Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sıfır motor alma süreci

Motovento
    REKLAM ALANI

Abilerim merhaba.Sıfır motor almayı düşünüyorum.Çevremde malesef bu işlerden anlayan yok.Para ve ehliyet tamam.
    Bajaj n250 alacağım gibi duruyor.Daha önce hiç araç almadığım için süreci hiç bilmiyorum ve internette gerçekten bilgiler çorba olmuş vaziyette.Noter işleri,sigorta plaka cart curt hangi sırada nasıl yapacağımı bilmiyorum.bayiyi arayıp sipariş mi vermem gerekiyor ? Mesela ilk
    parayı verip faturayı kestirdiken daha sonra ruhsat işi için mi notere gidiyoruz yoksa 2.el alırken ki gibi noterde aynı anda mı yapıyoruz işlemi?.Bunları gideceğim yetkiliye de sorardım ama işin içinde para olunca güvenemiyorum bilmiyorum sonuçta zaten sırf çarpılmaktan korktuğum için sıfır alacağım motoru.Bana yapmam gerekenleri ücreti mukabilinde sırasıyla düzgün bir şekilde anlatacak biri olursa çok sevinirim konuyu yanlış subforum'a açtıysam da affola.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BayMaellard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400UG (2023)
    https://www.motosiklet.net/forum/mot...tin-almak.html

Hocam siparişi verirsin, motosiklet gelince evraklarında çıkar sigortanı yaptırırsın. Notere gidip ruhsatı çıkarırsın, ordan plakanı çıkarırsın. Bayide plakanı takıp yoluna devam edersin.
    zerdüşt34 bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı zerdüşt34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abilerim merhaba.Sıfır motor almayı düşünüyorum.Çevremde malesef bu işlerden anlayan yok.Para ve ehliyet tamam.
    Bajaj n250 alacağım gibi duruyor.Daha önce hiç araç almadığım için süreci hiç bilmiyorum ve internette gerçekten bilgiler çorba olmuş vaziyette.Noter işleri,sigorta plaka cart curt hangi sırada nasıl yapacağımı bilmiyorum.bayiyi arayıp sipariş mi vermem gerekiyor ? Mesela ilk
    parayı verip faturayı kestirdiken daha sonra ruhsat işi için mi notere gidiyoruz yoksa 2.el alırken ki gibi noterde aynı anda mı yapıyoruz işlemi?.Bunları gideceğim yetkiliye de sorardım ama işin içinde para olunca güvenemiyorum bilmiyorum sonuçta zaten sırf çarpılmaktan korktuğum için sıfır alacağım motoru.Bana yapmam gerekenleri ücreti mukabilinde sırasıyla düzgün bir şekilde anlatacak biri olursa çok sevinirim konuyu yanlış subforum'a açtıysam da affola.
    Bayi'den mi alacaksınız yoksa ekuralkan'dan mı? Ona göre yazayım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

zerdüşt34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Daha yeni Bajaj bayisinden NS 200 aldım. Tarihleriyle birlikte süreci anlatayım sana.

9 Eylül: Bayii ile görüştüm. Model ve renk tercihini yaptım. Kişisel bilgilerimi bayii ile paylaştım. Bayii tarafından mail yoluyla motor alım sürecine dair birkaç kılavuz paylaşıldı(Motosikletiniz gümrükten geçtiğinde, teslime hazır olduğunda gelecek olan SMS bildirimler).
    10 Eylül: Dün açtıkları kayıt üzerine bana bir IBAN numarası ve ücreti atarken açıklama kısmına yazmam gereken bir kod gönderdiler. İstedikleri şekilde açıklama kısmına kodu da yazarak ücreti gönderdim(Dekont kaydedilmeli).
    12 Kasım: Motosikletin gümrükten geçtiğine, kargo firmasına teslim edildiğine dair bildirim geldi.
    13 Kasım: Motosikletin teslime hazır olduğunu ve zorunlu trafik sigortası işlemini yapmamız gerektiğini söyleyen bildirim.
    14 Kasım: Zorunlu trafik sigortasını yaptırdım. Bayiye bilgisini verdim. Bayi tarafından doldurmam gereken birkaç dijital belge gönderildi.
    15 Kasım: Motosiklet bayisine gittim. Tam bu noktada, kişinin tercihine bırakılmış bir durum var; bayi plaka sana plaka çıkarma belgesi veriyor ve bununla istersen direkt plakayı çıkarıp bayiye dönüp orada taktırıyorsun, istersen de trafikte plakasız dolaşma riskini göze alıp belge ve motorla evine/plaka çıkarma yerine gidiyorsun. Seçim sana kalmış. Ben risk almak istemedim ve plakayı çıkarıp geri geldim.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bu arada ben de ilk olarak görüntüsünden dolayı N 250 almayı düşünüyordum ama uzun bir süre motosiklet kullanmış ve piyasaya hakim bir arkadaşım tarafından, N 250'nin yeni bir model olduğu bu sebeple satmaya çalışırken elimde patlama ihtimali ve parça bulamama sıkıntısı doğurabileceğinden bahsetti. Yeni bir motosiklet kullanıcı olarak da arkadaşımın tavsiyesini dinleyip NS 200'e yöneldim.
    srdrrr ve zerdüşt34 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Ben de 2 ay önce SYM aldım. Motor ellerinde olduğu için süreç daha kolay oldu.

