Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

E-bay dan alisveris yapmak(Resimli anlatim)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurt dışı postaların geldiği yere gideceğim fakat takip no olmadan ne öğrenebilirim bilmiyorum.
    İstanbul Topkapı'daki UPİM'i (uluslarlarası posta işleme merkezi) telefonla ararsan kayıtsız gönderilerine ad soyad bilgileriyle bakabiliyorlar. Bu şekilde daha önce bikaç kez sordurmuştum. Ama sadece orada olup olmadığını öğrenebiliyorsun. Kayıtlı posta gibi nerede olduğuna bakamıyorsun. Ama en son alışverişimin üstünden yaklaşık bir yıl geçti değişen bir şey varmıdır bilmem. Türkiye'de ne zaman ne olacağı belli olmaz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Birkaç gün içinde gelmezse, zaten söz konusu kargonun birkaç tane ekran filmi olduğu gerekçesiyle satıcı hem kötü yorum almamak hem de Paypal dispute'larıyla uğraşmamak için yenisini gönderecektir muhtemelen.

Gümrük ve posta sistemimiz sağ olsun, bir satıcının daha exclusion list'ine girmemizle de sonuçlanacaktır bu hikaye.

Şimdiden kolay gelsin...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul Topkapı'daki UPİM'i (uluslarlarası posta işleme merkezi) telefonla ararsan kayıtsız gönderilerine ad soyad bilgileriyle bakabiliyorlar. Bu şekilde daha önce bikaç kez sordurmuştum. Ama sadece orada olup olmadığını öğrenebiliyorsun. Kayıtlı posta gibi nerede olduğuna bakamıyorsun. Ama en son alışverişimin üstünden yaklaşık bir yıl geçti değişen bir şey varmıdır bilmem. Türkiye'de ne zaman ne olacağı belli olmaz

Yarın UPİM'i bir arayayım olmadı.

Teşekkürler öneri için.

Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birkaç gün içinde gelmezse, zaten söz konusu kargonun birkaç tane ekran filmi olduğu gerekçesiyle satıcı hem kötü yorum almamak hem de Paypal dispute'larıyla uğraşmamak için yenisini gönderecektir muhtemelen.

Gümrük ve posta sistemimiz sağ olsun, bir satıcının daha exclusion list'ine girmemizle de sonuçlanacaktır bu hikaye.

Şimdiden kolay gelsin...
    Sağolasın Olcan. Eyvallah.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aldığım ufak tefek şeyler eve sorunsuzca geliyor derken bu sefer cep telefonu için aldığım 4 adet ekran koruyucu film gelmedi.

Hong kong,Çin gibi yerlerden normalde 2 haftada geliyordu kargolar.

Son alışverişimin üstünden 31-32 gün geçmesine rağmen posta gelmedi.

Tabi ilk başta dağıtıcıdan şüpheleniyorsunuz. Bazı PTT dağıtıcıları zahmet edip de zarfları posta kutularına atmak yerine apartman girişine bırakıyor. Bizim adres ile alakası olmayan zarflara da rastlıyorum çoğu zaman. Belki bizim posta da bu şekilde başka bir yere gitti.

Posta sorgulamak için PTT şubesine gittim ama yurt dışından gelen postaların bir merkezde olduğunu ve kendileri ile ilgileri olmadığını söyledi.

Takip numarası olmadığı için bu hususta yardımcı olamayacağını söyledi PTT'deki görevli.

Ben de bu arada satıcıya 30 gün olmasına rağmen ürünün gelmediğini ilettim. Kendisi ürünü 10/10/2010'da gönderdiğini söylüyor ve benim adres bilgilerimi vs.'yi kontrol etmemi,posta merkezine durumu sormamı falan söylüyor. (Satıcının ürünü gönderdiğine de profilindeki olumlu yorumlara bakarak kanaat getiriyorsunuz zaten)

Yurt dışı postaların geldiği yere gideceğim fakat takip no olmadan ne öğrenebilirim bilmiyorum.

45 gün dolmadan Paypal üzerinden dispute açılabileceğini söyleyenler var nette.

Hele şu posta merkezine bir gideyim. Birşey çıkacağını sanmıyorum ya hayırlısı.
    13.09.2010 tarihinde iphone için silikon kılıf sipariş etmiştim.
    Aynen bahsettiğin gibi benimde genelde hongkong çin vs. ülkelerden 15 gün civarında kargolarım geliyordu.
    4 hafta yani 1 ay geçmesine rağmen iphone kılıfı gelmedi ve satıcıya mesaj attım, ürünün gelmediğini vs. bildirdim.

Satıcı "Gecikmeden dolayı özür dilerim bazen kargo şirketi yüzünden bu sıkıntı olabiliyor, istersen paranı iade ediyim, istersende yeni ürün gönderiyim" mealinde bir cevap attı.

Yeni ürün göndermesini istedim.

Aradan 1 hafta geçtikten sonra ilk göndermiş olduğu ürün geldi. (Yani toplam ulaşım süresi 5-6 hafta oldu.)
    2 hafta sonra da ikinci göndermiş olduğu ürün geldi (Standart sürede yani)

Son siparişimde bu tip bir durum yaşamıştım. Belki senin durumda buna benzer bir hal alabilir.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

turkmath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 - Kawasaki z250sl
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şimdiden kolay gelsin...
    Sırf bu yüzden önceden Türkiye'ye gönderim yapan bazı kişiler ve siteler şimdilerde Türkiye'yi karalisteye almış durumdalar. Adamlar artık güvenmiyorlar;Irak'a bile ürün gönderiyorlar, Türkiye'ye yok!

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen bahsettiğin gibi benimde genelde hongkong çin vs. ülkelerden 15 gün civarında kargolarım geliyordu.
    4 hafta yani 1 ay geçmesine rağmen iphone kılıfı gelmedi ve satıcıya mesaj attım, ürünün gelmediğini vs. bildirdim.

Satıcı "Gecikmeden dolayı özür dilerim bazen kargo şirketi yüzünden bu sıkıntı olabiliyor, istersen paranı iade ediyim, istersende yeni ürün gönderiyim" mealinde bir cevap attı.

Aradan 1 hafta geçtikten sonra ilk göndermiş olduğu ürün geldi. (Yani toplam ulaşım süresi 5-6 hafta oldu.)

Son siparişimde bu tip bir durum yaşamıştım. Belki senin durumda buna benzer bir hal alabilir.

İşte İsmail hocam satıcının kargoyu gönderdiğinden de emin olamıyorsun.

Sistemde kargo şu tarihte gönderildi diyor ama takip no falan olmadığı için öylece gekliyorsun.

Satıcıya 2 mesaj gönderdim. Son mesajımda takip no istedim. Son mesaja cevap gelmedi. Biraz daha bekledikten sonra dispute açacağım.

Alıntı turkmath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sırf bu yüzden önceden Türkiye'ye gönderim yapan bazı kişiler ve siteler şimdilerde Türkiye'yi karalisteye almış durumdalar. Adamlar artık güvenmiyorlar;Irak'a bile ürün gönderiyorlar, Türkiye'ye yok!
    Geçen bir yerde okumuştum.

Satıcı, "sizin orada gönderileri çalıyorlar galiba,sadece sizden şikayet duyuyorum" türünden birşeyler söylemiş alıcıya.

O nedenle mücevher gibi değerli eşya getirtmeyin uyarısı yapılıyordu ilgili forumda.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    faydalı bir konu,teşekkürler.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı praetorian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gercekten tesekkurler..bilmeyenler cok yararli ve kolay bir anlatim..
    keske benim motorun parcalarini da bulabilsek burda
    Allahin brezilyalisi kullanmiyo ebay i fln..
    Sen de ebay http://global.ebay.com/ a bak...ayrıca ebay brasil de var
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Turkiyeden en cok aranan urunlere bir bakin lutfen

[COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Piyasa dolaşan o kadar ürün gerçek değil ya bir kaynağı olmalı mutlaka

Benim satış probleminde baktım satıcı aynı şeyleri geveliyor. Yok adresi kontrol edin, yok posta merkezine gidin vs.

Üstelik posta merkezine de gittim ama birkaç dağıtıcı hiç boşuna uğraşma barkod numaran yoksa deyince fazla da uğraşmak istemedim.

Dün dispute işlemini gerçekleştirdim. Çok pahalı olmayan bir ürün için tecrübe oluyor biraz da bunlar

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Paypal'dan dispute(karşı çıkma,tartışma) işlemini gerçekleştirmiştim. Yaklaşık 10 gün önce de bu itirazımı claim'e(talep) çevirdim.

Satıcı bana ne yapmam gerektiğini önceden sorduğunu söylüyordu Paypal aracılığı ile gerçekleştirilen savunmasında.

Oysaki bana maille ulaşırken sadece adres bilgilerini kontrol edin ve posta merkezine danışın demişti birkaç defa.

Para iadesi mi,tekrar gönderim mi istersin diye sordu satıcı sonra.

Ben de para iadesi talep ettim.

Ebay'deki sayfamda baktığımda satıcının benim isteğimin aksine ürünü tekrar yolladığını gördüm. (14.11.2010'da)

Fakat ürün elime yine ulaşmadı

Ebay'den de Hongkong gümrüğünde sıkıntı olduğu ile ilgili bir mesaj gelmişti.

Oysaki ben bu 14.10.2010 tarihinden sonra Hongkong'lu 3 ayrı satıcıdan ürün aldım ve bu ürünler 2 hafta geçmeden elime ulaştı.

Hatta bunların içinden bir cep telefonu ekran filmi düzgün çıkmadı.

Durumu ilgili satıcıya bildirdim ve kendisi özür diledikten sonra bana para iadesi yapacağını dile getirdi.

Ben de telefon ve ekrar koruyucunun bir fotoğrafını gönderdim satıcının ikna olması için.

Ve satıcı 1 gün geçmeden paramı iade etti.

Diğer satıcı ise tabiri caizse geveleyip duruyordu. Demek ki karşıdakinin "top rated seller" tabir edilen satıcı olması da size hemen yardımcı olacağı anlamına gelmiyor.

Fakat satıcıya da direkt suç bulamıyorum. Muhtemeldir ki birçok kişi de satıcıları ürünün eline ulaşmadığı gerekçesi ile aldatmaya kalkıyordur.

Nihayet bugün para iadesi aldım.

Ürünü almamdan bu yana 2 ay geçmiş.

Anlayacağınız ürünle ilgili bir sorun yaşanılırsa ölme eşeğim ölme denilebiliyormuş.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Bir sürü şey alıyorum, şimdiye kadar 500 ü geçti aldıklarım ama bugün hatuna pırlanta taşlı bir saat aldım doğum günü için, 400 $ tutuyor, umarım gümrüğe takılmaz, gerçi takılsa da gene kardayım ama uğraşmak işime gelmiyor açıkçası
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ikinci ürün bedavaya geldi yanİ?
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Motosikleti
    Xmax250
    ben fransadan radyatör aldım colissima kargomu oluyor ne anlamadım
    henüz elime geçmedi radyatör msj çekdim bunu yazmış ne diyor bilen var mı

Parcel for Turkey envoye 6 Decembre on 2010 N parcel CC515841306FR

- The 9/12/2010: the parcel appretait has to go out of the country of origin.
    - The 18/12/2010: the parcel is arrive in the country of destination.

I think that you go to receive it presently.

Thank you SPO motorcycle scooter

Alıntı xburakx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben fransadan radyatör aldım colissima kargomu oluyor ne anlamadım
    henüz elime geçmedi radyatör msj çekdim bunu yazmış ne diyor bilen var mı

Parcel for Turkey envoye 6 Decembre on 2010 N parcel CC515841306FR

- The 9/12/2010: the parcel appretait has to go out of the country of origin.
    - The 18/12/2010: the parcel is arrive in the country of destination.

I think that you go to receive it presently.

Thank you SPO motorcycle scooter
    PTT'nin uluslararası kargo takip sisteminden tracking numaranı sorgulatabilirsin:

http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd.php

0001 06/12/10 15:58 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir FRANCE (Yurt Disi)
    0002 09/12/10 20:00 Insert item into bag (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) FRANCE (Yurt Disi)
    0003 09/12/10 22:55 Insert item into bag (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) FRANCE (Yurt Disi)
    0004 18/12/10 09:53 Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKIYE ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI

yani kargon şu anda istanbulda

Motosikleti
    Xmax250
    aydoğan çok sağol
    400tl lik radyatörü 120tl aldım
    ptt yi bekleyeceğiz artık

Alıntı xburakx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aydoğan çok sağol
    400tl lik radyatörü 120tl aldım
    ptt yi bekleyeceğiz artık
    Rica ederim, hayırlı olsun

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir sürü şey alıyorum, şimdiye kadar 500 ü geçti aldıklarım ama bugün hatuna pırlanta taşlı bir saat aldım doğum günü için, 400 $ tutuyor, umarım gümrüğe takılmaz, gerçi takılsa da gene kardayım ama uğraşmak işime gelmiyor açıkçası
    125 TL gümrük ödedikten sonra saati aldım gümrükten Gönderici değerli kargo ve sigorta ile yollamış, otomatikman gümrüğe ayırmışlar. Memur standart gelse hiç uğraşmazdın adresine gelirdi dedi. Aman dikkat edin değerli sınıfında yollamasınlar ürünlerinizi otomatikman gümrüğe giriyor
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 TL gümrük ödedikten sonra saati aldım gümrükten Gönderici değerli kargo ve sigorta ile yollamış, otomatikman gümrüğe ayırmışlar. Memur standart gelse hiç uğraşmazdın adresine gelirdi dedi. Aman dikkat edin değerli sınıfında yollamasınlar ürünlerinizi otomatikman gümrüğe giriyor
    Tavsiye için sağolun.

Önemli bir ayrıntı hakkaten.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Ozelikle Hong kong gibi uzak dogu ve diger ulkelerden PTT benzeri posta yolu ile alisveris yapiyor iseniz , uc kurus fazla verin ve Registired Mail yani turkcesi Taahutlu Posta olarak isteyin.

Boylece hangi ulke olsa dahi takip numarasini gorebiliyorsunuz, ne siz merak icinde kaliyorsunuz nede satici zan altinda kaliyor.

Misal olarak Turkiyeden yurt disina giden zarf fiyati tahmini 2.5 TL iken taahutlu posta fiyati 3.85 TL. Avrupaya bir hafta icinde variyor hemde UPS yada DHL gibi takip edebiliyorsunuz.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler