Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor blogundaki diş sıyıran vida delikleri

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar motorumun yan kapakları tutan vıdaların girdigi yuvaların bazıları diş sıyırmıs buda yag atmasına sebep oluyor daha once bazı arkadaşlar celık yay atılıyo felan bişile demişdi ama tam olarak ne yaptırabılır nerde yapılır kaca mal olur ?

teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    tornacılar sana o konuda yardımcı olabılırler dostum,
    ELICHOL denılen işlem senın düşündüğün işlem,

yanı çelık yay,
    ters diş klavuz çekılıyor ve o klavuzun yoluna çelık yay takılıyor,
    senın civatanda o yayın içine denk geldıgınden bır dasa kesınlıkle sıyırma yalama gibi sıkıntılar yaşanmıyor,
    ve en fazla 10 lıra olur...

Kolay Gelsin...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tornacılar sana o konuda yardımcı olabılırler dostum,
    ELICHOL denılen işlem senın düşündüğün işlem,

yanı çelık yay,
    ters diş klavuz çekılıyor ve o klavuzun yoluna çelık yay takılıyor,
    senın civatanda o yayın içine denk geldıgınden bır dasa kesınlıkle sıyırma yalama gibi sıkıntılar yaşanmıyor,
    ve en fazla 10 lıra olur...

Kolay Gelsin...
    abi cok saolda ayrıntıları alabılırsem iyi olcak tek delık ıcınmı 10 lira otalama ve vidayı gonul rahatlıgı ıle sıkabılıyormuyuz acıp tekrar takınca bozuluyormu son olarak motor blogunu sokmek gerekıyormu işlem ıcın yardımcı olabılırsen cok sevınırm kapak vidalarını acdım ve 3 vıdayı gerı takamadım boşa donuyor toplma 4 vıdaya uygulanacak bu işlem :( off su motor blogunu kromdan yapsalar ne var en azından vida yuvalarına celık somun yerlestırseler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    istediğimiz kadar sıkabilir miyiz diyorsun da zaten muhtemelen o vida yuvaları, zamanında istediği kadar sıkan birileri yüüznden o hale gelmiş. onlar tork anahtarıyla belli torka kadar sıkılmalıydı. aşırı sıkılınca diş yer doğal olarak...

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istediğimiz kadar sıkabilir miyiz diyorsun da zaten muhtemelen o vida yuvaları, zamanında istediği kadar sıkan birileri yüüznden o hale gelmiş. onlar tork anahtarıyla belli torka kadar sıkılmalıydı. aşırı sıkılınca diş yer doğal olarak...
    haklısın ama yag sızdırdıgı zaman dahada sıkmak gerekıyor dogal olarak
    . sorma sebebım bıraz zorlayınca elımızde kalacaksa yaptırmanın bır anlamı yok

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    işte mesele de bu. yağ kaçıran yer için o vidalar biraz daha fazla sıkılmazlar. çünkü yağ kaçırmasnın sebebi o vidaların gevşemesi değil, sızdırmazlık elemanlarının ömrünü bitirmesi. dolayısıyla çözüm vidaları diş dıyırana kadar sıkmak değil conta-keçe her ne varsa orda onu değiştirmek olmalıydı. neyse geçmiş olsun, umarım çözersiniz...

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    anlatmaya çaliştiginiz şey sanayide helicoil diye geciyor kendimde tornaci olduğum için biraz bilgi vereyim bu işlem yapildiktan sonra istedigin kadar sık kapagi en fazla civata diş sıyırıyor onuda yenisiyle değiştirisin...Yanliz bunu herkes yapmaz sanayide kendi halinde çalişan tornacilari bulup rica edeceksin büyük yerlere falan gitmene gerek yok işlem cok basit zaten öyle yerlerde ilgilenmez...
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlatmaya çaliştiginiz şey sanayide helicoil diye geciyor kendimde tornaci olduğum için biraz bilgi vereyim bu işlem yapildiktan sonra istedigin kadar sık kapagi en fazla civata diş sıyırıyor onuda yenisiyle değiştirisin...Yanliz bunu herkes yapmaz sanayide kendi halinde çalişan tornacilari bulup rica edeceksin büyük yerlere falan gitmene gerek yok işlem cok basit zaten öyle yerlerde ilgilenmez...
    tşkürler kardesim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:44 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:42 AM ----------

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte mesele de bu. yağ kaçıran yer için o vidalar biraz daha fazla sıkılmazlar. çünkü yağ kaçırmasnın sebebi o vidaların gevşemesi değil, sızdırmazlık elemanlarının ömrünü bitirmesi. dolayısıyla çözüm vidaları diş dıyırana kadar sıkmak değil conta-keçe her ne varsa orda onu değiştirmek olmalıydı. neyse geçmiş olsun, umarım çözersiniz...
    yok ben bozmadım dişlileri ben sadece acdım geri kaptmaya calısdıgımda boşa dondugunu farkettım yenı kece takmısdım zaten ama oncekı arakadas baya zorlamıs galıba 4 5 tane öyle vida var :S ayak marşına kadar diş sıyırmış

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:45 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:44 AM ----------

bi boy buyuk dişde acılabılır dıyo serkan abi hangısı daha saglıklı olur acaba

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler