Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Vites düşürme ve kaydırmalı debriyaj

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kaydırmalı debriyaj ne işe yarar? 2017'den beri vitesli motosiklet kullanıyorum, hiçbirinde kaydırmalı debriyaj yoktu. Bu vitesli motosikletlerde %80'i şehir içi koşullarında 55.000km yaptım, daha vites düşürürken arka tekerleği kiltlediğimi / kaydırdığımı vs. bilmiyorum. Nasıl vites küçültüyorsunuz da arka tekeri kilitlemeyi beceriyorsunuz hayal edemedim açıkçası? Görünen o ki bu sahip olduğum bir beceri değil.
    tommygun, ilker a. ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Kaydırmalı debriyaj ne işe yarar? 2017'den beri vitesli motosiklet kullanıyorum, hiçbirinde kaydırmalı debriyaj yoktu. Bu vitesli motosikletlerde %80'i şehir içi koşullarında 55.000km yaptım, daha vites düşürürken arka tekerleği kiltlediğimi / kaydırdığımı vs. bilmiyorum. Nasıl vites küçültüyorsunuz da arka tekeri kilitlemeyi beceriyorsunuz hayal edemedim açıkçası? Görünen o ki bu sahip olduğum bir beceri değil.
    Valla hislerime tercüman olmuşsunuz
    Konuyu ara sıra okuyorum ama cevap yazamamıştım, herhalde bende bir beceriksizlik var diye.

2013'ten beri vitesli motosiklet kullanıyorum, vites düşürürken şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım
    Arkadaşlar ne yapıyor, nasıl kullanıyor da bu sorunla karşılaşıyorlar anlamadım.
    Vites düşürürken hafif bir ara gazı verirsin, tatlı tatlı bir düşük vitese geçersin, ara gazı vermezsen de motor biraz öne yığılır, o şekilde düşük vitese geçersin ama tekerlek nasıl kilitlenir anlayamadım.
    5. vitesten 3'e, 2'ye mi geçiliyor acaba, belki o zaman kitliyordur.

Bu arada ben de mühendisim
    Cyan bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Konu "kaydırmalı debriyaj gerekli mi gereksiz mi" ye doğru evrilmiş küçük vitesli motor kullanmayanlar ne gerek var diyerek belli etmiş kendini ;) elbette büyük hacimli motosikletlerde de beyaz şerit üzerinde , dik bir yokuştan inerken , yağmurda çamurda hiç ummadığınız bir anda ihtiyacınız olabilir tıpkı abs gibi , zaten bir ihtiyaç olmasa milyon dolar harcayıp arge yapmazlardı herhalde..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:58 ----------

Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ......bende mühendisim
    Vay arkadaş bütün site mühendis çıktı , şimdi kim kimi öpecek :D
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Demek ki bacac kaydırMAmalı debriyaj icat etmiş.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şehir içinde sakin kullanımda pek karşılaşılacak bir durum değil zaten.

Motosiklet vitesi de 5'ten 3'e geçemez bu arada, sıralı şanzımanlarda tek tek geçmek zorunda vitesleri. Yeterince yüksek devre karşılık gelecek şekilde debriyajda kalan süreyi de minimumda tutup çok hızlı bırakırsanız veya debriyajsız düşürmede de olur, kitler, kitleyeyazabilir. Arabada da yapardım ben eğlence olsun diye. Eğlenceye bak :D

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu "kaydırmalı debriyaj gerekli mi gereksiz mi" ye doğru evrilmiş küçük vitesli motor kullanmayanlar ne gerek var diyerek belli etmiş kendini ;) elbette büyük hacimli motosikletlerde de beyaz şerit üzerinde , dik bir yokuştan inerken , yağmurda çamurda hiç ummadığınız bir anda ihtiyacınız olabilir tıpkı abs gibi , zaten bir ihtiyaç olmasa milyon dolar harcayıp arge yapmazlardı herhalde..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:58 ----------

Vay arkadaş bütün site mühendis çıktı , şimdi kim kimi öpecek :D
    Açılın ben mühendis değilim. Mühendislik okulunu son sınıfta bırakmıştım. Okulu bitirseymişim elektrik mühendisi diplomam da olacakmıştı.
    sallami bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Bende değilim; ama çalışma hayatım boyunca, çok çeşitli imalat ile ilgili çalıştığımdan, herbokolg oldum. Her boku bilirim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Konu "kaydırmalı debriyaj gerekli mi gereksiz mi" ye doğru evrilmiş küçük vitesli motor kullanmayanlar ne gerek var diyerek belli etmiş kendini ;) elbette büyük hacimli motosikletlerde de beyaz şerit üzerinde , dik bir yokuştan inerken , yağmurda çamurda hiç ummadığınız bir anda ihtiyacınız olabilir tıpkı abs gibi , zaten bir ihtiyaç olmasa milyon dolar harcayıp arge yapmazlardı herhalde...
    Küçük cc motoru stop ettirmek büyük cc motordan çok çok daha kolay evet, ama büyük cc motoru da stop ettirmeyi becerirsen onda da arka tekerlek kilitler. Kaydırmalı debriyaj benim nazarımda vites göstergesi ile aynı klasmanda; olsa iyi olur, olmasa problem değil. ABS ile karşılaştırmak biraz mübalağa oluyor; ABS olmazsa olmaz bir özellik, sittin sene ABS'i olmayan bir motosiklet almam ama kaydırmalı debriyaj var mı yok mu diye bakmak aklıma bile gelmez...
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçük cc motoru stop ettirmek büyük cc motordan çok çok daha kolay evet, ama büyük cc motoru da stop ettirmeyi becerirsen onda da arka tekerlek kilitler. Kaydırmalı debriyaj benim nazarımda vites göstergesi ile aynı klasmanda; olsa iyi olur, olmasa problem değil. ABS ile karşılaştırmak biraz mübalağa oluyor; ABS olmazsa olmaz bir özellik, sittin sene ABS'i olmayan bir motosiklet almam ama kaydırmalı debriyaj var mı yok mu diye bakmak aklıma bile gelmez...
    Bu da motorun nasıl sürüleceği veya hangi sınıf olduğu ile ilgili mesela.
    Çok eski spesiyal bir 2T falan değilse supersport motorda mesela yoksa kaydırmalı debriyaj almam onu da. ABS ile birebir örtüşmese de aslında o da benzer nitelikte bir sistem ama tabi ABS daha elzem, arkadaşımın Tenere'sini almamamın tek sebebi ABS olmamasıydı. Gezerim gazlarım sıkıntı yok ama bir gün ıslakta bir enayi işi bir şey olur, yok yere günü piç olur insanın başka dert olmasa bile. Böyle bir şeyi engelleyebilecek basit bir pasif güvenlik sistemi. Ama hala motosiklet ABS'siz motorla öğrenilmeli duruşumdan vazgeçmiyorum :D :D
    DickName, espresso ve Cyan bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Olay stop ettirmekle alakalı değil ki , vites küçültüp kompresyona başladığında arka tekerlek kilitlenip kaymaya başlıyor bu esnada kaydırmalı debriyaj bizim yerimize vazifesini yapıyor , Abs ile önemini mukayese etmedim dedimki ikiside uzun zaman hiç lazım olmaz ama birgün hiç ummadığın anda işine yarar
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Birincil faydası değil ama özellikle yüksek cc güçlü modellerde faydalı bence: Kaydırmalı debriyaj maneti daha kolay çekiliyor.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birincil faydası değil ama özellikle yüksek cc güçlü modellerde faydalı bence: Kaydırmalı debriyaj maneti daha kolay çekiliyor.
    Bak bunu isterim işte

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:36 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu da motorun nasıl sürüleceği veya hangi sınıf olduğu ile ilgili mesela.
    Çok eski spesiyal bir 2T falan değilse supersport motorda mesela yoksa kaydırmalı debriyaj almam onu da. ABS ile birebir örtüşmese de aslında o da benzer nitelikte bir sistem ama tabi ABS daha elzem, arkadaşımın Tenere'sini almamamın tek sebebi ABS olmamasıydı. Gezerim gazlarım sıkıntı yok ama bir gün ıslakta bir enayi işi bir şey olur, yok yere günü piç olur insanın başka dert olmasa bile. Böyle bir şeyi engelleyebilecek basit bir pasif güvenlik sistemi. Ama hala motosiklet ABS'siz motorla öğrenilmeli duruşumdan vazgeçmiyorum :D :D
    Pist sürüşü gibi çılgın frenlemeler ve vites düşürmeler olan bir ortamda eyvallah.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Olay stop ettirmekle alakalı değil ki , vites küçültüp kompresyona başladığında arka tekerlek kilitlenip kaymaya başlıyor bu esnada kaydırmalı debriyaj bizim yerimize vazifesini yapıyor , Abs ile önemini mukayese etmedim dedimki ikiside uzun zaman hiç lazım olmaz ama birgün hiç ummadığın anda işine yarar
    İki tane işe yarar yer çıktı şimdi: Birincisi pist vb. agresif frenajlı sürüşlerde, ikincisi manetteki yükü hafifletmede. Yukarıdaki senaryoyu bilmiyorum, sanırım hep doğru devirde iken vites düşürmüşüm. Arka teker kilitleyecek kadar yüksek kompresyona binecek bir devirdeyken vites küçültmüyormuşum demek ki? (Öyle bir durumda neden küçülteyim ki? Önce veririm freni kompresyon etkisi ile birlikte devir makul mantıklı bir seviyeye indiğinde küçültürüm vitesi. V Strom için mesela bu 4-5000 hadi bilemedin en fazla 6000 devir civarlarında olur, daha yukarıdayken vites küçültmem.)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yav Cyan benmi icad ettim bana niye muhalefet ediyorsun :D maneti yumuşatma gibi bir özelliği olduğunu duymadım okumadım , sen istesende istemesende artık birçok motorda standart bu meret acentede de çıkarın bunu istemiyorum gibi bir seçenekde yok bilgine ;)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yav Cyan benmi icad ettim bana niye muhalefet ediyorsun :D maneti yumuşatma gibi bir özelliği olduğunu duymadım okumadım , sen istesende istemesende artık birçok motorda standart bu meret acentede de çıkarın bunu istemiyorum gibi bir seçenekde yok bilgine ;)
    Çıkarmasınlar canım, varsa Ok, başımızın üzerinde yeri var da halen ne işe yaradığını anlamadım. 55.000km'de anlamadıysam bundan sonra da anlamam herhalde Kurye arkadaşım vardı o bir sefer Bebek yokuşunda vites düşürürken arka tekeri kilitlediği için düştüğünden bahsetmişti, yani hem Cihangir'de, hem çeşitli Boğaziçi semtlerinde, hem de Bodrum Akyarlar'da katır bayıltan yokuşlu yerlerde motosiklet kullandım hiç böyle bir hadise yaşamadım. Sanırım bende bir arıza var, herkes bir şekilde kilitlemeyi becerdiğine göre Milletin kullandığı bir sürüş tekniği var ama bunu bilmediğim için başıma gelmiyor demek ki.

Motosikleti
    Vites küçülttüğünüzde oluşan kompresyonun, debriyaj sisteminde belli bir miktar kaçırma, kaydırma yapmasına müsaade ederek, arka tekerleğin kitlenmesini engelleyen sistem. Debriyajın daha yumuşak olmasını sağlıyor mudur? Onu anlamadım? Oluyorsa neden?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites küçülttüğünüzde oluşan kompresyonun, debriyaj sisteminde belli bir miktar kaçırma, kaydırma yapmasına müsaade ederek, arka tekerleğin kitlenmesini engelleyen sistem. Debriyajın daha yumuşak olmasını sağlıyor mudur? Onu anlamadım? Oluyorsa neden?
    Debriyajı ayırmayı kolaylaştırıyorsa maneti de bir miktar yumuşatıyordur gerçekten.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Debriyajı ayırmayı kolaylaştırıyorsa maneti de bir miktar yumuşatıyordur gerçekten.
    Orasını anlamadım zaten, debriyajı bıraktığında eğer arka tekerleğin gücü debriyaj sistemini kitleyecek gücü oluşturursa, sistem yapısı gereği kendi içinde kayıp bir miktar debriyajın kaçırmasına müsaade ediyor. Manetle alakası nedir anlamadım.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orasını anlamadım zaten, debriyajı bıraktığında eğer arka tekerleğin gücü debriyaj sistemini kitleyecek gücü oluşturursa, sistem yapısı gereği kendi içinde kayıp bir miktar debriyajın kaçırmasına müsaade ediyor. Manetle alakası nedir anlamadım.
    Şu videoda çok güzel anlatmış:

https://www.youtube.com/watch?v=wJOGKCbvMo8

Not 1: Özellikle ağır ön fren kullanımı ve kompresyonlu sert yavaşlamalar yapılan pist motosikletleri için kullanışlı bir özellik. (Çünkü bu tip durumlarda zaten arkada çekiş çok zayıflıyor.) (@killingroad bu özelliği olmayan SS bakmam almam yazmıştı, şimdi anladım...)
    Not 2: Normal sürüş şartlarında vites küçültürken yapılan hataları tolere ediyor. (Yani... Demek ki Not 1'deki gibi agresif sürüş ve Not 2'deki gibi hata yapmıyormuşum ki maksadını çözememişim... Hehehe.)
    Not 3: Yeni tip kaydırmalı debriyajlarda akselerasyon sırasında plakaları birbirine bastırma özelliği var bu yüzden daha güçsüz yaylar kullanılabiliyor, bu da manetin standarta göre daha yumuşak olmasını sağlıyor.
    sallami ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    gözünü sevdiğimin otomatik şanzımanı. konuşulan problemleri görünce hem üzülüyor hem şaşırıyor insan. viraja girerken hızımı düşürmek yetmeyecek devri takip edicem, ona göre vites küçültücem o da yetmeyecek arka teker kilitlenecek.

Motosikleti
    Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gözünü sevdiğimin otomatik şanzımanı. konuşulan problemleri görünce hem üzülüyor hem şaşırıyor insan. viraja girerken hızımı düşürmek yetmeyecek devri takip edicem, ona göre vites küçültücem o da yetmeyecek arka teker kilitlenecek.
    Otomatik şanzıman konforlu olabilir ama eğlenceli değildir , eğlenceli olan herşey de bir risk vardır , ben dümdüz yaşarım banane eğlenceden dersen otomatikle devam , heyecan arıyorum adrenalin patlaması yaşamak istiyorum dersen düz vitesle devam ;) mesela heyecan yaşamak için Tommy ile Moldovya'ya gideceğiz frengi olup dönebiliriz al sana heyecan :D
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)