Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kullandığımız Akaryakıtın %'70'i Kaçak!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Daha önce bi arkadaşımızın açtığı konuda dile getirmiştim.Daha fazla kişiye ulaşması açısından bir kez daha konu açmayı uygun buldum.Zaten dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz.Bakalım bunun sonu nereye varacak?

Akaryakıtın yüzde 70'i kaçak çıktı

Verilen soru önergesi skandalı ortaya çıkardı.

Skandal: Pompadan satılan akaryakıtın yüzde 70'i marker'siz çıktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yapılan denetimler sonucu 451 tesisten alınan 821 numunenin 572'sinde Ulusal Marker'ın bulunmadığının tespit edildiğini belirterek, bunlarla ilgili yasal işlemlerin sürdüğünü bildirdi.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız'ın soru önergesini yanıtlayan Güler, Ulusal Marker'e ilişkin, ilk kez 91 personelle 8 Haziran 2007 tarihinde başlatılan denetimler kapsamında, 18 ilde, 72 tesiste denetim yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Bilahare, yurt genelinde bulunan 11 bin 584 istasyonlu akaryakıt bayisi tarafından piyasa faaliyetine konu edilen akaryakıtın yeterli şart ve seviyede Ulusal Marker içerip içermediğinin tespit edilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin katılımıyla denetim programı hazırlandı. 14 Haziran 2007 tarihinden itibaren istasyonlu akaryakıt bayilerinde denetimler başladı. Bu denetimlerde toplam 60 bin 555 adet ölçüm yapıldı. Sahada yapılan ölçüm sonucu geçersiz çıkan 541 tesisten alınan 821 adet numune TÜBİTAK ve Ulusal Metroloji Enstitüsü'ne gönderildi. Söz konusu akaryakıt numunelerinin referans cihazla yapılan ölçüm sonucuna göre ise, 821 adet numuneye ilişkin ölçüm sonucundan 572 adedi geçersiz, 249 adedi de geçerli çıkmıştır. Ulusal Marker oranı geçersiz çıkan tesislere ilişkin yasal işlemler devam etmektedir.''

Bakan Güler, petrol konusunda yapılan denetimlerin tatminkar olduğunu, bu uygulamaların vergi ve gümrük kaçakçılığı ile ölçü-ayar düzensizlikleri ve benzeri denetimlerle de desteklenmesi halinde, elde edilen başarı düzeyinin daha da artacağını söyledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2008/04/12
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

hayırlısı diyelim
    [COLOR="DarkOrange"][B]L a T i F[/B][/COLOR] :bounce:

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    eee? sonuç ne olacak peki? Durmak yok, zamlara devam...
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    kaçagı bari ucuza satsalar

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Kullandığımız Akaryakıtın %'70'i Kaçak!!!

Akaryakıtın fiyatının bukadar yüksek olmasının sebebi %70'inin kaçak olmasından kaynaklanabilir mi

bilen biri varsa bana litrede bir akaryakıt bayisinin karını söyleebilirmi???

Motosikleti
    GT250R
    Yüksek vergiden dolayı kaçak akaryakıt oranının yükselmesi veya kaçak akaryakıttan dolayı vergi oranının yükselmesi.Birşey değişmiyor, sonuçta ezilen hep halk oluyor.

Motosikleti
    мση∂ιαℓ 151яѕ
    ee sonuç nolacak ki sanki yine aynı zam yine zam
    haydi bakalım bu sene benzinde zam rekorunu kırın durmayın sürekli zam yapın
    [B][COLOR="Red"]GAZLA UÇABİLİRSİN AMA FRENLE KONAMAZSIN[/COLOR][/B]::144::

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı By Mükemmel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek vergiden dolayı kaçak akaryakıt oranının yükselmesi veya kaçak akaryakıttan dolayı vergi oranının yükselmesi.Birşey değişmiyor, sonuçta ezilen hep halk oluyor.
    Devlet akaryakıttaki vergi oranını düşürse yine karlı olan kendisi olacak. Sonuçta akaryakıtın sadece% 30'undan vergi alabiliyor. Ücretler birazdaha mantıklı seviye inerse kaçak akaryakıt ihtiyacı olmaz ve dogal olarak devlet daha fazla yakıttan vergi almaya başlar. Ama yok böyle birşey yapamayız mazallah akaryakıt kaçakçıları aç kalır.

Memotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben olayı şöyle anlatmaya calısayım...İstanbulda benzin istasyonu bayimiz var az çok yardımcı olmaya çalışayım...Benzin istasyonlarında kaçak yakıt mal satmak çok zor birşeydir nedenini sorarsanız otomasyon sistemidir...sen çalıstıgın fırmadan yakıt aldıgında bu senın tanklarında bılgısayar sıstemı sayesınde en ufak lıtresıne kadar gozukur.Eger senın deponda onların dısında konulan bır yakıt tespıt edılırse bunun cezalarıda çok büyüktür...Anlıyacagınız şehir içindeki benzin ıstasyonlarında kacak yakıt satmak zordur..Benim bildigim bukadar ama daha ayrıntılı bilgi için babama sormam gerekiyor...

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    Sonuç itibariyle yine olan bize oluyor. En çok kar eden yine benzinciler. Memleket kaçakçılarla doldu taştı. Bir tane düzgün iş yapan yok, herkes yolunu bulmaya çalışıyor. Nasıl daha çabuk zengin olurum telaşında. Öte tarafta fitil fitil alınacak bunların hesabı ama farkında değiller. Buna bir çözüm bulunmalı, denetimler artmalı. Biz de birşeyler yapalım artık, duyduğuma göre önümüzdeki pazartesi sabah 7:45'te benzin zamları protestosu varmış yine. Kornalar çalınacakmış. Nihat Sırdar bi organizasyon yapmış yine. Mümkün olduğunca katılmaya çalışalım. Ben o saatte evden çıkmamış oluyorum normalde ama o güne özel erken çıkıcam.
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

Alıntı Memotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben olayı şöyle anlatmaya calısayım...İstanbulda benzin istasyonu bayimiz var az çok yardımcı olmaya çalışayım...Benzin istasyonlarında kaçak yakıt mal satmak çok zor birşeydir nedenini sorarsanız otomasyon sistemidir...sen çalıstıgın fırmadan yakıt aldıgında bu senın tanklarında bılgısayar sıstemı sayesınde en ufak lıtresıne kadar gozukur.Eger senın deponda onların dısında konulan bır yakıt tespıt edılırse bunun cezalarıda çok büyüktür...Anlıyacagınız şehir içindeki benzin ıstasyonlarında kacak yakıt satmak zordur..Benim bildigim bukadar ama daha ayrıntılı bilgi için babama sormam gerekiyor...

şehir içi şehir dışı otomasyon hep aynıdır ve tanklar merkezden kontrol edilir...

peki geçen 2006 sonundaydı sanırım byük akaryakıt firmalarına kesilen cezaları biliyormusunuz???
    beyan dışı bulunan mallarla ilgili rekor petrol ofisindeydi

nurettin67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZEALSUN200GY-A

yetti artık

bari kimlerin kaçak sattığını yazsalarda oralardan almazsak.bu kişileri açıklarlarsa onlara ayıp mı etmiş olurlar?

ya arkadaslar benzın ıstasyonu bayıılerınden cok boyle kuytuda kosede kalmıs bazı yıkamacılar yada baska yerlerde veya limanlarda! daha cok kacak akaryakıt olayları dönüyor...adamlar gemileriyle getırıyor yakıtı ordakı sehırlerarası calısan tırlara verıolar ucuz fıyattan...

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı LTF06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilen biri varsa bana litrede bir akaryakıt bayisinin karını söyleebilirmi???
    Akaryakıt bayiliği yapan bir arkadaşım kendilerinin %8(veya%10) aldığını,esas kazananın dağıtıcı firma olduğunu firma olduğunu söylemişti.

%8 bayi kazansa, %18'de devlet kazansa gerisi üretici ve dağıtıcı arasında paylaşılıyor galiba. (maliyetler vs. ne durumda bilmiyorum)
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

bende şöyle acıklıyayım hatırladıgım kadarıyla 1000 litrede 200 ytl karı oluyordu bayinin...

Motosikleti
    GT250R
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devlet akaryakıttaki vergi oranını düşürse yine karlı olan kendisi olacak. Sonuçta akaryakıtın sadece% 30'undan vergi alabiliyor. Ücretler birazdaha mantıklı seviye inerse kaçak akaryakıt ihtiyacı olmaz ve dogal olarak devlet daha fazla yakıttan vergi almaya başlar. Ama yok böyle birşey yapamayız mazallah akaryakıt kaçakçıları aç kalır.
    Aklıma bir deyim geldi."Körlerle sağırlar birbirlerini ağırlar".

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler