Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaskım düştü bir şey olmuşmudur???

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Titan 125(mavilim), XT600(Haydut)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen dahamı iyi biliyorsun hocam onlardan..... At diyorlarda kendileri atıyormu çok merak ediyorum....
    daha iyi bilseydim detaylı açıklamalarını ve şemalarını buraya koyardım. Bir program seyretmiştim, orda tüm detaylarıyla yuvarlak cisimlerin darbeyi nasıl yaydığı felan gösteriyordu. Bu ve buna benzer başlıklarda bilen bilmeyen herkes yazıyor ve yanlış bilgilendirmede oluyor çoğunlukta. Arkadaştan alıntı yapmam rastgele buna benzer cavap veren sadece o arkadaş değildi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı longinus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen asker miğferi ile karıştırıosun..
    motor kaskı ilk darbeyi emiyor ve o bölge özelliğini yitiriyor
    çünkü önemli olan kaskın zarar görmemesi değil, kafanın zarar görmemesi..

..aynı noktaya 2. kere gelirse de direk kafaya alıyosun darbeyi..

ama arkadaşın kaskında bişey yok gibi..
    Yok karıştırmıyorum merak etme. Askerliğimi de 16 ay yedek subay olarak yaptım.
    Miğferlerin teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse:
    Amerikan miğferi dik gelen 7.62mm tüfek mermisini 850m mesafede durdurabilir.
    Alman miğferi aynı mermiyı 640m. mesafede durdurabilir. Yani alman miğferi daha sağlamdır.
    Motosiklet kaskına gelince 3 katmanadan oluşur.
    1-En dışta sert kabuk kısmı bulunur. Bu kısım kaska şeklini verir ve sert cisimlerin oluşturacağı darbelerden korur.
    2-Altta bulunan kısım darbe emici polistirenden yapılmış kısımdır (bildiğiniz ambalaj köpüğü) Bu kısım 3 santimetre kalınlığında olup kafaya gelen darbelerin yumuşatılmasına yaramaktadır.
    3-En içte ki kısım içliktir. Buda ince bir süngerin üstüne kumaş kaplanarak yapılmış kafamıza değecek kısmıdır. Hem güzel görünmesi için hemde köpüğün zarar görmesini önlemek için yapılmıştır.
    Şimdi kaskınızı düşürdüğünüzde içinde kafanız olmadığına göre darbe emici köpüğün herhangi bir yerinin ezilmesi yada bir kuvvete maruz kalıp deforme olması mümkün değildir.
    En dıştaki kabuk kısmı ise karbon-fiber ve reçine karışımından yapımaktadır. Yani fiberglasın karbon takviyelisidir. Şimdi karbon lifleri çok hafif çok sağlam ve bir o kadarda serttir. Yani esnek değillerdir bir darbeyi ya alırlar yada kırılırlar.
    Bizde arkadaşa eğer kaskında gözle görülür bir kırık çatlak yoksa kullanabileceğini söyledik. Eğer çatlak olsa görülmemesi mümkün değil çünkü lifler birbirinden ayrılıyor ve mutlaka boyayı patlatıyor.

Motosikleti
    Domalınan moturlardan.Rayzink
    Alıntı murti06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı noktaya darbe alırsa ne demek kaskın yuvarlak olması darbeyi eşit şekilde dağıtır. bir bira şişesiyle dikkatli vurduğunuz zaman çivi çakabilirsiniz aynı noktadan defalarca vursanız bile kırılmaz. Bilmeden amma saçma yanıtlar veriyorsunuz iyi onca para ver bir defa düştü diye kaskı at olacak işmi bu
    abi bira şişesi mi takalım şimdi kafamıza diyosuki dikkatli vurursan çivi bile çakarsın ama dikkatsiz bi şekilde düşerse kırılırarkadaş kaskını dikkatli düşürdüyse soron yok kafasıyla çivi çaksın ama dikkatsiz düşürdüyse
    kimsenin yorumununa aşırı tepki vermeye gerek yok herkesin ne bildiği ortada..

Motosikleti
    Hyosung rx125-Yamaha YZ400F
    aynı noktaya darbe alırsa ne demek kaskın yuvarlak olması darbeyi eşit şekilde dağıtır. bir bira şişesiyle dikkatli vurduğunuz zaman çivi çakabilirsiniz aynı noktadan defalarca vursanız bile kırılmaz. Bilmeden amma saçma yanıtlar veriyorsunuz iyi onca para ver bir defa düştü diye kaskı at olacak işmi bu
    ...bunlar şahsi fikirlerim değil..makalelerden okuduklarımı arkadaşla paylaştım..tabii ki kaskının zarar görüp görmediğini bilemem..ama sen de bilemezsin..kimse de bilemez..kendisi iyice inceleyip bakmalı..çatlağı kırığı varmı diye..

yeni nesil kasklar daha iyi korur çünkü darbeyi emerler..bunu yapabilmek için de kendileri deforme olurlar..çarpmanın enerjisi kaskın gövdesinde emilmiş olur..
    yeni nesil otoların çarpışma testlerini youtube dan izlersen nasıl dağıldıklarını görürsün..bu aynen öyle bişi...ve yeni nesil araçlar bu şekilde eskilerden daha güvenlidir..

tak kafana bişey olmaz diyerek bu vebalin altına girmemekte fayda var bence..

Motosikleti
    yucika naptın sen abı yaaaa konuyu dırek polemık konusuna cevırıyosun?
    biri bira şişesi der biri miğerin özelliklerini anlatır abowwwwww
    madem bu kadar bılgın var kaskın eğilebilme ihtimalini nerden çıkardın?sert madde eğilirmi kendin demişşin.....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı derin_07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi bira şişesi mi takalım şimdi kafamıza diyosuki dikkatli vurursan çivi bile çakarsın ama dikkatsiz bi şekilde düşerse kırılırarkadaş kaskını dikkatli düşürdüyse soron yok kafasıyla çivi çaksın ama dikkatsiz düşürdüyse
    kimsenin yorumununa aşırı tepki vermeye gerek yok herkesin ne bildiği ortada..
    kafana bira şise mi tak dedik. Bu sadece bir örnekti. Yuvarlak cisimlerin darbeyi yaydığı anlamıda. Aynı çiviyi şişenin içine atıp salladığın zamanda şie çok kolay kırılabiliyor. çünki iç kısmı iç bükey

Motosikleti
    kafana bira şise mi tak dedik. Bu sadece bir örnekti. Yuvarlak cisimlerin darbeyi yaydığı anlamıda. Aynı çiviyi şişenin içine atıp salladığın zamanda şie çok kolay kırılabiliyor. çünki iç kısmı iç bükey
    ama sen dememişsin ki bira şişesinin neresiyle çakıcamızı
    darbeyi yayıyo madem neden tek noktadan kırılma örnekleri görüyüruz?

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    yucika naptın sen abı yaaaa konuyu dırek polemık konusuna cevırıyosun?
    biri bira şişesi der biri miğerin özelliklerini anlatır abowwwwww
    madem bu kadar bılgın var kaskın eğilebilme ihtimalini nerden çıkardın?sert madde eğilirmi kendin demişşin.....
    Az miktarda da olsa dış kabuğu çelik yada alüminyum gibi metalden olan kasklar da var. Bazı kasklarında çene kısımlarında metal takviyesi oluyor orda da eğilme kasma olabilir.
    Polemiğe de yol açmak istemem. Miğferle karıştırıyosun deyince dayanamadım. Hiç mi miğfer takmadık canım
    Zamanında çelik kabuklu üzeri deri kaplı polis kaskı almak istemiştim ama çok pahalıydı alamamıştım. Biraz ağır oluyo ama çok güzel bir kasktı.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ama sen dememişsin ki bira şişesinin neresiyle çakıcamızı
    darbeyi yayıyo madem neden tek noktadan kırılma örnekleri görüyüruz?
    O kadar bilimsel olabilseydim profösör olurdum

Motosikleti
    yucika kardesım miğfer bizde taktık.senın yaptıgın kadar askerlık bızde yaptık
    hatta daha fazlasını....ama artık senın bahsettıgın kasklardan kalmadı saglam dayanıklı olarak gozuksede darbeyı bı noktadan emmedıgı ıcın ıcındekıne yanı kafaya kafamıza zarar verıyo....

murti kardeşim sende hiç mi bira içmedin yawww... kaç kere şişenin kıcı cıktı elımde :D neyse artık kutu takılalım

kaskın varki düşüyor, olmayanlar ne yapsın.

Motosikleti

Motosikleti
    Hyosung rx125-Yamaha YZ400F
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polemiğe de yol açmak istemem. Miğferle karıştırıyosun deyince dayanamadım. Hiç mi miğfer takmadık canım
    estafurullah...ne haddime...
    sözlerim maksadını fena aşmış..şimdi farkettim..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    as 150 t 'idi as 220 t oldu ahmet abim sağolsun :D:)
    bişi olmazz..(25 karakter)

kaskda mikro çatlaklar oluşabilir bunlar gözle görülmez.bu da kaskın dayanımını düşürür.ama bunun bi kaç kere olması lazım öle bi kereden bişiii olucağını sanmam takma kafana...
    Baharın, denizin, toprağın kokusu içime dolsun
    Yanımda bana sıkı sıkıya sarılan ve bana güvenen biri olsun.***
    Her daim aracım motorsiklet olsun..!.!. (AMİİİİN)

Motosikleti
    Daelim s2 250,125 lik scooter
    yere düşünce işlevini kaybeden kasklar karbon fiber malzemeden yapılan kasklar olması gerek diye hatırlıyorum onlarda çok elit olması lazım

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı novaJRdeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

talihsiz olay şu şekilde gerçeklşti: Motorun yolda bir anda gaz kesmeye başladı garip bir şey oldu bende saga çektim motoru ayağına aldım.neyse kaskı selenin üstüne koydum bir anda elim kaska çarptı selenin üstünden yola düştü 2-3 metre yuvarlandı korkuluğun oraya dogru.kaskta kırılma, çizik yok.(zeusun 200 ytl lik modellerinden yani öyle 400-500 euroluk kasklardan değil kalite olarak).benim aklıma takılan soru daha öncede burda okuduğuma göre kask bir kullanımlıktır.bir kere düşünce işlevini yerine getirir tarzı mesajlar vardı.aklıma "acaba" geldi? bu mesajlara bir arkadaş ta abartmayalım kaska kondom muhamelesi yapmayalım demişti bir soruyum dedim.
    herkeze kazasız&sorunusz günler...

olur böle şeyler...takma kafaya..

bi arkadaşta bugün benim Altın Kaplama kaskımı düşürdü yere...vallahide mındar oldu kaskım...tikkatsiz adam...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

gokhan150zat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fiddle
    abiler arkadaşlar ben soruma cevap alamadım polemikten heralde o sırada reyting tavan yapıyodu...

şimdi kaza yaptığımızda kask mont ve koruma ekipmanlarının parasınıda alabiliyomuyuz karşı taraftan...

jackaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    caponord etv1000-simson schwalbe-yamaha wr125r
    cok aklına takılıyosa yenısını al ıcınde kalmasın
    bır kursun kaleme benzer hayat tek eksıgı sılgıdır

Alıntı gokhan150zat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abiler arkadaşlar ben soruma cevap alamadım polemikten heralde o sırada reyting tavan yapıyodu...

şimdi kaza yaptığımızda kask mont ve koruma ekipmanlarının parasınıda alabiliyomuyuz karşı taraftan...
    Ben kaza geçirdiğim zaman sordum polise, "rapora kaskı ve pantolonu ekler misiniz?" dedim "yok öyle birşey" dedi ve geçiştirdi, açıkçası öyle deyince ben de pek ısrar etmedim "Öyle bir yasa vardı sanki okumuştum" dedim ama polis de pek oralı olmayınca uğraşmadım. Polis bilinçli mi dedi yoksa böyle birşeyden haberi mi yoktu orasını bilmem fakat pantolon hariç pek bir hasar da olmadı ekipmanda tabi ufak tefek şeyleri saymıyorum. Pantolon fena oldu ya neyse... (Bu arada pantolon pantolon diyorum ama kot pantolon değil tabi )

Not: Gökhan, istersen bu konu için yeni bir başlık aç daha çok tecrübe yaşayan insana ulaşırsın, böylece birşeyler de öğrenmiş oluruz, hem başka bir konuyu meşgul etmemiş oluruz...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)