Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

şanzıman yağı değişiyor mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha x max
    ilk bakımda şanzıman yağını değiştirmediler. acaba sorun yaşarmıyım.teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Genelde değiştirilir. Servise gidip yağını değiştirmelerini söyle istersen. Kafan rahat etsin.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Tolme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMAX 400ABS, Motoran Vento 100
    evet 1000km de şanzıman yağı değişiyor xmaxlarde şanzıman yağı motor yağı ile aynı bilgin olsun

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Pardon motorda şanzuman nerede muhtemelen onlarda yerini bulamadıkları için değiştirmemişlerdir. Motor-şanzuman iç içe motor yağı değiştiğinde şanzuman yağıda otomatikmen değişmiş olur.

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Kuru kavramalı şanzımana sahip olmayan motorlarda şanzıman motor bloğunun içinde olduğu için motor yağıyla yağlanır. Kuru kavramalı şanzımalı motorlarda aynı otomobillerdeki gibi şanzıman motora vidalanmış ayrı bir parçadır ve kendi yağı vardır. Bu tip motorlarda da şanzıman yağının değişimine gerek duyulmaz. Çünkü motordaki yanma odası etkilerine maruz kalmaz sıcaklı makul seviyelerde kalır bu nedenle kolay kolay bozulmaz. Ancak debriyaj balatası değişimlerinde şanzıman yağınında değişimi gündeme gelir.

Motosikleti
    yamaha x max
    iginiz için teşekkür ederim.biraz önce telefonla samura motor servisinin ustasıyla konuştum.şanzıman yağının değişmesi gerektiğini kanıt olarakta kitapçığı gösterirsin dedi.birazdan gidip başlarına ekşiycem

Motosikleti
    Yamaha RX135
    Bıse sorabılır mıyım konuyla alakası yok ama
    Karslımısın?
    [B][I][U]Dünyada bir çok insan var.
    Kimi mutlu kimi mutsuz, Kimi ağlayıp kimi gülüyor ama güzelliklere ve mutluluğa layık bir insan var o da su an mesajımı okuyor...[/U][/I][/B]

Motosikleti
    yamaha x max
    sayın tolme, şanzıman yağı motor yağ ile aynı demissin, peki dolduruldugu yer arka tekerin motor ağlantısının üzerinde olması lazım yani farklı yerlerden besleniyor yanlış mıyım?

yokk. çorum luyum.dedemin babası karsan kız sevmiş askerdeyken vememişler uhte kalmış oda karslı yapmış soyismini hikaye bunda ibaret

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı CBF150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor-şanzuman iç içe motor yağı değiştiğinde şanzuman yağıda otomatikmen değişmiş olur.
    ben de öyle biliyorum aslında ama scooter'larda farklı mı ki?
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    xt660x
    xmax 250 de şanzıman (sondişli) yağı ile motor yağı aynı değildir 2 si farklıdır son dişli şanzıman yağı arka tekerin ordan doldurulur sadece ilk1000 kilometrede değişir sonra değişmesine gerek yoktur

Motosikleti
    yamaha x max
    teşekkürler arkadaşlar.bu servislere yetki verenlerde kabahat adam resmen bilmiyo ve bilmediği şey hakkında iddiada buunuyor pess.

Motosikleti
    Alıntı uğur karslı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sayın tolme, şanzıman yağı motor yağ ile aynı demissin, peki dolduruldugu yer arka tekerin motor ağlantısının üzerinde olması lazım yani farklı yerlerden besleniyor yanlış mıyım?

yokk. çorum luyum.dedemin babası karsan kız sevmiş askerdeyken vememişler uhte kalmış oda karslı yapmış soyismini hikaye bunda ibaret

evet xmax ta farklı yerlerde şanzıman yağı ile motor yağı ,şanzıman yağı için arka lastiğin sol tarafına bakarsan orada göreceksin tapasını yaklaşık 0,25 litre yağ alıyor yağ olarak castrol scooter 10w40 öneririm ben bunu kullanıyorum memnunum bu yağı motora ve şanzımana kullanabiliosun

teşekkürler arkadaşlar.bu servislere yetki verenlerde kabahat adam resmen bilmiyo ve bilmediği şey hakkında iddiada buunuyor pess.
    benim gittiğim serviste bilmiyordu o yüzden kendim deiştirdim aslında şanzıman yağı 10.000km de bir değişio ama ilk 1000km de 1 kez değişim istiyor tahminimce motor yeni olduğu için parçaların alışma dönemimdeki aşınmadan oluşan yağdaki pislikler şanzımana zarar vermesin diye değiştirtiyor(benimki sadece tahmin)

Motosikleti
    yamaha x max
    saol tolme.ben az önce servisten geldim.şanzıman yağını değiştirdim.birde arka taratan cukurlara girince bi ses geliyordu butun x-max lerde varmış o ses tekerin üzerindeki yakın çamurluk esnemeden dolayı motor korumasına çarpıyor onun sesi.gidermek içinde cam fitili koyarsan sorun yaşamazsın dediler deniycem bakalım.senin motordada varsa sende dene bence.

Motosikleti
    saol tolme.ben az önce servisten geldim.şanzıman yağını değiştirdim.birde arka taratan cukurlara girince bi ses geliyordu butun x-max lerde varmış o ses tekerin üzerindeki yakın çamurluk esnemeden dolayı motor korumasına çarpıyor onun sesi.gidermek içinde cam fitili koyarsan sorun yaşamazsın dediler deniycem bakalım.senin motordada varsa sende dene bence.
    dostum bu yazdıklarını yamaha x-max başlığı altına yazarsan çok daha faydalı olur bütün xmax çılar okur yukarda arama kısma git x-max yaz çıkan başlıklardan söylediğimi bul ve oraya yaz,ha bu arada fitili egzostan içeri bile atsan faydasız ses kesilmio ben plastik kelepçe ile sol amortisörün altına bağlayarak sorunu çözdüm.

Motosikleti
    V-Strom DL650 / Burgman AN400
    scooterlarda şanzıman yağı değil son dişli yağı olarak bilinen arkada debriyajdan sonra bir redüksiyon dişli kutusu var. Oraya genelde GL5 SAE 90 numara dişli yağı kullanılıyor ama burgman 400 de orjinal bakım kitapçığı 10-40 motor yağı konulmasını öneriyor...X-max için kitapçık ne önerir bilemiyorum ama ilk 1000km değiştirmen sonrada 10.000km yada 2 yılda bir değiştirmen iyi olur.
    (\__/)
    (='.'=) Never ride faster than your Guardian Angle can fly
    (")_(")*

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    20000 km de de değişir gösteriyor manuelde.

Alıntı lazianke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20000 km de de değişir gösteriyor manuelde.
    Adam soruyı 12 sene önce sormuş reis.neyse keşle o yıllarsa olabilsek bee ben daha 17 yaşındaymışım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)