Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Angles Mort - Ölüm Açıları

Motovento
    REKLAM ALANI

"Angles Mort" stcker'ları yurt dışında pek bir yaygın. Fransa'da kamyonların kullanması zorunlu. 25x17 cm boyutlarında, yerden 90-130 cm yükseğe yapıştırılıyorlar. Kamyonun yanlarında ve arkasında bulunmak zorunda. Büyük araçların çevrelerinde görmedikleri alanlardan sakınmayı vurguluyor.
    O alanları görünür yapacak ayna, elektronik donanım vb. niye şart olmaz onu anlamam ama elbette bizim önce kendimizi korumamız şart. Konuyla ilgili çarpıcı bir videoyu belki görmüşsünüzdür. Türkçe altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/X9ua3a9vBy0?si=t8KkVh2F-oLKcFvO
    DağSevenAdam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SerdarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon
    Bende bu mevzuya kıl oluyorum, kamyonların şurası kör noktası burası kör noktası, bu kadar kör noktası olan araçlar trafikte neden geziyorlar o zaman. Teknolojide gelişti bir zahmet üreticiler 3 5 sensör koysun artık. Yok olmaz kör noktaları milyonlarca insan öğrensin ne gerek var.
    pea ve DickName bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yeni nesil arabalarda ya da Ducati ve Bmw gibi motor üreticilerin bazı modellerinde kör nokta uyarı sistemi var. Kör noktamızda kalan bölgede bir araç varsa sistem onu algılıyor ve yan aynamızda uyarı işareti yanıp sönmeye başlıyor. Bu sistem kamyonlarda da çok rahatlıkla uygulanabilir.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    abi piyasada halen 2000 model kamyonlar, 1995 model kamyonetler dolaşıyor,
    hız göstergeleri bile çalışmayan araçlara ne sensörü acaba?
    DağSevenAdam ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi piyasada halen 2000 model kamyonlar, 1995 model kamyonetler dolaşıyor,
    hız göstergeleri bile çalışmayan araçlara ne sensörü acaba?
    Orası doğru, gerçi bunu söylerken de aklımda yeni kamyonlar vardı, bizdeki eskileri hiç aklıma getirmemiştim.
    maximusti, ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Kamyonlarda sensör de olsa ayna da olsa kamera da olsa direksiyonunda oturanın onlara bakacağının garantisi yok, bu yüzden sağlımız açısından kör nokta olan yerlere girmemek lazım. Direksiyonda yapay zeka yerine doğal aptallık olunca ne kadar sensör de olsa faydası yok.
    mavellen ve sallami bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Hayır sensör olsunda, su kenarından atlayan cırbağa yavrusu gibi her boşluğa dalıyoruz. Büyük araç kullanmadıysan o şöförün neleri kollamak zorunda olduğunu herkes bilmez.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sanki kör nokta olmayan yerlere bakıyorlar da...

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır sensör olsunda, su kenarından atlayan cırbağa yavrusu gibi her boşluğa dalıyoruz. Büyük araç kullanmadıysan o şöförün neleri kollamak zorunda olduğunu herkes bilmez.
    işte biz atlamayalım her yerden, sensör yokmuş gibi kabul edip kendi güvenliğimizi başkasının bir yere bakıp bakmamasına bırakmayalım demek istemiştim.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni nesil arabalarda ya da Ducati ve Bmw gibi motor üreticilerin bazı modellerinde kör nokta uyarı sistemi var. Kör noktamızda kalan bölgede bir araç varsa sistem onu algılıyor ve yan aynamızda uyarı işareti yanıp sönmeye başlıyor. Bu sistem kamyonlarda da çok rahatlıkla uygulanabilir.
    Motosikletlere "kör noktanda araç var" sistemi değil "Şo yandaki büyük aracın kör noktasındasın!" diye bir sistem koymak lazım.
    Artık şerit takip sistemleri nasıl şeritleri takip edip şeridin üstüne doğru geldiğinde algılayıp uyarı veriyorsa, yandaki büyük aracın şeklini de algılayıp, videodaki gibi kör noktaları çizip, oralara girince uyarı veren bir sistem lazım.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Kör noktada kalmak bence sorun değil asıl sorun büyük araçtan sonra hareket etmek , bir kamyonun , tırın vs yanında duruyorsak mutlaka ondan önce hareket edip uzaklaşmalıyız , Türkiye'de bu etiketi görmedim ama bizde mevcut aynanın haricinde üstte ikinci bir ayna var ve geriye değilde yere doğru bakan dış bükey açılı , tabi sürücü telefona bakarken yanan yeşil ışığı çok geç fark ettiyse ayna falan hak getire çok yakınında duran ne varsa alır götürür..
    espresso bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte biz atlamayalım her yerden, sensör yokmuş gibi kabul edip kendi güvenliğimizi başkasının bir yere bakıp bakmamasına bırakmayalım demek istemiştim.
    Benim ki özeleştriydi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:53 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kör noktada kalmak bence sorun değil asıl sorun büyük araçtan sonra hareket etmek , bir kamyonun , tırın vs yanında duruyorsak mutlaka ondan önce hareket edip uzaklaşmalıyız , Türkiye'de bu etiketi görmedim ama bizde mevcut aynanın haricinde üstte ikinci bir ayna var ve geriye değilde yere doğru bakan dış bükey açılı , tabi sürücü telefona bakarken yanan yeşil ışığı çok geç fark ettiyse ayna falan hak getire çok yakınında duran ne varsa alır götürür..
    Var abi etiketler. Özelliklede tam oturma yüksekliğinde. Burası aracın kör noktasıdır, şoför sizi göremez diye.
    espresso bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Var abi etiketler. Özelliklede tam oturma yüksekliğinde. Burası aracın kör noktasıdır, şoför sizi göremez diye.
    Varsa vede ben hatırlamıyorsam ciddi gözlem eksikliğim var demektir yada yaşlandık unutkanlık başladı :D üstteki aynayı çok gördüm ama etiketi hatırlayamadım , bugün dikkat edeceğim merak ettim

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Direksiyonda yapay zeka yerine doğal aptallık olunca ne kadar sensör de olsa faydası yok.
    hay ağzın bal yesin
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)