Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Hepsi beni mi buluyor bunların?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Abi öncelikle başına gelen tehlikeli durumlar için geçmiş olsun diyorum.İnşallah bir daha yaşanmaz.Açıkçası ben sizin sürüş probleminizin olduğunu düşünmüyorum.Bu durum büyük şehirde yaşamanızdan ve bilgisiz bayan sürücülerden kaynaklanıyor.Benim size tek önerim dikkatli kullanmanız ve marşa basmadan önce dua etmenizdir.Kazasız sorunsuz sürüşler.Saygılarımla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Aprilia Atlantic 500 Sprint Scooter'ların Atası
    Bayanlara ehliyet verip ( çoğuna )trafiğe çıkarırsan olacağı belli,böyle daha çok olay yaratırlar.

By_StaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x
    öncelikle soyle diim geçmiş olsun arkadaşım.. istanbulu cok tehlikeli buluyorum ben motosikletler acısından.çünkü kimse kimseyi umursamıyor ki orda.Biz gelmeyi düşünüyoruz gezilere cıkmayı düşünüyoruz ikilemde kalıyoruz sizden bunları duydukca.Geçen gün Bir Arkadaşım İstanbula Geziye Gitmiş Çıkmış burdan Çerkezköyden "abi nasıldı gezi diyorum ,Trafik nasıldı diyorum " "Abi en az 10 tane tehlike atlattık" diyor.. Bence haftasonları veya gezme isteğinz oldugunda daha sakin yerlere gidin..Ne bileyim istanbul dışına Bence.. Çünkü İStanbul Sürek Potansiyel Abi. Sürekli Potansiyel Daha öncede bir Tehlike Atlatmıştın Sen zaten... Ben Kankamın ARtçısı olarak 600f ile Taksimden G.Osman Paşaya Geldim,Abicim Ölüyodum Vallahi ARkada ,Olmaz böyle bişey ya..
    PiaggioCiao 25cc>>Mobilette Enduro 50cc>>Peugeot Nİnja 52>>Peugeot Trekker 100cc>>Ledow Cxm 250cc>>Kawasaki Zx9>> Yamaha DraGStaR 650..
    "www.radyomoto.com"/MoToRCu CC'si BüYüK OLaN DeĞiL;GöNLü BüYüK OLaNDıR

Terrorizer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 600f
    Arkadaşlar ben bu " Beni niye sıkıştırmıyolar , Bana niye birşey olmuyor ? " Mantığına hastayım...

Ben bunu seni HENÜZ sıkıştırmamışlar sana HENÜZ birşey olmamış diye düzeltmek istiyorum.
    ★★ ----- Decaying organic matter ----- ★★

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Benim annemin 20 senelik ehliyeti var ve babam kadar iyi kullanıyor,yengem ise 2 sene oldu alalı o ehliyetide 3.girişte aldı ve araba kullanmasını pek tavsiye etmiyorum 2 kere bindim 2sindede cok büyük kaza atlaktık boyle devam ederse ehliyet işi Türkiyenin hali zor.
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    Alıntı merssk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla bayanlar bize karsi acimasiz

kardesim cok gecmis olsun tekrardan... aslinda ben cozumu buldum bunlar bizi SIKISTIRIYORLAR ya eger yaptigi haraketten dolayi basimiza birsey gelmezse bir dahaki isiklarda kendilerinin yaninda durup guzel bir dille neden dikkat etmiyorsunuz bakin bizde can tasiyoruz bu kadar dusuncesiz olmayin lutfen gibi bi uyari yapip bu uyarinin ustune tabi kendisi hemen savunmaya gececektir ve bize bayanlara kesinlikle el kalkmamasi durumunda bir el kaldirma pozisyon hakkimiz dogacak genede bayana el kaldirmadan onu bir sekilde korkutacagiz ve ondan sonra trafikte cok daha dikkatli olmaya gayret gosterecek... arkadaslar bunlarin hic biseyden cekindigi yok korkutmak lazim yani...

ya adam gibi araba kullanacak yada cikmayacak trafige bizim bir kac tane araba ozurlu bayanin sacma sapan haraketlerinden dolayi hayatimiz riske giriyor onlarda cezasini cekecek o zaman...

bunun icine bir kere korku dustugu zaman cok daha dikkat etmeye gayret gosterecektir baska turlu bunlarin onune gecemeyiz bunlar gercekten trafik canavari ozellikle bizler icin....

yani aklima baska birsey gelmedi bunlari napariz da trafikten soyuklariz bilmiyorum arkadaslar...
    Çok sağol arkadaşım. Güzel bi dille anlatmaya çalışmak iyi bir yöntem olabilir aslında ama pek tınlayacaklarını ve özellikle anlayacaklarını sanmıyorum ben. Çünkü direksiyon başında çok farklı bir insan oluyorlar. İçlerinde hep hata yapma korkusu oluyor bir çoğunun ve bu korku yüzünden daha da çok hata yapıyorlar zaten. Halbuki görüyorum, rahat ve kendine güvenen bayanlar ne kadar da güzel kullanıyorlar. Onları da durdurup tebrik etmek geliyor içimden hep. Umarım bu tür sorunları bir daha hiç birimiz yaşamayız, herkes dikkatli ve kullanılması gerektiği gibi araç kullanır da bizim de en büyük sorunumuz ortadan kalkmış olur.

Alıntı Ömercik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi öncelikle başına gelen tehlikeli durumlar için geçmiş olsun diyorum.İnşallah bir daha yaşanmaz.Açıkçası ben sizin sürüş probleminizin olduğunu düşünmüyorum.Bu durum büyük şehirde yaşamanızdan ve bilgisiz bayan sürücülerden kaynaklanıyor.Benim size tek önerim dikkatli kullanmanız ve marşa basmadan önce dua etmenizdir.Kazasız sorunsuz sürüşler.Saygılarımla.
    Çok sağol arkadaşım. Marşa basıp ufak ufak hareketlendikten sonra bildiğim tüm duaları okuyorum zaten. Allah daha beterinden korusun, sonuçta ben kaçacak yer de bulamayabilirdim. Çünkü o koca caddenin en sağ şeridi sürekli olarak otopark olarak kullanılır! Ama şansımıza hiç araç yoktu olayın olduğu yerde. Çok şükür diyorum bu yüzden.

Alıntı SAKİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayanlara ehliyet verip ( çoğuna )trafiğe çıkarırsan olacağı belli,böyle daha çok olay yaratırlar.
    Sadece bayanlara ehliyet vermek değilde, daha araç kullanmayı öğrenemeden, sınavda aynaları kontrol edip koltuğunu ayarlayan ve iki dur kalk yapmayı becerebilen bayanlara (ve aynı zamanda baylara tabiki) ehliyet verirlerse daha çooooook olacak bunlar.

Alıntı By_StaR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle soyle diim geçmiş olsun arkadaşım.. istanbulu cok tehlikeli buluyorum ben motosikletler acısından.çünkü kimse kimseyi umursamıyor ki orda.Biz gelmeyi düşünüyoruz gezilere cıkmayı düşünüyoruz ikilemde kalıyoruz sizden bunları duydukca.Geçen gün Bir Arkadaşım İstanbula Geziye Gitmiş Çıkmış burdan Çerkezköyden "abi nasıldı gezi diyorum ,Trafik nasıldı diyorum " "Abi en az 10 tane tehlike atlattık" diyor.. Bence haftasonları veya gezme isteğinz oldugunda daha sakin yerlere gidin..Ne bileyim istanbul dışına Bence.. Çünkü İStanbul Sürek Potansiyel Abi. Sürekli Potansiyel Daha öncede bir Tehlike Atlatmıştın Sen zaten... Ben Kankamın ARtçısı olarak 600f ile Taksimden G.Osman Paşaya Geldim,Abicim Ölüyodum Vallahi ARkada ,Olmaz böyle bişey ya..
    Sadece tehlike atlatmadım, daha 2 ay önce kaza yapmıştım. Cumartesi ve pazar günü 2 aydır ilk defa oturdum seleye. İstanbul trafiği dediğin gibi tehlikelerle dolu. Hani Terminator filmini bilenler vardır içinizde. Orda Arnold abi gözleriyle etrafı süzerken insanların yaşını, doğum yerini, ismini vs. vs. tespit ederdi ve garip bi ses çıkardı ya. Resmen trafikte ilerlerken kendimi ona benzetiyorum. Sürekli dikkat ediyorum, bir anlık boşluğunuza gelmiyor İstanbul'un trafiği. Her an bi yerden bişey çıkabiliyor yani. O yüzden çok ama çok dikkat etmek lazım.

Alıntı Terrorizer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben bu " Beni niye sıkıştırmıyolar , Bana niye birşey olmuyor ? " Mantığına hastayım...

Ben bunu seni HENÜZ sıkıştırmamışlar sana HENÜZ birşey olmamış diye düzeltmek istiyorum.
    Kesinlikle katılıyorum. Umarım kimseyi sıkıştırmasınlar tabiki, tek temennim bu...
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

Motosikleti
    Mobylette Super51&Kanuni Tigrina 100 & Masai Grand Eagle
    Olgay dostum bunu değiştiremezsin.İstanbul plakalı aracı Türkiyenin neresinde görürsen gör 5 mt. uzağından gececeksin.İstanbul trafiğinde böyle bir şansın olmadığı için motosiklete binmeyeceksin.Bodrumda 2005 yazında 2 gün motorla her yerini gezdim.Üstüne çıkmayan niyetlenenler sadece İstanul plakalılardı

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Olgayım geçmiş olsun, bayanlardan sıkıntı çektiğimiz binlerce konudan bir tanesi daha işte =p

ben genelde agresif tutum alıyorum haklıysam ve halen farketmiyorsa; kaportasına tekme atıp yana geçiyorum biraz riskli oluyor ama kadın o minik seste bile panik olup çekiliyor. gece çakarları varsa onlar da tüm araçların hem farkedip hem de çekilmelerini sağlıyor. hani malum nexus bi yandan bu, kaçılmaları lazım =p

bu kadar agresifleşmeme neden olan son medeni davrandığım olay şöyleydi:

leventte kız arkadaşımı ofisine bırakmak için sağ şeritten sol şeritteki otoparka geçiyorum çok yavaş bir şekilde ve trafik de ışıklar yandığı için akıyor. sinyali 20 mt önceden yakmama rağmen bir honda civic dimdirek gelmeye başladı artık farkeder herhalde dedim tınlamadı bile halen geliyor çarpacak az kaldı. deli gibi asıldım kornaya bir yandan da bağırıyorum hooop diye. içindeki kadın durdu sonunda el hareketini görünce (onu gördü nedense). sinyali görmüyo musun hadi görmedin koca motoru da görmüyosun el kol yapınca neden görüyosun al geri al geri be kadın diye bağıra bağıra aldırdım geri, girdim otoparka erkek sürücü olsaydı kesin kan çıkmıştı, ki genelde onlar da aynını yapsalar da koyup kaçar gider benim bildiğim..

sakat yani istanbul trafiğinde bu işler her türlü sakat. sen 4 teker gördün mü kaç abi en temizi.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Dostum geçmiş olsun tekrardan..

Bende kaza geçirdikten sonra yeni yeni motosiklete binmeye başladım ( 1 ay falan oldu 1500 km yapmışım kazadan sonra.. )

Eskisi gibi hızlı gitmediğimden mecbur kalmadıkça sol şeride geçmiyorum ve genelde sağ şeritten gidiyorum. Seninde başına geldiği gibi benimde en az 10 kez bu anlattığın olay başıma geldi. Genelde e-5 e çıkmamaya çalışıyorum çünki en çok e-5 te bu sorun meydana geliyor...

Bayan sürücülerden her zaman çok korkmuşumdur. Birden şerit değiştirip sanki biz trafikte hiç yokmuşuz gibi davranıyorlar. Önce sadece bir iki tanesinde var sanmıştım ama sonradan çoğunlukla böyle olduğunu gördüm. Bir ellerinde telefon bir elleri bilmem nerde kaşı gözü üstteki aynada trafikte sanki evde oturup arkadaşları ile dedikodu yapar gibi bir hal içersinde ilerliyorlar...

.. önüne direksiyon kırıp şeridine geçtiklerinde ve sen korna çaldığında bunuda hiç önemsemeyip öylece devam ederler, hiç umurlarında olmazsın. Çünki onların gözünde sen yoksun.

Allah aşkına bu nasıl bireydir. Tüm bayan sürücüler lütfen lütfen okuyun bu yazıları.. Araba kullanmasını bilmiyorsanız trafiğe çıkmayın. Motosiklette bir araçtır. Sadece bayanlar değil bir çok erkek şöförlerde yapıyor bunu.

---
    Diğer bir konuda siz çok şeritli yolda sağdan giderken eğer önünüz boşsa ve orta şeritte sizden daha yavaş giden bir sürücü varsa ( muhtemelen cep telefonu ile konuşan dalgın bir bayan ) arkadan gelen hızlı bir sürücü sol şeride geçmektense sağ taraf boş diye birden sağa geçip sizi sıyırıyor

Şekil A yı inceleyelim...

4 numara :sol şeritten gitmesi gerektiğinden yavaş giden araç
    1-numara :ortadan sizden daha yavaş giden sağa geçmemekte ısrarlı bayan sürücü
    2-Numara: Arkadan hızla gelen ve sol şerit tıkalı olduğundan sizin önünüz boş diye birazdan birden direksiyonu sağa kırarak size riske atacak olan trafik canavarı kendini bilmez sürücü ( gibi bişey )
    3-Numara : masum bi şekilde işine gitmek isteyen motosikletli ( siz )

Bu olaya aman dikkat diyorum. Sağ şeritten giderken ben önümde eğer araç yoksa çok dikkatli davranıp güvenlik şeridine geçiyorum yada önümde araç varsa ona yaklaşıp onun arkasından ( takip mesafesini koruyarak ) gidiyorum.

herkese kazasız sağlıklı stressiz sürüşler...
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosikleti
    Yamaha Bw's 100
    Bayan sürücüler araba kullanmaıy bilmiyor yahu bende sevmiyorum hiç. Motorla geçerken camını indir bakalım napabilecek.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TT ;]
    olgay abicim büyük geçmiş olsun... benim çektiklerimi sende çekmişsin... trafikten bayanları kaldırmak gerek "ACEMİ" olanları... kurtulmanıza sevindim aman kaza bela olmadı ya... topici okudum dedim aha gene bişey oldu... Neyseki atlatmışşın... Tekrar büyük geçmiş olsun...

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    Alıntı pampi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olgay dostum bunu değiştiremezsin.İstanbul plakalı aracı Türkiyenin neresinde görürsen gör 5 mt. uzağından gececeksin.İstanbul trafiğinde böyle bir şansın olmadığı için motosiklete binmeyeceksin.Bodrumda 2005 yazında 2 gün motorla her yerini gezdim.Üstüne çıkmayan niyetlenenler sadece İstanul plakalılardı
    Yakında dediğin olacak sanırım Polat. Başkasını değiştiremeyeceğime göre bireysel hareket edip kendimi değiştirmem gerekecek. İnşallah buna gerek kalmaz.

Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olgayım geçmiş olsun, bayanlardan sıkıntı çektiğimiz binlerce konudan bir tanesi daha işte =p

ben genelde agresif tutum alıyorum haklıysam ve halen farketmiyorsa; kaportasına tekme atıp yana geçiyorum biraz riskli oluyor ama kadın o minik seste bile panik olup çekiliyor. gece çakarları varsa onlar da tüm araçların hem farkedip hem de çekilmelerini sağlıyor. hani malum nexus bi yandan bu, kaçılmaları lazım =p

bu kadar agresifleşmeme neden olan son medeni davrandığım olay şöyleydi:

leventte kız arkadaşımı ofisine bırakmak için sağ şeritten sol şeritteki otoparka geçiyorum çok yavaş bir şekilde ve trafik de ışıklar yandığı için akıyor. sinyali 20 mt önceden yakmama rağmen bir honda civic dimdirek gelmeye başladı artık farkeder herhalde dedim tınlamadı bile halen geliyor çarpacak az kaldı. deli gibi asıldım kornaya bir yandan da bağırıyorum hooop diye. içindeki kadın durdu sonunda el hareketini görünce (onu gördü nedense). sinyali görmüyo musun hadi görmedin koca motoru da görmüyosun el kol yapınca neden görüyosun al geri al geri be kadın diye bağıra bağıra aldırdım geri, girdim otoparka erkek sürücü olsaydı kesin kan çıkmıştı, ki genelde onlar da aynını yapsalar da koyup kaçar gider benim bildiğim..

sakat yani istanbul trafiğinde bu işler her türlü sakat. sen 4 teker gördün mü kaç abi en temizi.
    Onurcum, çok riskli yöntem beaa. Hani ışıklarda yakalarsın, durur pozisyondayken bunu yaparsın da giden araçta senin dengenin bozulması büyük ihtimal. Olan yine sana olur, sonuçta o kafesinde oturuyor muhabbet kuşu misali. Aynası da var, kendini seyretmek için aynaya da bakıyor ara sıra. Ona bişey olmaz yani. Senin olayının da benimkinden farkı yok. Bakar kör işte, odaklandığı noktaya baktığı için seni görmüyor, aslında görmekte istemiyor. 4 teker görünce kaçalım tamam da nereye? Her yerde 4 teker var, o kadar azınlığız ki... O yüzden bi değerimiz yok, o yüzden gereken önem verilmiyor bize...

Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum geçmiş olsun tekrardan..

Bende kaza geçirdikten sonra yeni yeni motosiklete binmeye başladım ( 1 ay falan oldu 1500 km yapmışım kazadan sonra.. )

Eskisi gibi hızlı gitmediğimden mecbur kalmadıkça sol şeride geçmiyorum ve genelde sağ şeritten gidiyorum. Seninde başına geldiği gibi benimde en az 10 kez bu anlattığın olay başıma geldi. Genelde e-5 e çıkmamaya çalışıyorum çünki en çok e-5 te bu sorun meydana geliyor...

Bayan sürücülerden her zaman çok korkmuşumdur. Birden şerit değiştirip sanki biz trafikte hiç yokmuşuz gibi davranıyorlar. Önce sadece bir iki tanesinde var sanmıştım ama sonradan çoğunlukla böyle olduğunu gördüm. Bir ellerinde telefon bir elleri bilmem nerde kaşı gözü üstteki aynada trafikte sanki evde oturup arkadaşları ile dedikodu yapar gibi bir hal içersinde ilerliyorlar...

.. önüne direksiyon kırıp şeridine geçtiklerinde ve sen korna çaldığında bunuda hiç önemsemeyip öylece devam ederler, hiç umurlarında olmazsın. Çünki onların gözünde sen yoksun.

Allah aşkına bu nasıl bireydir. Tüm bayan sürücüler lütfen lütfen okuyun bu yazıları.. Araba kullanmasını bilmiyorsanız trafiğe çıkmayın. Motosiklette bir araçtır. Sadece bayanlar değil bir çok erkek şöförlerde yapıyor bunu.

---
    Diğer bir konuda siz çok şeritli yolda sağdan giderken eğer önünüz boşsa ve orta şeritte sizden daha yavaş giden bir sürücü varsa ( muhtemelen cep telefonu ile konuşan dalgın bir bayan ) arkadan gelen hızlı bir sürücü sol şeride geçmektense sağ taraf boş diye birden sağa geçip sizi sıyırıyor

Şekil A yı inceleyelim...

4 numara :sol şeritten gitmesi gerektiğinden yavaş giden araç
    1-numara :ortadan sizden daha yavaş giden sağa geçmemekte ısrarlı bayan sürücü
    2-Numara: Arkadan hızla gelen ve sol şerit tıkalı olduğundan sizin önünüz boş diye birazdan birden direksiyonu sağa kırarak size riske atacak olan trafik canavarı kendini bilmez sürücü ( gibi bişey )
    3-Numara : masum bi şekilde işine gitmek isteyen motosikletli ( siz )

Bu olaya aman dikkat diyorum. Sağ şeritten giderken ben önümde eğer araç yoksa çok dikkatli davranıp güvenlik şeridine geçiyorum yada önümde araç varsa ona yaklaşıp onun arkasından ( takip mesafesini koruyarak ) gidiyorum.

herkese kazasız sağlıklı stressiz sürüşler...
    Dostum çok sağol. Hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz her gün. Benimki de buna çok güzel ama çok tehlikeli bir örnekti. Senin verdiğin örnekte çoğunlukla geliyor başıma. Sürekli olarak arkamı kollarım ama bazen insan bakmıyor ya da böyle insan görünümlü bir hayvanın bu tür bişey yapacağını tahmin edemiyor (aslında böyle bişeyin mantık dışı ve yapılmaması gerektiğine inandığımız için) ve aynen çizdiğin örnek başına gelebiliyor. Çok dikkat etmek lazım dediğin gibi.

Alıntı thaii_vtec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olgay abicim büyük geçmiş olsun... benim çektiklerimi sende çekmişsin... trafikten bayanları kaldırmak gerek "ACEMİ" olanları... kurtulmanıza sevindim aman kaza bela olmadı ya... topici okudum dedim aha gene bişey oldu... Neyseki atlatmışşın... Tekrar büyük geçmiş olsun...
    Sağol Taylanım, teşekkür ederim.

Alıntı Corbett adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayan sürücüler araba kullanmaıy bilmiyor yahu bende sevmiyorum hiç. Motorla geçerken camını indir bakalım napabilecek.
    Bilenleri de var canım o kadar da değil. Motosikletlerimiz keşke Cem Yılmaz'ın GİT'i gibi gerektiği anda levyeyi çıkarabilse.
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kuyucadısı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi bayan olarak görüşlerinize katılıyorum
    bayanlar (bazıları) genelde trafiği gördükleri olarak kabul ediyolar önlerine bakıyoşlar sağ sol arka gibi trafiğin hala var oldugu kısımları ise sanki o trafiğin parçası değilmiş gibi kabul ediyolar. gönül isterki trafikte gerçekten dikkatli hızlı düşünebilen bayanlar çogalsa ve bizlerde artık böyle olayları yaşamasak
    geçmiş olsun arkadaşım
    İşte budur yaa...
    Sacma sapan bayan erkek surucu tartısmasına girecegine gercekleri goren bir ablamız..

Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)