Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorumdaki Beyaz duman

Motovento
    REKLAM ALANI
    halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayırlı akşamlar.Bir hafta önce aldığım kanuni tigrina motorumun (2.el) beyaz duman atıyor yağın eskimiş olmasını düşünerekten yağını değiştirtim.Değiştirmeden önce duman daha azdı herhalde yağ eksilti şimdi ise biraz daha fazla motorun çalışmasında bir problem yok soğukta bile marşla tek seferde alıyor çekisinde çok kötü değil gel gelelim motor duman atıyor.Ben sekmanlardan olabileceğini düşündüm sizin fikirlerinizi alabilirmiyim birde 20W 50W 4 Zamanlı yağ koydum 1 litrelinin tamamını koymadım göz kararı 800gr falan koydum.Sizden gelecek cevaplar ile cumartesi günü ustaya götürecem komple bakıma sokacam.Şayet benim yapabileceğim bir şey olursa kendim yapacam bütçem kısıtlı çünkü bayram üstü.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    büyük ihtimal cikleyi açık unutmuşsundur.cikleyi kapatırsan sorun kalmaz.
    ve bu sogukta tek marşta çalıştıgını söylüyosun kesinlikle cikle açıktır

İnşallah çikledendir ben çikleyi sökeyim içinde takılı kalmış ihtimali büyük son durumu yine buraya yazacağım

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    ben beyaz duman motorun çok iyi çaıştığını gösteriri die biliyorum.. zaten daha yeni.. araba için böle ama motordada aynıdır heralde o da motor )

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Motordan beyaz duman çıkması motorun yağ yaktığını gösterir. Yağ eksiltmiş olmasıda bunu destekler. Eğer motorun kilometresi fazla değilse ve yağ yakıyorsa yağ sekmanında kırık olabilir. Aksi taktirde kilometre yüksekse (motoru yeni almışsın kilometre saatinde yazan rakam küçük olabailir ancak bu doğruluğunu garantilemez) o zaman motorun overhaul zamanı gelmiş demektir ki bu da sana oldukça masraf açacak demektir.

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    bende bu motordan kullanıyorum jikle açıken tek seferde çalışıyor kapalı iken bazen 2. kez gerekebiliyor benim yakıtla hiç bi problemim olmadı 15100 km yi geçti benzine yağ karışıor olabilir istersen servise götür

hatta acilen bişeyler yaptır bayram ağzı çünkü yaptırdın yaptırdın yoksa 1 hafta beklemek zorundasın
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

yzfomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondacbf150,Honda Today, MSX 125, YAMAHA DELIGHT
    Benim bildiğim siyah duman motorun yağ yaktığını gösterir beyaz duman atması soğuk havalarda ilk çalıştığında bir süre için normaldir bir süre sonra kesilmiyorsa motorda problem var demektir

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı yzfomer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim siyah duman motorun yağ yaktığını gösterir beyaz duman atması soğuk havalarda ilk çalıştığında bir süre için normaldir bir süre sonra kesilmiyorsa motorda problem var demektir
    Yanlış biliyorsun siyah duman zengin karışımı gösterir. Yani ya hava filtresi tıkalıdır. yada karbüratör ayarı bozuktur.
    Beyaz duman yağ yaktığını gösterir. Belediyenin sivri sinek ilaçlama araçlarında olduğu gibi yanmayan yağ (pistonun içine giren yağın büyük kısmı yeterli ısıya ulaşamadığı için yanmaz aslında) beyaz buhar olarak dışarı çıkar.

Motosikleti
    Mobylette Super51&Kanuni Tigrina 100 & Masai Grand Eagle
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış biliyorsun siyah duman zengin karışımı gösterir. Yani ya hava filtresi tıkalıdır. yada karbüratör ayarı bozuktur.
    Beyaz duman yağ yaktığını gösterir. Belediyenin sivri sinek ilaçlama araçlarında olduğu gibi yanmayan yağ (pistonun içine giren yağın büyük kısmı yeterli ısıya ulaşamadığı için yanmaz aslında) beyaz buhar olarak dışarı çıkar.
    +1 yağ benzini karıştırarak yakan 2 zamanlı motorlarda sürekli beyaz duman atarak giderler bu yüzden.

TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Alıntı halilihsan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı akşamlar.Bir hafta önce aldığım kanuni tigrina motorumun (2.el) beyaz duman atıyor yağın eskimiş olmasını düşünerekten yağını değiştirtim.Değiştirmeden önce duman daha azdı herhalde yağ eksilti şimdi ise biraz daha fazla motorun çalışmasında bir problem yok soğukta bile marşla tek seferde alıyor çekisinde çok kötü değil gel gelelim motor duman atıyor.Ben sekmanlardan olabileceğini düşündüm sizin fikirlerinizi alabilirmiyim birde 20W 50W 4 Zamanlı yağ koydum 1 litrelinin tamamını koymadım göz kararı 800gr falan koydum.Sizden gelecek cevaplar ile cumartesi günü ustaya götürecem komple bakıma sokacam.Şayet benim yapabileceğim bir şey olursa kendim yapacam bütçem kısıtlı çünkü bayram üstü.
    Herşeyden önce kullandığın yağ araba yağıdır motosiklet için ağır gelebilir neyi düşünerek o yağı kullandın? Benim bildiğim 4 zamanlı motosikletlerde ya 10/40 4 zamanlı yağ yada 15/40 4 zamanlı yağ kullanılır.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    20-50w bu mevsimde o motora kalın gelir!! kışın 10-40w yazın 15-50w tercih edeceksin motor kaç km de? sanırım yağ yakıyor egzosttan yağ kokusu geliyormu?
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    movie 125 xl
    bende mavi duman yağ yakma,siyah duman zengin karışım beyaz duman soğuk motor diye biliyorum :D

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20-50w bu mevsimde o motora kalın gelir!! kışın 10-40w yazın 15-50w tercih edeceksin motor kaç km de? sanırım yağ yakıyor egzosttan yağ kokusu geliyormu?
    Total benzinliğinden aldım 4T motor yağı dedim 20W50 yağı verdiler.Egzosttan cıkan havanın soğuk olmasından kaynaklanan buhar değil yağ kokusu geliyor.Kafama vuruyorum sıfır almadığıma peşin param vardı sıfır almak için salaklık yaptım ikinci el aldım Bu motoru sekman kurtarmaz mı

titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    hemen öyle sekman falan düşünme arkadaşım.ben hala cikleden olabilir diyorum.cünkü benimde motosikletim var sabah soguk havada cikleyi acıp çalıştırıyorum egzostan beyaz duman cıkıyor motosiklet ısınıp cikleyi kapattıgımda beyaz dumandan eser kalmıyor.( ama yinede her ihtimale karşı tanıdıgın bir usta varsa göster motoru )

Bayramda beni yarı yolda bırakacak diye içimde şüphe var offF!

t.madde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151 rs gitti tvs apache rtr 150 geldi =)
    anasayfadan moto bılgılerıne bak orda bı abı motola ılgılı maddeler halında bılgı yazmıstı maddelerden bırı kısın motor beyaz duman atıosa sgktandır yazıodu araba camlarında buhar olusur ya ole oluomus

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Biraz bilgiler karışmış;

Beyaz duman su buharıdır. Yanma sonucu oluşan suyun soğuk havada yoğuşması ile olur. Ağzımızdan çıkan buharla aynıdır.

Siyah duman yakıt içindeki karbonun iyi yanmamasından oluşur. İs yani.

Yağ yanmasında çok hafif bir mavi duman çıkar. Belli belirsiz bir mavidir. Motorsiklette görülürmü bilmem ama çok yağ yakan arabalarda görülür.

Motor ile 3 km tam gaz gittim ve geri göndüm egzosta baktığımda purçuk purçuk yağ atmış vede egzosttan cıkan duman savruluyor yani su buharına benzemiyor acıkcası.Motorun yağını değiştirdim,hava ve benzin filtlerisini temizledim.Rolante ayarı ve avans ayarını Babam'a yaptırdım, bujiyi temizledim,zinciri gerdim ve yağladım.Daha yapılacak bir şey var mı??

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Eğer duman hemen gidiyorsa su buharıdır eğer uzuyorsa aynadan baktığında bembeyaz gözüküyorsa yağdır.En fazla sekman gitmiştir.Sekmanla pistonu değiştirsen yeterli olcaktır.
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Alıntı mach1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer duman hemen gidiyorsa su buharıdır eğer uzuyorsa aynadan baktığında bembeyaz gözüküyorsa yağdır.En fazla sekman gitmiştir.Sekmanla pistonu değiştirsen yeterli olcaktır.

Bu bana kaça mal olur?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)