Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Esnaf kuryelik için Genç Girişimci Desteğiyle Alakalı

Motovento
    REKLAM ALANI

Ben 3 ay önce motor aldım. Ehliyeti ise Allah’ın izniyle yeni aldım. Şimdi esnaf kurye olmak için şirket açmak istiyordum. Bu şirketi açarken de 29 yaş altı genç girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum. Muhasebecilerden biri bana motor ruhsata ticari olarak işlendiği için, şirket ise motorun alındığı tarihte açılmadığı için genç girişimci desteğinden yararlanamayacağımdan bahsetti. Yararlansam da ileride maliye bunu fark ederse devletin ödediği bağkuru faiziyle benden alacaklarından bahsetti. Bu durum doğru mudur. Benim şu anda Genç Girişimci Desteğinden yararlanmamda herhangi bir risk var mıdır? Önce motor alıp sonra esnaf kuryelik yapan var mı aramızda?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Alıntı Yusuf Ali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 3 ay önce motor aldım. Ehliyeti ise Allah’ın izniyle yeni aldım. Şimdi esnaf kurye olmak için şirket açmak istiyordum. Bu şirketi açarken de 29 yaş altı genç girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum. Muhasebecilerden biri bana motor ruhsata ticari olarak işlendiği için, şirket ise motorun alındığı tarihte açılmadığı için genç girişimci desteğinden yararlanamayacağımdan bahsetti. Yararlansam da ileride maliye bunu fark ederse devletin ödediği bağkuru faiziyle benden alacaklarından bahsetti. Bu durum doğru mudur. Benim şu anda Genç Girişimci Desteğinden yararlanmamda herhangi bir risk var mıdır? Önce motor alıp sonra esnaf kuryelik yapan var mı aramızda?
    şöyle bi yol izleyebilirsin çok bilgim yok. motoru ailenden başkasının üzerine noterde verip şirketi açıp tekrar üzerine alıp devam edebilirsin diye düşünüyorum emin değilim tekrar bir danış istersen
    Yusuf Ali ve BatuhanK. bunu beğendiler.
    200 NS --> TNT 250 --> Xtreme Max Enduro --> MT 03 660 --> 2015 XJ6 --> Custom Yamelli XSR 07

Bu da olabilir teşekkür ederim. Benim gibi önce motor alan sonra esnaf kurye olan 29 yaş altı olan arkadaş varsa onlar bu süreçleri yaşadımı acaba

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Motorun şirketin açıldığı tarihten önce alınmış olması, motosikletin şirket aktiflerinde olmaması ile alakalı bir konu.
    Önceden aldığın aracı da sonradan kurduğun şirketin aktifine alabilmen lazım - detayını bilmiyorum.

de... Genç girişimci desteği ise 29 yaş altında birinin gelir vergisi ve bağkur muafiyeti ile alakalı. ikisinin bağlantısı nedir ki? Genç girişimci olmanın motosiklet sahibi olmanla, kurye olmanla bir alakası yok ki.
    Yusuf Ali bunu beğendi.

Çok teşekkür ederim. Alakası anladığım kadarıyla alakası şu Ruhsata ticari olarak işlenmiş bir araç alındığı zaman devlet ticaret yapmaya başladığımı kabul ediyor şirketi ise 3 ay sonra kurduğum için genç girişimci desteğinden yararlanamıyorum. Çok enterasan bir konu şöyle güzel bir mali müşavir olsaydı sorardım. Sorduklarımın birisi A birisi B diyor.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    şirket değil de şahıs işletmesi açtığını tahmin ediyorum.
    açılış tarihinden önce aldığın motosikleti demirbaş olarak kaydedip kullanabilirsin (kanunen defterlere en geç 45 gün sürede kaydedilmesi gerek, yani işletmen açıldıktan sonra en geç 45 gün). ancak o araca ait varsa kdv yi indirim konusu yapamazsın ve aracı aldığın tarihten işletmeni açtığın tarihe kadar olan süreye ait amortismanı gider olarak yazamazsın.
    genç girişimcilik konusu sana vergi indirimi ve bağkur desteği sağlar, işletmen açık olduğuna göre bu desteklerden de faydalanabilirsin.

not: güzel bir mali müşavirim

Merhabalar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin ben motosikletin kdv sini indirim veya giderlerini düşmek konusuyla şu anlık ilgilenmiyorum. Evet şahıs işletmesi kurmak istiyorum ama *ticari amaçlı bir motor aldığım için ve bunun üzerinden 3 ay geçtiği için şahıs işletmesinide yeni kuracağım için genç girişimci desteğinden yararlanamamam veya yararlansam da maliye ruhsattaki tarih ile şirket açılış tarihinin farklı tarihler olduğunu görürse devletin yatırmış olduğu bağkuru faiziyle geri almaları durumu* Yani mali müşavirin bana dediği bu. Bu durum doğru mudur sayın Güzel Mali Müşavir. :D

Motosikleti
    vergi idaresi şahıs işletme başvuruna olumlu yanıt verip mükellefiyetini açarsa (açacaktır) senin motosikleti ne zaman aldığına bakmaz.
    bu nedenle genç girişimci istisnalarından faydalanabilirsin. faydalanman için motosikletin alış tarihine bakılmaz. senin yapacağın kurye işiyle ilgili nace kodu ve tanımını da aşağıya yazayım:

53.20.09, Kurye faaliyetleri (kara, deniz ve hava yolu ile yapılanlar dahil, evrensel hizmet yükümlülüğü altında postacılık faaliyetleri hariç)
    Gördüğün gibi burada kurye olmak için araç sahibi olman gerektiğine dair bir durum yok. sen kuryelik yapmak için açılış yapıyorsun, motosikletle, bisikletle veya yaya olarak yapabilirsin. motosikleti daha önce almakla ilgili konular önceki mesajımda belirttiğim gibi.

haksız yere bir fayda elde etmişsen evet maliye ve sgk bunu faiziyle geri talep edebilir. ancak senin aktardıklarına göre haksız bir durum yok.
    görüştüğün mali müşavirinki biraz konuyu yorumlamak gibi olmuş.

yine de aklında soru işareti kalmasın istiyorsan motosikletini ailenden birine sat noterde. sonrasında kendi adına tekrar satış yap ve aynı gün şahıs işletmenin kuruluşunu da bildir.

Tekrar teşekkür ederim. Sonda yazdığınızı konuştuğum mali müşavire ben de söylemiştim bana 'aldığın araçlar e devlete kayıtlı olduğu için fark etmez' gibisinden bir şey söylemişti. Evet sizin söylediğiniz daha mantıklı geliyor bana ama bu konuştuğum muhasebeci aklımı karıştırdı. Sadece motoru ticari olarak şahıs firmasını kurmadan birkaç ay önce aldığım için hakkım olanı *genç girişimci desteği* alamayıp ve daha da olumsuzu Allah korusun aldıktan sonra faizi ile birlikte geri vermek iyi olmaz. Onun için incik cincik etmeye çalışıyorum. Bu söyledikleriniz biraz içimi rahatlattı çok teşekkür ederim.
    okican bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    "Ben motosiklet almadığım bir iş de kurabilirim yahu bunun motosikletle ne alakası var" dersen ne der o müşavir merak ediyorum.. Gen girişimcilik bambaşka bir teşvik konusu.

@okican'ın dediği gibi bazen yorum yapabiliyorlar. Ben de aldığım motosikletin ÖTV'sini direkt tek seferde o yılın gideri olarak gösterebileceğimi söylemiştim, hayır amortismana eklenip her sene düşülür demişti,sonra gidip ilgili bir özelge bulup iletmiştim. Özellikle motosiklet kanunlarda bir çok açıdan "unutulan" bir şey olduğu için müşavirler bu konularla ilgili fazla bir şey bilmeyebiliyor. - ama bu konunun motosikletle bir ilgisi de yok.
    bu arada motosiklet ruhsata ticari olarak işletilmese de kdv'sini düşebilirsin
    Yusuf Ali bunu beğendi.

Motosikleti
    aynen, motosikletlerin ötv sini aynı dönemde gider yazmak mümkün. kdv sini de indirim konusu yapmak mümkün. bu nedenle birçok pahalı motosiklet şirket üzerinden alınıp satılıyor.
    iptaluyelik02 ve Yusuf Ali bunu beğendiler.

BayMaellard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400UG (2023)
    O muhasebeci/mali müşaviri değiştir, sorunun çözülür
    Yusuf Ali bunu beğendi.

İlk sorduğunuz soru çok mantıklı geldi bana. Alakası motorun ruhsata ticari olarak işlenmesi olabilir ben de bilmiyorum. Dediğiniz gibi bu mali
    müşavirin kendi yorumudur da resmiyette böyle bir şey yoktur inşallah.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Şu an o mali müşavirle çalışmıyorum. Fiyat almak için mali müşavirleri ararken konuştuğum bir mali müşavir. :D

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devlet Baba burada annatmış. Okuyun anlayın.

Orası açılmaz ise: Gelir İdaresi Başkanlığı Broşürü
    espresso ve Yusuf Ali bunu beğendiler.

Teşekkür ederim okudum ama benim anlattığım şey buradaki maddelerde belirtilmemiş. Bu da bir kaynak olmadı maalesef.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Yusuf Ali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim okudum ama benim anlattığım şey buradaki maddelerde belirtilmemiş. Bu da bir kaynak olmadı maalesef.
    Senin anlattığın şeyi kimse anlayamadı galiba. En azından ben anlayamadım.
    Soru 1- Motosiklet neden ve nasıl ticari olarak tescil edildi?
    Soru 2- Ticari araçtan dolayı vergi mükellefiyeti başlatıldı mı?

Motosiklet değilde taksi, minibüs, otobüs, kamyon, çekici vs. ticari araç alıp adına tescil ettirseydin de tescil tarihi itibarıyla vergi mükellefi olacağın için -eğer ilk defa vergi mükellefiyeti tesis ediliyorsa- GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ'ne müstehak olacaktın.
    Motosikletin ticari tescilinden dolayı ilk defa mükellefiyet başlatıldıysa aynı haktan yine yararlanabilirsin. Kayıtlı olduğun vergi dairesine git görüş. Şartların uygunsa zaten destekten yararlandırırlar.
    Vergi dairesinden alacağın belgeyle SGK'ya başvurduğunda Bağ-Kur prim desteğinden yararlanırsın. Vergi dairesi desteği açtığında SGK'dan otomatik olarak görülüyor zaten.
    *eskiden çirkin bi bay-kur memuruydum şimdi tekaüt oldum.
    Yusuf Ali bunu beğendi.

Öncelikle teşekkür ederim. Gayet açık yazdım ama karışık bir konu ben de tam anlamadım. Kısacası mali müşavirin bana dediği şu:
    -Sen motoru ne zaman aldın?
    -3 ay önce
    -Ruhsatta ticari olarak mı kayıtlı hususi olarak mı?
    -Ticari olarak kayıtlı
    -Motoru ticari olarak aldığın için motoru alırken şirket kurulumunu başlatman gerekirdi. Yani işe başlama bildirimini vermen gerekirdi. Motorun alındığı tarih ile işe başlama tarihi arasında tarih farkı olduğu için yani uzun bir süre geçtiği için genç girişimci desteğinden yararlanamama ihtimalin var. Yararlansan da ileride maliye ruhsattaki tarihle işe başlama tarihindeki farkı görürse senin için yatırdığı bağkuru faiziyle birlikte senden geri alır.

Olay tam olarak bu hocam.

1. sorunuzu anlamadım 'motosiklet neden ve ve nasıl ticari olarak tescil edildi' derken neyden bahsettiniz bilmiyorum ama motosiklet ruhsatta kullanım amacı olarak ticari-yolcu nakli olarak yazıyor. 2. sorunuza gelecek olursak bunu bilmiyorum ve nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum. Ticari araçtan dolayı vergi mükellefiyetinin başlatıp başlatılmadığını nasıl öğrenebilirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)