Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motorcuya Çarpan Ambulans..

Motovento
    REKLAM ALANI
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bazılarınız bu ambulansları yolların tanrısı sanıyor galiba.

ambulans da olsa o da kurala uyacak. tamam, geçiş önceliği var da, tank sürüyormuş gibi gidilmez.

ambulansı süren dangoz ve kusura bakmayın ama burda da birçoğunuz, emniyet şeridi konseptini bilmiyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz.

bak yukarıda biri ne güzel örnek vermiş; motorcu "başım döndü emniyet şeridine geçtim" dese haklı olarak, ve hakikaten de rahatsızlık yaşayıp da o manevrayı yapmış olsa azıcık mantığını kullanan polis/bilirkişi motorcuya hata payı vermez.

bakın arkadaşlar, benden büyüğünüz var benden küçüğünüz var; benim derdim size akıl hocalığı yapmak değil. önyargı iğrenç, empati ise güzel bir vasıftır. bizzat kendi başınıza geldiğinde empati kurmak için artık çok geç kalmış olursunuz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    değerli kardeşlerim, konu basit. Ambulans o yolda olabilir motorcu olamaz. Bitti.

Olma hakkı oldugu yerde ambulansın siren vs. birşeyleri eksik kullanıyor olması bir kusurdur ancak motorcunun hiç olmaması gereken bir yerde olmasını bunların hiçbiri haklı göstermez.

yapmayın etmeyin, hepimiz kullanıyoruz evet ancak yediğimiz haltı da kabul edelım.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    değerli kardeşlerim, konu basit. Ambulans o yolda olabilir motorcu olamaz. Bitti.

Olma hakkı oldugu yerde ambulansın siren vs. birşeyleri eksik kullanıyor olması bir kusurdur ancak motorcunun hiç olmaması gereken bir yerde olmasını bunların hiçbiri haklı göstermez.

yapmayın etmeyin, hepimiz kullanıyoruz evet ancak yediğimiz haltı da kabul edelım.
    "TRAFİK DENETİMLERİNDE VE TRAFİK KAZALARINDA ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN YÖNERGE"si "Madde 4.f"te Emniyet Şeridi yandaki şekilde tarifleniyor: "Otoyol veya bölünmüş karayollarında; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış olan ve yol eksenine paralel oluşturulan yol bölümü"

Bu tarife göre kaza, arıza halleri, acil yardım gibi durumlarda orada motosiklet veya başka araçlar bulunabilir. Elbette orayı bize ayrılmış özel bir şerit gibi kullanmamız doğru değil de oraya zihnar girmeyeceğiz orada asla ve asla bulunmayacağız diye bir şey yok; bu algı tamamen yanlış.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "TRAFİK DENETİMLERİNDE VE TRAFİK KAZALARINDA ALINACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN YÖNERGE"si "Madde 4.f"te Emniyet Şeridi yandaki şekilde tarifleniyor: "Otoyol veya bölünmüş karayollarında; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış olan ve yol eksenine paralel oluşturulan yol bölümü"

Bu tarife göre kaza, arıza halleri, acil yardım gibi durumlarda orada motosiklet veya başka araçlar bulunabilir. Elbette orayı bize ayrılmış özel bir şerit gibi kullanmamız doğru değil de oraya zihnar girmeyeceğiz orada asla ve asla bulunmayacağız diye bir şey yok; bu algı tamamen yanlış.

algıdan bahsetmiyorum, kanunlara göre orada olmamamız lazım ama oluyoruz. hepimiz oluyoruz.

Ancak olmamız gereken yere girip de ambulans hızlıymış , sireni yokmuş kısıkmış ile kıvırmaya gerek yok
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    algıdan bahsetmiyorum, kanunlara göre orada olmamamız lazım ama oluyoruz. hepimiz oluyoruz.

Ancak olmamız gereken yere girip de ambulans hızlıymış , sireni yokmuş kısıkmış ile kıvırmaya gerek yok
    İyi de zanda bulunuyorsun şu anda; motosikletlinin bir arıza hali içinde olup olmadığını bilmiyoruz. (Bir önceki mesajımda yazdığımı da okumamışsın olabilir misin? Çünkü halen aynı şeyi tekrar ediyorsun; "kanunen orada olmamamız lazım" diye bir şey yok, o yazılanı tekrar okuman gerekiyor...) Ambulans da mal gibi sürüyor. Yan şeritlerde trafik dururken emniyet şeridinden 190kg bir motosikleti 20m fırlatacak hızda sürmek bildiğin mallıktır, hiç kıvırmaya gerek yok yani. Motosikletli aleyhinde "oh olsun, salak hak ettiğini buldu" vb. yaklaşımlar yapmak doğru ve sağduyulu değil...

İlk mesajımda yazdığım gibi; gaflet ve/veya salaklık/cehalet vs. vs. bunlar uzay-zamanda aynı koordinatlarda buluşunca böyle kazalar oluyor maalesef. Burada hiçbir taraf %100 kusursuz değil.
    sey_47, espresso, pea ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Kazada suçlu motosikletli arkadaş tartışılacak bir tarafı yok zaten. Emniyet şeridine geçmek için gerekli bir sebebi olsa dahi o şekilde kontrolsüz şerit değiştirme hakkı gene yok. Ama hatalı diye de iyi olmuş hak etmiş demek insani değil. Hepimizin basiretinin bağlandığı normalde yapmayacağımız şeyleri yaptığımız anlar oluyor trafikte. Ambulansın hızı bence çok yüksek değil 50 km hızla vursa o şekilde uçurur önündeki nesneyi...

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ambulans şöförü öküzün teki.

benim bildiğim sireni açarsın, diğer araçlar emniyet şeridine geçer sana yol verir, sen de yoldan yardırırsın sirenleri çala çala. burda daha gidip de motorcuya kusur bulurlar, iyi bakın.
    Asıl öküz, kontrol etmeden pat diye emniyet şeridine dalan motosiklet sürücüsü. Ambulans vakaya gitmiyorsa suçlu, motorcu umursamamazlığından dolayı yaralı. Motosiklet sürücüsüyüz diye de magandaları da savunacak değiliz. (Kuralları görmezden gelen, umursamayan herkes benim gözümde magandadır ne kullandığından bağımsız) Motosiklet sürücüsü fenalaştım, başım döndü, motor arızalandı diye haklı çıkabilir kanunen fakat bu yaralandığı gerçeğini değiştirmiyor.
    Osm@n bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Burada "oh olsun motor sürücüsü hak etmiş" diyeni görmedim. Herkes durum değerlendirmesi yapmış. Ambulans içinde hasta olacak diye bir durum söz konusu değil. Almaya gidiyor olabilir. İnşallah hayatınız boyunca ambulans beklemez veya peşinden gitmek zorunda olmazsınız. Benim için ambulans, itfaiye aracı her zaman saygıyla ve ivedilikle yol verilmesi gereken araçlar. Ambulansın "yolların tanrısı" olma durumu ihtiyaç duyduğunda ortaya çıkar. Sadece empati yapmak lazım.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

abyasar ve Osm@n bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    turuncu
    Motorcu şu bu sebeple emniyet şeridine geçmiş olabilir diyoruz, bir İHTİMALden bahsediyoruz, daha hala adama maganda etiketlemesi yapıyorlar. Lan nereden biliyorsunuz?

Zafer Hoca da diyor ya videolarında "motorcunun motorcuya yaptığı" diye, hiç farkınız yok. Her şeyin doğrusunu ben bilirimciler yüzünden it muamelesi görüyoruz trafikte; her şeyin doğrusunu siz bilmiyorsunuz.

Bu sefer bari anlayın artık. Ya da dua edin sizin başınıza benzeri gelmesin.

Ya da gelsin o zaman anlarsınız. Ne demişler, bir musibet bin nasihatten yeğdir.

Motosikleti
    O zaman Zafer Bey'in dediği gibi "Çıkar mı, çıkar." + "Ne beklenir?". Ama şerit değiştirmenin, kuralları var değil mi? 90 derece açıyla emniyet şeridi de olsa girilmez.
    espresso ve Osm@n bunu beğendiler.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Hem malla, hem sağlıkla bedeli ödenen bir kaza olmuş. Burada yazıyoruz çiziyoruz ama Allah başımıza vermesin.
    sallami bunu beğendi.

Son durumu nedir gören duyan var mı

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Hastayı gördükten sonra durumu kurtarmaya çok güzel çalıştı keriz hahaha
    arndiol bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman Zafer Bey'in dediği gibi "Çıkar mı, çıkar." + "Ne beklenir?". Ama şerit değiştirmenin, kuralları var değil mi? 90 derece açıyla emniyet şeridi de olsa girilmez.
    o dediğin seyir şeridi için geçerli. emniyet şeridi bir seyir şeridi değil, orada trafik akamaz. oraya 90 dereceyle de girilir, amuda kalkarak da girilir, sürünerek de girilir çünkü orada trafik akamaz.

"ben emniyet şeridinde giderken önüme çıktı" böyle bi savunma yok, çünkü sen emniyet şeridinde birisi önüne çıkınca çarpacak kadar hızlı gidemezsin.

kimse şimdi, "ne diyon kardeş bura türkiye, burda olur" demesin, ona bakarsak her kural esner.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o dediğin seyir şeridi için geçerli. emniyet şeridi bir seyir şeridi değil, orada trafik akamaz. oraya 90 dereceyle de girilir, amuda kalkarak da girilir, sürünerek de girilir çünkü orada trafik akamaz.

"ben emniyet şeridinde giderken önüme çıktı" böyle bi savunma yok, çünkü sen emniyet şeridinde birisi önüne çıkınca çarpacak kadar hızlı gidemezsin.

kimse şimdi, "ne diyon kardeş bura türkiye, burda olur" demesin, ona bakarsak her kural esner.
    https://www.aa.com.tr/tr/gundem/yarg...arari-/2464762

Trafik makamları bile emniyet şeridiyle ilgili yanlış uygulama yaparken burada ne bekliyoruz ki? (Tabi ki acil durum söz konusu olduğunda kolluk kuvveti, ambülans, itfaiye gibi kamu hizmeti yapan araçlar seyir yapar bu şeritte, ama esas itibarıyla şeridin tek maksadı bu tip durumlarda seyir değil, dolayısıyla böyleymiş gibi yapılan yorumlar tam doğru değil...)

(Bu arada haberde sürücünün araçtaki kamera kaydı sayesinde cezayı iptal ettirebildiği gibi bir bilgi var; özellikle biz motosiklet sürücülerinde kayıt yapan bir kamera bulunması elzem gibi bir şey. Bu konunun üzerine eğileyim bari...)

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.aa.com.tr/tr/gundem/yarg...arari-/2464762

Trafik makamları bile emniyet şeridiyle ilgili yanlış uygulama yaparken burada ne bekliyoruz ki? (Tabi ki acil durum söz konusu olduğunda kolluk kuvveti, ambülans, itfaiye gibi kamu hizmeti yapan araçlar seyir yapar bu şeritte, ama esas itibarıyla şeridin tek maksadı bu tip durumlarda seyir değil, dolayısıyla böyleymiş gibi yapılan yorumlar tam doğru değil...)

(Bu arada haberde sürücünün araçtaki kamera kaydı sayesinde cezayı iptal ettirebildiği gibi bir bilgi var; özellikle biz motosiklet sürücülerinde kayıt yapan bir kamera bulunması elzem gibi bir şey. Bu konunun üzerine eğileyim bari...)
    abi, ambulans da polis de itfaiye de gitsin orda, gitmesin demiyorum; ama başkasının acil bir durumuyla çakışma durumunda "ben ambulansım, benimki daha acil" diye bir savunma olmadığını anlatmayı herhalde ben beceremiyorum.

bu ülkede, bizzat tecrübemle de sabit, kullanılacak güvenlik ekipmanı sırası artık 1. kask 2. kamera şeklinde değişmeli.

ıssız bi ormanda vahşi hayvan saldırısına uğrayıp ölmek trafikte kaza geçirip ölmekten daha düşük bir ihtimal bu ülkede!
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

Motosikleti
    Zarar kime yazdı? Kim sağlığından, malından, zamanından oldu? Haklı olsan ne olur, olmasan ne olur.
    Osm@n bunu beğendi.

yav arkadaş herkes aynı haltı yediği için kimse hatalının motorcu oldugunu gerçeğini kabul etmiyor. motorcunun oraya girme sebebi %99.9 trafikten kaçmak vs. kimse "belki acil" ayağına yatmasın, acil bir durum için motorcunun o yolda olmadıgını hepimiz biliyoruz.

Sanırım siz hiç ambulansa binmediniz ya da birini kaybetmediniz. Kusura bakmayın öyle acil bir durum olur ki ambulans oradan hızlı da gider yavaş da gider. Tüm trafiktekiler o ambulansa "YOL ACMAK ZORUNDADIR" . Eğer sireni yok ise bu ambulansın kusurudur, ancak ambulans yine de olma hakkı olan yoldadır. Zaten hızlı da değil, hızlı olsa o motorcu iyice bir uçar giderdi çarpmanın etkisiyle.

Olan bize oluyor; sakatlanan yaralanan insanlar biziz. Kendi gövdemiz kaporta iken 90 derece açı ile emniyet şeridine dalmayı haklı bulma calışmanın bir esprisi yok. canınızın kıymeti yoksa gidin bi kutu ilaç için öldürün kendinizi, en azından dikkatsizliğiniz yüzünden başka birisini katil yapmazsınız ilerde.

Burada motorcu motorcunun düşmanı olayı değil iş; trafikte o kadar kötü araç kullanıyor ki bazı motorcular, araçları delirtiyorlar. o arabacılar da sonra hıncını düzgün sürenlerden çıkartıyor.

Ha burada arabacılar iyi kullanıyor demiyorum; ancak motosiklette leş gibi kullanma oranı %80 iken arabada bu %30 civarıdır.

Geöen hafta istambul izmir otobanından eve dönüyorum, arkadaş sağdaki minicik emniyet şeridinden giden motorcular vardı. yav sağ şerit boş, yol boş ne b.kuna emniyet şeridinden gidiyorsun.

Kaza yaptım aynı hafta, uzun süre motor tepesinde duramıyorum 350 km civarı dönüş yolu yapmam lazımdı ertesi gün. Emniyet şeridine çektim cünkü mola noktası 25 km sonraydı dayanamadım, bir de motorcu bir arkadaştan trip yedim korna çalıyor el kol yapıyor. pardon reis emniyet şeridinde durmak zorunda kaldım yolunu kapadım
    espresso, abyasar, sallami ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    bazı arkadaşlar (temsili)
    Temsili değil gerçek. Belki de o öküz buralardadır ve böğürüyordur.
    O "motorcu ağbimizin" altında TIR varken de aynı şekilde hareket edeceğini, TIR ile bile emniyet şeridine dalacağını bilirim ama yapıncaya kadar ispat edemem.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)