Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Dominar 250 Bu sorun neyin nesi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Muqarnas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    25.01.2024 Güncelleme : Evet arkadaşlar korkulan oldu. 30.590 Lira masraf çıktı. Motorum 5200'de girdiği için bakıma -5000 olması lazımmış- garanti dışı bırakılmış. Motoru kesinlikle zorlayan ısınmadan binip giden biri değilim. Mayıs 2023'te yaptığım kazanın da konusunu açmıştım kazadan sonra zaten iyice temkinli kullanmaya başlamıştım. MotoPunto'da motoru açan usta üretim hatası olabilir ama garantiden bir şekilde yararlanmak lazım dedi. Öyle olursa masraf sanırım 5 bin civarına düşecekmiş. Şimdi baymoto ile görüşüp bir şekilde motorun tekrar garanti kapsamına alınması konusunu konuşacağım. Sonuç alamazsam kuralkan ile iletişime geçeceğim. Bu tarz bir sorunun sadece ses dinlemeyle anlaşılamayacağını motopunto'daki arkadaşlar söyledi. Parça listesi ve cortlamış motor içini bırakıyorum buraya.

https://i.hizliresim.com/8kkn7vb.jpeg

https://i.hizliresim.com/s8xa5fo.jpeg

https://i.hizliresim.com/t7bjy8o.jpeg

https://i.hizliresim.com/mds5kto.jpeg

https://i.hizliresim.com/73a7316.jpeg
    Sadece emme subabının teki eğrilmiş eğer garantiye sokmazlarsa listedeki diğer parçaların değişimine gerek yok , kapak , silindir ve pistonda hasar görünmüyor..
    yulis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Emme subabı dediğiniz son fotodaki sağ alttaki parça mı?

Motosikleti
    Alıntı denizz1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emme subabı dediğiniz son fotodaki sağ alttaki parça mı?
    Evet son fotodaki silindir kapağında dört adet yuvarlak parçadan (subaplar) biri yerine oturmamış , zincir atladığı için subabın biri pistona çarpıp sap kısmından eğilmiş..

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Kuralkan garantiye sokmazsa, üyesi olduğunuz sosyal medya gruplarında ( motosikletle ilgili olması şart değil ) paylaşın olayı. Bir mail örneği ile herkesten mail atmasını rica edin. Çok fazla mail giderse duyarsız kalamazlar.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Bu garanti sınırlaması konusunda yanlış anlaşılmak istemem, önce onu belirteyim.
    Çalıştığım firmada bir ürünün 2 yıl garantisi var diyoruz, adam 2,5 yıl önceki ürünü garantiye sokmak istiyor, tamam desen ayrı dert, hayır desen ayrı dert oluyor.

Sınır olarak 5000 km demişler.
    5200 km olmuş, 200 kilometrenin lafı mı olur, hallediverin dersek, o zaman 5250 km olan da ister bunu.
    Sonra 5300 de isteyebilir.
    5500 olup da garantiden hizmet isteyene hayır desen, diğerlerini örnek gösterip "onlar da 5000'i geçmişti ama yaptınız, beni niye yapmıyorsunuz" diyerek "mutsuz müşteri" olacak.
    Bunun ucu yok ki.
    Çok zor işler :(

Yüz binlerce kilometre yapacak bir motorda 200 kilometrenin lafı edilmez ama bir sınırın da olması lazım.

Sınavlarda 70'in altı kalır derler mesela, 69 alan adam beni geçirin diyemez.
    Hız limitini 1 kilometre bile geçsen ceza ödersin.

Valla çok zor işler :(
    denizz1 bunu beğendi.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu garanti sınırlaması konusunda yanlış anlaşılmak istemem, önce onu belirteyim.
    Çalıştığım firmada bir ürünün 2 yıl garantisi var diyoruz, adam 2,5 yıl önceki ürünü garantiye sokmak istiyor, tamam desen ayrı dert, hayır desen ayrı dert oluyor.

Sınır olarak 5000 km demişler.
    5200 km olmuş, 200 kilometrenin lafı mı olur, hallediverin dersek, o zaman 5250 km olan da ister bunu.
    Sonra 5300 de isteyebilir.
    5500 olup da garantiden hizmet isteyene hayır desen, diğerlerini örnek gösterip "onlar da 5000'i geçmişti ama yaptınız, beni niye yapmıyorsunuz" diyerek "mutsuz müşteri" olacak.
    Bunun ucu yok ki.
    Çok zor işler :(

Yüz binlerce kilometre yapacak bir motorda 200 kilometrenin lafı edilmez ama bir sınırın da olması lazım.

Sınavlarda 70'in altı kalır derler mesela, 69 alan adam beni geçirin diyemez.
    Hız limitini 1 kilometre bile geçsen ceza ödersin.

Valla çok zor işler :(
    Konunun km sınırı ile ilgisi yok. Distribütörün malının ne kadar arkasında durduğu marka değerini ne kadar önemsediği ile ilgisi var. 5000 km olan sınır 5200 değil 5700 olsa da bu garantiden çıktı demek işgüzarlıktan başka bir şey değildir. Ortaya çıkan bu sorunun fazladan yapılan 200 km ile ortaya çıkmayacağı aşikar.
    Cyan bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet son fotodaki silindir kapağında dört adet yuvarlak parçadan (subaplar) biri yerine oturmamış , zincir atladığı için subabın biri pistona çarpıp sap kısmından eğilmiş..
    Usta tansiyonerin arızası bu kadar hasara sebep olur mu? Bu şakırtı şeklinde ses yapmaz mıydı?
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta tansiyonerin arızası bu kadar hasara sebep olur mu? Bu şakırtı şeklinde ses yapmaz mıydı?
    Arkadaşın ses şikayeti var zaten servise danışmış ,
    zincir hafif boşluk yaptığında özellikle rölantide ve marş esnasında ses duyulur ama gerginin zincire yaptığı baskı %50 den fazla azalmışsa yahut zincirin baklaları yarım milimetreden fazla uzamışsa sesin şiddetini yorumlamak ciddi tecrübe ister asla riske atmamak gerekir..zincir egzantrikten bir iki diş atladığında sonuç budur , tapagaz giderken yaşasaydı o tablalar pistona gömülür kranka kadar zarar verebilirdi..
    sallami bunu beğendi.

Muqarnas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Servise gittiğimde şikayetimi belirtmiştim. 4500-5000km aralığını bilmemek evet o benim hatam fakat buradaki problem bu motora sonuçta bir bakım yapıldı değil mi? Evet yapıldı. Peki 5200'de neden böyle bir sorunla karşılaştım. Bakımsızlıktan vesaire olmadı sonuç olarak. Önemli olan bu.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Mal ayıplı olarak hakem heyetine başvurun bakalım garanti dışı bırakmakta israr edecekler mi?

Bu arada esas sorun serviste bence. Asıl servise dava açılması lazım.
    denizz1 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Sonuç ; Sayın S**** K****, Konu ile ilgili periyodik bakımlarımız garanti belgesinde belirtildiği gibi olup, bu aralıklarda bakımlarınızın yapılması gerekmektedir. Garanti şartnamesinde bakımların belirlenen aralıklarda yapılmaması durumunda aracınızın garanti kapsamı dışında kalacağı ayrıca belirtilmiştir. Bakım ve onarım belirlemede yasalar gereği servislerin serbest olması sebebi ile müşterilerimize yalnızca tavsiye verebilmekteyiz. Dilerseniz fiyat alarak uygun gördüğünüz yetkili servisimize işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Bilgilerinize sunar, hayırlı günler dileriz.

Kuralkan'ın cevabı bu. Her türlü yere başvurumu yapacağım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Garanti kapsam koşulları açık ve net bence kuralkana açılan bi dava boşa kürek çekmek olur.Burda en büyük problem bence böyle git bişey olmaz diyen servis çalışanı.Bence gittiğiniz servise yüklenirseniz bir sonuç alma ihtimaliniz daha yüksek olabilir,gidip biraz ses yükseltin bakalım nolcak
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Hocam bu ürünün distribütörü Kuralkan değil mi sonuçta. 5bin km'de dağılmış bir malın arkasında durmayacaksa niye getirip satıp bu işten kazanç sağlıyor? Garanti olsaydı bu motor dağılmayacak mıydı ben bunu anlayamıyorum.

Baymoto'nun sahibi Baybars Bey varmış geçen gittiğimde onunla görüşemedim. Bir daha gidip bizzat onunla görüşeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Motorun bu km'de nasıl bu hale geldiğinin açıklanmasını istiyorum dedim. Bir mail daha gelmiş inşallah vicdanlı birilerine ulaşmıştır.

Motosikleti
    O motoru 5200 değil 4800 km de de bakıma götürsen motoru kullanmaya devam ettiğin için yine bu sorunu yaşayacaktın , arızanın ve gelinen son durumun 200 km sonra veya önce bakım yaptırmakla hiçbir alakası yok , forumda çok tecrübeli arkadaşlar var öyle bir ses duyduklarında servis elemanı ne derse desin marşa bile basmazlardı , elbette sizin tecrübesiz olmanız bir suç değil , suç servisdeki personelin..
    espresso, Muqarnas, denizz1 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    “O” sesin ne olduğunu bilebilcek kadar bile tecrübeye sahip olmadığım için D250 de 2500de bir yağ filtre değiştiriyordum.10bin bakımınıda 9050 de yaptırmıştım 1k km kadar erken,satacak olmama rağmen arkadaşlarım malmısın satılacak motora bakım mı yaptırılır diyordu(neden ikinci el alınmaz ilk 10 sebepten biri bu arada ülkenin 99.9u böyle)

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    bu mevzu fazla uzamış. boş muhabbet yapmaya gerek yok.

garanti belgesi hukuki bir akittir. malı satın alan kişi 4500-5000 km arasında malını servise getirmekle yükümlü. garanti belgesi diyor ki bu km arası malı bana getirip bakım yaptırmazsan garanti dışı sayılır. e mal sahibi de bunu BİLE BİLE motoru servise götürmüyorsa ben burada kötü niyet ararım. yok efendim müşteri memnuniyetiymiş yok 300 tl lik parçaymış geçiniz bunları. şartlar baştan belli. 2+2=4.

ha sen zamanında malı servise götürür bakım yaptırır yine GARANTİ DIŞI DERLERSE o zaman burada yerden yere vururuz merak etme.

he bu adamlar ilk defa motosiklet satmıyor. ne kadar para o kadar köfte. beğenmeyen japon alsın derim geçerim.
    denizz1 ve Gaahl bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu mevzu fazla uzamış. boş muhabbet yapmaya gerek yok.

garanti belgesi hukuki bir akittir. malı satın alan kişi 4500-5000 km arasında malını servise getirmekle yükümlü. garanti belgesi diyor ki bu km arası malı bana getirip bakım yaptırmazsan garanti dışı sayılır. e mal sahibi de bunu BİLE BİLE motoru servise götürmüyorsa ben burada kötü niyet ararım. yok efendim müşteri memnuniyetiymiş yok 300 tl lik parçaymış geçiniz bunları. şartlar baştan belli. 2+2=4.

ha sen zamanında malı servise götürür bakım yaptırır yine GARANTİ DIŞI DERLERSE o zaman burada yerden yere vururuz merak etme.

he bu adamlar ilk defa motosiklet satmıyor. ne kadar para o kadar köfte. beğenmeyen japon alsın derim geçerim.
    Japonda da aynı şey var, problem marka ve üretici ile ilgili değil; o bizim şirketlerimize mahsus bir şey. Değişik bir öngörüsüz cimriliği var firmalarımızın; gerçi zaten öyle müşteriye böyle firma durumu da var. İki taraftaki kitle kalitesi belli.

Japondaki avantaj şu; bozulmuyorlar. Eşim 2003 model Jazz kullanıyor. Sarf malzemesi hariç sadece 19. senesinde egzozu değişti artık çürüyüp oradan buradan patladığı için.

O yüzden ucuz mal alacak kadar zenginlik yapmamak lazım. Ne kadar ucuz olursa olsun, çürük köfte mide bozar, hastaneye düşürür, daha fazla para harcatır. Az öngörülü olan kimse ucuz diye çürük mal almaz. (Bajaj küllüm çürük mal değil belki ama işte anlaşılan bir yazı tura olayı var; çürük denk gelme olasılığı yüksek başka alternatiflere göre...)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Arkadaşım sen mevzuyu anlamadın galiba. Bana satan bayi veya servis bu bilgiyi vermedi, senin bilmen lazımdı dersen anlarım. Ben bu motoru 5200’de götürmüşüm, bana sorun olmaz denmiş, sorun olmuş. Hem de büyük bir sorun. Ben sana veya firmaya şunu soruyorum; Garanti var veya yok bana sıfır alınmış bakımları zamanında yetkili servis tarafından yapılmış bir motosikletin 5binde motor icinin darmadağın olmasının açıklamasını yapın? Bakan yetkili servis bile üretim kaynaklı muhtemelen diyor.

Dipnot; Birkaç yıl önce arkadaşım japon servisine 400-500km geç gittiğinde servis çalışanı, bak kmyi geçirme garanti dışı kalır bu sefer ben normal km yazıyorum bilgin olsun demiş uyarmıştı.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende bunu anlamıyorum elbebek gülbebek bakımı yapılan motorlar düzgün asfalt yolda kullanılan motorlar dökülürken yağ değişimden haberi dahi olmayan kullanıcılar tarafından kullanılan motorlara hiçbirşey olmaması da şaşırtıcı
    gerçekten yılda bir defa yağ değişimi yapan bir dünya arkadaş var motorlar cayır cayır gidiyor buna da 5200 de neler olmuş

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bunu anlamıyorum elbebek gülbebek bakımı yapılan motorlar düzgün asfalt yolda kullanılan motorlar dökülürken yağ değişimden haberi dahi olmayan kullanıcılar tarafından kullanılan motorlara hiçbirşey olmaması da şaşırtıcı
    gerçekten yılda bir defa yağ değişimi yapan bir dünya arkadaş var motorlar cayır cayır gidiyor buna da 5200 de neler olmuş
    Bizim memlekette motora ne kadar az "usta" dokunursa o kadar iyi sanki?
    espresso, F54 ve mavellen bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)