Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BMW lerle ENDURO sürüş eğitimi.......

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    VFR 800
    Herkese Merhabalar Arkadaşlar.
    Aşağı yukarı 1 ay'da ve toplamda 1500 km'lik yol yapmış, yeni başlayan bir arkadaşınızım.
    Ama hepimizin bildiği gibi eğitim şart deyip, kendimi daha da geliştirmek adına bir takım araştırmalar yaptım ve eğitim almaya karar verdim.
    15 gün önceden telefonla arayarak durumumu anlattım, eğitim için gerekli gördüğüm bilgileri aldım.

Sağolsunlar oldukça yakından ilgilendiler. Tamamen yeni başlangıç seviyesinde olmadığım için HATIRLATMA Eğitimi ' nin bana uygun olduğunu açıklayıp 9 Eylül 2005 için sabah 9.30 da tam gün sürecek bir eğitimin müsait olduğunu söylediler.
    Eğitimin içinde motor'un da onlardan olması ayrıca çok güzeldi. :twisted:
    Sabah 08:00 gibi uyanıp iyi bir kahvaltı yaptım. BMW motorsiklet kullanabileceğimin hayallerini de kurarak, Eğitimimi almak için arabama atladım ve yola koyuldum.

Sanırım biraz erken gelmişim Bende oturup bahçede beklemeye başladım ( heyecandan olsa gerek hızlı gelmişim ! ) :?

Bu arada beklerken hemen yanımda bana eşlik eden 2 arkadaşı da sizlerle tanıştırmak isterim
    O biiiiiiirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...... 650 Dakar ...
    (Not: Sonradan öğreniyorum ki , BMW ' nin ürettiği, yerden en yüksek motor bu. 1.78 boyumla Oturmayı denedim sonra , inanın ayak parmaklarım yere değmedi.
    Dedim beni aşar . BMW 1200 GS ' den bile 5 cm yüksekmiş. Eeeeee DAKAR abi. Söylicek bişi yok ! )

Veeeee birrrrrrrrrrrrrrrrrr 650 CS

Hemen aşağıda da eğitim göreceğim Pist'ten bir enstantane...

Dayanamayıp aşşağıya inip eğitim için kullandıkları motor'ları daha yakından görmek istiyorum.
    Birden aklıma dank ediyor :roll: :evil: :idea:
    Olm BMW hayaliyle geldin ama ya buradaki 125 lik Honda , Yamaha'lardan birini verirlerse nolcak !?

Küçümsediğimden değil yanlış anlamayın lütfen ama yine de her yiğidin gönlünde bir aslan yatar misali, " ferman " dinlemiyor BMW istiyor napalım ?
    Neticede eğitim yeri , ne verirlerse ona binecen ! :oops:
    Neyse... Sonra eğitim verecek arkadaş geliyor ve kendisiyle tanışıyoruz.
    Eğitim veren 4 arkadaş var. Konusunda uzman olduklarını ve yurt dışında eğitim aldıklarını , zaman zaman onlarında eğitim gördüklerini ve görmeye devam ettiklerini anlıyorum sohbetimizden.
    2 saat teorik eğitimimiz olduğunu söylüyor - ki telefonda da söylemişlerdi zaten- ve hemen sınıfımıza geçiyoruz. Çok şanslıyım çünkü sadece eğitim alacak bir kişi var , O da BEN ! Özel ders alıyorum 1'e 1 daha ne isteyebilirim ki...
    İşte sınıfımızdan bir görüntü.

Hocam Nural MERİÇTAN.
    Dersimize başlıyoruz. İlk önce kendisinden ve eğitimin içeriğinden bahsediyor. Sonra da ben kendimi tanıtıyorum, Kawasaki EN-500 motorumdan, tecrübemden bahsediyorum. Tam bir arkadaşlık dostluk ortamında sohbetteymişiz gibi. Sonra kendisinden izin isteyip ders esnasında da bir resim çekip http://www.motosiklet.net sayfasında sizlerle tecrübelerimi paylaşacağımdan bahsediyorum. Memnuniyetle kabul ediyor sağolsun.

1 er saat arayla, slayt ve animasyonlarında yardımıyla, motor sürüşü esnasında dikkat edilecek kurallardan - trafikte grup sürüşlerinin nasıl olması gerektiğine kadar , kullanmamız gereken tüm koruyucu meteryallerin yapılarından, çeşitlerinden ve özelliklerine, BMW nin kendi ürettiği ekipmanlara ve özelliklerine kadar, az-çok bildiğim ya da bildiğimi sandığım şeylerin , daha burada bahsedemeyeceğim kadar bilgi ve birikimlerini DOYURUCU bir şekilde teorik olarak bana aktardı sağolsun.
    2 saatlik eğitim teorik eğitim bitiyor. Saat'i 12 yapmışız ve karnım zil çalıyor adeta. Piste çıkacağız. Yemek lazım ! ( Bu arada YEMEK te eğitime dahil..1 )
    Hemen yemek için CAFE ' ye geçiyoruz birlikte. CAFE ' de ne CAFE ama... Buyrun...Bu makina yı da burada ziyan ediyolar canımmmmmm :evil:

Yemeğimin sonrasında birşeyler içiyoruz birlikte.
    Beni tanımayan arkadaşlar için, soldaki ben , ortada orada çalışanlardan bir arkadaş - tanıştırdı Nural ama kusura bakmayın heyecandan adını unuttum.
    Ve onun yanında en sağda da Sevgili Nural Hocam.

Sonra oradan ayrılıp pist için ekipmanlarımızı kuşanmaya gidiyoruz tekrar.
    Koruyucu bot'larımı ben yanımda getirmiştim zaten. Kask , eldiven, sırt koruyucu , dirseklik'lerimi kuşanıp aşşağıya iniyorum hocam'la beraber.
    Veeeeeeeeeeeeeeeeeee.....Tanrımmmmmmmmmmm...
    Bu sarı-küheylan da ne ?!?! Yoksa Yoksa.....
    Evetttttttttt... Hayallerimin gerçek olmasına saniyeler mertebesindeyim.
    Hemen hocamın resmini çekiyorum eğitime başlamadan önce.

Ve tabii ki beni de çekmesini rica ediyorum !!
    Not: Kullanmadan önce hocam bilmem gereken teknik bilgileri bana aktardı ve hoooooooooop.. Üstündeyim artık :twisted:

650 GS ' nin motoru tek silindir ve 50 hp ' lik. Rolantisini özellikle yüksek tutmuşlardı çünkü eğitim sırasında sadece 1.vites ve rolanti çalışacağımızı
    zaten söylemişti Nural. Benim EN-500 ' den sonra çok titreşimli geldi vallaaa. Hafif gaz yedirdiğinde de belli bir şekilde azalıyor ama titreşimi hala devam ediyor.

Eğitim esnasında Nural önde ve dikizlerden sürekli beni takip eder şekilde ısınma turları atıyoruz.

Acemeliğimi atmaya ve hissetmeye çalışıyorum 650 ' yi. Kukaların arasından manevralar la sağlı-sollu geçiyoruz. Hatalarımı söylüyor. Sonra tekrar...Pist'te sol'dan sağa doğru geçerken bu sefer tam tersi sağ'dan sola devam ediyoruz.

Sonra ayak açarak dengeli sürüşe geçiyoruz. Sağ ayak yana açık 2-3 tur.
    Sol ayak yana açık 2-3 tur.

Enduro kullanıyoruz. Hep oturmak olmaz ve hooop ayaktayız.

Bu sefer de ayakta, gene önce sağ ayak açık dengeli sürüş.
    Sonra da ayakta sol ayak açık ve dengeli sürüş.
    ( Bunları tamamen iyi olduğuna karar verene kadar yaptırıyo valla Nural 8) )

Sonra anlıyorsunuz ki bunlar kolaymış çünkü... Hade bakalım bırak sol elini ve aç bacağını yana... Kullan... Tanrım....Kabus olmalı diyorum bi an !
    Sonra da diğer el ve diğer bacak açık olarak sırada !!!

Dahası var...!!! :twisted:
    Kalk ayağa...Al önce sağ bacağını yukarı.
    Sonra değiştir bu sefer de sol.

Noldu :?: :idea: Kolay mı :!: :?: Tamam :twisted: Şimdi ikisi beraber yukarı.. Hemde dizliklerin habire kaymaya eğilimliyken...

İnanın arkadaşlar, bunları iyi olduğunuzu düşünene ve tereddütünüz kalmayana kadar yaptırıyor

Sonra 45 derecelik rampada dur. Kaldır bakalım. Sonra tekrar dur-kaldır.
    İyice stiliniz oturana kadar. ( 2-3 defa Stop ettirdim valla yalan yok ! )

Sonra 4 kuka , kare olacak şekilde. Dışından , kukalara teğet geçecek şekilde DIŞ-DAİRELER çiz.

Sonda hadi bakalım bu sefer de gir o 4 kukalık Kare ' nin içine.
    İçinde kukalara teğet geçerek DAİRELER çiz.
    Mecburen gaz'lamak zorundasınız iyice yatırmanız gerekiyor çünkü.
    Ve düşünün ki benim bot'larımın burun kısımları yere sürtündü kaç defa.
    Bunları da resimlerle göstermek isterdim ama maalesef atladık heyecandan.
    Bunları sağ'dan sola .... Hadi bir de sol'dan sağa olacak şekilde dön baba dönelim modunda.. Defalarca.

Sonra fren çalışması.
    4 kuka'dan kare gene. En-boyu 50 'şer cm ' lik bir aralık olacak şekilde.
    ABS Fren sistemini iptal et. ( Gidonun önünde ABS düğmesine parmağınız basılı kalsın. Gösterge deki ABS ışığı devre dışı kaldığını uyarıyor. )
    Pistin bir ucuna git. 30 km ye kadar çık. Ve ön teker tam kare ' nin ortasına geldiğinde , bas debriyaja , ayak frenine sonuna kadar bas. Arka teker kaymaya ve yanına gelmeye başlıyor nerdeyse. Sakın ayağını çekme frenden ve gidonu düz tutmaya özen göster.
    Sonra da aynı işi bu sefer ön fren takviyes ile yapıyoruz.
    Ama önce arka fren ve hemen akabinde ön frene sonuna kadar basılıyor.
    Hızı 50 km ye çıkartıp gene aynı şekilde sırasıyla frenleme eğitimi.

Kontağı kapatıyor. Tekrar çalıştırıyoruz motoru...Hooop... ABS devrede gene...
    Aynı çalışmayı bu sefer de ABS ile deniyoruz. Çok fark var çooook !!!
    Mesafe nerdeyse yarıdan fazlasıyla kısaldı ve lastik'ler asfaltı kazıyacak sanki.
    Bu arada da ayak frenine vuran ABS ' yi çok ama çok iyi hissediyorsunuz.
    Atlamadan !!! BU ÇALIŞMA TAMAMEN AYAKTA İKEN YAPILDI.

Şimdilik bu kadar sevgili arkadaşlar.
    Çok güzel ve faideli bir eğitim oldu inanın kendi adıma.
    Düşünün 1 aylık bir motor'cuyum neticede.
    Sonraki eğitimlerdeki tecrübelerimi de aktarıp sizlerle paylaşmak dileğiyle.

Saygılarımla.
    speedygnzles bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    ))) He he... Egitimi yasamis gibi oldum. Sizi bir deneyelim demişlerdi bana. İki tur atmistim bu alanda o sarı GS ile. Cumartesi Turu attım. Salı gidip F650CS aldim. Cuma'da bu animsatma egitimini))
    İki haftadir kullaniyorum. Titresim mi? O ne? Artık hic rahatsiz edici bir sey yok. ve motorumu seviyorum

ABS konusunda da kesinlikle haklısınız. Zaten uc motor vardi almayi dusundugum. Fazer, CBF600 ve GS. Fazer Abs olmadigi icin elendi. CBF kredi olayindan dolayi. GS ise CS'i gordugum an)))
    Fren calismasinda da goruyorsunuz zaten. Ani Frende ABS'siz kayiyorsunuz. ABS ile ise duruyorsunuz. Bu kadar)

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    türkiyede uygulaması varmı bilmiyorum ama yurt dışında motorlu polisler emekli olduktan sonra ücret karşılığı ileri sürücü teknikleri hakkında trafikte ders veriyorlar daha sonra okey alırsanız size sertifika veriliyor
    yalnız bu tip eğitim için acemilik aşamasını aşmış motoru iyice tanımış olmak lazım
    şu an benim motorumun anahtarlığı bu tip bir kursun londra şubesinde testi başarıyla geçenlere verilen anahtarlık.(ben bunu testi geçen bir arkadaşımdan bir pool table galibiyeti sorasında aldım)
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Ante,
    ))) He he... Egitimi yasamis gibi oldum
    Aynen bende
    (gene beleşe getirdik işi)

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    özcan avatar budur sakın elleme kalsın bu
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

BBRR,
    özcan avatar budur sakın elleme kalsın bu
    baba reklamlar bitti... Napim yaw her gün skulcuğumdan özel mesaj almaktan bıktım.. İşi gücü bırakıp benim avatarları kontrol ediyo sanki...

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Ben bi an ,, bundan sonra amuda kalkıp sol eli bırakıp kullandık diycek sandım valla
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

Motosikleti
    VFR 800
    Bu eğitimden sonra da Sertifika veriliyor.
    Avrupada da sizin için iyi bir referans sayılıyor.
    ( Not: Amuda kalkma pozisyonundaki sürüş eğitimi bir sonraki aşamada hocam )

Cyber,
    baba borcumuz ne ?? okuduk öğrendik, hesabı ödeyelim de kalkalım artık

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Bu mesajın "Çöp"ten geri alınmasına sevindim. Yanlış bir karardı.

Motosikleti
    mz fun301
    bencede
    HİZMET İÇİN VARIZ
    [email]yuksel_1974@hotmail.com[/email]

alestevardiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pink Panther :)
    Cok guzel ve faydali gorunuyor..

Nerde, nasil, kaca??
    Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
    Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
    Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.
    ::pembe:: ::pembe:: ::pembe::

Nerde, nasil, kaca??
    bunlarıda söylede arkadaşlar faydalansın..

motorcu motorcunun arkadaşı,dostu ve kardeşidir

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    nerede nasil? bölümleri kolayda, kaca'nin cevabi biraz afilli.
    söyle diyebiliriz; bu paraya, kis mevsiminde, 2500 km'de ikinci el bir çin motoru alinabilir...

kalsin abicim. benim sürücü kursum, bunlarin hepsini, ve daha fazlasini saat sinirlamasi olmadan, zaten veriyor...

tek farki; bmw motorla degil, yamaha, honda, ve ducati ile...
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    Yamaha FZ6 FAZER
    ben de "nerede, nasıl(iletişim detayları), kaça " sorularının cevabını bekliyorum...
    Life is for my own to live my own way - Metallica
    (Yaşam benim için, istediğim gibi yaşamam için)

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    beklemekle gelmiyor dostlar.
    bmw nin tr sitesine girin, motosiklet bölümünü bulun, tüm sorularinizin cevabi,
    çatir çatir yaziyor.
    isterseniz günlük motor kiralayin 100 küsur euroya, isterseniz, gezilere katilin para vererek!
    hebisi memcutt

adamlar orada kibarca, gurzancim, arkadasim sen sakin gelme, aklinin ucundan bile geçirme, burasi sana göre degil yazmislar.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

alestevardiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pink Panther :)
    Gurzancim madem sen girdin niye yazip bizi aydinlatmiyosun da bu formu okuyan onlarca insana zahmet veriyosun?? Nerde insanlik, nerde arkadaslikkkk?? Allah im boole mi olacaktik
    Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
    Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
    Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.
    ::pembe:: ::pembe:: ::pembe::

bende nerde biz nasil yaralaniriz onu örenmek istiyorum lütfen

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    09/09/2005 geri dönelim ozaman buluruz yerini hortlamıyalım
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

Motosikleti
    mondial mct250
    bu mükemmel paylaşım için teşekkürler 2 aylık motorlu gönülden motorcu biri olarak:DDDD

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler