Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

CBF 600 - FZ6 Fazer - DL 650 - TDM 850 - TDM 900

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Profosyonel Motorsiklet aşığı
    Merhaba.

Ben Ali. Şuana kadar sadece bir kez 150 lik bir scoterı 500 m kadar kullanma şansını elde etmiş bir profosyonel bir motor tutkunuyum. İçim motor sesi duyunca yada bir motorize şahsı görünce nasıl eriyor anlatmam diycem ama anlatmama da gerek yok sanırım herkes anlıyordur beni...

Ben sırtına atladığımda burdan assosa ordan ivrindinin taşlı tozlu topraklı arka yollarına, ordan cundaya ordan bergamaya ordan izmir e foçaya datçaya ( marmaris - datça arasında ki yol muhteşemdir bilen bilir ) uzanabileceğim, ve bu arada mümkünse akaryakıt istasyonlarına girmek orunda kalmayacağım yada yağmurlu bir pazartesi sabahı evden ofise, ofisten çıkıp şehirde uzun bir tur atıp eve geldiğimde kalbimin halaa bangır bangır çarpmasını sağlayacak bir makina arıyorum...

Aklımdaki aletleri sıralamak gerekirse;
    CBF 600 - FZ6 Fazer - DL 650 - TDM 850 - TDM 900...

Sizce hangisi arkadaşlar? bütün sayfaları gezdim dolaştım? birkaç motora baktım mesela kawasaki z750s. iyi bir makina çok yakışıklı çok kaslı ama daha sürmeden biraz gaz açınca titreşimi ben bile farkettim. ve klasik satış sonrası destek curcunası... dolayısı ile direk olarak eleniyor bence çok çok mühim bir konu bu...

TDM 900 ün selesi ise inanılmaz çekici ama fiyat konusunda sınırlarımı zorluyor bu sebeple TDM 850 bana uzaklardan göz kırpıyor... TDM 850 ile TDM 900 arasında nekadar fark var? uçurum var diyen var mı?aman haa 850 ye bulaşma diyen var mı?

Fazer ise teklif bile etti bana çıkmayı parçası bol ayrıca egzostlar inanılmaz çekici tam istediğim yerde çok fazla artısı var çook...

DL650 görünüş olarak çok çekici gelmiyor açıkçası ama okudum herkes çok memnun. aklıma 2 - 3 saat önce düştü...

ve CBF 600 ... Honda... servis... yedek parça... ve bir sürü ince detay daha... ama yakıt tasarrufunda geri kalması ve istediğimden daha az kaslı olması beni biraz düşündürüyor...

Sizce ne almalıyım ? acaba bu yazıyı yanlış yere mi yazıyorum?

destek olursanız yazarsanız çok sevinirim:D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok cesur ve oldukca zengin olmalisin..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Oncelıkle hosgeldın.
    Almayı dusundugun makınaların hepsı cok kalıtelı ve tam ısını gorecek cınsten. yanı sonucta son kararı verıcek olan sensın. bu nedenle hepsını cıplak gozle gor ve mumkunse test surusu yap. aklına en yatanı zaten bulacaksın. ama bundan once (eger sımdıye kadar gıtmedıysen) bır egtım kurulusundan ılerı surus teknıklerı egıtımı almalısın. bol sans.

Motosikleti
    Alıntı lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok cesur ve oldukca zengin olmalisin..
    Cesaret? cahil cesaretidir benimki:D

Alıntı wykpy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oncelıkle hosgeldın.
    Almayı dusundugun makınaların hepsı cok kalıtelı ve tam ısını gorecek cınsten. yanı sonucta son kararı verıcek olan sensın. bu nedenle hepsını cıplak gozle gor ve mumkunse test surusu yap. aklına en yatanı zaten bulacaksın. ama bundan once (eger sımdıye kadar gıtmedıysen) bır egtım kurulusundan ılerı surus teknıklerı egıtımı almalısın. bol sans.

Teşekkürler:D

avartarınızı FK dan hatırlıyorum sanırım. FK üyeliğiniz de mi var?

ileri sürüş teknikleri konusunda haklısınız. o konuyu es geçmemek lazım...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cesur insanlar hep takdir edilirler.. Ama dikkatli ol hocam, saglik en degerli sey hepimiz icin.. Para da kolay kazanilmiyo, saglik da elden gidince para fayda etmiyo.. En azindan ben oyle dusunuyorum.. Umarim hayallerine en kisa surede kavusur, kazasiz belasiz kalbin her gun bangir bangir atar
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Hayır FK ya uye degılım.
    Benım nacızane fıkrım motorunu secmeden once egıtıme katılmandır. oradakı hacalar emın ol sana en uyun motor hakkında bır secenek sunar. Mt aılesındekı deneyılımlı uyelerde sana gercekcı fıkırler sunar.
    (yakında copy-paste yazılarda gelır az deneyımlı cok bılen suruculerden)

Motosikleti
    Lucas haklısın hem de çok haklısın... 600 civarı başlangıç için çok mu büyük problem sence?

temmuzda ehliyet sürecini sonrada bu eğitimler.. aslında mantıklı bir program. tavsiye edeblieceğin bir merkez var mı?