Önce para çokomel işleri.
    Fatura ve motor bilgilerini paylaştılar.
    Motor bilgileriyle sigortacımdan trafik sigortasını yaptırdım. Sıfır motor olduğu için acenteyle görüşmek zorundasınız, kendiniz online işlem yapamazsınız.
    Trafik sigortasını yaptırınca bayiye haber verdim. Onlar da trafik tescil işlemlerini yapıp, plakamı bastırdılar. Zaman harcamak istemediğim için ufak bir ücret karşılığında plaka işini bayinin halletmesini istedim. Kendiniz yapacaksanız plaka basım merkezine gidip gelmeniz gerekir.

Bundan sonra motor sizin. Binip gidebilirsiniz. Tescil işlemi için bayi bir kağıt veriyor. 1 ay içerisinde notere gidip tescil işlemini de yaparsanız tüm iş bitiyor.
    zerdüşt34 bunu beğendi.

Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

bayiden alıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

Alıntı bilmezkisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha yeni Bajaj bayisinden NS 200 aldım. Tarihleriyle birlikte süreci anlatayım sana.

9 Eylül: Bayii ile görüştüm. Model ve renk tercihini yaptım. Kişisel bilgilerimi bayii ile paylaştım. Bayii tarafından mail yoluyla motor alım sürecine dair birkaç kılavuz paylaşıldı(Motosikletiniz gümrükten geçtiğinde, teslime hazır olduğunda gelecek olan SMS bildirimler).
    10 Eylül: Dün açtıkları kayıt üzerine bana bir IBAN numarası ve ücreti atarken açıklama kısmına yazmam gereken bir kod gönderdiler. İstedikleri şekilde açıklama kısmına kodu da yazarak ücreti gönderdim(Dekont kaydedilmeli).
    12 Kasım: Motosikletin gümrükten geçtiğine, kargo firmasına teslim edildiğine dair bildirim geldi.
    13 Kasım: Motosikletin teslime hazır olduğunu ve zorunlu trafik sigortası işlemini yapmamız gerektiğini söyleyen bildirim.
    14 Kasım: Zorunlu trafik sigortasını yaptırdım. Bayiye bilgisini verdim. Bayi tarafından doldurmam gereken birkaç dijital belge gönderildi.
    15 Kasım: Motosiklet bayisine gittim. Tam bu noktada, kişinin tercihine bırakılmış bir durum var; bayi plaka sana plaka çıkarma belgesi veriyor ve bununla istersen direkt plakayı çıkarıp bayiye dönüp orada taktırıyorsun, istersen de trafikte plakasız dolaşma riskini göze alıp belge ve motorla evine/plaka çıkarma yerine gidiyorsun. Seçim sana kalmış. Ben risk almak istemedim ve plakayı çıkarıp geri geldim.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bu arada ben de ilk olarak görüntüsünden dolayı N 250 almayı düşünüyordum ama uzun bir süre motosiklet kullanmış ve piyasaya hakim bir arkadaşım tarafından, N 250'nin yeni bir model olduğu bu sebeple satmaya çalışırken elimde patlama ihtimali ve parça bulamama sıkıntısı doğurabileceğinden bahsetti. Yeni bir motosiklet kullanıcı olarak da arkadaşımın tavsiyesini dinleyip NS 200'e yöneldim.
    Çok güzel yazmışsınız sağolun.Noter'e hiç uğramadınız anlaıdğım kadarıyla.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    bayiden alıcam
    Yukarıda bayi prosedürü açıklanmış. Ancak artık ruhsat işlemlerini noterden kişisel olarak alıcı yapıyor. Size verilen geçici tescil belgesi ile notere gidip ruhsat çıkartıyorsunuz.
    zerdüşt34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    bayiden alıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

Çok güzel yazmışsınız sağolun.Noter'e hiç uğramadınız anlaıdğım kadarıyla.
    Noter kısmını atlamışım. Motoru teslim alırken sana geçici ruhsat veriliyor ve notere gidip ruhsat çıkarmam için 1 ay süren oluyor. Ben henüz çıkarmadım, yakın zamanda uğrayıp halledeceğim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler