Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOSİKLETLE HİNDİSTAN, BHUTAN, SIKKIM ve NEPAL SEYAHATİ

Motovento
    REKLAM ALANI
    yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    MOTOSİKLETLE HİNDİSTAN, BHUTAN, SIKKIM ve NEPAL SEYAHATİ

Beş arkadaş, 17 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında, uzun zamandır hayalini kurduğumuz motosiklet yolculuğumu gerçekleştireceğiz.

1997, 2002 ve 2004 yıllarında Asya’da üç kez uzun motosiklet yolculuğu yapmış ve Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Sıkkım ve Tibet’i, 35.000 km’ye yaklaşan yolları katederek aylar süren ekspedisyonlarla gezmiştim. Bu kez daha değişik bir şey yapmak niyetindeyim. İstanbul’dan kendi motosikletlerimizle daha önce geçtiğim yolları tekrar geçmektense, Hindistan’da Delhi’den ayarlayacağımız meşhur Enfield marka motosikletlerle önce, yaklaşık 1500 km. Mesafedeki Bhutan sınırına ulaşacağız. Buradan sonra 12 gün boyunca bu muhteşem ve dünyada bir eşi benzeri daha olmayan ülkeyi gezeceğiz.

Arkasından, 1997 yılındaki seyahatimde dolu dolu gezme ve çok hoş dostluklar edinme fırsatı bulduğum Sıkkım’ı ziyaret edeceğiz. Sıkkım’dan sonra ise, doğu yolculuklarının mutlak uğrak noktası hatta bir çoğunun asıl hedefi olan Nepal’in başkenti Kathmandu’ya gideceğiz ve Kathmandu ve çevresinde görülecek yerleri gezdikten ve hasret giderdikten sonra tekrar Delhi’ye geri döneceğiz. Motosikletilerimizi bırakıp, biriktirdiğimiz muhteşem anılarla tekrar ülkemize geri döneceğiz.

Projemiz İstanbul’dan Delhi’ye uçakla giderek başlayacak. Delhi’ye vardıktan sonra, artık Hindistan’da üretilen İngilizler’in eski Enfield motosikletlerinden 4 – 6 hafta arası bir süre için birer tane kiralayacağız. 500 cc. motor hacmindeki bu son derece özel motosikletler kaba ve basit yapıları, aşağı doğru büyüyen vites sistemleri ve güçlü görünümleriyle Hindistan’ın sert yol koşullarına çok iyi adapte olmuşlardır. 2004 yılında “Motosikletle Kuzey Hindistan” seyahatini yine bu motosikletlerle 3 kişi olarak yapmıştık.

Hindistan, Nepal ve Sıkkım benim ve çeşitli Türk gezginlerinin daha önce motosikletle gezdiği bilinen bir coğrafya, ancak Bhutan sözkonusu olunca, bu projenin dünyada da çok az yapılmış olması konuyu daha cazip kılıyor. Bhutan’a her yıl, kendine özgü sistemi, kontrollü turizmi ve çok yüksek bir günlük harcırah bedeli nedeniyle sınırlı sayıda turist gidiyor. Ülke içindeki bütün hareketler belirli bir program dahilinde, rehberler eşliğinde ve grup olarak yapılıyor.

Bu seferki seyahatimiz toplam 6 hafta kadar sürecek. Bunun bir kaç günü Delhi’de son hazırlıklar için ayrılacak. Motosikletler ayarlandıktan sonra, her fotoğrafçının ve gezginin hayallerini süsleyen, güçlü bir Budist kültürün hakim olduğu Bhutan’a gideceğiz. Asya seyahatlerimden dolayı hakkında pek çok şey duyduğum bu çok özel coğrafyayı bu kez kendi gözlerimle görmek ve fotoğraflamak istiyorum. Daha sonra rotamızı Sıkkım’a ve ardından da Nepal’e çevireceğiz.

Asya coğrafyasında yıllardır yaptığım yolculuklarda, bu kültürde çok önemli bir yeri olan ve en basit ifade ile çok kullanışlı bir ulaşım aracı olarak önemli bir yeri olan İngiliz yapımı eski Enfield motosikletlerin, dünyanın dört bir tarafından gelen gezginler için son derece cazip imkanlar sunduğunu gözlemledim. Göreceli olarak ekonomik olması, bakım ve onarımlarının Hindistan’ın hemen her yerinde yapılabilir olması ve en önemlisi, Enfield markasının ve kültürünün, bu coğrafyanın insanları için ifade ettiği geleneksel yaşam biçimi ile, gezgin batılılar için taşıdığı keşfetme ruhunu çok iyi bütünleştiren bir araç olması, Enfield markasını benzerlerinin arasında çok ayrı bir konuma taşıyor

Gezi boyunca tutacağımız düzenli notlarla, hem kendi web sayfamdan güncel olarak hem de döndükten sonra dia gösterileri, söyleşiler ve fotoğraf sergisi ile, her zaman olduğu gibi süreç içerisinde yaşadıklarımızı paylaşmak istiyoruz. Yol boyunca çekeceğimiz video görüntülerinden de çok ilgi çekici bir belgesel hazırlamak istiyoruz. Seyahatimizin her aşamasını görüntüleyeceğiz. Böylece Hindistan, Nepal, Bhutan ve Sıkkım’ı kapsayan motosiklet seyahatimiz için, çok keyif alacağınız bir belgesel çıkarmaya uygun görsel malzemeyle dönmeyi düşünüyoruz. Böylece toplamda 5 bölümlük bir motosiklet seyahati dökümantasyonumuz olacak. Aynı zamanda çekeceğimiz fotoğraflarla gezimizin sergisini de açacak ve dia gösterileri - söyleşiler de hazırlayacağız.

Yaşadığımız deneyimleri düzenli olarak www.nasuhmahruki.com adresinden izleyebilirsiniz.

Kasım başında görüşmek dileğiyle.

Sevgiler,

Ali Nasuh Mahruki

www.nasuhmahruki.com
    nasuh@nasuhmahruki.com

Alıntıdır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:52 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:40 PM ----------

şimdi fark ettim herkes benim gittiğimi sanacak
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı yt_servan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi fark ettim herkes benim gittiğimi sanacak
    Yani eklediğin iyi olmuş yoksa bir anda OHANNES diye mesaj atacaktım

gündüzleri çayırova, akşamları karakartal, geceleri alice harikalar diyarında...
    Motosikleti
    azrailden yeni arakladım...
    harbiden bensiz nasıl gider lan bu dicektim....
    I gOt a GaMe To Win...:bounce:
    eskiden [COLOR="Red"]merter[/COLOR] vardı şimdi [COLOR="red"]fenerbahçe[/COLOR] var...
    [B][COLOR="Red"]drift religion[/COLOR][/B]

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende vay be dedim, biz daha çarşıya gidemiyoruz millete bak
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

sularseller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nexus 500
    Önceki gezilerini kendi motorlarıyla Türkiye'den daha sonraki gezilerinide uçakla kargoyla ve oradan kiralanan motosikletlerle yaptığını okumuştum yeni yapacakları yolculukta harika olacaktır.Nasuh Mahruki ye bol şans.

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    jes gkn rola v.s. gelmezse çok sıkkım bi gezi olur yav

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nasuh mahrukinin sitesini takip ediyordum. üslubunu biliyordum ve yazıyı okurken birden yoksa yt_servan nasuh mahruki mi dedim!? paylaştığın için teşekkürler nasuh mahruki bir idol!

sularseller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nexus 500

Vay be Dilaver Abi'me bak diyecektim ki

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    lol.... kendini kandırabilirsin ancak
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

çok iyi ya,süper bi gezi,bu adam tam bir doğa adamı...

cihan_34_ist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 F
    Vay be Kar Leoparı ha
    Ilerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz... heybetini gizli tut gidişin ölümü korkutuyor...

wildhorse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Uçakla motor gezisi mi olurmuş ya. Gideceksen zaman da var para da var çık yola köprüyü geç asyadasın ordan öteye ne kaldı ki . Uçakla falan gitmeye gerek yok . İyi o zaman bende haftaya fransaya gidicem orada motor kiralayıp fransa gezisi fotoları diye buraya koyacam olmazki..

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    dilaver akşama iftara gelecekmisin

Doru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende vay be dedim, biz daha çarşıya gidemiyoruz millete bak
    Aynen
    Atın yiğidine doru , adamın yiğidine deli derler.

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    bende gelicektim len dilo
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

Motosikleti
    Monero 250 cmx a Hedef Custom Chopper !
    Ah bıtane 650 gs yada transalp yada Ktm advanture yada Pegaso olsa Bende gıderdım bı yerlere Allah yolunuzu acık eylesın Gıtsenızde gıtmesenızde

eminkurtoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 821

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler