Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

ÖTV nin 3 Aylık İndirim Süresince Motosiklet Alırmısınız

Motovento
    REKLAM ALANI
    [..] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir haberde türkiye satışı 250.000 euro olan bir aracın fabrika çıkış maliyetinin 25.000 euro olduğunu hayretler içinde izlemiştim.Türkiyeye gelene kadar 10 a katlanıyor fiyatı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    motosiklette böyle bir indirim olursa fiyatlar ne olur örnek cbf 150 nin fiyatı hesabı kuvvetli bi arkadas yapsın.

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı özgür evren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette %22'den %11'e düşüyor diyorlar okumuyosunuz galiba haberleri?

http://www.ntvmsnbc.com/id/24946755/
    Peki hocam bu %22 hangi CC'ler için geçerliydi bilginiz varmı acaba? Benim bildiğim 250cc'ye kadar %25 , 251cc ve üzeri için %37 idi.Biraz aklım karışıt
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

TWG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 FAZER
    http://www.memurlar.net/haber/134465/

ÖTV indirimi kararı yarın Resmi Gazete'de
    - Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, motorlu araçlarda ÖTV'nin indirilmesine ilişkin kararın, muhtemelen yarın sabah itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bakan Çağlayan, MÜSİAD Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "Dördüncü tedbir paketiyle otomotiv sektöründe iç tüketime yönelik çok önemli tedbir getirilmiştir. ÖTV'de yapılacak indirim kararı muhtemelen yarın sabah itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanacak" dedi.

Çağlayan, "1600 CC'nin altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV yüzde 18'e düşecek. Bu son derece önemli bir gelişmedir. Ticari araçlardaki ÖTV yüzde 10'dan yüzde 1'e düşürülecek. Kamyon ve otobüste ÖTV yüzde 4'ten yüzde 1'e ve motosiklette yüzde 22'den yüzde 11'e düşecek" bilgisini verdi.
    FAZER = ZAFER

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aykan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklette böyle bir indirim olursa fiyatlar ne olur örnek cbf 150 nin fiyatı hesabı kuvvetli bi arkadas yapsın.
    Şu anda cbf 150 nin fiyatı 4100 TL(dün bayiye gittim, sordum )Ötv indiriminden sonra 3729 TL olacak ve inş alacağım

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    arkadaşlar kabaca 4000 lira olan cbf 150 de hesabıma gore 400 lira civarı bir indirim olması gerekiyor...YUMULUN!!
    jr. ben...bıretpitin yandan yemişi.

Motosikleti
    DRZ400 SM
    İnşallah 250 cc'nin üstünde de ÖTV düşer. Düşmediğini farz edelim. CBF 150'nin fiyatı 3980 lira mı? Bunun içinde yüzde 22 ÖTV ve yüzde 18 KDV olduğuna göre toplam vergi yüzde 40. Yani motosikletin vergisiz fiyatı 100 ise 22 ÖTV ve 18 KDV'yle birlikte fiyatı 140 oluyor. ÖTV inince o 140, 129'a düşecek. Bu durumda, 129 çarpı 3980 bölü 140 eşittir 3667 lira. Peki ÖTV indirimi toplam fiyata hangi yüzdeyle yansıyacak? 140'ta 11 ise 100'de 7,86. Sağlamasını yapalım: 3980 çarpı 0,9214 eşittir 3667 küsür. Yani indirim 313 liraya tekabül ediyor.

Velhasılıkelam, yüzde 11'lik ÖTV indirimi toplam fiyatta yüzde 7,86'lık azalmaya tekabül etmeli. Hesapta yanlışlık var mı? Hem ÖTV'nin hem KDV'nin çıplak fiyata uygulandığını farz ettim. Ama ÖTV, KDV'li fiyattan hesaplanıyorsa işler değişir.

Ayrıca haberlerden birindeki Renault Clio hesabı da yanlış. 27,1 milyardan 22,240'a değil 23,85 milyara falan düşüyor fiyatı.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    Bütün vergiler ham fiyata mı konuluyor? Yani kdvli halinden %22 ötv hesaplanmıyor ya da ötv'li halinden %18 kdv?

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    2-3 sene önceye kıyasla durum hala vahim. Örnek vermek gerekirse Ağustos 2007'de 2200 YTL fiyatlı Kymco Agility Scooter olmuş 3300 TL. %11 ÖTV düşsen ne olur, düşmesen ne olur. 3000 TL'ye iniyor fiyatı. Ha "300 TL az mı ? " diyenler çıkacak. Ben de karşılık olarak "800 TL az değil galiba" diyeceğim ( 3000-2200 = 800). 2006'daki vergi zamları asla düzelmemek üzere tahrip etti motosiklet sektörünü. 2004'den beri motosiklet fiyatlarını takip ediyorum, o zamanlar gerçekten çok çok cazipti motosiklet fiyatları. Şimdi ise fahiş, başka birşey değil.

Durum böyle olunca ÖTV indirimi potansiyel almayıcıları cezbetmek için bir kandırmaca olmaktan öteye gitmiyor.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    600cc
    kafa karışıklığı olanlar için basitçe vergi hesabı:

üretici, fabrika çıkış fiyatını belirler: 250cc altındaki birim motosikletimiz için 1.000 TL diyelim. bunun üstüne %18 KDV ve %22 ÖTV ayrı ayrı çarpılarak gelir. yani verginin vergisini ödersiniz. ötv ve kdv toplama ile değil çarpım ile hesaplanır.

son fiyat = 1000 x 1.18 x 1.22 = 1439.6 TL

bu fiyata plaka ve sigorta masrafları en son eklenir. ama bunlar sitelerde gördüğümüz anahtar teslim fiyatlarında zaten olmadıgından, yeni ÖTV indirimini hesaplamak çok kolay:

eskiden 1439.6TL fiyata satılan motorun yeni fiyatı:

1000x1.18x1.11= 1309.8TL

yani efektif indirim: 1309.8/1439.6 - 1= %9.01

şimdi, istediğiniz markanın sitesine girin ve begendiniz modelin anahtar teslim fiyatını 0.909 ile çarpın, olması gereken yeni anahtar teslim fiyatı bulursunuz (sigorta-plaka hariç).

şu ana kadar çıkan haberlerde 250cc üstüne geçerli olan %37'lik ötv'ye herhangi bir değişiklik oldugu belirtilmiyor. gelirse onu da gene aynı mantıkla hesaplarız. gene de bilgi olarak şunu yazayım: %37lik ÖTV yine %11 düşürülürse (yani %26 yapılırsa) efektif indirim %8.03 oluyor. aynı otomobillerdeki gibi yüksek cc'lerde ötv'nin ya az düşürüleceği ya da hiç indirilmeyecegini sanıyorum. en azından ufak motorlardaki gibi yarıya indirilmeyecegi kesin gibi.
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    eywallah 507rr ben de oyle biliyorum yani cbf 150:
    3980 x 0.909 = 3618 eder bu da 362 lira indirim ediyor bu hesapta

Arkadaşlar bu %37lik ötv 250ccler için de dahil mi?

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hukumet fakire kiyak yapar gibi gorunup, zengine kiyak yapiyor.

Millet de yiyor.

OTV indirimi isten çikarilan adami tekrar ise aldirmaz.
    Fabrikalarin stoklarini eritip, maddi olarak rahatlamalarini saglamakla kalacaktir.
    Garibanin elindeki son parayi da alip, zengine verme hesabidir bu.

Adi özel tuketim vergisi.
    Ozel tuketim ne demek?
    Asil bu krizde yapilan luks harcamalar için alinan bir vergi olmasi gerekirken, indirime gidiliyor.
    3 ay içerisinde fabrikalar hukumete,
    "daha hepsini satamadik, bir 3 ay daha uzatin derler merak etmeyin."

Tum bunlarin disinda, geçen ay ve yillarda motosiklet satin almis olan tuketicinin durumu ne olacak?

Geçen yil 20bin lira verip aldigi motosikletin sifiri bu yil 15000 lira.
    Yani vatandasi magdur etmek ne kadar kolay goruyorsunuz.

Kriz zamani parasini yastik altina saklamayip, ekonomiye katkida bulunmak için alis-veris yapan vatandas, keriz vatandas olmus oluyor boylece.

Ulke siyaseti bu igrençliklerden ne zaman kurtulacak?
    Gerçekten vatandasi dusunen yonetimler ne zaman is basina gelecek? merak içindeyim.

Tam komedi dukkani olmus memleket.

Hadi hayirli olsun.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    250CC lik 9000 tl lik bir motor almak üzere olan bir kimse olarak cebime 200 tl de kalsa kar kardır derim

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    250cc üzeri için hesap
    1000X1.18X1.37=1616,6 oluyor
    1000x1.18x1.11= 1309.8 indirimli oluyor
    1309,8/1616,6 yani 0,820 oluyor yani şu anki satış değeri X 0,820 oluyor ki indirim oranı %18i bulmuş oluyor yüzde 8 değil yüzde 18 yani

Kısaca 250cc üzeri içinde geçerli olursa bu yaklaşık indirim oranı 1.620TL olacaktır.

tutankhamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco G-Dink 250i
    indirim sadece 250cc'ye kadar gözüküyo şu an çünkü %22 lik ÖTV 250ccye kadar alınan vergi.Ayrıca indirimin fuar zamanına denk gelmesi de satışı daha çok canlandırır gibi duruyo.

avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Millet cep harçlığı bulamaz olmuş son üç ayda işte çıkarılanları sayısı 100 000 lerle ifade edilir duruma gelmiş..

ekmek bulamazlarsa pasta yesinler misali olmuş.. Dalgamı geçiyolar milletle.. Millet aç kardeşim aç ..açlık sınırında yaşıyo insanlar .. motosiklette vergiyi kaldırsalar nolacak ..

Üretimi artıracak üreticiyi teşvik edecek istihdam yaratacak projeler üretsinler .. tüketimi özendirmenin bir anlamı yokki para olmadıktan sonra.

ÖTV zaten sonradan uydurdukları bir tür haraç ... %37 ek vergi olurmu yaa .. insaf .. geceleri nasıl uyuyabiliyolar acaba merak ediyorum..
    demiş moderator arkadaşım. tüketim olmazsa üretimin olmayacagını bilmek için ekonomi profesörü olmak gerekmiyor. unutulmamalıdır ki, olası bir ötv indiriminin otomobil sektöründe yaratacagı hareketlilik, türkiyedeki otomobil fabrikalarındaki işçi çıkarımlarının önüne geçebilir geçmez diyenlerin iddalarını anlamak güç. satılan mal ne olursa olsun piyasanın dönmesi açısından fayda teşkil eder. parası olmayanlar alsın diye degil, parası olanlar alsın diyedir bu gibi önlemler. son tahvilde her ikisinin de işine yarar. ötv indirilirse devletin cebine girecek paradan indirilecek. kesinlikle ötv yi savunmuyorum ki savunalacak hali yok. göründügü üzere ötv indirimini savunuyorum.

parası olmayanın kafasına silah mı dayıyorlar coq? kapasite kullanımının düşüşünün durması için stokları neritilmesi gerekiyor. kapasite kullanımı ne kadar daralırsa o kadar işçi çıkarılacak.

Motosikleti
    Artık Yok...
    bu paket tam bir rezalet eyer içinde iyi bir niyet olsa indirimi ekmekde doğalgazda elektrikde suda benzinde taşımacılıkda yaparsın yani halka yönelirsin halka göre bir paket düzenlersin

bu ne böyle arabada indirim evde indirim bu resmen milletin cebindeki parayı söğüşlemek bu ekonomik bir uygulama değilki tam aksine tüketime teşvik iyi güzel tükeitme teşvik ettiriyorsunda bir yanden adamın cebinide doldurman lazımki bir yandan tüket sen sadece adamı tüketmeye bakıyorsun..

bu böyle olmaz çok yanlış zaten seçimlere yatırım olduğuda bes belli düşünün millete indirim yaptırıyorlar iyide motorda indirim yapıyrosun millet elindeki motorları satamıyor şişmiş piyasa her kezin elinde kalmış mallar satış yok satanda ölü değil leş fiyatına satıyor krizden önce 20 milyar olan araba bu gün 15 milyara alıcı bulamıyor krizden önce ikinci eli 10 milyar olan motoru millet 6 ya satamıyor...

Motosikleti
    ybr125
    slm arkadaşlar,yeni katıldım buraya,
    ybr 125 alarak motosiklet dünyasına giriş yapmak istiyorum ama maalesef alamıyorum kısıtlı bütçemden dolayı,vergi indeirimi inşallah beklediğimiz gibi olur

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Ötvden almazlar,benzinden alırlar hiç merak etmeyin
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    YBR 125 İÇİN

Satış fiyatı..ÖTV..KDV...........Fatura fiyatı
    2700......... 594... 592,92.......3886,92 ŞİMDİKİ FİYATI
    2700......... 297... 539,46.......3536,46 İNDİRİMLİ FİYATI
    FARK...................................350,46
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)