Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

seyir halindeyken çocukların güvenliyi

Motovento
    REKLAM ALANI
    yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    Herkese merhaba
    Arkadaşlar tartışmak istediyim konu şu
    Çocuk sahibi olan arkadaşlar çocuğunuzu seyir halindeki motorunuza alıyormusunuz. alıyorsanız güvenliyini nasıl sağlıyorsunuz.
    çocuk sahibi olsanızda olmasanızda çocukların motora binmesine nasıl bakıyorsunuz.

Misal motora 3 kişi binilmesine pirensipte karşıyım ( ruhsatta istihab 1 kişidir) ki 2 kişiyle bile binildiyinde kanunen kuralları çignemiş oluyoruz. ama bir aile olarakta her yere oglumuzla gıdıyoruz İzmir - Salihli , İzmir - Manisa merkez Manisa merkez - Salihli arasında çok yolculuk ettık ama her yolculugumuzda fazladan yolcumuz oldugu için tedırgilik yaşadık.
    Motosiklet montumuz, pantolonumuz yada botlarımız yok dolayısıyla oglumuzunda yok ( ekonomik nedenlerden ) ama hepimizin oglumuz dahil kask ları var ve her daim takıyoruz.

Kendimizce güvenliyimizi bu şekilde sağlıyaraktan yollara cıkıyoruz. Artı eşimde sıkı bir motorcu oldugundan extra dikatle ( artcınızında motorcu olması ve seyir halindeyken sizi yönlendirmesi olumlu bir avantaj) yollara cıkıyoruz .
    İşte benim hikayem ve konuşmak istedıyım konu.
    Herkesin olumlu yada olumsuz görüşlerini ve hikayelerini bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Discordian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu sekilde binilmez hem arkana cocuk alman bence dogru degil sizide anlıyorum ama sizin durumunuzda olan bir tanıdığım var onlar arabayı tercih ediyorlar ailecek bir yere gidicekleri zaman ancak esiyle gidicekse motoru kullanıyor dogru olanda bu bence

Motosikleti
    ewt kesinlikle güvenli deyil big scooter kasada öne almak acaba güvenlik için tamalayıcı unsur olurmu.

yzfomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondacbf150,Honda Today, MSX 125, YAMAHA DELIGHT
    Alıntı yamyamaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba
    Çocuk sahibi olan arkadaşlar çocuğunuzu seyir halindeki motorunuza alıyormusunuz. alıyorsanız güvenliyini nasıl sağlıyorsunuz.
    çocuk sahibi olsanızda olmasanızda çocukların motora binmesine nasıl bakıyorsunuz.
    bence çocuğunu seven onu motoruna bindirmez eşi ya da kızarkadaşı binebilir çünkü belli bi yaşa gelmiştir kendi hakkında karar verebilir ama küçücük çocuk bunun tehlikesini anlayabilecek akla ve mantığa sahip değildir ne kadar güvenliği sağlarsan sağla gelir kendini bilmezin biri çarpar ondan sora çocuğa bişi oldumu bakalım kendini affedebilirmisin

Motosikleti
    ewt arkadaşlar herkesden görüş bekliyorum olumlu olumsuz herkesden yada ne bileyim dogru bişi oldugunu savundugumdan deyıl itiraflarınızı beklıyorum.

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    ayaklari artcinin ayak desteklerine kadar uzanmayan cocuklarin motosiklete binmeleri yasaktir (en azindan avusturya'da). ayni zamanda artcinin "akli basinda" olma sarti vardir, yani artici hareketleri sonucunda dogabilecek olumlu olumsuz sonuclari kestirebilecek durumda olmali. bu da sarhos yetiskinlerin, belli yasin altinda cocuklarin ve akli dengesi yerinde olmayan kisilerin artci olamiyacaklari anlamina gelir.

sahsen ben artci almiyorum. motosiklet tehlikeli is ve bu kadar cok degiskeni olan bir denklemde baskasinin sorumlulugunu almak istemiyorum.

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Motosikletinize Çocukları Bindirmeyin!!!

Bir kaç kez kaza yaptım.
    İkisi artçı nedeniyledir.
    Motosikletimi yenilediğim de ilk işim tek kişilik hale getirmek olur.
    Kesinlikle tek başıma sürerim.
    Asla kimseyi arkama almam.
    Kimsenin arkasına da oturmam.
    Zamanında yaptık.
    Sonuçlarını gördük.

Benim için motosiklet pantolon gibi birşeydi.
    Hep vardı.
    Bu nedenle oturup motosiklet kültürü sorgulamadım.
    Siz pantolon kültürü diye bir şey duydunuz mu?

İki kişi de bindik, üç kişi de...
    Sorun çıktığı zamanlar, motosiklete üç kişi binilmez diye bir yargıya varmadık.

Cahillik işte...

Ama acıda olsa motosiklete nasıl binilmesi gerektiğini kötü tecrübelerle öğrendik.

Burada yazdığım bir çok şeyin altında yaşadığım kötü şeyleri başkaları yaşamasın, bilinçli olsun, önlemini baştan alsın düşüncesi yatar.

Oğlum 18 aylık.

Otomobilimde özel bir koltuğu var.
    11 yaşına kadar buna benzer koltuklarda yolculuk edecek.
    Türkiye'de ise hala çocukları arka koltuğa oturtturun muhabbeti dönüyor.
    (Bırakın özel koltuğu)

Türk insanı, aracına, maşallah, Alllah Korusun yazısı asınca, ya da nazar boncuğu takınca, tüm güvenlik önlemlerini almış oluyor.

Ama nedense bunlar pek bir işe yaramıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki, bizim maddi durumumuz elvermiyor.
    Biz senin gibi avrupalarda yaşamıyoruz.
    Üç kuruş para biriktirip dandik dundik bir araba sahibi olduk.
    Koltuğa verecek para nerde???

Almayın kardeşim.....

Çocuğunuzun başına bir şey gelse,

O arabayı gözünüzü kırpmadan harcamayacakmısınız?

Yavrunuzun hayatı sizin zevkinizden daha mı önemli???

Bırakın bu bişey olmaz mantığını artık.....

Oluyor....

Bi şey oluyor....

Yamyamaha çok güzel bir konuya değinmişsin.. Kendi adıma teşekkür ederim.
    Yazdıklarımı üzerine alınma lütfen.
    Genel anlayışa değinmek istedim.

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    istihap haddi 1 kişiliktir yazıyorsa şoför hariç bir kişiliktir.
    bundan sonra alacağın her fazla kişi kanunen yasaktır.
    kaza anında üçüncü kişinin başına gelebilecek her türlü olaydan kanunen sen sorumlu olman lazım kanunen.

çocuğu kesinlikle motora almaman gerekir.sonra her hangi bir olayda vicdanen ve hukuken sorumlu olursun.

Araban yoksa ve de çocuğu götürmek istersen otobüsle gitmen lazım.

kazasız ve mutlu sürüşler
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

~~immigrant~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat150
    arkadaşlar kendime koydugum sınıra gore evlenmeme 10 yıl cocuk sahıbı olmama 15 yıl var ama şimdiden cocugum olursa napacağım diye düşünüyorum...
    korkmayın çare bulucam kanısındayım.......

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    üstad evlat candır canandır ne kadarda dikkat etsende et gelip biri size vurdumu ilk önce evladına bakıcaksın onun bir şeyi varmı yok mu diye allah korusun kaza anında bir şey olsa vicdani mahkeme başlar eger kazadan dolayı belirtiler kalırsa ömür boyu için sızlar ben bile kendi aracımda çocuklarımı kesinlikle ön tarafa oturtmuyorum bu konuda çocuk akılılar dirençimi kırmak için her türlü oyun yapıyorlar ama bu konuda daha maglup olmadım
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

belifeless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MSX 125
    benim kişisel fikrim artçı eğer motosiklet hakkında bilgiye sahip değilse her zaman kaza olmasına etmendir.
    ki bildiğim kadarıyla çocuğun 6-7 yaşında
    bu yaştaki çocuk kıpır kıpır hareketlidir
    nasıl uzun yolda kıpırdamasın
    ayrıca bir durumda kolları size tutunacak kadar uzun ve güçlü de değil.
    bu ve benzeri durumlardan dolayı en az 12-13 yaşına kadar ben çocukların artçı olmasına karşıyım
    Hak edene değer verilir, Hak etmeyene de yol!!!

pre_lude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 A
    ozamnlar motorcu degildim hatta pekde sevmezdim tehlikeli derdim arabayla sonra chopperin bi nebze daha tehlikesiz olduguna inandım bizde motorcu olalım dedim =) armutludaydık yazın arabayla gezioruz derken yanımızdan bi motor gecti inanmaya bilirsiniz ama 5 kişi :S bi adam, hanımı iki cocuk birde kadının kucanda bebek tümsekte bi düştüler :S hemn durdum ben arkadslarımı indirdim hastaneye yetişmeye calıstık sonra bıraktım dönüdm kimsede bişi yoktu ama bebek baygındı sonucu ögrenmek istemedim halada bilmiorum umarım yasıyodur bilmiyorum karar senin ben yasadıgım olayı anlatmak istedim,,
    Kurtlarla arkadaş ol, yalnız elinden baltayı bırakma..

Atlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    işte size 2 güzel örnek, bunları "Serdar23" nikli arkadaşımızın bir mesajından kopyaladım.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben çocuğumu motora bindiririm .. kaskı var zaten avatardakide o ..eğer çocuuğu tek alacaksam önüme oturturum ..bu arada kızım 3,5 yaşında yok hanım varsa hanımla aramızda oturur.motoru ona göre kullanırım..30-40 ..yani fren sıktımmı 2-3 m de duramayacak kadar hızlanmam.. 6 yaşına gelmesini bekliyorum 6 yaşında full korumalarını alıp ona 50 cc bir cros alacam ve her hafta sonu trafiğe kapalı alanlarda beraber binecez..yani o kendi motoruna ben kendi motoruma..

evet motor çocuk için tehlikelidir.. ama içinde gerekli çocuk ekipmaları (özel em kemeri veya özel oturak) olmayan araba dahamı çok emniyetlidir..kendimizi kandırmadan dürüst cevaplar verelim..

motoru kurallara uyarak ve tecrübeye dayanarak emniyetli kullanırsanız inanın arabadan çok daha güvenlidir..ufaktır kaçış noktası çoktur..

tabii bu dediklrim yıllar içinde oturan tecrübelerdir..yoksa çık motora arkana çocuk al demiyorum..

zaten daha öncede çok defa yeri geldimi dedik.. artçı çok önemlidir motorda ..en az kullanan kadar tecrübeli olmalı..napacanı bilmeyen bir artçı en deneyimli sürücüyü kaza yaptırır..işi bilenin arkada olduğunu bile hissetmezsin..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

pre_lude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 A
    artçı nası hareket etmeli onla ilgili bi konu varmı okyabilicegimiz?
    Kurtlarla arkadaş ol, yalnız elinden baltayı bırakma..

Motosikleti
    ewt yazılar için teşekurle
    genelde çocuğu arkaya aldıgımızda tehlikeli kanısı
    çocuk alınmamalı kanısı
    hatta artcı almama kanısı işlenmiş
    benımde düşüncelerım yuzdelıklerle deyışmekle birlikte yukardaki fikirlere katılıyorum .
    bbrr arkadaşımızda güzel işlemiş teşekur ediyorum. benim bisan senotorum var çocugumu onume almaya devam edecem ama şuna karar verdım uzun yola cıkmayacam. kısada olsa trafıyın suratlı işledıyı yollarada cıkmayacam. şehir için koy yolları gibi yerlerde oluşumla ve eşımle yolculuk etmeye devam edecez.

yildirim_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jınlun JL 150_5
    kardes senı su konuda bılgılendıreyım motorda iştıhap hattı bırdır bu dogru ama bu soforden harıc bır kısıdır bunu bız baya bı tartıstık ve polıse sorduk aynen bunu soledı

Alıntı pre_lude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    artçı nası hareket etmeli onla ilgili bi konu varmı okyabilicegimiz?
    benım ıcın uyumasın arkamda yeter

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    artcı cok onemli bugun az daha artcı yuzunden gozumun onunde kaza oluyodu...arabaya carpmadılar ama frena basınca motoru yatırdılar... Tam da polislerin onunde allahtan bi şey olmadı...polis geldi motorcuya sordu sikayetcimisin.. Motorcuda hayır değilim dedi... Sıkıyosa desin zaten ne ehliyeti var ne de kask bi de arkasında artcı...

Bu tur olayları dikkate almanızda fayda var.. Saglık herseyden onemli..

Artcıya hareket halindeyken siz olayları su sekilde yapacaksın diye anlatacaksınız yoksa cok kotu bi şekilde yere yapıscagınızı artcınızın cok dikkatli olmasını anlatmalısınız...Ben artcıma oğretirken o yolu denedim ve su anda sankı arkamda yok gibi sankı tek kişiymişim gibi virajları rahatlıkla alabiliyorum.. Bi de unutmadan solıyım Artcınızın koltukta düzelmesi gereken anlarda sizi mutlaka uyarsın ve sonra düzelsin..
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Artçının sürücüye uyum sağlayamaması nedeniyle iki kez kaza yaptım.
    Bu nedenle kolay kolay arkama kimseyi almam.
    Fakat mecburi durumlar olabiliyor.

Eğer arkanıza alacağınız şahsiyet, motosiklet sürücüsü değil ve ya acemiyse,
    kendinizi güvenliğe almak için yapmanız gereken şeyler var.

Öncelikle artçınıza motosiklet denilen aletin virajlara yatarak döndüğünü, bu nedenle böyle bir durumda korkmamasını telkin edin.
    Yattığınızda motosiklete uyum sağlamasını ve arkada ters tarafa kaykılarak, denge sağlamaya çalışmamasını telkin edin.
    Yani şöyle yapmasın.
    Resim için Edy'e teşekkürler.

Fakat siz ne derseniz deyin. Artçınız koruma içgüdüsüyle hareket edeceğinden,
    ilk virajda kendinizi yerde bulmanız mümkündür.

O zaman iki seçenek kalıyor.
    Birinci seçenek artçınızı sıkıca motora ve kendinize bağlayın.

Olmadı mı?

O zaman ikinci seçenek;

Peki nedir ikinci seçenek?
    Artçınızı pasifize etmek.
    Nasıl yapacaksınız?

Artçınızı arkanıza oturttunuz.
    Bir kolunu belinize dolayıp size sarılsın.
    İkinci elini ön tarafa doğru uzatıp, kolunuzun altından geçirsin ve deponun üzerine koysun.
    Yolculuk boyunca elini depodan kaldırmamasını, yoksa mutlaka düşeceğinizi söyleyin.
    Eğer inanırsa, güvenle yolculuk edebilirsiniz....

İyi sürüşler...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler