Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Rodaj bakımına erken gidilir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    lehibeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 250 Duke
    700km'de duke 250 sahibiyim. Normalde motorun rodaj bakımı 1000km'de yapılıyor ama bayramda uzun yol yapacağım için rodaj bakımına şimdiden vermek istiyorum bir sıkıntı olur mu?

Birde Spormoto'da yaptıracağım bakımı randevu falan almama gerek var mı yoksa çat kapı gitsem yaparlar mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    poyrazinho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cf Moto Clx 250 (2023)
    Ben şahsen 15.000 km bakımı için 14.200 km civarlarında götürdüğümden dolayı moturumun garanti dışı kalabileceğini söylediler..Sizin şuan kaç km de motorunuz?

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı poyrazinho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şahsen 15.000 km bakımı için 14.200 km civarlarında götürdüğümden dolayı moturumun garanti dışı kalabileceğini söylediler..Sizin şuan kaç km de motorunuz?
    Servisin söyledigi biraz sacma olmus. Servis km gecince aracin garanti disinda kalacak olmasini anlarim ama 800 km kala erken servise gitmek hangi sebepten dolayi garanti disi kalmasina neden oluyor acaba?
    espresso, lehibeny ve maktama bunu beğendiler.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servisin söyledigi biraz sacma olmus. Servis km gecince aracin garanti disinda kalacak olmasini anlarim ama 800 km kala erken servise gitmek hangi sebepten dolayi garanti disi kalmasina neden oluyor acaba?
    Arkadaşın açtığı konuyu hatırlıyorum,başka biriside bu mevzuyu şöyle açıklamıştı motoru 800km erken bakıma götürdüğünüzde eğer sonraki bakıma tam zamanında sokarsanız 800km geç götürmüş olcaksınız diyordu.Prosedür olarak bilemem ama düz mantık düşünüldüğü zaman gayet mantıklı bi bakış açısı 5 binde 1 olan bakımı erken götürme sebebiyle 5.800de 1 miş gibi gözükcekti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Ama bu konuyu açan arkadaş bence götürebilir zaten genelde rodaj bakımı 750-1000 aralığı diğer bakımlarda örneğin 500km esneme payıyla 4500-5000 gibi yapılabiliyor en azından dominarlar için öyle.
    lehibeny bunu beğendi.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Randevu mutlaka alın bence havalar ısındı bayram öncesi servis yoğun olabilir
    lehibeny bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    acele etme daha erken.900 km leri gördüğün zaman gitmeye hazırlan artık.bırak motor ilk çalışmasını yıpranmasını tamamlasın.erken gidince iyi olucak diye bir durum yok.ne geç gidiceksin nede erken gidiceksin.bu bahsettiğim rodaj için geçerli ondan sonra adam 10 bin de gel demiştir sen 5000 de git istersen.içindeki yağ rodaj yağı çünkü daha kalın vs yağ işini tam yapsın
    computeus bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acele etme daha erken.900 km leri gördüğün zaman gitmeye hazırlan artık.bırak motor ilk çalışmasını yıpranmasını tamamlasın.erken gidince iyi olucak diye bir durum yok.ne geç gidiceksin nede erken gidiceksin.bu bahsettiğim rodaj için geçerli ondan sonra adam 10 bin de gel demiştir sen 5000 de git istersen.içindeki yağ rodaj yağı çünkü daha kalın vs yağ işini tam yapsın
    Uzun yol yapacağından bahsetmiş, sanırım o kısmını gözden kaçırdınız

Yapacağın yol kaç km mesela? 1100-1200kmye kadar gecikmesi sıkıntı olmaz. 700kmde de rodaj bakımına sokulmaz çok erken bence daha rodajın yarısındasın

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Alıntı zihnigonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun yol yapacağından bahsetmiş, sanırım o kısmını gözden kaçırdınız
    fark etmez rodaj tamamlanmamış.evet 1000km nin içinde bir yol yapıcaksa ok derdim ama yol yapmak için rodaj bakımına girmek çok saçma.2 elin kandaysa tabiki her yol mübah,keyfi işler için riske etmek gereksiz.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Rodaj bakımına geç girmek risktir. Erken girmenin bakım maliyeti dışında bir problemi yok. Rodajı bir kenara bırakın normal şartlarda dahi bir tura çıkacaksam ve bakımına daha varsa erkenden bakımını yapar öyle çıkarım. Erken bakımın maliyet dışında bir zararı yoktur. Aksine geç bakımın zararı olur.
    lehibeny bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Rodaj için 1150 kilometreyi geçirmeyin, aksi halde garantiden dolayı problemler yaşayabilirsiniz. Bakıma gitmeden önce mutlaka randevulu gidin ve bir şikayetiniz varsa randevu kaydını oluşturan kişiye şikayetlerinizi mutlaka bildirin. Erken yapmaktansa biraz daha turlayıp en azından 900 civarına getirebilirseniz çok daha sağlıklı olacaktır.
    lehibeny bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Soranlar için yaklaşık 1500km den fazla yol yapacağım. Ailemle gezerek ve dinlenerek memlekete gitmeyi düşünüyorum. O yüzden bakıma erken gitsem iyi olur diye düşündüm. Zaten önerilen 1000km çok bir şey kalmamış gibi. Hafta sonu da işlerimi halletsem 800km yi bulurum. Yarın randevu için arayıp şansımı deneyeceğim.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bayrama daha 1 hafta 10 gün var. Hafta sonu şöyle 150 gidiş 150 dönüş kolay bir rota yapsanız, hafta başı da rodaj bakımına götürseniz iyi olmaz mıydı?
    espresso, computeus ve lehibeny bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayrama daha 1 hafta 10 gün var. Hafta sonu şöyle 150 gidiş 150 dönüş kolay bir rota yapsanız, hafta başı da rodaj bakımına götürseniz iyi olmaz mıydı?
    Ev-iş arası gidiş dönüş 100km normalde arabayla gidiyorum ama iki üç gün motorla gidip gelirim artık. Ya da pazar günü hava güzel, ağvada bir köfte yer gelirim.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Hiçbişey olmaz.500 km de yağı değiştimi?

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    ben rodaj değilde 8000 bakımına 6000 km de götürdüm, 1 yıla yaklaşmıştı bakım süresi.
    ben karaköy atamotoya yaptırdım bakımı.
    haftasonu bir silivri yada ağva yap gel, kmyi yakınlaştırırsın en azından.
    lehibeny bunu beğendi.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Fazla bir km yok, hava güzel biraz turlayıp öyle gidin, hem kafanız rahat olur.

Km dolmadan bakıma girmek garantiyi bozar diyen servise ben senede bin km yapmıyorum bu motorla, 5 sene sonra yağ değişimine geleyim ozaman garanti devam edecekmi diye sormak gerek.
    espresso, zihnigonen ve lehibeny bunu beğendiler.
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ev-iş arası gidiş dönüş 100km normalde arabayla gidiyorum ama iki üç gün motorla gidip gelirim artık. Ya da pazar günü hava güzel, ağvada bir köfte yer gelirim.
    Rodajla birlikte bu ev ile iş arasında ki mesafeyi de bir düşünün bence, her gün, her gün 100 kilometre zor yani.
    lehibeny bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı lehibeny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    700km'de duke 250 sahibiyim. Normalde motorun rodaj bakımı 1000km'de yapılıyor ama bayramda uzun yol yapacağım için rodaj bakımına şimdiden vermek istiyorum bir sıkıntı olur mu?

Birde Spormoto'da yaptıracağım bakımı randevu falan almama gerek var mı yoksa çat kapı gitsem yaparlar mı?
    Benim xmax'ı aldığımda 1000km rodaj bakımı için 6 ay olduysa 1000km dolmadna gelin demişti servis, benim ehliyetim yoktu o sıra, motorun rodajını kardeşim yaptı kendi motoru yerine benim motorla yakın yerlere gitti falan ama 500km olunca 6 ay olacak gidelim servise dedik, servis sorun etmedi, garantiye bakımı işledi, sonrasında da bakım aralıkları 3bin km'de bir olduğu için 3500km olunca gelin 4bin yerine dedi. yani bakıma erken gidince bir sonraki bakım 3bin km sonra oluyor sizde 3bin değil başka olabilir bu modelden modele değişiyor, bu şekilde olunca garanti sorun çıkmaması lazım.
    Pandemi döneminde çok binmediğim için mesela 3bin km yerine bir yıl olduğu için yağ değişimine 750km'de gittiğimi bilirim, yağı değişip kontrolleri yapıldıktan sonra yağ değişim km sayacını sıfırladılar bir sonraki bakıma 3bin km göründü yine.

yani rodaj bakımına önceden gitmenizde sorun olmaması lazım, mantıken bir sonraki bakıma da km dolunca gideceksiniz, yani aslında 5bin km, 10bin km gibi bakım periyotları yok, bir önceki bakımdan sonraki km önemli.
    lehibeny, izzmarit ve zihnigonen bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Herkese kıymetli cevapları için teşekkürler 1 hafta sonraya randevu aldım spormotodan.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodajla birlikte bu ev ile iş arasında ki mesafeyi de bir düşünün bence, her gün, her gün 100 kilometre zor yani.
    Daha önce iş yerine yakın bir muhite taşındık ama taşınmaya değecek çevredeki sosyal yaşantı ve yapı kalitesi anadolu yakası gibi değil maalesef. 7 ay dayanabildik ve geri dönmek zorunda kaldık.
    izzmarit, espresso ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)