Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Janttaki garip beyazlamalar

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, bugün motosikletimi yıkamak için kolları sıvadım, jantlar çok pisti ilk jantları yıkayayım dedim, her zaman yaptığım gibi spray şişeye su, biraz çamaşır deterjanı ve birazda bulaşık deterjanı koyup jantları yumuşak boya fırçası ile temizledim. Motosikleti tamamen yıkayım bitirdikten sonra kurulamaya başladım ancak sıra jantlara geldiğinde jantlarda tuhaf beyazlıklar farkettim, önceki yıkamamda da vardı ancak bu sefer bayağı artmış, ne kadar bastıra bastıra silsem de bu lekeleri çıkaramadım, belki zincir yağıdır dedim ancak ön jantta da olduğunu görünce kafam hayli karıştı,sanki birşey akmış gibi,fotoğrafları ekliyorum, başına gelen var mı acaba merak ediyorum, motosikletim henüz 3700 km de jantlar eski değil yani, hafif nemli bezle silince gidiyor gibi oluyoe kuruyunca yeniden ortaya çıkıyor, bilgilerinize ve tecrübelerinize muhtacım şuanda.

[IMG][/IMG]

Ranke bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eyup58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Pcx125
    genelde yola dökülen çimento veya kireç yapıyor.
    Saffetsen bunu beğendi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Merhaba. Maalesef bunlar kostik lekesi. Motosikletinizi bu tarz ağır kimyasallarla temizlememelisiniz.
    Saffetsen bunu beğendi.

Çamaşıra zarar vermeyen ürün janta zarar veriyor bu kimya çok tuhaf birşey gerçekten, peki bu lekelere karşı yapabileceğim birşey yok mu

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sürekli sadece çamaşır deterjanı ve bulaşık deterjanı ile mi yıkadın? Kostikse bu benzincilerdeki köpüklerden veya ucuz fiyatlı oto yıkamalardan olacak bir şey.
    Bulaşık deterjanının bir şey yapması mümkün değil de, çamaşır deterjanına bakmak lazım emin olamadım.
    Saffetsen bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Saffetsen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çamaşıra zarar vermeyen ürün janta zarar veriyor bu kimya çok tuhaf birşey gerçekten, peki bu lekelere karşı yapabileceğim birşey yok mu
    Çamaşır ile jantın alakası yok. Çamaşır pamuklu oluyor genelde. Jant çelik, alüminyum, magnezyum, titanyum gibi malzemeler içerir.

Motosikletinize mutlaka kostiksiz ürünler kullanın, www.ridermade.com.tr 'yi ziyaret edin, yıkama yapmadan önce. )

Diğer probleme gelirsek, kostik lekesi sökme diye bir şey yok. Yani kostik çözücüler var ama bunlar yüzeyi yiyerek, alttan yeni bir yüzey çıkartmaya yardımcı ürünler oluyor. Bir nevi incecik zımpara diyebiliriz. Profesyonel bir yıkama noktasına başvurman çok daha kolay olur senin için.
    espresso ve Saffetsen bunu beğendiler.

Teşekkürler, profesyonel yıkama noktalarından yardım isteyeyim ancak tek çare boyatmak olarak duruyor, üzücü bir yol ile öğrenmiş oldum yıkama işini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

Evet, tazyikli su vurmayı doğru bulamadığım için ve evin önündeki rahatlığı bulamadığım için dışarıda yıkamıyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Saffetsen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, profesyonel yıkama noktalarından yardım isteyeyim ancak tek çare boyatmak olarak duruyor, üzücü bir yol ile öğrenmiş oldum yıkama işini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

Evet, tazyikli su vurmayı doğru bulamadığım için ve evin önündeki rahatlığı bulamadığım için dışarıda yıkamıyorum.
    Sizin bu başlığınızı gördükten sonra dayanamadım, bir blog yazısı hazırlamaya başladım. Çok uzun süredir hazırlamayı düşünüyordum. Kostik, benzin istasyonlarındaki köpükler vs. her şeyi içeren bir blog yazısını yakında ekleyeceğim. tekrardan geçmiş olsun.
    Ranke, Saffetsen, Kazandibi ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    en güzeli dalin le yıkamak
    afrika'nında altın rengi jantları solmuş durumda bu sebebten dolayı petrolde motor yıkamam yıkayacaksam kova ve araba şampuanı ve süngerle yıkıyorum
    espresso ve Saffetsen bunu beğendiler.

Ranke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Medley 150
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin bu başlığınızı gördükten sonra dayanamadım, bir blog yazısı hazırlamaya başladım. Çok uzun süredir hazırlamayı düşünüyordum. Kostik, benzin istasyonlarındaki köpükler vs. her şeyi içeren bir blog yazısını yakında ekleyeceğim. tekrardan geçmiş olsun.
    Blog yazınızı bu işlerde acemi biri olarak merakla bekliyorum. O arada ürünlerinizden almayı düşünen biri olarak iki sorum olacaktı:

Birincisi, Super Wash ürününüzün bir litreliğini benim Medley 150 scooterımda kaç yıkamada kullanmak normal kullanıma uygundur? Şu an kullandığım üründe ya sırf su ya köpük banyosu olduğu için sıradaki alacağım ürünü düzgün kullanmak istiyorum.

İkincisi de, motorun üzerine su boşaltmaya hala çekiniyorum. Hortumla değil kovayla bile. Islak bezle durulama sonrası kurulama mı yoksa çekinmeden kovayla su döküp yıkamayı mı önerirsiniz?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Ranke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkincisi de, motorun üzerine su boşaltmaya hala çekiniyorum. Hortumla değil kovayla bile. Islak bezle durulama sonrası kurulama mı yoksa çekinmeden kovayla su döküp yıkamayı mı önerirsiniz?
    Durulama için şu aşağıda görselini bıraktığım 2 litrelik basınçlı tarım ilacı fısfısı bile işinizi görür. Ben yıllardır bununla duruluyorum. Hiç öyle kovaydı, hortumdu uğraşmayın.

killingroad, espresso, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Durulama için şu aşağıda görselini bıraktığım 2 litrelik basınçlı tarım ilacı fısfısı bile işinizi görür. Ben yıllardır bununla duruluyorum. Hiç öyle kovaydı, hortumdu uğraşmayın.

https://i.hizliresim.com/977i2qp.jpg
    2 litre yetiyorsa ne güzel, ben 5-10 litrelik bir şey bakıyordum, buralarda tarım ilacı malzemesi satan dükkanlarda bulabilirim, fotosunu gördüğüm iyi oldu ne arayacağımı bulmuş oldum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:14 ----------

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunu üşenmekten yılda bir iki kere yıkayan ve bir yerlerine tazyikli su kaçırırlar diye çekinmekten dışarıda da yıkatmayan biri olarak benim xmax'a sizin ürünlerden ne tavsiye edersiniz? Daha geçen yazdan kalma ön tarafta sinekler falan duruyor, çok aşırı çamurlu değil ama kirli haliyle. Bahar geliyorken güzel havada bir yıkayayım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 litre yetiyorsa ne güzel, ben 5-10 litrelik bir şey bakıyordum
    Abi yetmiyorsa en kötü bir kere daha doldur boşalt yaparsın, ben öyle yapıyorum.
    espresso bunu beğendi.

Çok teşekkürler, bu yazı herkes için çok faydalı olur malum ülkemizde ucuza birşey kalmayınca böyle problemler bile can sıkıyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

https://i.hizliresim.com/977i2qp.jpg
    Ben RS'le Vespa'yı otoparkta bununla temizliyordum.
    Küçük, seyahatlerde vizöre sabunlu su sıkmak için kullandığım bir fısfısa deterjanlı su yapıyorum, onunla biraz köpükledikten sonra bu yukarıdakine koyduğum sıcak suyla duruluyorum. Seramik olunca çok kolay temizleniyor.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Abi yetmiyorsa en kötü bir kere daha doldur boşalt yaparsın, ben öyle yapıyorum.
    Ben de öyle düşündüm. Evden bahçeye inerken bir tane 5 litrelik pet şişede su indirsem yeter, olmadı 2 tane indiririm.
    deterjan yerine de fısfıslı camsil alsam yeter, benim motorda çoğu yer plastik zaten öyle çok yağlı yerler yok, en zor kirler sinek/böcek çarpan ön taraftakiler olacak.

Motosikleti
    Alıntı Ranke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birincisi, Super Wash ürününüzün bir litreliğini benim Medley 150 scooterımda kaç yıkamada kullanmak normal kullanıma uygundur? Şu an kullandığım üründe ya sırf su ya köpük banyosu olduğu için sıradaki alacağım ürünü düzgün kullanmak istiyorum.

Motosikletinize detaylı bir yıkama yapmayacaksanız, genel bir yıkama yapacaksanız 5-6 kez motosikletinizi yıkar. Fakat yıkama yapmak herkese göre yorumlanıyor, buna da blog yazmak istiyorum hatta.

Motoru 3-4 e bölüp kısım kısım, fırçalayarak ve çitileyerek yıkamak güzel bir sonuç verir. Eğer ürünü motora püskürtüp sadece bekleyecekseniz, bu size iyi bir sonuç vermez. Hele bizimki gibi kostiksiz ürünlerde nerdeyse hiç sonuç vermez.

Motosikletinize su tutmaktan çekinmeyin. Ama burda detay vermek istiyorum; yüksek basınçlı sular yakından tutulduğunda motosiklete çok ciddi zararlar verir. Benim tavsiyem, motosikleti yıkamadan önce elle tazyik oluşturulmuş suyu, motosiklete genel olarak püskürtüp, tozu kiri indirmek. Sonra yıkama ürünleriyle kısım kısım çitilemek, daha sonra tekrar hortum ile durulamak. Ve sonra da kurulamak. Buna da detayli bir blog lazim.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunu üşenmekten yılda bir iki kere yıkayan ve bir yerlerine tazyikli su kaçırırlar diye çekinmekten dışarıda da yıkatmayan biri olarak benim xmax'a sizin ürünlerden ne tavsiye edersiniz? Daha geçen yazdan kalma ön tarafta sinekler falan duruyor, çok aşırı çamurlu değil ama kirli haliyle. Bahar geliyorken güzel havada bir yıkayayım.
    Detaylı iyi bir temizlik için Uber Wash öneririm. Ama genel ve daha sıradan temizlik için Super Wash gayet yeterli olacaktır. Tesekkur ederiz.
    Ranke ve espresso bunu beğendiler.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    La benim motorun halini görseniz çıldırırsınız o zaman aldığımdan beri 1 defa dahi yıkamadım çamur içinde hayvan
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    La benim motorun halini görseniz çıldırırsınız o zaman aldığımdan beri 1 defa dahi yıkamadım çamur içinde hayvan
    Ben de en son Ekim ayında mı ne bir kere yıkamıştım, benzincide basınçlı su ile yıkadım sis farlarının çakar modulune su kaçtı yanmaz oldular, yeni modul ile değiştirtmek zorunda kaldım. Zaten yıkamaya üşenirdim, o zamanda beri hala yıkamadım. Son köfte turunca benim motor diğerlerinin yanında çok pis kaldı, utandım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)