Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt dısı sitelerde alış veriş yapan var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yenisi Yamaha AEROX,Eskisi suzukı an125
    Öncelıkle herkeze merhaba.Araştırmalarıma göre scooter center adında bir alışveriş sitesini keşfettim.Burdan malossi multıvar ve polini kevlar kayış fiyatlarına baktım.2 si nın fiyatı 100 euro.Burda ise sadece malossi multıvar 130 euro.Arkadaşlar bu siteden alış veriş yaptığım durumda tahmini kargo ücreti ne olur.Gümrüğe takılma gibi bi sorunla karşılaşabilirmiyim.Eğer böle olucaksa ingilterede tanıdık var.Ona para yollayıp aldırtıp bana yollatabilirim.Sizce en mantıklısı hangisi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    gümrükte yeni çıkan bi karar gereği internet sitelerinden alışveriş yapan yada hediyelik eşya bile olarak gönderilen eşyaların 100 ila 1500€ arasında olanları için %10 vergi uygulaması var

çoğu sitedede 100€ ve üstü şeylerde shipping kargo masraflarını onlarda verebiliyor iyi araştır derim

ticari bir amaç gütmeyecek şekildeki alımlar için geçerli ama bu sen tutupta her birinden 10 20 tane almaya kalkarsan vergilendirmesi farklı olacaktır...
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosikleti
    150 ZC
    ben 100 euro ya kadar masrafı yok die biliyorum . sitemizde bu şekilde alışveriş yapanlar var mesela bi forumda gördüm kask almışlardı sanırım buradaki değeri 600-700 ytl iken dışarıdan 120 dolar + 45 ytl kargo ücreti ile getirmişlerdi başlığını gören yada o forumu bilen varsa linki atarsa bende bi araştırmak istiyorum . .

Motosikleti
    2 si 100 euro tutuyor.Kargo ücretide 20 euro civarı tutuyormus.%10 da vergi ödersek.Bana 130 euroya patlıcak yani.
    Ben birde daha hiç bu internetten alış veriş yapmadım.Scooter center güvenilir diyorlar.Bu alışverişler nasıl oluyor anlatırmısınız?

Motosikleti
    260 ytl bence gayet makul sadece bişeyi alabildiğin fiyata 2şeyi birden kapına kadar gönderiyorlar yarı yarıya almış oluyorsun

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Ben newenough.com'dan çok alışveriş yaptım. Deri mont, deri pantolon, yazlık pantolon, üç çift eldiven, yazlık mont, motokrosçuların zırhına benzer bir şey vesaire aldım.

100 avroyu geçen şeylerde kuzu kuzu vergimi ödedim, yine de Türkiye'deki muadillerinden ucuza geldiler. Burada Icon'un tekstil ceketleri 600 -700 liraya satılırken deri montu 240 dolara mı ne aldım mesela. Dolar ucuzken hem de. Bir de adamlar gayet ilgili ve dürüst. Amerikalı motorcuların gözünde büyük itibara sahipler.

Ürünleri deneyip "XL ama yarım beden küçük geliyor, dikkat edin. Falanca ürünün göğüs kısmı geniş, bel kısmı dar" vesaire gibi bilgiler verdikleri için de alınan kıyafetin uymaması tehlikesi azalıyor.

Sitenin seri sonu (closeouts) kısmında felaket ucuz ürünler olabiliyor, göz atmanızı tavsiye ederim. 60 - 70 dolara deri mont gördüğüm oluyor.

Hiçbir alışverişimde kargolarımın başına bir şey gelmedi ama gene de "kazasız belasız elime geçecek mi" heyecanı yaşadım hep.

Ebay'den ve Thumpertalk'tan da ufak tefek üç beş şey aldım, sorun yaşamadım.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Benım merak ettiğim siteden üyelik alıcaz ev adresi filan istiyo,onları vercez ve ardından check out dedıkten sonra bize verilen hesap numarasına hesabı yatırıcam ve adamlar parçaları yollıcak ardından parçalar bana ulaştı diyelım %10 luk gümrüğü kargoyu teslım alırken mi ödicem?
    Kargo diyelım elıme gelmedı bu durumda ben nasıl haklarımı savunucam?

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Geçenlerde bununla ilgili bir konu açılmıştı ama bulamadım..

Motosikleti
    Alıntı Ahmet07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benım merak ettiğim siteden üyelik alıcaz ev adresi filan istiyo,onları vercez ve ardından check out dedıkten sonra bize verilen hesap numarasına hesabı yatırıcam ve adamlar parçaları yollıcak ardından parçalar bana ulaştı diyelım %10 luk gümrüğü kargoyu teslım alırken mi ödicem?
    Kargo diyelım elıme gelmedı bu durumda ben nasıl haklarımı savunucam?
    abicim zaten öyle bir durumda bankana bilgi veriyorsun ve dava açıyorsun mahkemeden geri ödeme çıkıyor sana banka sana geri ödeme yapıyor sonra geri kalan kısım banka ve dolandırıcılar arasında oluyor sen paranı alıp hakkını geri aldıktan sonra bi sorun yok

kredi kartı çalınması ve harcamalarına dava açtığındada bu şekilde oluyor işlemler

ki artık (yurt dışında oleydi ama trde 1 senedir felan yapılıyor) sanal pos ole her önüne gelene vermiyorlar eskiden tüzel kişi bile alabilirken şimdi firma olmanı istiyorlar kimsin sen dolandırıcımısın nesin gözüyle bakılıyor ve firmalar bile baya bi göz altında tutuluyor ve sanal pos verilmeden öncede baya bi araştırılıyorlar yeni firmaysan yine alamıyorsun ticaret geçmişinin iyi olması çok önemli

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Paket küçükse ve mal bedelinin 100 avroyu geçtiğinden şüphelenmezlerse postacılara veriyorlar, onlar kapına getiriyor. Ama bedel 100 avroyu geçiyorsa, ya da kutu postacıya eziyet verecek kadar büyükse adresine kağıt gönderiyorlar, sonra sen gidip alıyorsun. Vergiyi de orda ödüyorsun. İstanbul'daysan Cevizlibağ'daki yerlerine gidiyorsun mesela. Adı "Uluslararası Posta İşleme Merkezi" miydi neydi, tam hatırlamıyorum.

Ayrıca, satıcı sana takip numarası diye bir şey veriyor. O numarayı USPS'nin (ABD posta idaresi, UPS'ye falan kıyasla ucuz) sitesine girerek paketinin ne zaman gönderildiğini, Türkiye'ye varıp varmadığını falan görebiliyorsun. Yurda giriş yaptıktan sonra da takip numarasını PTT'nin sitesine girip paketin yurt içinde ne alemde olduğunu öğreniyorsun. Takip ekranlarının örnek resimleri aşağıda:

By Jagadam

By Jagadam
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Paket kücük bir şey.Tahmini 1 kg ila 1.5 kg arasında.Scooter centerda normal posta yoluyla geldiği için ups ye göre baya ucuzmuş.Getirceğim ürünler malossi varyatör(710 gram),malossi kayış(200 gram),elcik koruma demiri,hidrolik yağ kapağı,malossi sünger,ngk iridyum buji(BR8HIX) getirticem.Sitede üyeliğim aldım ve alışveriş sonucunda alt tarafta (Only 23,84EUR to free shipping inside Germany) yazıyor.Sımdı antalyada gümrüğe takıldığında nerden alıcam ve kaç ytl ödiyeceğim ?

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    100e altı çok rahat geliyor. Bu 100e içinde shipping ücreti dahil olarak kabul ediliyor. Yani 100e + 10e shipping olursa vergi dilimine giriyor. 100e - 1500e arası malzemeye bakılarak vergilendiriliyor diye biliyorum. 100e altı ücrette motoruma parça getirmiştim. İngiltere'den 3 günde geldi.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    arkadaşlar 100 dolar ustunede vergi varmı hep 100 e yazmışsınız
    One Turk .. Against The World .. !!..
    elverengin@gmail.com

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı belo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 euro ile 1500 euro arası %10

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    sakın şöyle bir hata yapmayın, 100€-1500€ arası ticari olmayan ürünlerde %10 vergi alınıyor.Eğer aldığınız ürün gümrük belgesinde ticariolarak görünüyorsa(ki mağazalardan satın aldıklarınız kesinlikle bu şekilde) 100€ nun üzerinde sizden beyanname açarak ithalat işlemleri yapmanızı istiyorlar ki, bu da bildiğiniz standart ithalat işlemi demek, müşavir+ergileri+garanti belgesi vs. şeyler istiyorlar ve sonunda astarı yüzünden çok çok pahalıya geliyor.Daha önceden başıma geldiği için biliyorum, 100€ nun üzeri ticari ürünlere hiç bulaşmayın derim

celiloglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    tesekkurler
    Celil özdemir
    https://www.facebook.com/groups/285722234932863/?fref=ts

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Alıntı schumacher__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakın şöyle bir hata yapmayın, 100€-1500€ arası ticari olmayan ürünlerde %10 vergi alınıyor.Eğer aldığınız ürün gümrük belgesinde ticariolarak görünüyorsa(ki mağazalardan satın aldıklarınız kesinlikle bu şekilde) 100€ nun üzerinde sizden beyanname açarak ithalat işlemleri yapmanızı istiyorlar ki, bu da bildiğiniz standart ithalat işlemi demek, müşavir+ergileri+garanti belgesi vs. şeyler istiyorlar ve sonunda astarı yüzünden çok çok pahalıya geliyor. Daha önceden başıma geldiği için biliyorum, 100€ nun üzeri ticari ürünlere hiç bulaşmayın derim
    Üç dört defa gümrük vergisi gerektirecek kadar pahalı alışveriş yaptım, hiç böyle şey görmedim. Arkadaşım 85 model Porşe'si için defalarca parça getirtti, o da sorun yaşamadı. Gümrükten kağıt gelince paşa paşa verdik vergimizi, ki o da atla deve değildi, aldık eşyamızı. Ayrıca kargo ücretinin mal bedeline eklenip vergiye tâbi tutulduğunu da hiç görmedim. Ama olmaz olmaz, o gün yatağın ters tarafından kalkmış bir memura falan düşersiniz belki.

Yalnız, yurt dışından alışverişe ilk başlayacağımda biraz araştırma yapmıştım, senin dediğine benzer şeylere karşı uyaran bir iki yazı görmüştüm. Ama yanlış hatırlamıyorsam 100 avrodan fazla tutan malları UPS veya Fedex gibi pahalı ve özel kargo firmalarıyla göndertince olabiliyormuş böyle tatsızlıklar. "Konişmento ücreti" mi ne kalmış aklımda, ilk o zaman görmüştüm. Ben beş altı alışverişim hariç hep USPS kullandım, hiç başım ağrımadı. Ama malların gelme süresi çok fena oynayabiliyor. En çabuk gelen altı günde kapıma geldi, USPS Express'le getirtmiştim. USPS Priority ile getirttiklerimin varış süresi 10 günle bir buçuk ay arasında değişiyor, ortalaması üç hafta.

Hazır başlamışken, o beş altı alışverişimdeki tecrübelerimi de aktarayım:

Yurt dışından getirdiğim ilk motosiklet malzemem eldivendi galiba. Acemilikten, hızlı gelsin diye UPS'yle göndertmiştim. Hızlı da geldi, ama şimdiki aklım olsa üç beş gün daha beklemeyi göze alıp USPS'yle ucuza getirtirim.

Amazon'dan DHL ile kitap getirtmiştim. Daha doğrusu kolay kolay getirtememiştim. Bekle babam bekle! Takip numarası işe yaramadı, Amazon'la temasa geçtim, "Kargonuz kaybolmuş, yenisini gönderelim. Ama onun da parasını ödemeniz gerek, varınca iade ederiz." falan dediler. Çok dolambaçlı yani. Ama bu görüşmeden bir ya da iki gün sonra geldi kitap. Sonuç olarak memnun değilim.

Almanya'dan kaskıma vizör getirtmiştim. Süresini hatırlamıyorum ama çabuk gelmedi diye hatırlıyorum. Takip numarası da vermemişlerdi.

Şu yeni krizin yeni patlak verdiği dönemde Kanada'dan motosiklet sehpası getirtmiştim. Kanada doları ABD dolarına göre epey ucuzlamıştı falan. Ama nakliye ücreti Amerika'ya göre iki kat pahalıydı, "gemiyle gönderirsek yarı yarıya olur" dediler, "tamam, acelem yok" dedim. İki ayda falan geldi, numarasından falan da takip edemedim. Neyse, o ağır paketi adresime göndermediler tabii. Cevizlibağ'a gittim, açıp kontrol ettiler, fiyatına baktılar, düşük olduğunu görünce vergi mergi ödetmeden teslim ettiler.

İki defa İngiltere'den alışveriş yaptım. İlki ACF-50 adındaki pas önleyici spreydi. Gelmesi çok uzun sürdü, bir buçuk ay mı ne. Meğer sprey miprey gibi yanıcı parlayıcı şeyleri İngiltere'den uçakla göndermek yasakmış, o yüzden gemiye vermişler. İkincisi iki haftada falan geldi diye hatırlıyorum. Normal sayılır yani.

Alıntı belo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 avro kaç dolar ediyorsa sınır o. 125 dolar mı ediyor? 125 doları aşan bedellerden vergi alınır. 6300 Hint rupisi mi ediyor? 6200 rupilik alışverişten vergi alınmaz da 6400 rupilik alışverişten alınır mesela bu durumda.
    [B]J şimdi asker[/B]

Motosikleti
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 euro ile 1500 euro arası %10
    sadece € değil abd'den alışveriş yapıyosan 100-1500 $ arası oluyor =)

avrupa ülkelerinden aldıkların için € geçerli abd için $geçerli bu vergi zortongeninde

@ Jagadam

internette en çok hangi sitelerden alışveriş yaptın?

Motosikleti
    DRZ400 SM
    @ Jagadam

internette en çok hangi sitelerden alışveriş yaptın?
    En çok www.newenough.com 'dan. Yaklaşımları falan çok iyi. İndirim kere indirim yaptıkları "bargain basement" bölümlerine bakmanızı özellikle tavsiye ederim. İşte adresi:

http://www.newenough.com/closeouts/bargain_basement/

http://www.newenough.com/closeouts/b...sement/?page=2

Normal indirimli ürünleri de burada:

http://www.newenough.com/closeouts/

Onun dışında, hatırladığım siteler şunlar:

http://www.rockymountainatv.com/ -- Bir kere alışveriş yaptım, gayet memnun kaldım. Sadece Atv'lere değil enduro motosikletlere yönelik ürünler de satıyorlar.

www.langstonracing.com -- Bir kere alışveriş yaptım ama yaklaşımlarından memnun değilim.

www.wheelingcyclesupply.com -- Bir kere alışveriş yaptım. Langstonracing'den iyidir ama gene de yüzde yüz memnun kalmadım.

http://www.demonbikes.com/ -- İngiliz sitesi. Bir kere alışveriş yaptım, memnun kaldım.

http://shop.thumpertalk.com/ -- DRZ400 forumunu devamlı takip ettiğim sitenin alışveriş bölümü. İkinci siparişimi geçenlerde verdim, yakında gelir inşallah. Birçok enduro ve süpermoto modelinin yan sanayi ve orijinal parçalarını bulmak mümkün. Fakat site pek kullanıcı dostu değil, pek memnun kalmadım.

http://www.americansportbike.com -- Benim DRZ için Aprilia Tuono aynası getirttim buradan. Memnun da kaldım. Aslında Buell marka motosikletlere yönelik ürünler satıyorlar ama Tuono aynalarını Buell'lere de takıyorlarmış anladığım kadarıyla.

http://www.jafrum.com/ -- Tesadüfen karşıma çıkan bir site. İki defa sipariş verdim, ikincisi yolda. Deri bakım ürünü aldım, hiç pürüz çıkmadı ama tanınmış bir yer olmadığı için gözü kapalı tavsiye edemeyeceğim. Lakin, yukarda sıraladığım diğer siteler yurt dışındaki motorcular arasında çok rağbet gören yerler.
    [B]J şimdi asker[/B]

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı Ahmet07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelıkle herkeze merhaba.Araştırmalarıma göre scooter center adında bir alışveriş sitesini keşfettim.Burdan malossi multıvar ve polini kevlar kayış fiyatlarına baktım.2 si nın fiyatı 100 euro.Burda ise sadece malossi multıvar 130 euro.Arkadaşlar bu siteden alış veriş yaptığım durumda tahmini kargo ücreti ne olur.Gümrüğe takılma gibi bi sorunla karşılaşabilirmiyim.Eğer böle olucaksa ingilterede tanıdık var.Ona para yollayıp aldırtıp bana yollatabilirim.Sizce en mantıklısı hangisi ?

Kargo bedelini önceden öğrene bilirsin....satıcı ile görüş ve navlun dahil mal bedelini (yani faturayı) 100,-€ nun altında keserlerse ürün direkt adresine gelecek gümrüğe takılmadan.....
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)