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    KAWASAKI VERSYS al ve bu ise bir nokta koy

Motosikleti
    dün çok yakından inceleme şansım oldu kawasaki cidden ii iş çıkarmış gibi görünüyor ama satış sonrası cehennemi ne olacak? bir sürü satır okudum insanlar çok şikayetçi ve ben de yeni başlayan bi adam olarak muhtemelen fabrikalardaki dayanıklılık testleri gibi bi iş çıkartıcam ortaya:D

Motosikleti
    şehir efsanesi
    Bu tip başlıklar bir çok formda açılır ve uzaaaar gider. Nedeni de bir kısım kitle (ki ben onlardanım) başlangıç motoru nu 125- 250 cc olarak kabul eder ve belirli bir km yi tamamlamadan ve gerekli eğitimi almadan cc yükseltmeye karşıdırlar.İkinci tip kitlede abi ben direk 600cc den başlarım 250 de bir 650 de der.
    Tavsiyem eğitmenlerle görüşmen ve onlardan akıl alman.
    Daha 250 cc motosiklet bile kullanmamışken fazer gibi 98 bg lik bir makinayı sürmeyi nasıl aklından geçiriyorsun bunu anlamakta ben güçlük çekiyorum kusura bakma lütfen...
    Sana motor hayatında başarılar...
    [I][/I][I][COLOR="Red"]Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur. M.K.ATATÜRK[B][COLOR="Red"][/COLOR][/B][/COLOR][/I] [COLOR="Red"]www.limitustu.org[/COLOR] (B+/en son 19.03.2008 de verdi)

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Bu motorlar arasında fazer ve cbf 600 aynı sınıfta, tdm ler ve dl650 aynı sınıfta. TDM ve DL 650 daha hantal motorlardır fazer a göre, aynı zamanda oldukça geniş olduklarından şehir içi kullanımları oldukça zordur. Ama uzun yolda ideal motorlardır. Fazer ile CBF i karşılaştırırsak cbf daha güçsüz bir motor ve karbüratörlü olması negatif yanı.

Eğer uzun yolda çok kullanıcam diyosanız tdm veya dl650, daha çok şehir içi arasıra da uzun yol yaparım diyosanız fazer veya cbf alabilirsiniz.

Benim tavsiyeme gelince başlangıç için 600cc oldukça fazla. Ama illede bunlardan birini alıcam diyorsanız cbf 600 ü tercih edin derim çünkü daha güçsüz olduğundan kontrolü daha kolay olur. Birde şöyle bir şey söyleyim yeni başladığınızdan dolayı ufak tefek düşürmeler yaşayabilirsiniz, hondanın yedek parçaları yamaha ya göre oldukça pahalıdır. Bu açıdan da fazer düşünülebilir tabi.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

mabad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6 fazer
    bence de başlangıc için biraqz düşük cc tercih etmen daha mantıklı olur.hayallerini biraz ertelemek gerekiyo.yinede sen bilirsin tabi

Motosikleti
    Aslında 600 alrında bir makine ile başlamayı düşünmüyorum hemen değiştirmek isteyeceğim ve al sat olayları cepten götürecek gibime geliyor bu sebeple alt devirlerde kontrolü kolay aacemiliği atınca da üst devirlerde ki gizli güce ulaşablieceğim bi alet kulağa fena gelmiyor ( fazer )

ama DL650 .. çok mantıklı...

Motosikleti
    Siyah YBR 125
    Alıntı rots adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tip başlıklar bir çok formda açılır ve uzaaaar gider. Nedeni de bir kısım kitle (ki ben onlardanım) başlangıç motoru nu 125- 250 cc olarak kabul eder ve belirli bir km yi tamamlamadan ve gerekli eğitimi almadan cc yükseltmeye karşıdırlar.İkinci tip kitlede abi ben direk 600cc den başlarım 250 de bir 650 de der.
    Tavsiyem eğitmenlerle görüşmen ve onlardan akıl alman.
    Daha 250 cc motosiklet bile kullanmamışken fazer gibi 98 bg lik bir makinayı sürmeyi nasıl aklından geçiriyorsun bunu anlamakta ben güçlük çekiyorum kusura bakma lütfen...
    Sana motor hayatında başarılar...
    Bu yazısında Şener abiye sonuna kadar katılıyorum..Kelimesi kelimesine...

Şimdi yazıcaklarım ise ben yaptım doğrusu bu anlamında değil..Sadece benim fikrim..

Bende senin gibi büyük güçlü makinelerden başlamayı düşünüyordum..Gerek maddi gerek ailevi izin nedenlerinden dolayı ybr 125 başlangıç motorum oldu..Şimdilik 2000 km deyim ve 8000 km sonra motorumu yükseltmeyi düşünüyorum..

Şehiriçi kullanımda işimi fazlasıyla görüyor ve herhangi bir tehlike atlatmadım Fakat şehirdışı uzun yolda (çevreyolu, otoban v.b.) gerek frenaj ve gerek tork açısından işimi görmüyor hatta motoruma güvenmiyorum..

Tecrübe olayına gelince motoru dengede tutmak kaldırmak durdurmak değildir bence tecrübe önemli olan otobanda sollamaya çıktığınız kamyoncuyu geçmeye çalışırken yanınızdan 160 -180 le geçen arabanın rüzggarından etkilenen motoru dengede tutmaktır..İzmirden manisaya dönerken son kavşakta önünüze çıkan zengin züppesi tuning heveslisi 206 lı gencin arabasına doğru kayarak yaklaşırken motoru yan yatırmamadan durdurmaktır..Aslına bakarsan örnekler çoğaltılabilir...

Ve şimdilik sana önerebileceğim eğerki maddi durumun iyi ise motor almadan önce 125 cc yada 250 cc lik bi motor kirala bi hafta kullan sadece buradaki arkadaşların sana ne anlatmak istediiğini daha iyi anlarsın..Ve emin ol bu başlıkta kimse dalga geçmiyor senle herkesi tek bir amacı var bir motorseveri daha hayatta tutabilmek...

Dipnot: Mümkün olduğunca motosiklet modeli başlıklarına baktığın kadar kaza haberi başlıklarına da bak, kendinmi biraz frenlemende yardımcı olucaktır

Aramıza hoşgeldin

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    akropovic in sitesinden fazer ın devir\güç eğrisine bakarsanız, alt devirlerde güçsüz dediğiniz motorda, 4000devirde 60 HP güç olduğunu görebilirsiniz. Ki gaz koluna dokunduğunuz anda bu devre cıkacaksız 14000 devir oldugu düşünüldüğünde.

250cc lik hyosung gt 250 R modelinin gücü 29 HP dir. Yani 250cc yerine , 600 lük alıp alt devirlerde kullanmak pek gerçekçi olmaz.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

Motosikleti
    150 civarı bir motor almak; haklısınız çok mantıklı ve güvenli bir çözüm. yepyeni olduğum için eminim onlar bile benim yüzümde inanılmaz ve engellenemez keyfi gülümsemelere sebep olacaktır ama 183 - 95 kg lik bi cüsse söz konusu. çok ağır kalırmışım gibime geliyor. tabi bunlar benim cahil düşüncelerim...

ErTech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaRRdı
    Benim düşüncem er6-f senin işini görür... Hem çok agresif değil... Şehir içide rahat kullanırsın şehirler arasıda... Ayrıca yeni başladığın için daha rahat uyum sağlarsın...
    ... yaşlı bir devrimci düşürmez hiç ağzından özgürlük kelimesini
    ve yatmadan önce bir bardak su yerine denize bırakır takma dişlerini ...
    ''Four wheels move the body. Two wheels move the Soul.''

Motosikleti
    Kawalar gerçekten çok tahrik edici ama distrübitör olayı çok korkutuyor gözümü? korkmalımıyım???

darksilence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07 SUZUKI GSR 600 siyah

....

aslında sana biraz cesaret vermek isterim..
    öncelikle sevgili arkadaşım..benim 40 yaşında bir motor sevgisiyle yanıp tutuşan bir akrabam vardı...ve kendine bir motor alıp motorize olmaya olmaya karar vermişti 2004 yılında..ki daha önce mobilet bile kullanmamış olan bu akrabam kalktı kawasaki VN 800cl aldı ve ilk kullanışında bayi sahibinden sadece 1 saatlik bir eğitimle motor kullanmaya başladı..ve şu an hala beraber uzun yol turlarına çıkarız..
    bence küçük cc motor alma düşüncesine felan girme derim..sadece cesaret ve dikkat..bu yeter sana..;)
    As The Years Go Passing By...

Motosikleti
    darksilence....

bahtiyar ettin abi beni çok ciddiyim...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler