,paydası da kendisini ne zannettiğini.......Payda büyüdükçe kesrin değeri küçüLür.........* ToLstoy *

Motosikleti
    150 cc Chopper
    sevdiğim bir motor cu arkadaşım sinyal vermeden sağa dönen bir ticari taksiye arka kapıdan direk çarpması sonucunda kapıyı biraz içeri göçertiyor. Taksici malum hemen inip yaw kardeşim napıyorsun diyor, ee bizim motorcu tabi ehliyetsiz bu arada sinyal vermeden dönersen olacağı budur diyor. Taksici dururmu yurdum insanı. Sağa dönerken sinyalmi verilir diyor. Bu cevap karşısında konuşarak birşey elde edemeyeceğini anlayan motorcu arkadaş sinirlenmiş numarası yapıp motora tekme atar gibi yapıp plakaya tekmei atıyor ve katlıyor. Sonra motoru ayağa kaldırayım derken basıp gidiyor. Sinyal vermeyen takciyi aldığı darbe ile kalıyor. Bu arada motorda pek bi sorun olmamış.
    Ben genelde olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Kornam yüksek sesli sinyal vermeden dönenler olduğunda onları geçerken yavaşlayıp uzun kısa meledik bir şekilde kornaya basıyorum herkes anlıyor...
    [B]Uzunlarım Yanmıyor, Yol ver Geçeyim...:P:P[/B]

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Alıntı izmirli_ua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu sekilde cok tehlike atlattım allahtan çarpmadım kimseye ama cok papaz oldum milletle bu hareketi yapanların %90 ı bayandı bayanlar bu konuda cok daha dikkatsiz oluyolar.artık bayan görünce kaçar oldum trafikte
    Ben de bayanların buharlaştırıcı lazerli sinyal kullandığına şahit oldum birkaç defa. Sol şeride mi geçecek? Sinyal lazerini bir ateşliyor, tetiğe bastığı anda sol şeritteki araçlar olduğu gibi buharlaşıp uçuyor. Prensesin manevrasına başlaması için sağına, soluna ya da aynalarına bakmasına, veyahut bir saniye olsun beklemesine gerek kalmıyor.
    [B]J şimdi asker[/B]

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    oto elektirikçilere ve servislere sorun eğer kaza yapmamışlarsa en az sorun çıkaran lampa sinyal lambası ve mekanizmasıdır. çünkü kullanılmıyor

Motosikleti
    Gilera Runner 180SP
    ne zamandır aklımda olup hep açmayı unuttuğum bir konuydu, harikasın süper bir noktaya değinmişsin... Örneklemek gerekirse

1- Aynaya hayatta bakılmaz aksesuar olarak kullanılır ayna
    2- Sürücü Sağa dönmeye karar verir ve döner, sadece döner
    3- Daha sonra tam dönme eyleminin ortasında direksiyon hafif çevrilmişken parmaklarını sinyale iliştirir
    4. Döner.
    http://www.facebook.com/melihdelal / Gilera Runner 180SP | [COLOR="Red"]Motor[COLOR="Orange"]Bike[/COLOR][/COLOR] - Melih Umur Delal

Bu konu daha bu sabah başıma geldi.. Servise bindim okula doğru gidiyoruz.. Bizim servisçi sollamaya kalktı adamda direksiyonu kırdı döneceği yere sonra sinyalini verdi.. Bizim servisçi ani frenle yavaşladı ve vurmaktan kurtuldu..

Halkımız herşeyi öğrenecek ama işte öğrenene kadar olanlar da olacak..

bazen25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x evo 400
    Alıntı Omicron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sinyal lambasını yaktıkları zaman araçlarının plakalarına elektrik faturası fazla geliyor sananlardan anlaşılan 2 ve 3. gruptakiler. sizlerin nazarında bu tip arkadaşlara güzel bi haber vermek gerekmez mi. Hükümetin geçtiğimiz gün yaptığı olağanüstü görüşme sonucu bu gün resmi gazetede yayımlanıp yörürlüğe giren haberine göre artık araçların plakalarına elektrik faturası gönderilmeyecekmiş. Türkçesi sinyal ve far yakılması sonucu oluşacak elektrik giderleri devlet tarafından karşılanacakmış. Ey kara yollarında seyahat eden sürücüler; bilin ki bu günden itibaren araçlarınızda kullandığınız her lamba beleş olarak yanacak. artık gerekli durumlarda sinyal vermeden hareket etmek tarihe karışacak mı acaba.

Eşimde bana " neden dönerken sinyal vermiyorlar " dediğinde bende elektirik faturası fazla geliyor ondan demiştim.

Motosikleti
    GT250R
    Alıntı szr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela , arabayla sinyal verip dünüş yapınca direksiyon tekrar eski haline gelince nasıl sinyal otomatik olarak kapanıyorsa, aynı şekilde arabanın direksiyon açısında belli derecede oynama yapılıncada sinyalin otomatik olarak devreye girmesini sağlayan bi sistem yapsalar çok güzel olur...

İşte problem o zaten ondan bahsediyoruz dostum. Bu işlem direksiyonu çevirmeye başlamadan önce yapılmalı.

Motosikleti
    CBR 600F
    bu sürücüler başkasını düşünmeyen.zorunda olduğu içn sinyal veren küçük beyinliler.
    yoksa benm döncemi önceden anlayıp ona göre tedbir alsınlar diye bidüşnce yok çoğunda.
    ama biz motosiklet kulandığmz içn o denyolar bize dokunmasın diye 10 mtre önceden sinyal koyoyorz

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler