Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Araba krikosu ile motor kaldırma

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Selamlar herkese.
    Motorumun zincirini ilk defa yağladım ve motoru kaldırmak için araba krikosu kullandım.
    Motoru kaldırmak için birkaç şey izledim. Kütük, sopa, arkadaş veya padok standı kullanıldığını gördüm ama hiç kriko
    görmedim. Bendeki bir MT-25. Zincir tarafındaki maşanın altından kriko ile havaya kaldırdım. Bu arada yan ayakta açıktı tabii.
    Ama sadece tekeri döndürebilecek kadar kaldırdım. Maşayı filan çizmedim ama maşanın bir tarafından kaldırmak herhangi bir zarar verir mi acaba?
    Saçma bir şey yaptıysam, bir daha yapmayayım diye siz bilen arkadaşlara bir sorayım dedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Zarar vermez hatta bahsettiğiniz gibi kaldırmak içinde krikolar var.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    https://www.trendyol.com/bikelift/motosiklet-krikosu-bike-lift-kaldirma-sehpasi-arka-hediyelik-paddock-p-36802849?boutiqueId=61&merchantId=145036

Şunu alıyorsunuz, rahat ediyorsunuz...
    mertowski, espresso ve KROSNO bunu beğendiler.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.trendyol.com/bikelift/motosiklet-krikosu-bike-lift-kaldirma-sehpasi-arka-hediyelik-paddock-p-36802849?boutiqueId=61&merchantId=145036

Bu üründen yıllar önce bir akrabam louis.de den alıp bana getirmişti. Gerçekten kullanışlıydı. İçerisinden ön freni sıkmak için bir cırt çıkıyor.

sayarsoft siz de gerek araba krikosu ile kaldırın, gerek motosiklet krikosu ile yada başka bir yöntem ile kaldırırken ön freninizi sıkılı durumda tutun. Gerekirse motosikletin öne hareket edememesi için fazladan önlem olarak önünde duvar benzeri bir yer varken lifte alın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Louis.de Ürün Linki
    espresso ve Punctum bunu beğendiler.

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Cevaplar için teşekkürler.
    Bu özel kriko da güzelmiş. Araba krikosu sadece zincirin olduğu taraftan işe yarıyor. Açıdan dolayı egzoz tarafından olmuyor.
    Hani çok yaratıcı bir fikir değil. Herkeste bir şekilde araba krikosu da var. Yerli/yabancı hiçbir videoda araba krikosu kullanan görmedim.
    Beni şaşırtan bu oldu. O yüzden insan biraz şüpheye düşüyor. Freni sıkmayı görmüştüm ama tekerleği o kadar az kaldırıyorum ki, yan ayak açık ve ön teker yana baktığı için ve zemin de düz olduğundan kayacak gibi olmuyor.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Verdiğim kriko inanılmaz rahat biçimde motoru kaldırıyor. Zaten lastiği zeminden yaklaşık 1cm kesseniz yeter. Ayrıca kaliteli bir saklama kılıfı ve ön freni sıkmak için cırtlı bir aparatla geliyor. Ben 800 TL civarına almıştım. Sürekli zam geliyor.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Neden normal bir arka sehpa edinmiyorsunuz? Anlayamadım.

“I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden normal bir arka sehpa edinmiyorsunuz? Anlayamadım.

https://iis-akakce.akamaized.net/p.x...1187997745.jpg
    mesela onu koyacak, saklayacak yeri olmayabilir. bakınız: ben

Motosikleti
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesela onu koyacak, saklayacak yeri olmayabilir. bakınız: ben
    Motorunun zincirini ilk defa yaglayacak, 3 Mart'ta siteye üye olmus birinin arka sehpadan haberi olmayabilir, genç adam ..

Kendisini bilgilendirmiş olduk bu sayede.
    Alman_ ve espresso bunu beğendiler.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorunun zincirini ilk defa yaglayacak, 3 Mart'ta siteye üye olmus birinin arka sehpadan haberi olmayabilir, genç adam ..

Kendisini bilgilendirmiş olduk bu sayede.
    doğru, o açıdan hiç düşünmedim abi.
    benim çok ciddi yer sorunum olduğu için buna yanaşamıyorum,
    mecburen mahallenin motora meraklı gençlerinden birisine motoru tutturuyorum, 10 15 dkda temizleyip kaldırıyorum.

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Orta ayak yoksa en basit yöntem "bence" budur. Çok düşünmene gerek yok. Zincir yağlama işinin düşündükçe, saçma şeylere para vermeye meyilli olacaksın.

nick.dll ve espresso bunu beğendiler.

palet tahtası bul onu koy ,değiştirdiğin motor yağı ile zinciride yağla tamam,
    1140 tlye ne krikosuymuş fiyata bak ona para verene kadar yağını, anahtar takımını vb. ihtiyaç olan malzemelerini alırsın
    fakebitchess ve espresso bunu beğendiler.

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Alıntı nick.dll adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    palet tahtası bul onu koy ,değiştirdiğin motor yağı ile zinciride yağla tamam,
    1140 tlye ne krikosuymuş fiyata bak ona para verene kadar yağını, anahtar takımını vb. ihtiyaç olan malzemelerini alırsın
    Çıkan zincir yağı ile akşam motosiklet sıcakken (sürüş sonrası) yağlama faydalı olabilir. Bu şekilde ertesi sabah yağlı bir zincir ile uyanılır. Yine de "spor motosikletler için" 90 numara Şanzıman/Asansör yağı ile yağlamak daha iyi olacaktır çünkü çıkma yağa göre zincire çok daha iyi tutunacaktır.

Forum olarak, zincir temizleme/yağlama konularında devrim yapmamız lazım. Aksi halde, birçok yeni kullanıcı pahalı zincir spreyleri ve temizlik malzemelerine "gereksiz" para harcayacaktır.

Zinciriniz bâriz olarak dıştan pislenmedikçe (çamur vb.) temizleme falan da yapmayın. 2000 km'de bir temizlik bile "erken mi acaba?" denilecek bir süre. Bunu da araya sıkıştırmış olayım. Temizlik gazyağı ile güzel olur (sadece zincirin dışını ve dişlilerin dış kısmını temizlemek için), bulundurmak lazım.

Biz yandık, geç akıllandık. Siz yanmayın
    espresso ve nick.dll bunu beğendiler.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    heheheh 19 yaşımda ilk ducatimle lastiğim patladıgı ıcın sanayide 3m2 bi dukkandan yardım istedigimde dayının biri getir yegenim neymiş hele bu motor diyip krikoyla motoru kaldırırken ki gerilimimi unutamam

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Padok standı ya da arka sehpa sanıldığı kadar kolay bir şey değil bence. Evet motorun bir sıfır noktası var ama o noktayı bir derece kaçırırsanız, bir anda 170 kg bir yük ile karşılaşırsınız. Zaten arka sehpa, padokta olduğu gibi kısa süreli bakım için lazım olabilir. Onun haricinde ne için lazım olabilir emin değilim. Kışlama deseniz, iki tekeri birden kaldırmanız lazım. Araba krikosu ulaşılabilcek en kolay şey kanımca. Kütük veya sopadan bile kolay. Dediğim gibi tuhaf olan bir kişi bile bundan bahsetmemiş.
    Yağlama meselesine gelince, ben Yamalube zincir yağı kullandım. Ertesi gün geldiğimde bile hala zincirde bembeyaz duruyordu. O zaman insan servisten şüphe ediyor. Bakımdan çıkmış motorun zinciri neden beyaz değil. Başka bir şey mi kullanılıyor.
    Gazyağı birkaç videoda duydum. Ama onu nereden bulacağız? Markette satılan bir şey değil. Zincir yağlama kilometresine gelince de, Yamaha kendi kitabında 800 km'de bir yapın diyor. Servis diyor 300 km'de bir yap. Ben 400'de bir yağlarım, 800'de hem temizler, hem yağlarım diye karar verdim.
    Bu arada bayi de motoru yeni aldığınızda zinciri yağla filan demiyor. 1 sene veya 5000km olunca geri geri diyor. Ben YouTube sayesinde bunu yapmam gerektiğini öğrendim.

Motosikleti
    Şu yazdıgınızla birlikte anlık mod su :

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Scooter kullanıyorum böyle dertlerim yok diyordum ama vitesli motora geçme niyetindeyim, motoru değiştirince ilk işim Tomygun'a beni ATP'ye götür şuna senin motordaki otomatik zincir yağlamadan taktıralım demek olacak. Bir kere masraf ederim ama arka tekeri kaldır, zinciri yağlamakla uğraş falan derdim kalmaz.
    xtrafrozen bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler