Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bakıma erken götürmek ve motorun garanti dışı kalması???

Motovento
    REKLAM ALANI
    poyrazinho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cf Moto Clx 250 (2023)
    Herkese merhaba,

cf moto clx 250 kullanıcısıyım ve motorumun ilk sahibiyim.Şu ana kadar servis bakımlarını hiç aksatmadan yetkili servislerinde yaptırdım.Hatta bir tık erken götürürdüm.Örneğin 10.000 km bakımına 9.400-9.500 km aralığındayken götürdüm vs.Dün 15.000 km bakımı için yine kendi yetkili servisine götürdüm bıraktım.Motorum henüz 14.100 km de..1 saat sonra servisten bir arkadaş arayıp 15.000 km için daha 900 km olduğunu ve çok erken olduğunu belirttikten sonra bu sebeple motorumun garanti dışı kalma ihtimali olduğunu belirtti.Dilerseniz gelin alın,14.800 km civarlarında da getirirsiniz dedi.Bu açıkçası çok ilginç geldi bana.Bakıma biraz daha erken götürmek daha iyi değil midir? Çok ta erken götürdüğümü düşünmüyorum ayrıca.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Macabre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 Rally
    CF Moto'nun bakım aralıkları nedir bilmiyorum ama şöyle örnek vereyim: Misal X bir marka düşünün. 6000 km ya da 6 ay dediler bakım aralığı için. Siz 6 ay süresini bitirmişsinizdir ve km 5400 dür. O motoru bakıma götürdüğünüzde herhangi bir problem olmaması gerekir. Ya da 3 ayda 5950 yapmışsınızdır ve yine 6000 olmadan bakıma götürmüşsünüzdür. Yine bir problem olmaz. Mesela ben dün Honda'ya götürdüm 1000 km rodajı için. km 980 idi. Çünkü bazı markalar 1 km geçmesi durumunda garanti kapsamından çıkarıyorlar motoru. Hiç bir problem olmadı. Yani zamanı doldurduysanız hiç bir sıkıntı olmaması lazım. Ya da hedef km yi erken tamamladınız ama 10-20 km fark var yine bir şey olmaması lazım.
    poyrazinho bunu beğendi.

poyrazinho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cf Moto Clx 250 (2023)
    Bu iki senaryoyu da biliyorum fakat benim durumum ikisine de uymuyor :/ Ben geçtiğimiz yıl Nisan ayında aldım.1 yıl olmadan 14.100 km yaptım bile.15.000 km' yi 900 km geçsem ve 15.900 km de geç götürmüş olsam garantiden çıkmasını anlarım ama ben zaten erken götürüyorum.Neden öyle dedi servisteki arkadaş onu iyice bir araştırmam lazım
    Macabre bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı poyrazinho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu iki senaryoyu da biliyorum fakat benim durumum ikisine de uymuyor :/ Ben geçtiğimiz yıl Nisan ayında aldım.1 yıl olmadan 14.100 km yaptım bile.15.000 km' yi 900 km geçsem ve 15.900 km de geç götürmüş olsam garantiden çıkmasını anlarım ama ben zaten erken götürüyorum.Neden öyle dedi servisteki arkadaş onu iyice bir araştırmam lazım
    Arkadaş bir yerlerinden sallamış, böyle bir saçmalık olmamalı bir sonraki bakımada olması gerekenden 900 kilometre erken gitmeniz sorunu çözer. Sonuç olarak bu kilometreler kayıt altına alınıyor, böyle saçma birşey olamaz.
    espresso ve Mr.wind bunu beğendiler.

Gaahl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 nk 2018
    15000 bakımına erken götürmek demek 20000 bakımına geç götürülecek demektir. O yüzden servis doğru söylüyor. Kitabına göre yapılmalı.

Antibiyotiği örneğin sabah 9da alıyosun, akşam 9u kaçırdın, 11de alınca sabah tekrar 9da değil de 11de almak gerekir ya hani.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Diyelim 15k bakımına 14k da götürdük bir dahaki bakım 20k değil 19k olur zaten.Servis 5k sonra gel der 20k olunca gel demez.Servisteki eleman muhtemelen sizin dediğiniz gibi 14k da geldin bir dahaki bakıma yanılıp 20k da gelirse garanti dışı kalır diye belki uyarmıştır.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    bakılar 15bin, 20bin şeklinde değil aslında. yani ilk rodaj bakımından sonra bakım aralıkları ve süre var sadece.
    Mesela benim xmax 250'de bakım aralıkları 3bin km ya da yılda bir hangisi erken dolarsa. Diyelim bir yıl geçti ama ben çok yol yapmıyorum 2bin km geçti, bakıma gidiyorum bakım sayacını da sıfırlıyorlar sonraki bakım o bakım sayacı 3binkm olunca gelmiş oluyor. Ben de hep km dolmadan bakıma götürüyorum servis bu şekilde gidince hiç sorun etmedi.
    KırmızıGrom bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)