Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklette Yan yatma sonrası(Kaza vb.) Yapılacaklar ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    Arkadaşlar forumda araştırdım ancak bulamadım.

Motosiklet eger yan yatmış ise durdugumuz yerde yada kaza da neler yapılıp motoru tekrar çalıştırmak gerekir bilgilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    Alıntı dynner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar forumda araştırdım ancak bulamadım.

Motosiklet eger yan yatmış ise durdugumuz yerde yada kaza da neler yapılıp motoru tekrar çalıştırmak gerekir bilgilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum
    vallahi ben ehliyetim olmadan önce kaza yapmıştım korumalar tamdı Alllah tan polis gelicek endişesiyle yan yatmış motoru öyle bir kaldırdımki yapılcak bişey yok bence benzin falan akıtmadığı sürece kaldırcan yola devam...

Motosikleti
    Ama sonuçta motordaki yağ nereye düşersen o tarafa akmıyormu motora zarar gelecek şeyler yapılmasından dolayı sorun orda

reflexiv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    muhtemelen yan yatma belirli bi kullanmadan sonra olacağından yağ zaten motorda dağılmıs vaziyette olur.

Motosikleti
    GT250R
    ilk yan yatan motoru kırmızı elektrik düğmesinden kapat, kontağı off duruma getir, motoru kaldır sağına soluna bak, az dinlen soluklan, çalıştır bak motordan acayip ses geliyormu? gelmedimi bas gaza ama dikkat et
    "Hayallerinin olması önemli bir şey..." Das Experiment
    [B]34 YVV 98[/B]

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Motosikleti
    verdiginiz yazı için tesekkurler ancak cevabı orda yazmıyor benim sorum farklı

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı SAd0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk yan yatan motoru kırmızı elektrik düğmesinden kapat, kontağı off duruma getir, motoru kaldır sağına soluna bak, az dinlen soluklan, çalıştır bak motordan acayip ses geliyormu? gelmedimi bas gaza ama dikkat et
    motosikletlerin bir çoğu yan yatmadan sonra stop eder.üretim aşamasında sanırım dik pozisyonda çalışmasını sağlayan bir alet var içinde.

elektirik sobalarında olan emniyet gibi.

amaç yana devrilmiş olan motorun yağlama yapamayacağı için zarar görmesini engellemek
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motosikleti devirdiginiz de gorunur bir sorun yoksa da goremeyeceginiz problemlerle karsilasmaniz mumkundur.

Tabii kirik çikik kontrolu yapacaksiniz ama sizinti kontrolu de yapmaniz gerekiyor.

Benzin,hidrolik ve yag sizintisi disinda eger kuru-jel tipi tabir edilen akulerden kullanmiyorsaniz, akunuzu de mutlaka kontrol edin.
    Aku suyu motosikletinizi mahvedebilir.
    Bu nedenle motosikletlerde kuru aku tercih etmenizi israrla tavsiye ederim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    ilk önce motoru kaldıracaksın sonra çevrede sigara içenleri uzaklaştıracaksın.

akan benzine inat yak bir cigara diyenini bile duydum.

motoru biraz dinlendirdikten sonra motorun marj başarım ses normalse stop eder motorun soğumasını beklerim. soğuduktan sonra yağ kontrolu yaparım. yağda ciddi bir eksilme olsun yada olmasın mutlaka tamamlamakta fayda vardır.

eğer garib bir ses geliyorsa ustayı aramanın zamanı gelmiştir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:25 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 09:24 AM ----------

unutmadan çalışır durumdaki motor devrilirse motor aksamı içindeki yağ ve benzinin karbüratöre kaçma olasılığı çok yüksek
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

Motosikleti
    mondial 151 rs
    ben 1 kere yattım alaha sükür ondan sonra kayısın olduğu yerden kütür kütür ses gelmeye basladı hala tamire götürücem :D

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikletlerin bir çoğu yan yatmadan sonra stop eder.üretim aşamasında sanırım dik pozisyonda çalışmasını sağlayan bir alet var içinde.

elektirik sobalarında olan emniyet gibi.

amaç yana devrilmiş olan motorun yağlama yapamayacağı için zarar görmesini engellemek
    alakası yok. yan yatan motor kuvvetle muhtemel viteste olduğu için ve artık gaz verilmediği için pistonları çeviremez ve stop eder. yani aslında boşta olursa ve karbüratördeki benzin uçmazsa yani benzin beslemesi devam ederse çalışmaya da devam eder teorik olarak ama pratikte bu şartlar zor yerine geleceği için stop edecektir. yoksa motorda öyle herhangi bir switch filan yoktur... ayrıca motor yana da devrilse çalışmaya devam ediyorsa yağ pompası da çalışıyordur ve yağı pompalamaya devam eder. tabii normal pozisyonundaki kadar sağlıklı ve tam yağlama olmasa da, motora zarar gelecek kadar yağlama eksikliği olmaz. zaten bu durum siz motorun yanına gidip kontağı kapatana ya da acil stop anahtarına basana kadarlık bir süre olacağı için o sürede motora zarar gelmez.

öyle her zaman dik pozisyonda yağlama yapacak, eğilince yağlama kesilecek olsa virajda fazla yattığınızda da kesilir o zaman yağlama. virajda ne kadar yatılacak ki demeyin. ayak peglerinin ucunda yere doğru bakan sivri bir top vardır. o toplar asfalta sürtünüp kıvılcımlar çıkana kadar yatabilrisiniz ki bu oran inanılmaz büyük bir orandır...

Alıntı storm150_mmk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 1 kere yattım alaha sükür ondan sonra kayısın olduğu yerden kütür kütür ses gelmeye basladı hala tamire götürücem :D
    [B]Kanat vardır doğan'ı sultana götürür, kanat vardır kuzgun'u leşe getirir... Bilgisiz kişiye öğüt vermek, çorak
    toprağa tohum atmak gibidir.(Hz.mevlana)[/B]

t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    herhangi bir sorun olmaz,çarpma ve düşmeden sonra motor yatar vitesli ise istop eder,çünkü debriyajdan elinizi çwkmiş olurusunuz,ve istop gercekleşir,benzin yağ hidrolik tankına vurma şiddeti uygulamadıkça bir sorun olusmaz, beliki vursan bile sağlam ise sorun olmaz kırılcagı varya yolda giderkende kırılır.

motoru kaldır marş yap çalışşın 30 saniye felan bekle aragaz cek sinyallere km göstergesine dier tüm ekipmanlarına bak ,hasar tesbiti yap sonra gerekeni yap yoluna dewam et...

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    bir arkadaşım durduğu yerde motorunu devirmişti yamaç gibi bir yerde bıraktığı için. sonra apar topar kaldırıp yola devam etmiş. bir zaman sonra motordan değişik bir ses gelmeye başladı. sübaptır diye düşünüp üst kapağı söktüğümüzde egzantrik milinin kepinin kırıldığını gördük. TRd e sadece çıkma kepe 150 lira para istediler. almanyadan gittisi geldisi dahil 902 avroya komple üst kapak getirttik. Bence hemen çalıştırılmamalı. Zaten bir çok motor ilk devrilmede çalışmaz. çünkü motor boğulmuştur. karbüratöre dikkatli bakarsanız üst tarafta bir hortum göreceksiniz. bu devrilmelerde benzini tahliye eder. Motoru yatırıp düştüğüm 3 kazam oldu 3 ündede motor ilk esnada çalışmadı ( zatne ikisnde gidecek durumdada değildi. olayın şokundandır herhalde çalıştırmaya çalıştım ) 5-10 dk beklemek en iyisidir. çünkü motor çalışsa bile senin anlık şoktan hissetmediğin bir ağrın bir yaran olabilir ( netekim ilk kazamda omzumda kırık varmış ama ben acısını 15 dakika sonra farkettim. bu süre zarfında motoru kaldırdım yerden. kaza yapmama sebep olan adamla kapıştım). kazasız sürüşler.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

a.payza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 (yeni kasa) Yeşil Renk
    Arkadaşlar bilgi edinmek amacıyla soruyorum motosiklet çalışır vaziyette durduğu yerde yada hareket halinde yan yatması durumunda benzin damlaması sadece depo kapağından mı olur
    yoksa başka yerden de olabilir mi? Ayrıca böyle durumlarda yangın tehlikesine karşı sadece sigara gibi yanıcı maddeleri uzak tutmak yeterli mi yoksa aşırı sıcak hava da yangın çıkmasına sebep olabilir mi?

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    yan yatıp düştükten sonra 10 dk kadar bekleyip ondan sonra çalıştırmalı diye düşünüyorum. ne kdar doğru bilemem ama hemen marşa basarsak sekmanı kırma ihtimalimiz yüksek miş.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler