Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaj çekiliyken motorun hareket etmemesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    sedattemiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Merhaba,

Benelli TNT249-S yaklaşık 20.000 km de yaşadığım sorun ise şu şekilde;

Motosiklet viteste iken debriyaj tamamen çekili olduğu halde ileri yada geri gitme noktasında bir yerden sonra tıkanıyor. Yani yaklaşık 5-10 cm ileri yada geri gidiyor daha fazla hareket etmiyor.

Levye ayarı gayet düzgün yarım debriyaj aralığı vs gayet sorunsuz şekilde. Germe amaçlı levyeden sıktım kavrama noktasını en tepeye kadar aldım ama ilk bahsettiğim olay ile ilgili bir değişim olmadı.

Sürüş esnasında vites geçişlerinde yada hızlanmada vs bir sorunum da yok.

Ek olarak o tıkanma noktasını biraz zorlayarak ittiğimde veya çektiğimde ilerliyor ama nerede tıkandığını anlamadığımdan zorlamak istemiyorum. Geçse bile yine de zor hareket ediyor vitesin boşta olmasıyla aynı kuvvette değil.

Önerileriniz nelerdir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Boşa almakla, debriyajı çekmek aynı şey değil motosiklette.
    otopsici bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Arıza veya sorunu ben anlayamadım.İleri geri dediğiniz debriyaj levyesimi yoksa motosikletmi?

Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arıza veya sorunu ben anlayamadım.İleri geri dediğiniz debriyaj levyesimi yoksa motosikletmi?
    Evet motosikleti ileri veya geri hareket ettirmekten bahsediyorum

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Benimkinde de benzer bir durum var. Debriyaj çekili haldeyken ilk harekette biraz hızlı itmek gerekiyor. O eşiği atlattıktan sonra yürüyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor biraz yapışıyor gibi. Soğukken daha zor, sıcakken daha kolay hareket ediyordur herhalde? Debriyaj boşluğu çok fazla değil inşallah, elciğe çok yakın mesafede kavrıyorsa maneti tam çekseniz bile tam ayırmıyor olabilir. Debriyaj manet boşluğunu motosikletin kullanım kılavuzunda gösterilenden daha fazla olmayacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. (Ben minimum boşluk bırakmayı seviyorum mesela; ellerim büyük ve ne kadar az boşluk olursa vites geçişlerini de o kadar rahat ve yumuşak yapabiliyorum, çok altta kavrayan motosikletleri kullanmakta bayağı zorlanıyorum, debriyaj ayarı çok altta kavrayacak şekilde olduğu zaman düzgün akışkan vites geçişleri yapamıyorum...)
    tommygun bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor biraz yapışıyor gibi. Soğukken daha zor, sıcakken daha kolay hareket ediyordur herhalde? Debriyaj boşluğu çok fazla değil inşallah, elciğe çok yakın mesafede kavrıyorsa maneti tam çekseniz bile tam ayırmıyor olabilir. Debriyaj manet boşluğunu motosikletin kullanım kılavuzunda gösterilenden daha fazla olmayacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. (Ben minimum boşluk bırakmayı seviyorum mesela; ellerim büyük ve ne kadar az boşluk olursa vites geçişlerini de o kadar rahat ve yumuşak yapabiliyorum, çok altta kavrayan motosikletleri kullanmakta bayağı zorlanıyorum, debriyaj ayarı çok altta kavrayacak şekilde olduğu zaman düzgün akışkan vites geçişleri yapamıyorum...)
    Dediğiniz şekilde olsa sadece geri itelerken zor olur, ileri itelerken kolay olur. Arkadaş hem ileri hem geri itelemekte zorlanıyorum demiş.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    yazdıklarınızı okumadım ama debriyaj cekiliyken motoru ileri geri ittirirken motorun zor hareket ediyorsa 2 problem olabilir biri kavramayı tam bırakmaması diğeri ise arka göbeği sağlam şekilde bi kasise falan çaktıysan yada stopieden sert indiysen gobekte yamulma olmuş olabilir. Roll arabalarını janttan tutup elinde ittirebilmek gibi dusun teknik adını unuttum

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    vites boşta durum nedir ?

Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vites boşta durum nedir ?
    vites boşta iken gayet rahat şekilde ileri geri hareket ettiriliyor. Boşta VS vitesteyken uygulanan kuvvet miktarı birbirinden oldukça farklı. Üstünde olduğum senaryoda boşa alınca ayak ucumla yere dokunarak itebilirim ama viteste debriyaj çekiliyken biraz "ıkınmam" gerekiyor.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı sedattemiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vites boşta iken gayet rahat şekilde ileri geri hareket ettiriliyor. Boşta VS vitesteyken uygulanan kuvvet miktarı birbirinden oldukça farklı. Üstünde olduğum senaryoda boşa alınca ayak ucumla yere dokunarak itebilirim ama viteste debriyaj çekiliyken biraz "ıkınmam" gerekiyor.
    Yüksek ihtimalle kavrama ayarından kaynaklanmaktadır başkada kolay kolay böyle problem yapmaz. Kimi zaman yağ soğukkende aynı durum yaşanabiliyor ama ısınınca geçiyor eğer ısınıncada yapıyorsa kavrama ayrı yapın sorununuz çözülecektir.

Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek ihtimalle kavrama ayarından kaynaklanmaktadır başkada kolay kolay böyle problem yapmaz. Kimi zaman yağ soğukkende aynı durum yaşanabiliyor ama ısınınca geçiyor eğer ısınıncada yapıyorsa kavrama ayrı yapın sorununuz çözülecektir.
    Kavrama ayarını levye üstünden sonuna kadar gerdim ama hiçbir değişiklik olmamıştı. Debriyaj tasına yakın yerde de böyle bir ayar yeri var ama tam olarak neyi nasıl yapmam gerektiğini anlamadığımdam kurcalamadım o alanı. Siz hangisi için diyorsunuz?

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı sedattemiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kavrama ayarını levye üstünden sonuna kadar gerdim ama hiçbir değişiklik olmamıştı. Debriyaj tasına yakın yerde de böyle bir ayar yeri var ama tam olarak neyi nasıl yapmam gerektiğini anlamadığımdam kurcalamadım o alanı. Siz hangisi için diyorsunuz?
    Debriyaj tasının oradan ayarlarsanız daha sağlıklı olur, üstündeki civataları sıkarsanız kavrama noktası yukarı çıkar, gevşetirseniz ise kavrama noktanız aşağıya doğru iner. Debriyajın oradaki somunu sıkanız sorununuzu çözebilir.

Motosikleti
    Debriyaj teli uzamış ise ayar tutmaz Motosever in dediği gibi debriyaj tam ayırmıyor , vites boştayken rahatça hareket ediyorsa fren sıkışması yada göbek mili eğriliği gibi şeyleri düşünemeyiz..
    bassturbin bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj teli uzamış ise ayar tutmaz Motosever in dediği gibi debriyaj tam ayırmıyor , vites boştayken rahatça hareket ediyorsa fren sıkışması yada göbek mili eğriliği gibi şeyleri düşünemeyiz..
    Bu aklıma geldi fakat bu seferde motor ileri doğru gitmek istemezmi diye düşündüm.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Bu durumda debriyaj telini yenileyip denemekte fayda var. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu aklıma geldi fakat bu seferde motor ileri doğru gitmek istemezmi diye düşündüm.
    Sabah soğukta marşa basarken dediğin gibi ileri hareketlenme yapabilir , yağ ısınıp inceldiğinde motoru ilerletecek kadar bir etkisi pek olmaz ama ayakla geri ittirdiğimizde zorlayabilir , debriyaj teli genellikle alttaki bağlantı ucundan ayrılmaya başlıyor , belli bir süre sonra zaten tamamen kopup yolda bırakacaktır kontrol etmekte fayda var..
    bassturbin bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)