Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni trafik kanunu hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    İçişleri komisyonunda geçip meclis genel kuruluna gönderilen ve 2 yıldan uzun süredir orda biryerlerde bekleyen tasarı aşağıdaki linkte tam metniyle yeralmaktadır.
    http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/done.../ss933ek1m.htm
    Şimdi tasarı gayet uzun elbette ancak motosiklet sevenlerle ilgili maddeleri aşağıya kopyaladım.
    1) A1, B1, f, g ve h Sınıfı Sürücü belgeleri ile yalnız kendi sınıflarındaki araçlar sürülür,
    2) A Sınıfı Sürücü Belgesi ile A1,
    3) B Sınıfı Sürücü Belgesi ile B1 ve f,
    ......
    a) A1 Sınıfı Sürücü Belgesi; silindir hacmi 125 santimetre küpü ve gücü 11 kW'ı geçmeyen motosiklet cinsi araçları kullanacaklara verilir.
    b) B1 Sınıfı Sürücü Belgesi; B sınıfındaki üç tekerlekli veya dört tekerlekli araçlardan, silindir hacmi 50 santimetre küpün üzerinde veya buna eşit kapasitedeki içten yanmalı bir motorla çalışan, azami hızı 45 km/s'nin üzerinde bulunan motorlu araçları kullanacaklara verilir. Bu araçların boş ağırlıkları 550 kilogramın üzerinde olamaz. Elektrik ile çalışan araçların boş ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.
    ......
    b) Kanunun 38 inci maddesinde yer alan ana ve alt sınıf sürücü belgeleri ile A1 sınıfından ve azami hızı 45 km/s'yi geçmeyen, içten yanmalı motorlularda silindir kapasitesi 50 santimetre küpün elektrikli motorlularda ise azami güç çıkışı 4 kw'ın üzerinde olmayan iki tekerlekli araçlar da sürülebilir.
    .......
    a) Yaş şartı:

1) A1 ve B1 Sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 16,

2) A, B, f, g, h Sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 18, (A sınıfı için motor gücü 25 kW'ı geçen ve güç ağırlık oranı 0.16 kW/kg'ı aşan motosikletleri kullanacakların ayrıca A sınıfından daha küçük özelliklere sahip motosikletleri sürmeye yetki veren iki yıllık sürücü belgesine sahip olmaları zorunludur. 21 yaşını dolduran adaylarda bu şart aranmaz.),

yaşını bitirmiş olmaları zorunludur.
    ......
    Özetle 16 yaşında A1 ile motosiklet kullanmaya başlayan bir genç 18 yaşına geldiği zaman 2 yıllık tecrübe şartını yerine getirdiği için A ehliyetini alabilecektir. 21 yaşından büyükseniz böyle bir tecrübe şartı aranmamaktadır.
    B ehliyeti ile 500 cc 45 km/saat hıza sahip motorlu bisiklet kullanabilirsiniz.
    A1 ve A ehliyeti lede motorlu bisiklet kullanabilirsiniz.
    Hiç ehliyetiniz yoksa bisiklet kullanabilrisiniz
    eski ehliyetlerimiz ne olacak diyenlere:
    a) A1 Sınıfı Sürücü Belgeleri A1,

b) A2 Sınıfı Sürücü Belgeleri A,

c) B Sınıfı Sürücü Belgeleri D1 ve f,

d) C Sınıfı Sürücü Belgeleri C, D1 ve f,

e) D Sınıfı Sürücü Belgeleri C+E, D1+E ve f,

f) E Sınıfı Sürücü Belgeleri C, D ve f, (28.4.1997 tarihinden öncekiler ayrıca B+E, C+E, D+E),

g) F Sınıfı Sürücü Belgeleri f,

h) G Sınıfı Sürücü Belgeleri g,

ı) H Sınıfı Sürücü Belgeleri h,

Sınıfı Sürücü Belgeleri ile değiştirilir.
    Bu arad eski B sınıfı ehliyetler D1 haline geleceği için D ve D1 sınıfından da bahsedeyim:
    e) D1 Sınıfı Sürücü Belgesi; yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücü koltuğu dışında sekizden fazla koltuğu olan ancak sürücü koltuğu dışında koltuk sayısı onaltıyı geçmeyen motorlu araçları kullanacaklara verilir. Bu sınıftaki araçlara 750 kilogramı geçmeyen römork da takılabilir.

