Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT-07 Debriyaja basınca zor hareket ediyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07 2018
    Merhaba arkadaşlar motosikletimi alalı henüz 1 ay olmadı. Kontak kapalı motor vitesteyken debriyaja basınca aşırı zor hareket ediyor ama motoru çalıştırınca pamuk gibi oluyor normale dönüyor. Debriyajımda bir kaçırma vs durumu yok yağ bakımı yeni yapıldı motorda da herhangi bir ses yok. 2018 model 33.000 kilometrede aracım. Bir kaç ustaya sorduğumda hepsi debriyajdan olduğunu söylediler ama 700lük bir makine için gayet normal olduğunu değişime gerek olmadığını söylediler. Başına gelen varmıdır sizce değişmeli miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Yağ ile alakalı bir durum gibi duruyor.

Motosikleti
    cb250r
    Peki calisir durumdayken debriyaj sıkılı iken ilk harekette kavrama nerelerde? Erken mi, optimum mu, gec mi kavrama?

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    motor kapalıyken bu kadar fark etmesinin sebebini anlamadım açıkcası.2018 bende sahibiydim eskiden evet debriyaj kısmı ağır tarafta öyle yumuşak bir debriyaja sahip değil ama motor kapalı vitese atman yada çalışırken atman arasında öyle devasa fark yok.kavrama çalışırken tabiki daha rahat geçicek.bence tam dişli üzerine denk geliyor sen atmaya çalışıyorsun vitesi oda izin vermiyor dişli hareket etmiyor.motor kapalı bir şekilde 1 metrede bir bu hareketi yap bir vitese at bir boşa al 1 metre götür tekrar dene sonra tekrar 4 5 kez dene bakalım.hidrolik sistem değilki bu motor çalışırken yumuşasın.çalışır halde ama sorun yoksa evet bencede kurcalatma

Motosikleti
    MT-07 2018
    Yağı ve filtresini yeni değiştirdim ipone full power katana 10w40 koyuldu ama yağ değişiminden öncesinde de böyleydi 7100 vardı önceden

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

optimum yani olması gerektiği gibi ne çok ileride ne çok geride kontak kapalıyken debriyaja basıyorum hareket etmiyor ama marşa bastığımda saniyesinde pamuk gibi oluyor ardından tekrar kontak kapandığında bi 3-4 saniye sonra yavaş yavaş yine sertleşiyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:44 ----------

Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor kapalıyken bu kadar fark etmesinin sebebini anlamadım açıkcası.2018 bende sahibiydim eskiden evet debriyaj kısmı ağır tarafta öyle yumuşak bir debriyaja sahip değil ama motor kapalı vitese atman yada çalışırken atman arasında öyle devasa fark yok.kavrama çalışırken tabiki daha rahat geçicek.bence tam dişli üzerine denk geliyor sen atmaya çalışıyorsun vitesi oda izin vermiyor dişli hareket etmiyor.motor kapalı bir şekilde 1 metrede bir bu hareketi yap bir vitese at bir boşa al 1 metre götür tekrar dene sonra tekrar 4 5 kez dene bakalım.hidrolik sistem değilki bu motor çalışırken yumuşasın.çalışır halde ama sorun yoksa evet bencede kurcalatma
    dostum bende anlayamadım dediğim gibi mt 25'ten geçtim buna arkadaşımda da 2018 07 var onda böyle bir durum yok. kontak kapalı motor vitesteyken park edeceğim motoru mesela elimle debriyaja basıp motoru itiyorum aşırı zor hareket ediyor. marşa bastığım gibi sorun ortadan kalkıyor ama anlam veremedim debriyajı hiç değişmedi bu arada açılmadı hiç motor daha önce şuan güncel olarak 33.000 kilometrede.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Viteste debriyaj çekili marşa basarken motor ileri hareketlenmiyorsa sorun yoktur , vitesi 1 den boşa çekmek zormu ? illa viteste itekleyecem diye ısrar etmek niye kafana çok takılıyorsa debriyaj telini bir iki diş gerdir balatalar daha çok ayırır rahatlar ama bu seferde manet çok ilerde çalışacak seri davranmassan yolda vites değiştirirken kart kurt diye ses gelebilir dişlilerden..
    xtrafrozen bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07 2018
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Viteste debriyaj çekili marşa basarken motor ileri hareketlenmiyorsa sorun yoktur , vitesi 1 den boşa çekmek zormu ? illa viteste itekleyecem diye ısrar etmek niye kafana çok takılıyorsa debriyaj telini bir iki diş gerdir balatalar daha çok ayırır rahatlar ama bu seferde manet çok ilerde çalışacak seri davranmassan yolda vites değiştirirken kart kurt diye ses gelebilir dişlilerden..
    Debriyaj çekili bir şekilde viteste marşa basınca motor kendini haften ileri de atıyor bu arada

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı umutcansahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj çekili bir şekilde viteste marşa basınca motor kendini haften ileri de atıyor bu arada
    Bunu baştan yazsaydın ya asıl sorun bu yazdığım gibi debriyaj telini bir iki diş gerdir ama soğuk havada sabahları yine yapabilir marşa basmadan önce debriyaj manetini 5-6 defa çek bırak çek , bunu yaparsan büyük ihtimalle motoru itmek de kolaylaşır ama vitesi boşa çek yorma kendini hem sol elinde rahatlar gidonu daha rahat yönetirsin ;)

Motosikleti
    MT-07 2018
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu baştan yazsaydın ya asıl sorun bu yazdığım gibi debriyaj telini bir iki diş gerdir ama soğuk havada sabahları yine yapabilir marşa basmadan önce debriyaj manetini 5-6 defa çek bırak çek , bunu yaparsan büyük ihtimalle motoru itmek de kolaylaşır ama vitesi boşa çek yorma kendini hem sol elinde rahatlar gidonu daha rahat yönetirsin ;)
    Gerdirdiğim zaman kavrama noktası çok ileri gitmez mi sorun yaşatmasın

Motosikleti
    ama büyük motorlarda vitese attığın zaman motor öne atlar normaldir.sendeki ne kadar atlıyor ona bakmak lazım.telle alakalı gibi duruyor bencede.kavrama galiba tam gerçekleşemiyor kısa kalıyor tel

Motosikleti
    MT-07 2018
    ama büyük motorlarda vitese attığın zaman motor öne atlar normaldir.sendeki ne kadar atlıyor ona bakmak lazım.telle alakalı gibi duruyor bencede.kavrama galiba tam gerçekleşemiyor kısa kalıyor tel
    Vites attığımda değil motor vitesteyken debriyajı sıkıp marş verdiğimde ileri gidiyor hafiften

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Sorun çözüldü arkadaşlar hepinize teşekkür ederim debriyaj ayarı yapıldı bir sıkıntı kalmadı

Motosikleti
    Alıntı umutcansahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites attığımda değil motor vitesteyken debriyajı sıkıp marş verdiğimde ileri gidiyor hafiften

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Sorun çözüldü arkadaşlar hepinize teşekkür ederim debriyaj ayarı yapıldı bir sıkıntı kalmadı
    baskıyı bitirirdin bu şekilde kullanmaya devam etseydin onuda geçtim motor tam performanslı gitmezdi.neyse geçmiş olsun tahmin ettik yine sorunu

Motosikleti
    MT-07 2018
    baskıyı bitirirdin bu şekilde kullanmaya devam etseydin onuda geçtim motor tam performanslı gitmezdi.neyse geçmiş olsun tahmin ettik yine sorunu
    valla gidişi bile değişti açıkçası ufacık şeyden ama allahtan aldım alalı daha 3-4 defa kısa mesafe bindim de sorunu erkenden çözmüş olduk çok teşekkür ederim tekrardan

Motosikleti
    MT-07 2018
    Arkadaşlar olay yeniden tekrarladı bir süredir binmediğim için fark etmedim debriyaj ayarı yapsam da yine bir şey değişmiyor başına gelen gören birisi var mıdır

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

Marşa basınca da hafiften ileri atıyor bu arada

Motosikleti
    Cfmoto 250NK - Hyosung ST7
    Benim motorumda da aynı olay oluyordu. Balata ve sacları değiştirince sorun çözülmüştü. Sizin motorunuzda da problem aynı şeyden kaynaklı olabilir. Soğukken bir sıkıntı olmuyordu ama ısınınca ayarı kaçmış gibi debriyajı tamamen sıksanız da ileri gitmeye çalışıyordu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler