Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kenan (1000cc) 2:00:292, Barbera (250 cc) 1:59.973

Motovento
    REKLAM ALANI

Konu başlığındaki dereceler Katar Sıralama Turları'na ait. Bu dereceleri görünce acaba diyorum bizden başka süperbike oyarışlarını önemseyen var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    geçmişim 2 silindir geleceğim 4 silindir olacak:))
    kenan mı çok kötü yoksa barbera mı çok iyi anlayamadım şimdi
    LasTiği YaK, RuhUnU deĞiL:cat:

SeRHaTeKiNci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco (Satılık)
    bende bişey anlamadım doğrusu :S
    Gidersen Öyle Bir Gitmelisin ki;
    Ayrılıklar Bile Seninle Gurur Duymalı..

Kenan süperbike da yarışıyor biliyorsunuz, burada motorlar 1000 cc, diğeri ise MotoGP 250 cc sınıfında yarışıyor hatta şu anda sıralama turları devam ediyor ve Pasini 1:59:863 'e çekti dereceyi. Yani sorun Kenan'la ilgili değil süperbike'la ilgili. Bir nevi motosiklet yarışalrının 2. ligi gibi.

ben yukarıyı yazarken Barbera bu sefer 1:59:739 yaptı

Motosikleti
    600cc
    bence abarti bir elestiri olmus. siniflari ayiralim:

MotoGP: 250cc de olsa tum motosikletler prototiptir ve minimum agirlik kuralina uyduktan sonra hemen hemen istenen tum modifiyeler yapilabilir. motosikletin Formula1'idir. 250cc motorlari bile 100 HP'den fazla guc uretir ve 280kmh hiza cikabilirler.

SBK: yollarda kullanilan motosikletlerin cok az modifiye versiyonlari kullanilir, ve emin olun oldukca cok ulke tarafindan takip edilir. hatta sbk'nin unlu bir deyim vardir "win on Sunday, sell on Monday" diye. (yani sbk'yi kazanan motor daha cok satilir). arti, kimse tarafindan izlenmiyor olsa pek cok motogp efsanesi burada kariyerine devam ettirmezdi.
    ref1: http://www.trade-247.com/86.html
    ref2: http://www.motorcycle-usa.com/Articl...ID=4407&Page=1

Kenan'i degil de; her kategorinin Katar polunu kazanan adamlarin derecelerine bakalim:

MotoGP 800cc- 1:55:400 civari
    Superbike- 1:58:100 civari
    MotoGP 250cc- 1:59:800 civari

sbk'nin 250cc'ye yakinligina degil, buyuk boy 800cc motogp'ye gore ne kadar performansinin dustugune bakmak gerek. arti, bu dereceler pistin yapisina gore birbirine yaklasir ve uzaklasabilir. cunku kimi pistlerde cok sert donusler varken, kimilerinde uzun duzlukler hizlanmaya el verir. bu da farkli frenaj, hp ve agirliga sahip kategorilerinin performanslarini birbirine gore oldukca degistirir.

ornek olarak cok degil 2 yil onceki bir yarista alinan 1000cc MotoGP ve SBK klasmanlari nerdeyse ayni performansa sahip idi: http://www.motorcycle.com/news/news2233.html

elbette teknoloji gelistikce motogp daha da hizlaniyor ama sbk'de benzer modifiyelere pek izin yok.. gene de kendininkiyle hemen hemen ayni guce sahip araclarin sbk'da neler yapabilecegini her ulkede binlerce insan takip ediyor.
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Bu durumda boşu boşuna yüksek hacimli motor almaya çalışıyoruz

Son kullanıcı olarak 250 cc lik bir motosiklet scoter, commuter, yada cruser ayrımı olmaksızın her türlü ihtiyacı cevaplayacaktır.

Yüksek hacimli motorlar tüketim çılgınlığıdır ( acaba alamdığım içini böyle düşünüyorum )
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    600cc
    Alıntı harbiturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Son kullanıcı olarak 250 cc lik bir motosiklet scoter, commuter, yada cruser ayrımı olmaksızın her türlü ihtiyacı cevaplayacaktır.

Yüksek hacimli motorlar tüketim çılgınlığıdır ( acaba alamdığım içini böyle düşünüyorum )
    bu da 250cc'yi fazla buyuten bir yorum olmus bence az once yazdigim gibi motogp 250cc'likleri 100 beygirin ve 280kmh'in ustune cikiyor. yoldaki standart (4 zamanli) 250cc'lerin en saglamlari 35hp ve 180kmh'i zorluyor. yani "ben 200kmh'in ustune cikicam" veya "kirmizi isiktan kalkista 0-100'e 4 saniyenin altinda ulasmak isterim" diyen hemen herkes 600cc'lere bakmak durumunda. motogp aletleri satilsa birak 250'yi 125cc bile yeterdi ama onlar seri uretim degil..

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    orası ole ya yol makınaları ıcın karsılastırmayalım bu derecelerı hakkaten sacma olur...mılyon dolarlar harcanıyor o makınalırı gelıstırmek ıcın...kenanın daha alısma suresı elde ettıgı derece kotu bı derece deıldır bunu solemeden gecemıcm 250 cc motorun hafıflıgı kullanımdakı rahatlıgı sbk ıle kıyaslanamaz bence....

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı 507rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu da 250cc'yi fazla buyuten bir yorum olmus bence az once yazdigim gibi motogp 250cc'likleri 100 beygirin ve 280kmh'in ustune cikiyor. yoldaki standart (4 zamanli) 250cc'lerin en saglamlari 35hp ve 180kmh'i zorluyor. yani "ben 200kmh'in ustune cikicam" veya "kirmizi isiktan kalkista 0-100'e 4 saniyenin altinda ulasmak isterim" diyen hemen herkes 600cc'lere bakmak durumunda. motogp aletleri satilsa birak 250'yi 125cc bile yeterdi ama onlar seri uretim degil..
    Hayır benim kastettiğim son kullanıcı ihtiyaçları.

Standart bir sürücü drag performansı beklemez, 100-120 seyir hızı 150 max. hız ile yetinir.

İki kişi performans düşüklüğünden hoşlanmaz. Ekonomik yakıt tüketimi bekler, Bakım maliyetlerinin de aynı oranda düşük olması tercih nedenidir.

Şu anda piyasada bulunan 250 likler de en son enjeksiyonlu versiyonları ile gayet tatminkarlar.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    600cc
    Hayır benim kastettiğim son kullanıcı ihtiyaçları.

Standart bir sürücü drag performansı beklemez, 100-120 seyir hızı 150 max. hız ile yetinir.

İki kişi performans düşüklüğünden hoşlanmaz. Ekonomik yakıt tüketimi bekler, Bakım maliyetlerinin de aynı oranda düşük olması tercih nedenidir.

Şu anda piyasada bulunan 250 likler de en son enjeksiyonlu versiyonları ile gayet tatminkarlar.
    tamam o zaman ayni fikirdeyim. isin icine "maliyet" kelimesi girdiginde, 250cc'nin ustune cikmayi goze almak bu ulkede zor zaten

bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    arkadaşlar piyasa malı ile yarış için modifiyeli performans motorlarını lütfen karıştırmayınız:
    çünki cc si ne olursa olsun o yarışlarda kullanılan maksimum güçlü motoru alıp yola çıkarsanız her1000-2000 km de bir yeni motor almanız gerekir.yarış motorlarının kullanım ömrü zaten o kadardır(yarış otomobillerinden biliyorum,motosiklette kaç km bilmiyorum.)
    ha hem performanslı hem uzun ömürlü motor yapılsın biz de alalım derseniz henüz öyle bir metal üretilemedi.
    kısaca:
    modifiye motoru öldürür.oysaki kapınızın önündeki motordan beklenen minimum 100.000 km dir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    as 150 t 'idi as 220 t oldu ahmet abim sağolsun :D:)

ewt ama ben hiç 100 bhp den fazla güç üreten 250 lik görmedim olsada fiyatı bi 600 lük fiyatına eşittir demem oki onlardaki modifiye benim motora yapılsa 100 110 bhp yi geçebilir yada o sınırlara yaklaşılırdı tabi bir 600 LÜK PARASI harcandıktan sonra ;)

Alıntı 507rr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence abarti bir elestiri olmus. siniflari ayiralim:

MotoGP: 250cc de olsa tum motosikletler prototiptir ve minimum agirlik kuralina uyduktan sonra hemen hemen istenen tum modifiyeler yapilabilir. motosikletin Formula1'idir. 250cc motorlari bile 100 HP'den fazla guc uretir ve 280kmh hiza cikabilirler.

SBK: yollarda kullanilan motosikletlerin cok az modifiye versiyonlari kullanilir, ve emin olun oldukca cok ulke tarafindan takip edilir. hatta sbk'nin unlu bir deyim vardir "win on Sunday, sell on Monday" diye. (yani sbk'yi kazanan motor daha cok satilir). arti, kimse tarafindan izlenmiyor olsa pek cok motogp efsanesi burada kariyerine devam ettirmezdi.
    ref1: http://www.trade-247.com/86.html
    ref2: http://www.motorcycle-usa.com/Articl...ID=4407&Page=1

Kenan'i degil de; her kategorinin Katar polunu kazanan adamlarin derecelerine bakalim:

MotoGP 800cc- 1:55:400 civari
    Superbike- 1:58:100 civari
    MotoGP 250cc- 1:59:800 civari

sbk'nin 250cc'ye yakinligina degil, buyuk boy 800cc motogp'ye gore ne kadar performansinin dustugune bakmak gerek. arti, bu dereceler pistin yapisina gore birbirine yaklasir ve uzaklasabilir. cunku kimi pistlerde cok sert donusler varken, kimilerinde uzun duzlukler hizlanmaya el verir. bu da farkli frenaj, hp ve agirliga sahip kategorilerinin performanslarini birbirine gore oldukca degistirir.

ornek olarak cok degil 2 yil onceki bir yarista alinan 1000cc MotoGP ve SBK klasmanlari nerdeyse ayni performansa sahip idi: http://www.motorcycle.com/news/news2233.html

elbette teknoloji gelistikce motogp daha da hizlaniyor ama sbk'de benzer modifiyelere pek izin yok.. gene de kendininkiyle hemen hemen ayni guce sahip araclarin sbk'da neler yapabilecegini her ulkede binlerce insan takip ediyor.
    Aslında aynı şeyi söylüyoruz, yazının başlığında sınıfları ayıralım demişsin, benim söylediğim de tam olarak bu. Dediğin gibi motogp formula 1'i motosiklet yarışlarının, süperbike ise muhtemeleren WTCC (Dünya binek otomobiller yarışı) denebilir. WTCC'de de eki F1 pilotları var (en azından önceki sezonlarda vardı Zanardi gibi, bu sezonu bilmiyorum).

Sonuçta motorsporlarını sevenlerin ne kadarı F1, ne kadarı WTCC seyrediyor ?

Not : Tüm bu söylediklerim Kenan'ın başarısı azaltmaz. Onu MotoGP'de görmek istiyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)