Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

110CC Scooter Yakıt Tüketimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar iyi forumlar. Henüz 78 KM'de olan sıfır motorum mondial fury 110i yaklaşık 3 ay full depo benzinle yattı. Ehliyeti yeni aldığım için biraz biraz turlamaya başladım. Yakıt göstergesinde 5 dişlik bar var ve depom 5 litre (her diş bir litreye eş değer anlayacağınız) ben bu meretle 10 km yol gidiyorum ve 1 diş yarılanmış oluyor 78 km'de ve 1.5 diş (sanırım 1.5 litre) yakıt kaldı depoda. Sizce bu normal mi? Rodaj yakıt tüketimini bu kadar etkiler mi? 3 ay beklemiş yakıt özelliğini yitirir mi? Sorular biraz arttı kusura bakmayın :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı bücürmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar iyi forumlar. Henüz 78 KM'de olan sıfır motorum mondial fury 110i yaklaşık 3 ay full depo benzinle yattı. Ehliyeti yeni aldığım için biraz biraz turlamaya başladım. Yakıt göstergesinde 5 dişlik bar var ve depom 5 litre (her diş bir litreye eş değer anlayacağınız) ben bu meretle 10 km yol gidiyorum ve 1 diş yarılanmış oluyor 78 km'de ve 1.5 diş (sanırım 1.5 litre) yakıt kaldı depoda. Sizce bu normal mi? Rodaj yakıt tüketimini bu kadar etkiler mi? 3 ay beklemiş yakıt özelliğini yitirir mi? Sorular biraz arttı kusura bakmayın :D
    3 Ay dir hic lastik havalarini kontrol ettiniz mi ?
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Hocam lastik havalarını ( eğer kastettiğiniz ölçüm almaksa) hayır tekerlere tekme atarak baktım sadece taş gibi geri sektiriyor ayağımı

Motosikleti
    Hocam lastik havalarını ( eğer kastettiğiniz ölçüm almaksa) hayır tekerlere tekme atarak baktım sadece taş gibi geri sektiriyor ayağımı
    Lütfen üreticinin verdigi degerlerde olup olmadigini kontrol edin. Düsük lastik basinci yakit tüketimini arttirir ve özellikle virajlarda kendinizi dengesiz hissetmenize sebep olur

Sevgilerimle

Teşekkür ederim cevabınız için. Peki rodaj bu durumu etkileyebilir mi? Veyahut beklemiş benzin özelliğini yitirir mi?

Motosikleti
    Teşekkür ederim cevabınız için. Peki rodaj bu durumu etkileyebilir mi? Veyahut beklemiş benzin özelliğini yitirir mi?
    Elbette rodaj döneminde az da olsa yakıt tüketimi yüksektir. Motorlar ideal yakıt tüketimine 3-5 bin km sonrasında ulaşırlar.

3 ay yatan motorda benzinde işlevini yetirmiştir az çok. Depoyu bir daha fulleyip gezersen ve lastik basınçlarını kontrol edip denersen daha doğru sonuca varırsın. Benim herodada 5 diş gösterge var. 5 ten 4 e düşene kadar 100 km gidiyor.4 diş 120km yapıyor. Motorun dilinden anlamak lazım.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Şamandırayı test ettirin ayrıca.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Göstergeler yazdığınız gibi çalışmaz. Her motorda farklıdır. Kaç kmde hangisinin söndüğünü kullandıkça öğrenirsiniz

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Bu matematikle depoda 1.5 lt kaldıysa 78 km de 3.5 lt yakmış olmalı ki bu çok zor o cc için. Bence bu rakamlar için göstergeye güvenmeyin, pomada depoyu fulleyerek ölçün. Benzin göstergeleri şamandıranın hassasiyetiyle alakalı, depoyu yarı göstersede 1/3 olabiliyor mesela, oysa bakıyorsunuz o kalan 1/3 önceki 2/3 ten fazla götürebiliyor. Benzin sezonsal bozulur ama 3 ayda pek birşey olmaz gibi. Üstüne ekleyip kullanırsanız içindekini de düzeltmiş olursunuz öyle bir tedirginlik varsa eğer.

Motosikleti
    CF Moto CL-X 250 / TVS Jupiter 125
    Şamandıra doğru göstermiyor olabilir depoyu fulleyip yol yapıp tekrar fulleyip ölçmek lazım 100kmde 2.5litreyi geçmemesi lazım o motorun
    bassturbin bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    çin malı scooterlar tam bir benzin canavarı oluyor hatta hatta sym kymco da aynıydı son zamanlarda onlarda ekonomik scooterlar yapmaya başladılar yakıt olarak fiyat olarak japon dan pahalıya mal satıyorlar veya satmaya çalışıyorlar
    mondial de 3 4 lt arası benzin yakar

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Benim 50 cc Kuba twister scooterim 3 litreden aşağı düşmüyordu. Dediğiniz ölçüm metodu hiçbir şey ifade etmez ama bu çinlilerde de yakıt işi aynı markanın aynı modelinde bile değişebiliyor. En iyi hesap ful doldurup belirli kilometre sonra tekrar fulleyip tüketime bakmakla anlaşılır.

Cevaplar için teşekkür ederim. Depoyu fulleyip bakmak en sağlıklısı sanırım. İyi forumlar iyi geceler

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Veyahut beklemiş benzin özelliğini yitirir mi?
    Gazı kaçmıştır. Sallarsan biraz düzelir.

Şamandıram kafasına göre takılıyor sanırım bugün depoyu tekrar fullediğimde (160.km yol gittikten sonra) 3.740 litre benzin aldı. Ortalama yakıt tüketimine ulaştığımı düşünüyorum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Şamandıram kafasına göre takılıyor sanırım bugün depoyu tekrar fullediğimde (160.km yol gittikten sonra) 3.740 litre benzin aldı. Ortalama yakıt tüketimine ulaştığımı düşünüyorum.
    Şamandıranın suçu yok motosiklet depoları şekil olarak üstü altı farklı olur girintili çıkıntılı olur , dikey çalışan şamandıra bu sebeple ilk 50 km de iki diş düşerken sonraki 50 de üç diş düşebilir , vitesli motorlarda ise genelde tersi oluyor çünkü deponun üst kısmı baya geniş oluyor aşağı doğru depo iki ayrı parçaymış gibi daralıyor hatta büyük depolu bazı motorlarda sağlı sollu iki tane şamandıra ve benzin pompası bulunmakta..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şamandıranın suçu yok motosiklet depoları şekil olarak üstü altı farklı olur girintili çıkıntılı olur , dikey çalışan şamandıra bu sebeple ilk 50 km de iki diş düşerken sonraki 50 de üç diş düşebilir , vitesli motorlarda ise genelde tersi oluyor çünkü deponun üst kısmı baya geniş oluyor aşağı doğru depo iki ayrı parçaymış gibi daralıyor hatta büyük depolu bazı motorlarda sağlı sollu iki tane şamandıra ve benzin pompası bulunmakta..
    valla olabilir hocam genel olarak depoya baktığımda benzinin ne zaman biteceğini tespit etsem bana yeter sanırım :D hareket halinde benzin göstergesi oryantal yapıyor adeta. şamandıranın tam ucuna denk geldiğinde içinde 1.5 litre benzin kalıyor o hesaba göre hareket edeceğim :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)