Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Noter satışı yapılmamış motosikletin çalınması durumunda ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    motor delisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 ve kanuni popcorn inşallah 2008 de honda cbr 600f
    arkdaşlar bu yaz ayında sattıgım motosikletimi satıgım şahıs devrini üstüne almadı ve motosiklet 16 aralık akşamı çalınmış motosikleti sattıgım şahıs 17 aralık sabahı yani bugün beni aradı ve karakola benim müracat etmem gerektigini söledi motosikleti aramızda bi sözleşme yaparak satmıştım ve noter onayı yok karakolda memur yapılan bu sözleşmenin bi önemi olmadıgını söledi motosikletle ilgili bi problem çıkarmı acaba motorun çalıntı bildirimini yaptık gerçi memur herhangi bişey olmaz dedi ama pek içime sinmedi,motosikletin daha önceden bi suça karışıp karışmadıgını nasıl ögrenebilirim ve herhangi bir ceza gelirmi ifademi alan memur bana ceza gelebilecegini söledi ama tam net deyildi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

diğer arkadaşı karıştırma .git ve motorum çalındı diye haber ver. korkma bence hiç bişey olmaz. ama motoru sattığın arkadaş belliki çok kurnazmış.
    brindar der ki bezen motosiklet hız tutkunlarına hayat, yalnızlığada ilaç gibidir.

Motosikleti
    motosikleti ona sattıgım tarih var sözleşmede memur yinede savcılıga gönderecegi dosyaya ekliyecegini söyledi benim sattıgım tarihten itibaren herşeyden sattıgım şahıs sorumludur diye yazdım şahitlerde var,eger ona sattıgımı belirtmesem onun yaptıgı herhangi bir suç sayılabilecek unsur bana direk işlenir

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı motor delisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikleti ona sattıgım tarih var sözleşmede memur yinede savcılıga gönderecegi dosyaya ekliyecegini söyledi benim sattıgım tarihten itibaren herşeyden sattıgım şahıs sorumludur diye yazdım şahitlerde var,eger ona sattıgımı belirtmesem onun yaptıgı herhangi bir suç sayılabilecek unsur bana direk işlenir
    Arkadaş,
    Şahitlerle pekiştirilmiş bir satış sözleşmen var ve biraz da olsa seni rahatlatıyor ancak, savcılığa gidip veya dosyayı takip edip muhakkak savcının haberi olmasını sağla. Özellikle, motorunu alan kişi ile gidip, savcı tarafından tutanak yapılmasını sağla. Böyle yaparsan garantili olur iş.
    Poturdak

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesaj hakkımı kullanabilir miyim..
    Konu direk beni ilgilendiriyo galiba..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesaj hakkımı kullanabilir miyim..
    Konu direk beni ilgilendiriyo galiba..
    Sayın Gergerli,

Bu tip duruma çokça maruz kalınıyor, genel geçer bir bilgi yazsanda tüm arkadaşlar anlasa Benim arabamda benzer şeyler olmuştu, araba 5 sene sonra çıktı ortaya, hem de biri satın almış, devir yapmak için aradı beni yaavv
    Poturdak

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
     MT Site yönetimi uyarı mesajı.
    Uyarı Sebebi:  Forum kullanıcılarının konuyu daha rahat ve çabuk ulaşabilmeleri için gönderilecek konuların başlıkları lütfen içerikleriyle bağlantılı olmasına özen gösteriniz. Yani daha fazla "Yardım, çok acele yardım, help me..." ile başlayan konu başlıkları seçmemeye özen gösterin. Sonuçta hepimizin soruları önemli ve bir an önce çözüm beklemekte.
     Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
     Foruma üye olan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
     Şikayetleriniz için tıklayın
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Motosikleti
    suzuki vz 800
    bu konuda daha önce de bişeyler yazılmıştı.. ordan hatırladıklarım kendi aranızda yaptığınız satış sözleşmesinin hiçbir işe yaramadığıydı..mesela motor aldınız sözleşme yapdınız ama norter satışı yok aldığınız adamın işleri ters gitti ve iflas etti bu durumda size ait olduğunu sandığınız motora haciz gelebilir .. ama bu konuda adam suça karışmamışsa bişey olmaz sanırım.. hasbel kader motoru bulurlarsa da motoru bulduk diye seni ararlar sözleşmeli sahibini değil.. tavsiyem işallah bulunur bulunmaz sattığın insandan noter satışıyla motoru üzerine almasını istemendir ... ayrıca sanırım alakasız olcak ama motorun vergi borçlarından, muayenesinden ve plakaya yazılmış cezalardan hala sen yükümlüsün..

Arkadaşım geçmiş olsun öncelikle..
    Memur arkadaşım zaten sana bilgisi dahilinde söylemiş benim anladığım kadarıyla..
    Sen gerekeni yapmışsın.Elinde noterden kayıtlı veya damga pullu bir sözleşme yoksa.Çalıntı ihbarı yaptığın süreye kadar olan tüm resmi( ceza-maliye ve adli)suç unsuru sayılacaklardan sen sorumlusun.Bundan sonrakiler senin hakkında suç teşkil etmez.Çalıntıdan için ceza alırmısın.Evet para cezası gelir.Yanlız bu uzun ve yorucu bir süreçtir..
    Motosikletinin bilgilerine ruhsat sahibi sen isen bu linkten bilgileri doldurarak bulabilirsin...
    Ne var ne yok yazar..
    http://www.gib.gov.tr/index.php?id=40
    .
    Çalıntı ve ceza işlemlerini de bu linkten araştırabilirsin..
    http://www.trafik.gov.tr/sorgulamalar/sorgulamalar.asp#
    .
    Ayrıca her Türk vatandaşı'nın hakkı olan '' Bilgi Edinme Kanunu'' çerçevesinde online olarak bilgilenmek istiyorsan bu linke tıkla.Bilgileri doldur..Şikayet ve maruzatını bildir..Karakol ve tutanak numaraları gerekli..

Sana resmi bir dille cevap verilecektir..
    http://www.bilgiedinme.egm.gov.tr/
    .
    .
    Benim görev saatim doluyor.2 saat sonra detaylı bir açıklama ve izlenecek yolları yazarım..
    Kolay gelsin.Geçmiş olsun..
    Muzaffer abicim senin konuylada ayrıca ilgilenecek cevap yazacam..

Motosikleti
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım geçmiş olsun öncelikle..
    Memur arkadaşım zaten sana bilgisi dahilinde söylemiş benim anladığım kadarıyla..
    Sen gerekeni yapmışsın.Elinde noterden kayıtlı veya damga pullu bir sözleşme yoksa.Çalıntı ihbarı yaptığın süreye kadar olan tüm resmi( ceza-maliye ve adli)suç unsuru sayılacaklardan sen sorumlusun.Bundan sonrakiler senin hakkında suç teşkil etmez.Çalıntıdan için ceza alırmısın.Evet para cezası gelir.Yanlız bu uzun ve yorucu bir süreçtir..
    Motosikletinin bilgilerine ruhsat sahibi sen isen bu linkten bilgileri doldurarak bulabilirsin...
    Ne var ne yok yazar..
    http://www.gib.gov.tr/index.php?id=40
    .
    Çalıntı ve ceza işlemlerini de bu linkten araştırabilirsin..
    http://www.trafik.gov.tr/sorgulamalar/sorgulamalar.asp#
    .
    Ayrıca her Türk vatandaşı'nın hakkı olan '' Bilgi Edinme Kanunu'' çerçevesinde online olarak bilgilenmek istiyorsan bu linke tıkla.Bilgileri doldur..Şikayet ve maruzatını bildir..Karakol ve tutanak numaraları gerekli..

Sana resmi bir dille cevap verilecektir..
    http://www.bilgiedinme.egm.gov.tr/
    .
    .
    Benim görev saatim doluyor.2 saat sonra detaylı bir açıklama ve izlenecek yolları yazarım..
    Kolay gelsin.Geçmiş olsun..
    Muzaffer abicim senin konuylada ayrıca ilgilenecek cevap yazacam..
    Teşekkürler Gergerli Arkadaş İyi çalışmalar.
    Poturdak

Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Gergerli Arkadaş İyi çalışmalar.
    Paşam estağfurullah..Bu problem inan sitede birçok arkadaşımın üstünde var.Benden sürekli özelden mesajla bilgi isteniyor.Bende gerekli yolları resmi olarak yapmaları gerekenleri yazıp yardımcı olmaya çalışıyorum..
    Bunu yazarız arkadaşlarda bir nebze fikir sahibi olurlar.Bilgi paylaşılmakla değer kazanır abim benim...

Arkadaşa gereken bilgi ulaşmış galiba..Hemende tüymüş..
    Yine de geçmiş olsun..İnşallah tezelden bulunur ve satışı hemen verir..
    Ateş düştüğü yeri yakarmış..Ders çıkarmak gerek bu konudan..

Motosikleti
    öncelikle yardımların için çok teşekkürler murat abi motosikletimin verdigin sitelerden ögrendigim kadarıyla trafik cezası ve vergi borcu yok,motosikletimin çalınmasından dolayı ne gibi bi ve nekadar para cezası alırım ve nedendolayı verirler bu para cezasını,çalınan motosikletin sattıgım adamında rızasıyla noterde ona sattıgıma dair sözleşme yapabilirmiyim,aramızda yaptıgımız sözleşme tarihinde sattıgımıza dair ve sattıgım tarihten itibaren hiç bir ilişigimin olmadıgını.

Alıntı motor delisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle yardımların için çok teşekkürler murat abi motosikletimin verdigin sitelerden ögrendigim kadarıyla trafik cezası ve vergi borcu yok,motosikletimin çalınmasından dolayı ne gibi bi ve nekadar para cezası alırım ve nedendolayı verirler bu para cezasını,çalınan motosikletin sattıgım adamında rızasıyla noterde ona sattıgıma dair sözleşme yapabilirmiyim,aramızda yaptıgımız sözleşme tarihinde sattıgımıza dair ve sattıgım tarihten itibaren hiç bir ilişigimin olmadıgını.
    Arkadaşım tekrar geçmiş olsun.Galiba sürekli internete ve sitemize bağlı kalamıyorsun..Karşılıklı olsaydık birebir bazı sorularım olacaktı sana..Neyse inşallah tekrar görüşürüz..

Bu arada Kurban Bayramı'nı da şimdiden kutlayayım unutmadan..
    Alacağın para cezası konusunda net bir bilgi vermek bize düşmez.Çünki mahkeme kararı olmadan neyin olacağı tam net değildir.
    Fakat mesleki bilgilerime dayanarak söylemek gerekirse alacağın ceza belki, oda belki diyorum; noter onayı olmadan hüleli satış gerçekleştirmektendir.Oda dediğim gibi tam net değil...Bana kalsa(bence) ceza almassın..Çünki ortada resmi bir satış sözleşmesi yok..Ama kanunlar tabi ki daha iyibir..

Noter satışı mı?.. Tabi ki noter satışı yapmak senin en doğal hakkın..Ama o tarihte sattığını alan kişi kabul etmesi lazım...Yani notere gideceksiniz..''Ben bu motorumu falanca kişiye (atıyorum) mesela 12-1-2006 da veya başka bir tarihte olabilir sattım'' diye söyleyebilirsin..Yeter ki o arkadaş kabul etsin...Tabi önce maliyeden temiz kağıdını çıkaracaksın..

Yine kafana takılan bir sorun olursa ben buralarda ufak ufak takılıyorum..

Kolay gelsin..Bidaha olmasın..Küpe misali..

agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 classic
    Öncelikle geçmiş olsun. Motorun çalınması dolayısı le bir ceza söaz konusu olamaz. Araç alıcının üstüne noter satışından itibaren 1 ay içerisnde tescil edilmelidir. Noter satışını hiçbir noter eski tarihli olarak yapmaz. Karakola motorum çalındı diye bildirimde bulundu isen fazla sorun olmaz. Karakol tutanağı var ise maliyeye de bildirebilrsin diye düşünmekteyim. Aslında kanunlar uygun ise çalınan motru trafikten düşürmekte fayda var. Böyle bir prosedür söz konusu ise en güvenilir yol budur.

Motosikleti
    apache baş baş Gt 250R and today 50 :)
    Bızım arkdasa olmsutu aynısı motor kendı uzerıne aldırmadan caldırdı calan kısıyı cok aradık hafıle baktık olmuyo adamla gıdıp motor hurdaya verdı oda cok az bır para edıyo

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)