Bu bilgilerin ışığında bu tasarı kanunlaşırsa yeni motosiklet ehliyeti alacak olup 21 yaşından büyük olanlar için bir sorun yok.
    Yeni motosiklet ehliyeti alacak 16 yaşındaki birisi mecburen A1 sınıfı ehliyet alacak.
    Yeni motosiklet ehliyeti alacak 18 yaşından büyük birisi A ehliyeti almak için ya 21 yaşını bekleyecek yada önce A1 alıp 2 sene sonra A alabilecek.
    Herhangi bir ehliyete sahip olanlar 50 cc ve 45 km hıza sahip mootrlu bisiklet sürebilecekler.
    Son olarakta bu kanun 33 dönem yasama yılı içinde yer almamakta ne zaman meclis gündemine geleceği belli değil. Memleketimiz için çok daha önemli olan üniversite öğrencilerini başını örtmesi gibi konulardan fırsat bulabilirlerse bir ara trafik kanunu da meclisten çıkar heralde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    sagolasın
    evetönce türban gibi önemli meseleleri halledelim daha sonra bu gibi önemsiz yasalara sıra gelirse bakarız.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı airman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sagolasın
    evetönce türban gibi önemli meseleleri halledelim daha sonra bu gibi önemsiz yasalara sıra gelirse bakarız.
    başlıktaki yazıyla ne alakası var anlamadım
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    gece uyumadığımdan mıdır nedir tam anlayamadım. çok özür dileyerek tekrar soruyorum; ben 1982 doğumluyum. 2001 yılında B+A2 ehliyet almıştım. yasa çıkarsa bu ehliyeti ne ile değiştireceğim? ve kullanabileceğim araçlarda ne gibi değişiklikler olacak? valla iki kere okudum ama kafa almadı işte =(

Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı ketchup adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gece uyumadığımdan mıdır nedir tam anlayamadım. çok özür dileyerek tekrar soruyorum; ben 1982 doğumluyum. 2001 yılında B+A2 ehliyet almıştım. yasa çıkarsa bu ehliyeti ne ile değiştireceğim? ve kullanabileceğim araçlarda ne gibi değişiklikler olacak? valla iki kere okudum ama kafa almadı işte =(
    Ehliyetin değişecek B yerine D1
    A2 yerine A alacaksın
    Yeni aldığın ehliyetlerlede şimdi kullandığın herşeyi kullanmaya devam edebileceksin.

chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    Farkında mısınız bilmem? Bu kanun tasarısında veya mevcut kanunda motosiklet tanımı yok, motorlu bisiklet tanımı var. Ben yanlış mı gördüm? Bu 70 km hız sınırlamasının nedenini açıklıyor sanırım.

Bunun yanında kanun yürürlüğe girdiğinden itibaren, herhangi bir sebep ile plaka tescili yapılmamış araçların 1 yıl süre ile mtv alınmadan plaka cıkartılmasına izin veriyor.
    Free Motorcycle Team

Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı chocolateman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Farkında mısınız bilmem? Bu kanun tasarısında veya mevcut kanunda motosiklet tanımı yok, motorlu bisiklet tanımı var. Ben yanlış mı gördüm? Bu 70 km hız sınırlamasının nedenini açıklıyor sanırım.

Bunun yanında kanun yürürlüğe girdiğinden itibaren, herhangi bir sebep ile plaka tescili yapılmamış araçların 1 yıl süre ile mtv alınmadan plaka cıkartılmasına izin veriyor.
    Evet motosiklet tanımı yok ama maddelerin içinde motosikletle ilgili tanımlar var.
    Birde buradaki tanımlar 2918 sayılı kanuna eklenmiştir diyor. 2918 sayılı kanunda motosiklet tanımı olabilir.

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    yani artık deneyim arayacaklar ama bu tasarıda 2 adım öteye gidemez yani a ehliyeti olan 1300 hayabusaya gene binecek.....250,500,600,1000 gibi deneyimi olmadan...buna ancak gülünür yurtdısında 2 sene arayla rütbe atıyor önce 250 2 sene sonra 500cc gibi ......motorlu bisikleti kullansan ne kullanmasan ne 8 yaşında çocuk biner ona...

Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı aykan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani artık deneyim arayacaklar ama bu tasarıda 2 adım öteye gidemez yani a ehliyeti olan 1300 hayabusaya gene binecek.....250,500,600,1000 gibi deneyimi olmadan...buna ancak gülünür yurtdısında 2 sene arayla rütbe atıyor önce 250 2 sene sonra 500cc gibi ......motorlu bisikleti kullansan ne kullanmasan ne 8 yaşında çocuk biner ona...
    Aykan iyi diyosun hoş diyosun ama ben 38 yaşındayım. Yani senin dediğin gibi olsa Virago 500 e binebilmek için 4 sene bekleyip 3 ehliyet değiştirmem gerekecekti.
    Bu tasarıda bile 21 yaşından yukarıya A1 zorunluluğu kaldırılmış.
    Yetişkin insan kendi davranışlarının sorumluluğunu alabilen insandır.

blackhawk06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER S2
    paylaşım için teşekkürler...desene b artı a2 ler sadece isim değiştirecek...
    İMZA:BİR DOST

titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    karışık bir durum anladıysam motorum 1000 cc olsun

Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı titanxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karışık bir durum anladıysam motorum 1000 cc olsun
    adamlar taaa romalılar döneminden beri uğraşıp hukuk dili diye bişey icat etmişler.

teski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    verdigin bilgiler icin saol.
    ama anlayamiyorum 3 seneden fazla oldu stajerlik ha girdi ha girecek diye insani soktular telasa
    tabi kazanan surucu kurslari oldu her sınav sorasinda kesin cikicak diye insanlari bole acale ettirip direksiyona oturmamis insana bile ehliyet sinavlarina soktular..

Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı teski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama anlayamiyorum 3 seneden fazla oldu stajerlik ha girdi ha girecek diye insani soktular telasa
    tabi kazanan surucu kurslari oldu her sınav sorasinda kesin cikicak diye insanlari bole acale ettirip direksiyona oturmamis insana bile ehliyet sinavlarina soktular..
    Teski ben burdaki kurs sahibiyle görüştüm (birazda ağzını aramak için sordum) Biz içişleri bakanlığıda sorduk gündemde bile değil bu kanun diyolar. Gerçektende öyle meclis gündemine almıyolar bi türlü. Bir çok kursa dediğin gibi yanıltıcı reklamlar veriyor "kanun çıkmadan son fırsat hemen alın ehliyetiniz" diye. Stajyerlik uygulamsı çıksa insanlar stajyer ehliyetiyle de şimdi olduğu gibi otomobil sürebilecek zaten. Sadece bu dönemde kural ihlali yaparsa daha fazla yaptırımı var.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı teski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2005'te B ehliyet için başvurduğumda da vardı stajer geyiği

Motosikleti
    YAMAHA XVS 650 A DRAGSTAR
    Yeni aldığım bir duyuma göre motor sürüş sınavı artık scooterla değil vitesli motorlarla yapılacakmış... E adam ben vitesli kullanmıyacam hep scooter kullanmak istiyorum derse ne olacak?

Alıntı KARACADDY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni aldığım bir duyuma göre motor sürüş sınavı artık scooterla değil vitesli motorlarla yapılacakmış... E adam ben vitesli kullanmıyacam hep scooter kullanmak istiyorum derse ne olacak?
    O zaman varsa adam kendi scooterıyla motor sürüş sınavına katılır
    Ama olmaz öyle şey.Scooterda vardır motor sürüşte.

Motosikleti
    YAMAHA XVS 650 A DRAGSTAR
    Yok kursa gittim geçen, hyo 250 ile ders veriyorlardı hayırdır dedim, vitesli ile yapacaklar artık sınavı dediler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler